مقاله ها

طول عمر لیزر دایود

طول عمر دایود لیزر
5/5 - (1 امتیاز)

همه چیز در مورد طول عمر لیزر دایود

دستگاه لیزر دایود یکی از دستگاه‌های گران قیمت در بین تجهیزات پزشکی به حساب می‌آید. مخصوصا در بازار ایران و با بالا رفتن قیمت دلار هزینه خرید، نگه‌داری و تعمیر این دستگاه بالا رفته است. به همین دلیل طول عمر لیزر دایود اهمیت بالایی برای خریداران دارد. کیفیت کار دستگاه لیزر دایود به مرور زمان و با هر بار استفاده کم‌تر می‌شود و در نهایت از کار می‌افتد. در این میان عوامل بسیاری هستند که در طول عمر لیزر دایود تاثیر می‌گذارند. این مقاله سعی کرده است که خوانندگان را با این عوامل آشنا کند تا از خسارت‌های بی‌خود در امان باشند.

دایود لیزر بار

طول عمر لیزر دایود

به مدت زمانی که بتوان از لیزر دایود استفاده مفید کرد طول عمر لیزر دایود گفته می‌شود. دستگاه لیزر دایود باید بتواند فرکانس و توان ثابتی را در طول عمر خود فراهم کند. اما ایجاد چنین سیستمی کار آسانی نیست. دایودها بسیار آسیب‌پذیر هستند. شرایط و عوامل بسیار زیادی وجود دارند که باعث تخریب این دستگاه‌ها می‌شوند. در نتیجه طول عمر لیزر دایود کاهش می‌یابد.

دلایل کاهش طول عمر لیزر دایود

کاربران دستگاه لیزر دایود باید از عواملی که باعث صدمه رساندن به دستگاه‌شان می‌شوند دوری کنند. برای این کار باید با استفاده صحیح لیزر دایود و روش‌های محافظتی آشنا شوند. دایودهای لیزر در این دستگاه‌ها در معرض آسیب‌های ناشی از مکانیسم‌های الکترونیکی، حرارتی و توان هستند. ما در زیر برخی از مکانیسم‌های آسیب متداول مربوط به عملکرد دیود لیزر را مورد بحث قرار می دهیم. دلایل کاهش طول عمر لیزر دایود عبارتند از:

 • مکانیسم‌های الکترونیکی

یکی از دلایل کاهش طول عمر لیزر دایود مکانیسم‌های الکترونیکی هستند. معمولا آسیب‌های ناشی از مکانیسم‌های الکترونیکی وقتی خود را نشان می‌دهند که دیگر کار از کار گذشته باشد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که قبل از صدمه دیدن لیزر دایود پیشگیری‌های لازم انجام شود. این پیشگیری‌ها برای جلوگیری از کاهش طول عمر لیزر دایود عبارتند از:

 • تخلیه الکترواستاتیکی

تخلیه الکترواستاتیکی نقش بزرگی در زمینه کاهش طول عمر لیزر دایود بازی می‌کند. این اتفاق بین دستگاه لیزر دایود و شخص بیمار اتفاق می‌افتد. دلیل اصلی آن عبور ناگهانی جریان الکتریکی ناشی از اختلاف پتانسیل بین دو جسم می‌باشد. در نتیجه آسیب بسیار جدی به دستگاه وارد می‌شود. جهت جلوگیری از این اتفاق الزامی است که در حین کار با لیزر دایود دستگاه روی زمین قرار داده شود. همچنین پزشکان می‌توانند دستگاه لیزر خود را بر روی میز‌های مخصوصی که با هدف حفظ دستگاه ساخته شده‌اند قرار دهند.

 

 • تغییرات الکتریکی سریع

دستگاه لیزر دایود نسبت به تغییرات الکتریکی سریع فوق‌العاده حساس می‌باشد. به همین دلیل باید تمام نکات رعایت شوند تا از چنین اتفاق‌هایی جلوگیری کنند. توصیه‌ای که ما در این مقاله برای این کار پیشنهاد می‌کنیم استفاده کردن از محافظ‌های برقی (مانند استبلایزر و یو پی اس) است. این روش می‌تواند به محافظت در برابر تغییرات الکتریکی کمک کند. در نتیجه طول عمر لیزر دایود افزایش می‌یابد.

 

 • قطع ناگهانی برق دستگاه

از دیگر دلایل کاهش طول عمر لیزر دایود در بین مکانیسم‌های الکتریکی قطع ناگهانی برق دستگاه است. این کار آسیب شدیدی به دستگاه وارد می‌کند. اپراتور دستگاه باید دقت کند تا به طور ناگهانی دستگاه را خاموش نکند. توصیه می‌کنیم ابتدا جریان منبع تغذیه آرام آرام کاهش داده شود و سپس بر روی صفر آورده شود. پس حتما حین روشن و خاموش کردن دستگاه باید به جریان منبع تغذیه دقت کرد.

 

 • استفاده از ایزولاتورهای سیگنال

در بسیاری از مواقع برق شهری دارای ولتاژ‌های غیر استاندارد است. در این مواقع استفاده از ایزولاتورهای سیگنال از خسارت‌های ناشی از ولتاژ بیش از حد و نویزهای محیطی جلوگیری می‌کند. این خسارت خارج از کنترل پزشک یا اپراتور است.

 

 • تنظیمات دستگاه لیزر دایود

پارامترهای بسیاری در تنظیمات دستگاه لیزر دایود وجود دارند. اگر این تنظیمات به درستی تنظیم نشوند می‌توانند از دلایل صدمه دیدن لیزر دایود باشند. این پارامترها عبارتند از:

 • حداکثر توان خروجی

بر روی تمامی دستگاه‌های لیزر دایود حداکثر توان خروجی نوشته شده است. ولی توصیه می‌کنیم پزشکانی که از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند تنظیمات دستگاه را بر روی حداکثر توان خروجی قرار ندهند. زیرا این کار می‌تواند از جملع دلایل کاهش طول عمر لیزر دایود باشد.

ساختار دایود لیزر

 • تغییرات دما

تقریبا تمامی دستگاه‌های لیزر دایود به تغییرات دما حساس هستند. در واقع به ازای هر 10 درجه سانتی‌گراد افزایش دما، طول عمر لیزر دایود به نصف کاهش می‌یابد. نوسانات دمای محیط باعث تغییر نوسانات دمای دستگاه لیزر دایود نیز می‌شوند. همچنین اگر دستگاه به درستی تنظیم نشده باشد کار با آن باعث گرم شدش می‌شود. توصیه می‌شود دمای مناسب رعایت شود و دمای کار بسیار پایین‌تر از حداکثر میزان تعیین شده باشد.

معمولا توصیه می‌شود دستگاه لیزر دایود در محدوده 20 تا 25 درجه سانتی‌گراد قرار بگیرد. زیرا با افزایش دما جریان آستانه نیز افزایش می‌یابد. در نتیجه احتمال اینکه جریان آستانه‌ای که برای دستگاه تعیین شده است بالاتر برود افزایش می‌یابد. همین امر می‌تواند به تنهایی آسیب جدی به دستگاه وارد کند.

 

یکی از دلایل کاهش طول عمر لیزر دایود عدم استفاده از یک دایود مناسب است. برای اینکه دستگاه در حین کار آسیب نبیند باید دستگاهی متناسب با نیاز خریداری کرد. پس توصیه می‌کنیم ابتدا هدف خود را از خرید دستگاه لیزر دایود مشخص کنید. چرا که اگر دستگاه مناسب نیاز پزشک نباشد مجبور خواهد بود شرایط استفاده از دستگاه را تغییر دهد. مثلا از حداکثر توان دستگاه استفاده کند. این کار به تنهایی طول عمر لیزر دایود را کاهش می‌دهد. در نتیجه در مدت زمان بسیار کم دستگاه آسیب جدی دیده و از کار می‌افتد.

 

 • نصب صحیح دستگاه لیزر دایود

پس از انتخاب دستگاه لیزر دایود و خرید آن نوبت به نصب و راه‌اندازی آن می‌رسد. حتما نصب و راه‌اندازی آن باید توسط یک مهندس متخصص انجام شود. چرا که دستگاه لیزر دایود ارزان قیمت نیست و قطعا هزینه زیادی بابت خرید آن پرداخت خواهد شد. اگر خطایی در نصب یا تنظیمات حین نصب آن رخ دهد قطعا طول عمر لیزر دایود کاهش می‌یابد. به عنوان مثال برای اکثر دستگاه‌های لیزر تنظیم درجه حرارت لازم می‌باشد. اگر این تنظیمات به درستی صورت نگیرند آن‌گاه آسیب جدی دستگاه را تهدید خواهد کرد.

 

علائم کاهش طول عمر لیزر دایود

علائم کاهش طول عمر لیزر دایود چیست؟ این سوالی است که برای بسیاری از پزشکان و کلینیک‌داران مطرح می‌شود. چرا که اگر عمر لیزر دایود تمام شده باشد استفاده از آن خسارت‌های بیشتری را وارد خواهد کرد. باید بگوییم که طول عمر لیزر دایود فقط مربوط به کارکرد یک قسمت نیست. اگر طول عمر آن کم شده باشد می‌توان کاهش شدیدی در توان خروجی آن مشاهده کرد. همچنین احتمال دارد هِد هند پیس لیزر آسیب دیده باشد. در این صورت اپراتور شاهد فوکوس و جمع شدن لیزر خواهد بود. همچنین امکان دارد پرتو با سرعت بیشتری منحرف شود. اگر لیزر خیلی آسیب دیده باشد در این صورت به طور کاملا واضح هیچ نوری از آن انتشار نخواهد شد. پس در مرحله اول توصیه می‌شود که تمامی نکات آورده شده در این مقاله رعایت شوند. در مرحله دوم سعی شود که آسیب احتمالی وارد شده به دستگاه لیزر دایود سریع شناسایی و رفع شود. با تمامی این کارها از وقایع مخرب و هزینه‌ساز آینده در امان خواهید بود.

 

نکات کلی در مورد طول عمر لیزر دایود

با توجه به تمامی مطالب گفته شده یک سری ترفندها وجود دارند که طول عمر لیزر دایود را افزایش می‌دهند. توصیه می‌شود که در کنار تمامی نکات گفته شده در این مقاله نکات زیر نیز جدی گرفته شوند. در این صورت دستگاه عمر مفیدی خواهد داشت و پزشکان و کلینیک‌داران از خرج‌های اضافی در امان خواهند بود. این نکات عبارتند از:

 • مایع خنک کننده دستگاه لیزر دایود هر ماه یک مرتبه باید پر شود. همچنین بهتر است در هر ۳ تا ۶ ماه یک بار به طور کلی عوض شود.
 • دقت شود که مایع خنک کننده دستگاه حتما آب دوبار تقطیر باشد.
 • بهتر است هر ماه یک بار فن و هواکش لیزر دایود گردگیری شود. برای این کار می‌توان از جارو برقی استفاده کرد.
 • سعی شود که دمای اتاقی که دستگاه لیزر دایود در آن روشن است کمتر از ۲۴ درجه سانتی‌گراد باشد.
 • از کولر آبی در اتاق لیزر استفاده نشود. کولر آبی طول عمر دستگاه لیزر دیود را به شدت کاهش می‌دهد.
 • اگر احساس شد که مشکلی در دستگاه لیزر پیش آمده است حتما به یک مهندس متخصص رجوع شود.
 • بیشتر از تعداد پالس‌هایی که برای هر سری توسط شرکت تعیین شده است استفاده نشود. این کار می‌تواند آسیب بسیار جدی به دستگاه وارد کند.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *