آموزش های ویدئویی

آموزش کامل و گام به گام دستگاه آر اف واژینال مادام اکس

5/5 - (1 امتیاز)

در صورتی که پلیر باز نشد از اینجا ببینید.

طریقه نصب و آموزش دستگاه آر اف واژینال (مادام اکس)

با در دست داشتن دستگاه آر اف واژینال مادام اکس، می‌توان از دو فناوری رادیوفرکانس و EMS استفاده کرد. این دو فناوری در کنار یکدیگر به صورت کاملا عمیق عضلات کف لگن را به واسطه ایجاد انقباض درگیر می‌کنند. در نتیجه باعث می‌شوند تا نتایج مثبتی را به صورت درمانی برای بیمار به ارمغان بیاورند. این دستگاه مجهز به ۲ عدد هندپیس بوده که به صورت داخلی و خارجی پروسه درمانی را پیش می‌برند. پروسه درمانی توسط این هندپیس‌ها انجام می‌شود که در ادامه به بررسی هر کدام از آ‌ن‌ها با تمامی جزئیات می‌پردازیم.

 • هندپیس داخلی یا اینترنال

هندپیس اینترنال برای تحت تاثیر قرار دادن بافت درونی واژن مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل مجهز به یک پروب می‌باشد. این پروب برای هر شخصی به ازای کل جلسات درمانی (۱ الی ۱۰ جلسه) قابلیت استفاده دارد. به طوری که بعد از اتمام جلسات درمانی مراجعه‌کننده برای استریلیزاسیون باید به شرکت مربوطه بازگردانده شود. توجه داشته باشید که استفاده از یک پروب برای چند بیمار به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. بر روی پروب دستگاه مادام اکس چند ردیف رینگ طراحی شده که از جنس استینلس استیل هستند. بنابراین داخل محیط واژن هیچگونه سمیت و تحریک‌پذیری ایجاد نکرده و آسیبی به بافت‌های اطراف وارد نمی‌کند. همچنین این رینگ‌ها مجهز به سنسور اندازه‌گیری دما هستند که با دقت ۱ درجه سانتی‌گراد دمای جدار داخلی واژن را اندازه‌گیری می‌کنند. وجود سنسورها این امکان را فراهم می‌کند تا اپراتور حین درمان، دمای ناحیه درمانی را با دقت بالا کنترل کند. در نتیجه هیچ گونه آسیب، سوختگی یا عارضه جانبی متوجه حال بیمار نخواهد شد.

 • هندپیس خارجی یا اکسترنال

 هندپیس دیگر دستگاه آر اف واژینال مادام اکس، اکسترنال نام دارد. این هندپیس برای لب‌های خارجی واژینال و قسمت‌های بیرونی استفاده می‌شود.

طریقه اتصال پروب به هندپیس اینترنال

همان طور که گفته شد کار با هندپیس داخلی به کمک یک پروب جداگانه ممکن خواهد بود. برای این منظور باید قبل از کار، پروب مخصوص هر بیمار را بر روی این هندپیس قرار بگیرد. به این صورت که یک زائده‌ای بر روی دسته هندپیس وجود دارد که با فشار دادن آن پروب در این ناحیه قرار گرفته و درون آن چفت می‌شود. توجه داشته باشید که برآمدگی‌های انتهای پروب باید به درستی بر روی فرورفتگی‌های داخل دسته هندپیس قرار بگیرد. برای درآوردن پروب از هندپیس نیز کافی است تا این مراحل را به صورت معکوس تکرار کنید. یعنی پروب را سمت هندپیس هل داده و دوباره زائده روی دسته هندپیس را فشار دهید تا پروب خارج شود.

طریقه کار با هندپیس‌های دستگاه آر اف واژینال (مادام اکس)

همان طور که گفته شد این دستگاه قابلیت درمان دو ناحیه داخلی و خارجی واژن را به کمک هندپیس‌ها دارد. در ادامه به طریقه کار هر دو این حالت‌ها به صورت جداگانه می‌پردازیم:

 • کار با هندپیس اکسترنال

با روشن کردن دستگاه دو گزینه Internal و External بر روی صفحه نمایش ظاهر می‌شوند. برای کار با هندپیس خارجی قبل از هر کاری باید بر روی صفحه نمایش قسمت اکسترنال را باید لمس کنید. با این کار وارد تنظیمات بخش اکسترنال خواهید شد. در این بخش ۴ مود درمانی مختلف بر روی صفحه نمایش ظاهر می گردد:

۱. Vulvar Tightening، درمان‌های با پروب

۲.Vulvar Rejuvenation، شامل درمان‌های جوان‌سازی واژن

۳.labia Asymmetry، شامل درمان‌های عدم تقارن در ناحیه واژن

۴.Vulvar Tightening، درمان‌های بدون پروب

درمان‌های Vulvar Tightening در مقایسه با درمان‌های vulvar rejuvenation  عمق عمیق‌تر بافت درمانی را هدف قرار می‌دهند. مود labia asymmetry نیز برای درمان عدم تقارن‌ در واژن مورد استفاده قرار می‌گیرد. درمان مشکلات عدم تقارن در بیمارانی که مشکل بسیار حادی ندارند استفاده می‌شود و جایگذین عمل جراحی نیست.

برای انتخاب هر کدام از این مودهای دستگاه کافی است که گزینه مربوط به آن را بر روی صفحه نمایش لمس کرده و وارد صفحه بعدی شوید. در این صفحه با منویی روبرو خواهید شد که پاور دستگاه را با علامت‌های مثبت و منفی در دو طرف آن می‌توان تنظیم کرد. در قسمت پایین سمت راست دو گزینه Monopolar و Multipolar وجود دارد که بسته به صلاح‌دید اپراتور باید انتخاب شود. هر چه پاور دستگاه بالاتر بوده و از گزینه Monopolar استفاده شود، قدرت نفوذ به لایه‌های عمیق‌تر افزایش می‌یابد. اما در Multipolar دستگاه تنها لایه‌های سطحی بافت درمانی را مورد هدف قرار می‌دهد.

از جمله کاربرد‌های مونوپلار می‌‌توان به درمان عدم تقارن در لبه‌های واژن، کاهش چربی و جوانسازی عمیق‌تر بافت اشاره کرد. این درحالی است که فاز مولتی‌پلار برای درمان واژینیسموس و درمان مشکل دیرانزالی در زنان کاربرد دارد. توصیه می‌شود جلسات اول درمان با Multipolar آغاز و جلسات بعدی بسته به میزان تحمل بافت وارد فاز Monopolar گردد. برای این کار ناحیه را کلا ژل زده و دستگاه را بر روی توان ۳۵ درصد تنظیم می‌کنند. سپس با هندپیس درمان شروع می‌شود. به این صورت که به کمک ماساژ هندپیس و حرکات پایین به بالا به مدت ۱ دقیقه درمان صورت می‌گیرد. چنانچه اپراتور احساس کند که بیمار توان‌ تحمل قدرت بالاتر را دارد، می‌تواند توان دستگاه را افزایش دهد. این افزایش توان تا حدی مجاز است که برای بیمار احساس درد ایجاد شود.

شروع کار به این صورت است که ابتدا تنظیمات لازم روی صفحه نمایش انجام شده، سپس دکمه پاور لمس می‌شود. قبل از شروع کار دستگاه در مورد مدت زمانی که قصد درمان را دارید، سوال می‌پرسد. حالت ایده‌آل برای کار کردن بر روی ناحیه بیرونی واژینال 25 الی 30 دقیقه است. با انتخاب زمان کار وارد صفحه دیگری در نمایشگر دستگاه خواهید شد که اطلاعات نهایی تنظیم شده را نشان می‌دهد. سپس اپراتور پای خود را بر روی پدال دستگاه قرار داده و درمان شروع می‌شود. برای افزایش پاور دستگاه حین کار باید دکمه puse را فشار داد، به صفحه قبل بازگشت و مجددا تنظیمات را از سر گرفت.

برخی از متخصصان ترجیح می‌دهند حین کار با دستگاه آر اف واژینال (مادام اکس) از هر دو مود Multipolar و Monopolar به صورت همزمان کمک بگیرند. برای این مدل از درمان‌های ترکیبی ابتدا مدت زمانی حدود ۱۰ دقیقه با مود Multipolar کار می‌کنند. سپس حدود 10 دقیقه دیگر با مود Monopolar به درمان ادامه می‌دهند. در نتیجه می‌توان به نتایج مثبت مورد پسندتری رسید.

کاربردهای هندپیس اکسترنال دستگاه آر اف واژینال مادام اکس

هندپیس اکسترنال طراحی شده بر روی دستگاه RF واژینال تنوع کاری بالایی دارد. به طوری که به کمک چهار مود نام برده شده بالا می‌توان اهداف درمانی مختلفی را دنبال کرد. از جمله مهم‌ترین این کاربردها عبارتند از:

 • لیفت عضلات و بافت بیرونی واژن
 • جوانسازی و زیبایی مثل درمان تیرگی واژن؛ برای کسانی که قصد درمان تیرگی واژن را دارند توصیه می‌شود به جای ژل از کرم‌های روشن‌کننده استفاده شود.
 • درمان لابیاهای نامتقارن
 • درمان دیرانزالی
 • مراجعه‌کنندگانی که بیماری واژینیسموس داشته اما امکان استفاده از هندپیس اینترنال را ندارند برای چند جلسه اول بهتر است از هندپیس اکسترنال کمک بگیرند. بعد از آن که حالت بهبودی جزئی ایجاد شد می‌توان از مزایای هندپیس اینترنال بهره‌مند شد.
 • درمان بی اختیاری ادرار

بعد از اتمام کار باید سری‌های فلزی را از هندپیس با اعمال نیروی کششی جدا کرد. سپس توسط محلول دکونکس ضد عفونی کرد تا دوباره امکان استفاده برای بیمار بعدی را داشته باشد.

 • کار با هندپیس اینترنال

گزینه بعدی درمانی مربوط به کار با هندپیس داخلی است. توجه داشته باشید که در هندپیس اینترنال نیز همانند هندپیس قبلی چند حوزه درمانی مختلف وجود دارد. این موارد عبارتند از:

۱. Overactive Bladder

۲. Stress Urinary Incontinence

۳. Urge Incontinence

۴. Mixed Incontinence

۵. Bladder Prolapse

۶. Vaginal Laxitry

۷. Vaginal Dryness

۸. Dysuria

۹. Pain During Intercourse

۱۰. Vaginismus

کاربران با در دست داشتن این دستگاه مجاز هستند تا از همه این مودها استفاده کنند. این دستگاه از فناوری EMS برخوردار بوده و نیازی به استفاده از پلیت حین کار با مود اینترنال ندارد. استفاده از پلیت تنها محدود به مود مونوپلار در هندپیس اکسترنال است. مود مونوپلار در تمامی کاربردهای هندپیس اینترنال به غیر از Stress Urinary Incontinence و Bladder Prolapse خاموش است. بنابراین می‌توانید با وارد شدن به منو این دو گزینه ‌آن‌ها را به راحتی از مونوپلار به مولتی‌پلار تغییر دهید.

ابتدای شروع به کار همانند درمان با هندپیس اکسترنال است. به این صورت که کاربر از روی صفحه نمایش باید گزینه هندپیس اینترنال را لمس کرده و وارد صفحه بعدی که شامل حوزه‌های درمانی است، بشود. مودهای درمانی  بسته به شکایت بیمار انتخاب شده و با تایید آن وارد صفحه تنظیمات می‌گردد. در این صفحه چند پارامتر مختلف به منظور اعمال تنظیمات مورد نیاز تعبیه شده‌اند. این موارد به قرار زیر هستند:

 • دمای ناحیه درونی واژن
 • پاور دستگاه
 • فناوری‌های مورد نیاز برای انجام عملیات درمانی که شامل درمان با آر اف یا درمان ترکیبی RF با EMS است.

بعد از اعمال تنظیمات بر روی پارامترهای فوق نوبت به تعیین زمان کار با دستگاه می‌رسد. با تنظیم کردن آن و  لمس گزینه Start می‌توان کار را شروع کرد. معمولا ۲۰ الی ۳۰ دقیقه زمان برای جلسه درمانی با هندپیس اینترنال برای مشکلات واژینال کافی است.

EMS فناوری است که سبب ایجاد حالت انقباض و برگشت به حالت طبیعی در عضلات لگن می‌گردد. به طوری که بیمار حین درمان این حالت را به طور کامل احساس خواهد کرد. معمولا متخصصان توصیه‌ می‌کنند که حین کار با دستگاه هرگز عدد EMS بالاتر از ۲۵ درصد تنظیم نگردد. در کار با هندپیس اینترنال نیز توصیه می‌شود ابتدا تنظیمات از توان کم شروع شده و به مرور افزایش یابد. این افزایش تا جایی که بیمار توان تحمل گرما و درد را داشته باشد بهتر است ادامه پیدا کند. تنظیم EMS نیز باید به همین صورت از ۵ درصد آغاز شده و بسته به احساس انقباض در عضلات لگن توسط بیمار به صورت مرحله‌ای افزایش یابد.

در حین درمان توصیه می‌شود بسته به طول ناحیه واژینال، پروب هندپیس به صورت بالا و پایین حرکت داده شود. با این کار حرارت رینگ‌ها در تمامی قسمت‌های دیواره واژن اعمال شده و نتایج بهتری حاصل می‌گردد. توجه کنید که این حرکت رفت و برگشتی باید بسیار آرام بوده و نیازی به حرکات سریع و مداوم نیست. بعد اتمام جلسه درمانی پروب از هندپیس جدا شده و برای جلسه درمانی بعدی درون کیسه مخصوص کنار گذاشته می‌شود. توجه داشته باشید که هر پروب مخصوص پروسه درمانی یک بیمار است. به این معنا که بعد از اتمام پروسه درمانی شخص بیمار باید برای استریلیزاسیون به شرکت بازگردانده شود.

دستگاه آر اف واژینال مادام اکس برای چه کسانی قابلیت استفاده ندارد؟

در حالت کلی دستگاه RF واژینال مادام اکس بی‌خطر و بدون عارضه جانبی است. به همین دلیل اغلب افراد می‌توانند از مزایا آن بهره ببرند. با این حال بهتر است تا افراد زیر از درمان با آن خودداری کنند:

 • مراجعه‌کنندگان با بیماری زمینه‌ای خاص
 • زنان باردار
 • زنان در دوره عادت ماهیانه
 • افرادی که جراحی در ناحیه واژینال انجام داده‌اند
 • مراجعه‌کنندگان مبتلا به بیماری‌های سرطانی
 • مراجعه‌کنندگان مبتلا به بیماری‌های خود ایمنی مثل ایدز
 • بیماران مبتلا به ام اس
 • افراد با AUD فلزی بهتر است از درمان با این دستگاه خودداری کنند.

نکات کلیدی در مورد دستگاه آر اف واژینال مادام اکس

 • به عنوان نکته کلیدی توجه داشته باشید که به هیچ وجه حین کار با دستگاه نباید جسم فلزی به رینگ‌های پروب در هندپیس اینترنال یا پلیت برخورد کند. چرا که باعث ایجاد سوختگی در مدارات داخلی دستگاه می‌شود.
 • اینکه توانی باید حین کار با دستگاه استفاده شود، بسته به ضخامت دیواره واژن در هر بیماری متفاوت خواهد بود. برای بیماران با جداره واژن نازک و ضعیف به هیچ وجه نباید از توان بالا حین کار استفاده کرد. همچنین توصیه می‌شود در این افراد از بکارگیری دو فناوری RF و EMS به صورت همزمان نیز خودداری شود.
 • توجه داشته باشید که پروب در هندپیس اینترنال باید به طور کامل توسط بافت ناحیه واژن احاطه شود. در غیر این صورت اپراتور باید با حرکت دادن آن از ایجاد گرمایش در تمامی قسمت‌ها اطمینان حاصل کند. به منظور اطمینان از سلامت دستگاه می‌توانید قبل از شروع کار پروب دستگاه را با دست لمس کنید. چنانچه گرمایش خفیف در دست را احساس کردید می‌توانید درمان را آغاز کنید. تماس فیزیکی پروب با دست هیچگونه مشکلی در دستگاه ایجاد نخواهد کرد.
 • توجه داشته باشید که این دستگاه نتایج درمانی ایده‌آلی برای کسانی که مشکلات بسیار حادی دارند مناسب نیست. به این معنا که نمی‌توان آن را جایگذینی برای جراحی در بیماران با مشکل حاد دانست.
 • در حوزه درمانی tightening باید بیمار تعداد جلسات بیشتری را برای رسیدن به نتیجه مطلوب بگذراند. عموما تعداد جلسات درمانی بین ۵ الی ۸ بوده و فاصله بین آن‌ها باید بین ۲۱ الی ۳۰ روز باشد.
 • در بیمارانی با مشکل بی‌اختیاری، تحریک اینترپورس، بیمارانی که ایمپوتنسی هستند و قصد بهبود میل جنسی را دارند و بیماران با شکایت خشکی واژن از جلسات اولیه شاهد بهبودی خواهند بود.
 • توصیه می‌شود برای بیمارانی که واژینیسموس شدیدی دارند درمان در چند جلسه اول را با هندپیس اکسترنال آغاز کرد. سپس از جلسات بعدی به سراغ هندپیس اینترنال رفت.

طریقه نصب دستگاه آر اف واژینال مادام اکس

نصب دستگاه آر اف واژینال مادام اکس بسیار آسان است. تنها کاری که باید انجام داد، چفت کردن صحیح فیش کابل‌ها در قسمت‌های مربوطه است. به این صورت که در قسمت جلو دستگاه دو کابل برای هندپیس‌ها خواهید داشت. یکی از این کابل‌ها فقط ۴ عدد سوکت دارد. در حالی که کابل دیگر تعداد زیادی سوکت درون خود جای داده است. شما باید این کابل‌ها را به سوراخ مربوط به خود متصل کنید. همچنین بر روی کابل‌ها یک عدد فلش وجود دارند که این فلش باید رو به بالا باشد. سپس باید با اعمال فشار کوچک آن‌ها را در قسمت مخصوص خود جاسازی کرد. پشت دستگاه نیز ۳ عدد فیش جداگانه وجود دارد. با نصب آن‌ها نیز در جایگاه مخصوص خود عملیات نصب تمام شده و با قرار دادن دکمه صفر و یک روی ۱ می‌توان کار با دستگاه را شروع کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *