مقاله ها

آشنایی با دستگاه کربوکسی تراپی| ماندگاری، عوارض کربوکسی تراپی زیر چشم شکم و پهلو

کربوکسی تراپی چیست؟
4.5/5 - (2 امتیاز)

این روزها افراد زیادی به دنبال راهکارهایی برای زیباسازی و جوان‌سازی پوست خود هستند. به همین دلیل روز به روز دستگاه‌ها و روش‌های جدیدی وارد بازار می‌شوند. از جمله یکی از موثرترین و بهترین روش‌ها استفاده از دستگاه کربوکسی تراپی (Carboxytherapy) است. که کاربردهای بسیار گسترده ای دارد. از جمله این کاربردها می توان به کربوکسی تراپی واژن، کربوکسی تراپی شکم و پهلو، کربوکسی تراپی برای لک صورت و … اشاره کرد. از این رو در این مقاله تصمیم گرفته‌ایم تا به بررسی عوارض کربوکسی تراپی زیر چشم، نظرات در مورد کربوکسی تراپی، روش کار با دستگاه کربوکسی تراپی، مدت ماندگاری کربوکسی تراپی،  فیلم کربوکسی تراپی صورت و چندین عنوان مرتبط دیگر بپردازیم. اگر شما نیز دوست دارید تا اطلاعات بیشتری را در این حوزه به دست آورید پیشنهاد می‌کنیم تا در این مقاله ما را همراهی کنید.

آشنایی با دستگاه کربوکسی تراپی| ماندگاری، عوارض کربوکسی تراپی زیر چشم شکم و پهلو

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی (Carboxytherapy) به منظور بهبود سیستم گردش خون در یک بخش از بدن با هدف زیبایی آن منطقه انجام می‌گیرد. این کار با دستگاه مخصوص این کار و توسط پزشکان و متخصصان زیبایی صورت می‌گیرد. بیماران می‌توانند بعد از اتمام عملیات تاثیرات مثبت درمانی آن را مشاهده کنند. برای این منظور گاز دی اکسید کربن را به منطقه درمان تزریق می‌کنند. در نتیجه جریان خون بهبود یافته و در نتیجه برخی نارضایتی‌ها در مورد پوست بیمار از بین می‌روند.

روش کربوکسی تراپی توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تأیید شده است. علاوه بر آن با توجه به شواهد و تحقیقات انجام شده می‌توان گفت هیچ گونه عوارض جانبی ماندگار ندارد. جلسات درمانی با این روش حدود 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد. همچنین این عملیات به صورت سرپایی توسط پزشک در کلینیک انجام می‌شود و جای هیچ نگرانی وجود ندارد. بیماران بلافاصله بعد از اتمام عملیات به غیر از حمام رفتن می‌توانند به زندگی عادی خود برگردند.

گفته می‌شود اولین کربوکسی تراپی در سال ۱۹۳۰ در اسپاهای فرانسه انجام میشد. امروزه از این روش برای درمان افتادگی پلک، سفت کردن پوست تمامی بخش‌های بدن، از بین بردن سلولیت‌ها و تیرگی ناحیه‌های مختلف بدن از جمله زیر چشم، واژن و زیر بغل استفاده می‌کنند. در ادامه به برسی تک تک و جزئی هر یک از موارد خواهیم پرداخت.

کاربردهای کربوکسی تراپی

کاربردهای کربوکسی تراپی

طریقه انجام کربوکسی تراپی

طریقه انجام کربوکسی تراپی با توجه به این که بر روی چه بخشی از بدن اعمال می‌شود متفاوت خواهد بود. اما در حالت کلی مکانیک روش اکثرا یکسان است. به این صورت که مخزن گاز دی اکسید کربن با لوله‌های پلاستیکی به یک تنظیم کننده جریان متصل می‌شود. پزشک با دقت تنظیمات لازم را در مورد اینکه چه مقدار گاز از مخزن جریان یابد را انجام می‌دهد. سپس گاز از طریق تنظیم کننده جریان به لوله‌های استریلی منتقل می‌شود. انتهای این مسیر مجهز به یک سیستم فیلتراسیون است. این فیلتر، ناخالصی‌ها را قبل از رسیدن به بدن جمع می‌کند. سپس گاز از یک سوزن بسیار کوچک که در طرف مقابل فیلتر قرار دارد عبور می‌کند. به این ترتیب پزشک گاز را به زیر پوست از طریق سوزن تزریق می‌کند.

گردش خون ضعیف تا حدی باعث ایجاد برخی مشکلات پوستی می‌شود. چرا که گردش خون ضعیف به معنای کمبود اکسیژن است. در نتیجه با انجام Carboxytherapy مشکل کمبود اکسیژن حل می‌شود و به دنبال آن مشکلات ناشی از آن برطرف می‌شوند. زیرا پزشک با تزریق دی اکسید کربن می‌تواند گردش خون را در یک ناحیه خاص افزایش دهد. این باعث می‌شود گلبول‌های قرمز خون به منطقه تحت درمان بیایند. با رسیدن سلول‌های خونی به محل گردش خون افزایش خواهد یافت. می‌توان گفت مراحل انجام کربوکسی تراپی کاملا بدون درد است. البته برخی از پزشکان قبل از وارد کردن سوزن به زیر پوست از کرم بی‌حس کننده استفاده می‌کنند. این عملیات یک روش سرپایی محسوب می‌شود که فقط 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد.

رفع تیرگی پوست با کربوکسی تراپی

مراحل انجام کربوکسی تراپی

مثل هر عملیات درمانی انجام کربوکسی تراپی نیز دارای مراحل خاص و مخصوص خود است. این مراحل را می‌توان به چهار بخش اصلی تقسیم کرد. هر یک از این چهار مراحل به ترتیب عبارتند از:

 • مرحله اول

مرحله اول مربوط به قبل از شروع عمل کربوکسی تراپی است. این مرحله، مرحله اول یا آمادگی قبل از عملیات نامیده می‌شود. در این بخش قبل از هر کاری ناحیه درمان تمیز می‌شود. همچنین قبل از وارد شدن سوزن به پوست از یک کرم بی‌حس کننده موضعی برای بی‌حس کردن ناحیه استفاده می‌کنند. به غیر از این کارها احتیاج به انجام هیچ عملیات خاصی توسط بیمار نیست.

 • مرحله دوم

مرحله دوم همان مرحله انجام عملیات درمانی کربوکسی تراپی می‌باشد. برای این منظور یک سوزن کوچک به پوست به صورت زیر جلدی وارد می‌شود. سپس از طریق این سوزن گاز دی اکسید کربن تزریق می‌شود. در نتیجه گاز کربن دی اکسید در بافت‌های مجاور پوست پخش می‌شود. لذا بدن اکسیژن بسیاری را از طریق سیستم گردش خون به این ناحیه می‌رساند. در نتیجه عوارض و بیماری‌های ناشی از کمبود اکسیژن و خون رسانی درمان می‌شوند. برای به دست آوردن بهترین نتایج حاصل از کربوکسی تراپی نیاز به تکمیل تمامی جلسلت درمانی خواهید داشت. این جلسات معمولا از ۶ هفته تا چند ماه با توجه به مشکل بیمار متفاوت خواهد بود.

 • محله سوم

مرحله سوم مربوط به مرحله بعد از اتمام پروسه کربوکسی تراپی می‌باشد. این مرحله که احتیاج به مراقبت‌های سختی ندارد ممکن است ۱ روز طول بکشد. به این صورت که در این ۲۴ ساعت بعد از درمان جای سوزن‌های ریز بر روی پوست دیده خواهند شد. توصیه می‌شود در طول این مدت از برخورد آب به منطقه درمانی خودداری کنید.

 • مرحله چهارم

مرحله چهارم که همان مرحله نهایی می‌باشد مربوط به مرحله مشاهده نتایج مثبت درمانی است. در این مرحله انتظاری که از عملیات کربوکسی تراپی داشتید به دست می‌آید. به عنوان مثال اگر کربوکسی تراپی موی سر انجام داده‌اید در این مرحله تاثیرات مثبت آن را احساس خواهید کرد.

تعداد جلسات لازم برای کربوکسی

برای اینکه بیماران بتوانند از روش کربوکسی تراپی بهترین نتیجه را بگیرند باید جلسلت درمانی را کامل کنند. البته تعداد این جلسه‌های درمانی در هر شخصی می‌تواند متفاوت باشد. شدت و نوع مشکل از اصلی‌ترین عوامل موثر در تعداد جلسه‌های درمانی هستند. در حالت کلی می‌توان گفت هر بیمار به ۶ الی ۱۰ جلسه کربوکسی تراپی احتیاج دارد. این جلسه‌های درمانی با فاصله ۷ روزه یا ۱۴ روزه انجام می‌شوند.

موارد استفاده از دستگاه کربوکسی

کربوکسی تراپی می‌تواند بیماری‌های مختلف پوستی را مثل شل شدن پوست، تیرگی زیر چشم، سلولیت و … را درمان کند. همان طور که گفته شد این کار با تزریق گاز کربن دی اکسید به زیر پوست انجام می‌شود. چرا که بدن به صورت خودکار برای حذف کمبود اکسیژن، اکسیژن زیادی را به ناحیه مورد نظر ارسال می‌کند. در نتیجه کربن دی اکسید موجود در آن خنثی می‌شود. ارسال اکسیژن بیشتر به نواحی خاص جهت از بین بردن چربی‌ها، ضایعات بین سلول‌ها، لک‌ها و ناهمواری‌های پوستی کمک می‌کند.

 این روش می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای عمل‌های زیبایی پوستی که احتیاج به بیهوشی دارند بشود. البته توصیه می‌شود تا برای نتیجه‌گیری بهتر تمامی جلسات درمانی تکمیل شود. برای گرفتن بهترین نتایج درمانی با روش کربوکسی تراپی توصیه می‌شود تا بیماران 3-4 ماه صبر کنند. البته اگر جز دسته‌ای از افراد هستید که دوست دارید بسیار سریع به نتیجه برسید می‌توانید یکی از روش‌های عمل جراحی زیبایی را انتخاب کنید. ناگفته نماند اکثر بیمارانی که کربوکسی تراپی می‌کنند دیگر به سمت روش‌های عمل جراحی پوست پس از لیپوساکشن نمی‌روند. در حالت کلی موارد استفاده از کربوکسی تراپی برای زیبایی‌های پوستی عبارتند از:

 • کاهش سلولیت

به دلیل افزایش اکسیژن رسانی در ناحیه‌ای از بدن که تحت درمان می‌باشد چربی‌های اضافی از بین خواهند رفت. همچنین گاز دی اکسید کربن می‌تواند به سلول‌های چربی تزریق شود. این امر باعث ترکیدن سلول‌های چربی در بدن و از بین رفتن آن‌ها می‌شود. در نتیجه ظاهر زشت سلولیت‌ها دیگر از زیر پوست مشاهده نخواهند شد. زیرا سلولیت هنگامی ایجاد می‌شود که چربی زیر پوستی از روی پوست بیرون زده باشد. در نتیجه سلولیت‌های ایجاد شده که جلوه زیبایی در هیکل افراد ندارند درمان می‌شوند. طبق مطالعه‌ای که در سال 2016 انجام شد تاثیر کربوکسی تراپی برای لاغری و کاهش سلولیت‌ها به اثبات رسید. در این تحقیق کاهش سلولیت از درجه ۳ به درجه 2 دیده شد. همچنین بی‌خطر بودن کربوکسی تراپی برای حذف سلولیت‌ها بارها اثبات شده است.

 • حذف سیاهی دور چشم

دایره‌های تیره زیر چشم معمولا در اثر گردش خون ضعیف ایجاد می‌شوند. امروزه استفاده از روش کربوکسی تراپی برای حذف سیاهی دور چشم گزینه بسیار خوبی محسوب می‌شود. چرا که تزریق گاز دی اکسید کربن به دور چشم باعث افزایش خون رسانی و در نتیجه کاهش سیاهی می‌شود.

کربوکسی تراپی زیر چشم

 • کاهش میزان شل شدگی پوستی

شل شدن و افتادگی پوستی در اثر پارگی کلاژن پوستی اتفاق می‌افتد. با اعمال کربوکسی تراپی بر روی پوست می‌توان آن را تحریک به کلاژن سازی کرد. در نتیجه پوست حالتی ضخیم‌تر به خود پیدا می‌کند و ظاهر آن بهبود می‌یابد. این ویژگی را می‌توان برای حذف عوارض بعد از عمل‌های لاغری استفاده کرد. چرا که بعد از کاهش شدید و ناگهانی پوست دچار شل شدگی نا خوش آیندی می‌شود.

 • درمان ریزش مو

از دیگر کاربردهای این روش کربوکسی تراپی موی سر است. با اعمال آن می‌توان نتیجه بسیار خوبی را در مورد جلوگیری از آلوپسی یا همان ریزش مو ناشی از گردش خون ضعیف مشاهده کرد. چرا که با این روش میزان خون رسانی به ریشه‌های مو افزایش خواهد یافت.

 • رفع تیرگی‌های پوستی

از جمله اصلی‌ترین دلایل تیرگی برخی از نواحی بدن مثل زیر بغل، واژن و کشاله ران کمبود اکسیژن پوستی است. در نتیجه با اعمال این روش می‌توان این تیرگی‌ها را رفع کرد. از این رو امروزه کربوکسی تراپی واژن و سایر نواحی مذکور در بین بیماران بسیار محبوب شده است.

علاوه بر تمامی موارد گفته شده از دیگر موارد استفاده از کربوکسی تراپی می‌توان به مواردی مثل حذف خطوط ریز و چین و چروک، درمان اختلال نعوظ، آرتریت حاد، سندرم رینود، لاغری، از بین بردن جای زخم‌ها و لک‌ها و… اشاره کرد.

بیماران در حین انجام کربوکسی چه احساسی خواهند داشت؟

دغدغه مشترکی بین تمامی بیمارانی که برای انجام کربوکسی تراپی به کلینیک‌های زیبایی مراجعه می‌کنند وجود دارد. این دغدغه به این صورت است که قرار است در حین انجام کربوکسی تراپی چه احساسی داشته باشند؟ در ارتباط با این موضوع باید بگوییم که این شیوه درمانی برای برطرف کردن سیاهی‌های دور چشم، کلاژن سازی پوست، از بین بردن جای زخم ها و … روشی کم عارضه و تقریبا بدون درد است. چرا که با کربوکسی تراپی سوزن‌ها به صورت زیر جلدی به پوست نفوذ پیدا می‌کنند. در نتیجه هیچ دردی احساس نخواهد شد. همچنین زخم‌های ناشی از جای سوزن‌ها نیز سطحی هستند و در عرض کمتر از ۱ روز از بین می‌روند.

علاوه بر آن افرادی که از کربوکسی تراپی برای درمان سلولیت استفاده می‌کنند ممکن است احساس فشار کنند. این احساس فشار چیزی مثل فشار در هنگام تست فشار خون است. همچنین معمولا بیماران در مناطق تحت درمان تا 24 ساعت احساس گرما و سوزش می‌کنند. البته این احساس سوزش طوری نیست که آزار دهنده باشد. در هر صورت بیماران می‌توانند بلافاصله بعد از کربوکسی تراپی به روال عادی خود برگردند.

انجام کربوکسی برای چه کسانی توصیه نمی‌شود

برای انجام Carboxytherapy سوزن‌ها به صورت زیر جلدی وارد پوست می‌شوند. لذا اکثر افراد می‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند. اما این روش برای کسانی که هرگونه بیماری پوستی یا عفونت در ناحیه تحت درمان دارند توصیه نمی‌شود. برای این منظور توصیه می‌شود حتما به یک متخصص و پزشک مراجعه کنید. پیشنهاد می‌کنیم تا از رفتن به مراکز غیر معتبر خودداری کنید.

مزایای استفاده از دستگاه کربوکسی

با توجه تمامی موارد گفته شد می‌توان متوجه شد که کربوکسی تراپی از مزایای بسیاری برخوردار است. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کربوکسی تراپی واژن شدیدا برای درمان خشکی، سوزش و دردهای این ناحیه موثر است.
 • امکان از بین بردن تیرگی و سیاهی ناحیه واژینال و هاله نیپل
 • تایتنینگ و جوانسازی واژن
 • رفع تغییرات حاصل از گذر زمان بر شکل، اندازه، عملکرد، خاصیت ارتجاعی، حواس و تحریک‌پذیری ناحیه ژنیتال
 • تاثیر مملوس بر کیفیت رابطه جنسی و افزایش ارگاسم
 • رفع چین و چروک رینکل‌ها
 • رفع سلولیت‌ها
 • از بین بردن چاقی در نواحی شکم، پهلو، زیر سینه، زیر بغل از طریق شکستن سلول‌های چربی
 • رفع خطوط استریا ناشی از حاملگی و یا تغییر وزن
 • افزایش قابلیت ارتجاعی پوست با تولید کلاژن و الاستین

عوارض استفاده از کربوکسی 

در مورد کربوکسی تراپی می‌توان این ادعا را کرد که هیچ گونه عیبی در آن وجود ندارد. چرا که با یک درمان سطحی و بدون درد نتیجه‌های ایده‌آلی را برای بیماران به ارمغان می‌آورد. تنها معایب آن را می‌توان محدود به عوارض جانبی که در چند ساعت اولیه بعد از درمان دیده می‌شوند دانست. البته این عوارض جانبی در طول ۲۴ ساعت بعد از درمان از بین می‌روند. از جمله عوارض جانبی ناشی از کربوکسی تراپی عبارتند از:

 • کبودی مختصر در محل تزریق (به ویژه در بازوها و پاها)
 • گذراندن تمامی جلسات درمانی برای مشاهده نتایج ایده‌آل
 • احساس درد و سوزش بسیار خفیف در برخی از بیماران
 • محروم شدن از استحمام به مدت ۲۴ ساعت بعد از عملیات کربوکسی تراپی

در نتیجه با توجه به موارد گفته شده می‌توان به این نتیجه رسید که کربوکسی تراپی یک روش نسبتاً بی‌خطر است و تقریباً عوارض جانبی ندارد. لذا بهره‌مندی از تاثیرات مثبت آن را به هر شخصی بدون هیچ‌گونه ترسی توصیه می‌کنیم.

قیمت دستگاه کربکسی تراپی

قیمت دستگاه کربوکسی تراپی به فاکتورهای مختلی همچون دیجیتال بودن، اتوماتیک بودن و ذقت تزریق گاز بستگی دارد.

به منظور اطلاع از قیمت دستگاه کربوکسی تراپی با مشاوران ما تماس بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *