مقاله ها

همه چیز در مورد درمان بی اختیاری ادرار در زنان با فناوری آر اف

درمان بی اختیاری ادرار در بانوان
5/5 - (1 امتیاز)

بی‌اختیاری ادرار یک موضوع بسیار مهم برای بانوان محسوب می‌شود. چرا که می‌تواند کیفیت زندگی زنان را تا حد بسیار زیادی تحت تاثیر خود قرار دهد. طبق آمارهای حاصله از انجمن تخصصی سلامت بیش از ۵۰ درصد بانوان بعد از ۸۰ سالگی دچار این بیماری می‌شوند. آنچه که اهمیت دارد این است این معضل باید به صورت کاملا دقیق و تخصصی مورد بررسی قرار بگیرد. چرا که درگیری ۵۰ درصدی به معنای جمعیتی در حدود ۲۰ میلیون نفر فقط در ایران است. همان‌طور که می‌توان متوجه شد درگیری این حجم از جمعیت یک کشور با بیماری بی‌اختیاری ادرار موضوع مهمی محسوب می‌شود. امروزه روش‌های متعددی برای درمان این مشکل روی کار آمده‌اند. در این مقاله قصد داریم به بررسی یکی از روش‌های تاثیرگذار و نوین تحت عنوان درمان بی‌اختیاری ادرار با آر اف بپردازیم. برای آشنایی بیشتر با این موضوع شما را به همراهی ما برای خواندن این مقاله دعوت می‌کنیم.

بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار

آشنایی با مشکل بی‌اختیاری ادرار در زنان

طبق آمارهای بدست آمده در مقاله‌های بین‌المللی و کشورهای مختلف گفته می‌شود، زنان بسیاری درگیر مشکل بی‌اختیاری ادرار هستند. به طوری که حدود ۲۰۰ میلیون زن در آمریکا درگیر این موضوع هستند. متاسفانه در بسیای از کشورها این بیماری از اهمیت بسیار کمی برخوردار است. این بی‌اهمیتی آسیب‌های بسیاری را در زندگی بسیاری از بانوان در پی خواهد داشت. پس اولین قدم در پیگیری و درمان این مشکل بالا بردن آکاهی در خصوص بی‌اختیاری ادرار است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که بی‌اختیاری ادرار مشکلی مختص زنان سن بالا است. در حالی که می‌توان شاهد به وجود آمدن آن در زنان با سن پایین نیز شد. به طوری که زنانی با سن بسیار کم نیز می‌توانند نشانه‌های ابتدایی این بیماری را در خود مشاهده کنند. از جمله مشکلات ناشی از بی‌اختیاری ادرار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش کیفیت زندگی زنان
 • جلوگیری از حضور فعال زنان در اجتماع
 • ایجاد شرم و خجالت در زنان
 • ایجاد مشکل در حین فعالیت‌های ورزشی و …

تکنولوژی آر اف انقلابی بزرگ در بین درمان‌های بی‌اختیاری ادرار به وجود آورده است. این فناوری بعنوان یکی از بهترین روش‌‌ها در درمان بی‌اختیاری ادرار توانسته توجه بسیاری از پزشکان و بیماران را جلب کند.

روش‌های درمان بی‌اختیاری ادرار

از قدیم الایام مشکل بی‌اختیاری ادرار برای زنان وجود داشته است. به همین دلیل روش‌های درمانی گوناگونی برای این منظور معرفی شده‌اند. در زیر به چند مورد از رایج‌ترین این روش‌های درمانی می‌پردازیم:

 • اصلاح عادت‌های غلط زندگی

اولین قدم در پیشگیری و حتی درمان مشکل بی‌اختیاری ادرار در مراحل اولیه بیماری اصلاح عادت‌های غلط زندگی است. از جمله این عادت‌ها می‌توان به خودداری از مصرف آبمیوه‌های صنعتی، ورزش کف لگنی، کاهش وزن و … اشاره کرد.

 • مصرف دارو

پزشکان در موارحل ابتدایی بیماری بی‌اختیاری ادرار برخی داروها را تجویز می‌کنند. این داروها اغلب بر روی سیستم کنترل عصبی مثانه تاثیر می‌گذارند. به همین دلیل عوارض جانبی بسیاری را در پی خواهند داشت. چرا که دارو قابلیت تشخیص اینکه بر روی کدام سیستم کنترل عصبی باید تاثیرگذار باشد را ندارد. در نتیجه بر روی تمامی سیستم‌های عصبی بدن و به خصوص قسمت CNS (مرکزی) و … اثر می‌گذارد. این موضوع عوارض جدی را به همراه خواهند داشت که به مرور زمان بیشتر نیز می‌شوند.

 • جراحی

جراحی گزینه درمانی برای حالت پیشرفته بیماری بی‌اختیاری ادرار است. برای کسانی که بیماری آن‌ها حالت پیشرفته‌ای داشته و قابل درمان با روش‌های مذکور نیستند جراحی گزینه اصلی خواهد بود. البته جراحی‌ها نیز می‌توانند عوارض جانبی نظیر چسبندگی بافت‌ها، التهاب و … را در پی داشته باشند. از طرفی دیگر بیمار بعد از جراحی نیاز به گذراندن دوره نقاهت و سختی‌های خاص خود خواهد داشت.

 • استفاده از تکنولوژی‌ پیشرفته روز دنیا، آر اف

فناوری RF علاوه بر حوزه‌های مختلف زیبایی توانسته در درمان مشکل بی‌اختیاری ادرار نیز به یکی از بهترین گزینه‌های درمانی تبدیل شود. به کمک این تکنولوژی می‌توان سطح‌های مختلف بیماری بی‌اختیاری ادرار را از ضعیف تا پیشرفته تحت درمان قرار داد. همچنین درمان به کمک فناوری آر اف بدون بروز عوارض جانبی شدید و آزاردهنده خواهد بود. از طرفی دیگر خلاف سایر روش‌ها که دردناک و آزاردهنده بوده یا نتایج صددرصدی ندارند، RF گزینه بهتری محسوب می‌شود.

 

آشنایی با تکنولوژی آر اف در درمان بی‌اختیاری ادرار

استفاده از دستگاه آر اف در درمان بیماری‌های زنان سال‌ها است که در مراکز پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نتایج حاصل از این درمان‌ها کاملا مثبت و رضایت‌بخش بوده است. یکی از بهترین ویژگی‌های این دستگاه می‌توان به مکانیزم کار آن اشاره کرد. به این صورت که از طریق افزایش دما به صورت درونی باعث جوان‌سازی و کلاژن‌سازی در پوست می‌گردد. در نتیجه بخشی از بافت آسیب دیده مورد نظر که حالت همبندی دارد به همراه عضله‌های کف لگن از طریق مکانیزم جوان‌سازی ترمیم و عملکرد بافت همبندی بهبود می‌یابد. این اتفاق‌ها به طور کلی مشکل بی‌اختیاری ادرار را از بین می‌برند. بنابراین نیازی به انجام جراحی‌های دردناک و سایر روش‌ها درمانی نخواهد بود.

از جمله بهترین دستگاه‌های آر اف واژینال موجود در بازار، دستگاه مادام ایکس آر اف نام دارد. بهبودی به کمک دستگاه مادام ایکس آر اف واژینال از همان جلسه‌های اول مشاهده می‌شود. سطح گرمایی ایجاد شده توسط این دستگاه دارای سطح‌بندی درجه‌ به صورت تدریجی و کاملا کنترل شده است. پس اپراتور یا پزشک می‌تواند سطح مورد نظر از دما را تنظیم کرده و درمان را برای بیمار آغاز کند. پس بدون بروز عوارض جانبی جدی بیمار می‌تواند از همان روزهای اول تغییرات مثبت را مشاهده کند. این موضوع سبب می‌شود بیمار جلسات درمانی را با شوق و انگیزه بیشتری پشت سر بگذارد.

 

کاربرد دستگاه آر اف واژینال مادام ایکس

دستگاه مادام ایکس را می‌توان برای درمان طیف گسترده‌ای از بیماران مورد استفاده قرار داد. حتی اگر خانمی تجربه زایمان نداشته ولی دچار این بیماری باشد نیز می‌تواند از مزایای این روش درمانی بهره ببرد. به دلیل تکنولوژی به کار رفته در این دستگاه می‌توان کاربردهای متنوعی از این دستگاه را داشت. این دستگاه با ایجاد دو قطبی‌های مولکولی و گرما سبب تحریک کلاژن‌سازی و الاستین‌سازی می‌شود. در نتیجه پروسه‌ای از ترشح آنزیم‌ها را شاهد خواهیم بود. بنابراین بخشی‌ از سلول‌ها و بافت‌ها جایگذین شده و بافت از بین رفته در مثانه و مجاری ادراری درمان می‌گردد. از جمله مهم‌ترین کاربردهای دستگاه آر اف مادام ایکس واژینال عبارتند از:

 • درمان بی‌اختیاری ادرار
 • درمان بی‌اختیاری مدفوع
 • بهبود کیفیت رابطه جنسی
 • درمان اسپاسم‌های غیر ارادی عضله‌های کف لگن
 • درمان مثانه تحریک پذیر
 • جوان‌سازی ناحیه واژینال
 • لیفت شدن لابیو واژن

تعداد جلسات درمانی آر اف مادام ایکس واژینال

تعداد جلسات درمانی پیشنهادی برای استفاده از دستگاه آر اف در درمان بی‌اختیاری ادرار بین ۲ تا ۵ جلسه است. البته این تعداد می‌تواند با توجه به صلاح‌دید پزشک متخصص افزایش و یا کاهش یابد. فاصله هر جلسه نیز باید بین ۱۰ روز تا دو هفته در نظر گرفته شود. بیمارانی که از شدت بالای بیماری رنج می‌برند به تعداد جلسات بیشتری نیاز دارند. نتایج مثبت حاصل از درمان از همان جلسه اول قابل مشاهده خواهد بود و این سبب رضایت بیشتر بیماران می‌گردد.

تفاوت دستگاه آر اف واژینال با دستگاه لیزر که مکانیزم مشابه (ایجاد گرما) در بافت هدف دارد، چیست؟

لیزر CO2 فرکشنال که برای جوانسازی استفاده می‌شود برای کسانی مناسب است که سطح هورمون استروژن بسیار پایینی دارند. یعنی شامل حال زنانی می‌شود که در دوران یائسگی یا بعد از آن قرار دارند. از طرفی دیگر به دلیل ایجاد زخم در بافت ناشی از درمان لیزر می‌توان شاهد فیبروز و سفتی شد. در برخی موارد این حالت‌ها دائمی بوده و سبب آزار بیمار در طولانی مدت می‌گردد. از دیگر عوارض جانبی ناشی از درمان با لیزر می‌توان به چسبندگی بعد از درمان اشاره کرد. علاوه بر آن، لیزر عمق نفوذ کمتری در مقایسه با امواج آر اف در بافت دارد. این عمق نفوذ بین ۲ تا ۵ میلی‌متر است و خود باعث ایجاد یک سری محدودیت‌ها حین درمان خواهد شد.

در نتیجه نمی‌توان از لیزر برای درمان بیماری‌هایی نظیر بی‌اختیاری ادرار، درد هنگام رابطه، دردهای لگنی ناشی از چسبندگی بعد از عمل و … استفاده کرد. در حالی که دستگاه آر اف گزینه مناسبی برای تمامی این موارد محسوب شود. توجه داشته باشید این موارد به معنای بد بودن لیزر نیست. بلکه فناوری FR گزینه بهتری است و طیف گسترده‌ای از کابردها را در این خصوص شامل می‌شود.

از دیگر تفاوت دو دستگاه آر اف و لیزر واژینال می‌توان به دمای درمان اشاره کرد. دمای ایجاد شده در سطح بافت به کمک آر اف ۶۰ تا ۷۰ درجه سانتی‌گراد است. این حرارت آسیبی به سلول و پروتئین که برای بدن مضر باشد وارد نمی‌کند. در حالی که دمای ایجاد شده در سطح بافت در دستگاه‌های لیزر ۱۱۳ درجه است. این دما نکروز و آسیب‌های سلولی را در پی دارد که باعث عوارض جانبی از قبیل چسبندگی خواهد شد.

آیا درمان بی‌اختیاری ادرار با بایو فید بک مفید است؟

در روش درمانی بایو فید بک برای بی‌اختیاری ادرار ۲ تا ۳ جلسه اول صرف شناسایی عضله‌های بیمار می‌شود. اگر بتوان در این جلسه‌ها کنترل عضله‌های بیمار را شناسایی کرد می‌توان نتایج مثبتی را مشاهده کرد. همچنین باید توجه داشت که این روش بر خلاف RF واژینال نتایجی مثل جوان‌سازی، کلاژن‌سازی و … در پی ندارد. چرا که با ایجاد سطح گرمایشی در بافت‌های مورد نظر همراه نیست. پس می‌توان ادعا کرد که روش‌های درمانی به کمک آر اف یک قدم جلوتر از بایو فید بک هستند.

دستگاه مادام ایکس تنها دستگاه موجود در بازار است که فرکانسی بین ۴ مگا هرتز تا ۸ مگاهرتز را دارا می‌باشد. هر چه فرکانس بالاتر باشد عمق نفوذ کم خواهد شد. از طرفی دیگر اگر فرکانس از حد بهینه پایین‌تر باشد باعث ایجاد لرزش می‌گردد. بنابراین برای درمان و کار با این دستگاه‌ها باید فرکانس بهینه در نظر گرفته شود. خوشبختانه این دستگاه دارای سطح فرکانس کاملا ایده‌آلی است. بنابراین در انجام تمامی مراحل درمان به بهترین نحو ممکن همراه بیمار خواهد بود.

چگونه می‌توان مناسب‌ترین دستگاه آر اف موجود در بازار را خریداری کرد؟

در خصوص اینکه دستگاه‌های متنوع آر اف واژینال در بازار موجود هستند، انتخاب و خرید گزینه مناسب دشوار شده است. دستگاه‌های آر اف به شرطی می‌توانند برای درمان مفید باشند که امواج ساطع شده از آن‌ها کاملا استاندارد باشد. بنابراین در خرید دستگاه آر اف باید توجه داشت که مورد تایید محققان بوده و استانداردهای لازم در طراحی و ساخت آن‌ها رعایت شده باشد. از طرفی دیگر پروب دستگاه آر اف بدون هیچ گونه محافظ و پوششی باید حین درمان درون واژن قرار بگیرد. به همین دلیل پروبی که استفاده می‌شود حتما باید یک بار مصرف باشد. در غیر این صورت احتمال انتقال بیماری از شخصی به شخص دیگر وجود خواهد داشت.

 نکته دیگر ضرورت داشتن کنترل بر روی تنظیم دمای کار دستگاه آر اف واژینال حین درمان است. در دستگاه مادام ایکس ۴ سنسور حرارتی وجود دارد که دمای حین درمان را لحظه به لحظه گزارش می‌دهند. در نتیجه پزشک می‌تواند از کاهش یا افزایش شدید دما و بروز مشکلات احتمالی ناشی از آن ‌ها جلوگیری کند. تاثیرگذاری دستگاه باید بالا باشد به این معنا که باید بیشترین نتیجه مثبت را در کمترین زمان بدون ایجاد عارضه‌های جانبی در پی داشته باشد. از عواقب خرید دستگاه نامناسب آر اف واژینال برای درمان بی‌اختیاری ادرار و سایر مشکلات زنان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آسیب‌های غیر قابل جبران
 • انتقال بیماری
 • ایجاد سوختگی
 • عوارض جانبی غیر قابل درمان مثل چسبندگی

همان طور که می‌توان متوجه شد استاندارد بودن دستگاه‌های درمانی و پزشکی بسیار مهم است. چرا که در غیر این صورت می‌توان شاهد عوارض جانبی و خسارت‌های جدی بود. خوشبختانه دستگاه آر اف مادام ایکس تمامی استانداردهای لازم را داشته و به بهترین نحو طراحی شده است.

دوره نقاهت بعد از درمان با دستگاه آر اف مادام ایکس واژینال

درمان با دستگاه آر اف مادام ایکس دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد. به این معنا که بیمار نهایتا ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از درمان نیاز به مراقبت و درمان خواهد داشت. البته اگر درمان به درستی انجام شود افراد هیچ گونه مشکلی بعد از درمان را مشاهده نخواهند کرد. بیماران می‌توانند ۲۴ ساعت بعد از درمان به فعالیت جنسی پرداخته و هیچ گونه محدودیتی متوجه آن‌ها نخواهد شد.

یکی از منحصر به فرد ترین ویژگی دستگاه‌ آر اف مادام ایکس وجود ۴ سنسور ۳۶۰ درجه در آن است. هر یک از این سنسورها می‌توانند دمای نقطه‌ای منطقه را به صورت کاملا دقیق در اختیار اپراتور دستگاه قرار دهند. در نتیجه اپراتور یا پزشک می‌تواند مراحل درمان را با امنیت و دقت بسیار بالایی انجام داده و پیش ببرد. از طرفی دیگر میزان تحمل گرما در بیماران با یکدیگر متفاوت است. پس پزشک توسط این سنسورها تنظیمات دما را با دقت بالایی انجام داده و هیچ گونه مشکل و عارضه جانبی ایجاد نخواهد شد. این خود به منزله کوتاه‌تر شدن دوره نقاهت بعد از درمان با دستگاه مادام ایکس در مقایسه با سایر دستگاه‌های آر اف موجود در بازار است.

مشخصات دستگاه آر اف واژینال مادام ایکس

مهم‌ترین فاکتور در انتخاب یک دستگاه آشنایی با مشخصه‌ها و ویژگی‌های آن است. مهم‌ترین مشخصات دستگاه آر اف واژینال مادام ایکس که آن را به انتخاب اول خریداران تبدیل کرده عبارتند از:

 • داشتن یک هندپیس به صورت internel، برای درمان بیماری‌هایی که باید داخل واژن قرار بگیرد. (مثل بیماری‌های داخل لگن) این هندپیس‌ها یک بار مصرف و قابل تعویض هستند.
 • دارا بودن یک هندپیس external، با فرکانس متغیر برای لیفت و جوان‌سازی قسمت خارجی واژن.
 • وجود ۴ سنسور ۳۶۰ درجه برای تشخصیص لحظه به لحظه دما در نقاط مختلف

تفاوت دو دستگاه آر اف و هایفو هایفو واژینال چیست؟

فناوری هایفو برای درمان مشکلات ناحیه واژینال نتایج مثبت اثبات‌ شده‌ای از خود نشان نداده است. از طرفی دیگر هایفو می‌تواند عوارض خطرناکی در این نواحی داشته باشد. به همین دلیل برخلاف کاربردهای زیبایی متنوعی که دارد استفاده از آن برای درمان مشکلات ناحیه واژینال توصیه نمی‌شود. اما فناوری آر اف نتایج سریع و مثبت قابل توجهی در نواحی واژن و درمان بی‌اختیاری ادرار در زنان دارد. بنابراین برای کسانی که در انتخاب دستگاه هایفو و آر اف برای درمان بیماری‌های واژینال دچار سردرگمی شده‌اند تکنولوژی RF پیشنهاد داده می‌شود.

آیا فناوری آر اف گزینه مناسبی برای درمان آتروفی است؟

درمان آتروفی معمولا در جلسه اول با دستگاه لیزر انجام می‌شود. زیرا نتایج درمان سریع‌تری را نشان می‌دهد. اما در جلسات بعدی اغلب پزشکان استفاده از دستگاه آر اف را ترجیح می‌دهند. به خصوص در بیمارانی که از داشتن رابطه جنسی دردناک شکایت دارند فناوری RF گزینه بسیار خوبی محسوب می‌شود.

هزینه دستگاه آر اف واژینال مادام ایکس

اولین موضوعی که در خرید دستگاه آر اف برای درمان بی‌اختیاری ادرار باید در نظر گرفت کیفیت ساخت و ایمنی آن حین درمان است. بنابراین نباید حین خرید کیفیت را فدای هزینه دستگاه آر اف کرد. به دلیل تنوع بالای این دستگاه‌ها بازه گسترده‌ای از قیمت‌ها در بازار موجود هستند. دستگاه مادام ایکس یکی از بهترین دستگاه‌های موجود در بازار بوده و دارای پروب یکبار مصرف از جنس استیل است. بنابراین نه تنها از انتقال بیماری‌ها بین بیماران جلوگیری می‌کند، مانع از بروز حساسیت‌ها و عوارض ناشی از درمان می‌گردد. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر در خصوص قیمت این دستگاه می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *