لوازم جانبی, مقاله

لزوم استفاده از عینک ایمنی لیزر | آسیب‌های بیولوژیکی اشعه لیزر به چشم

قیمت عینک ایمنی لیزر

اشعه لیزر باعث ایجاد آسیب‌های بیولوژیکی به چشم می‌شود. علت این آسیب به دلیل اثر دما و واکنش‌های فتوشیمیایی ناشی از آن می‌باشد. در حالت کلی بخش اصلی آسیب ناشی از طول موج اشعه‌ای است که بافت در معرض آن قرار می‌گیرد. بنابراین برای پیشگیری از خطرات ناشی از لیزر موهای زائد به چشم استفاده از عینک ایمنی لیزر شدیدا توصیه می‌شود. در راستای همین موضوع تصمیم گرفته‌ایم تا شما را با انواع این آسیب‌ها و راه‌های جلوگیری از آن‌ها آشنا کنیم. اگر شما نیز یکی از کاربران دستگاه‌های لیزر موهای زائد هستید در این مقاله با ما باشید. قیمت عینک ایمنی لیزر

ساختار چشم انسان

ساختار چشم انسان

 اجزای چشم که در معرض آسیب اشعه لیزر قرار دارند

اصلی‌ترین اجزای چشم که در معرض آسیب لیزر قرار دارند قرنیه، شبکیه و عدسی می‌باشند. به همین دلیل همواره متخصصان بر ضرورت استفاده از عینک ایمنی لیزر در حین کار تاکید دارند. در ادامه تک تک هر یک از این اجزا به صورت جداگانه بررسی شده‌اند. 

 • قرنیه

قرنیه بافت زنده‌‌ای از چشم می‌باشد که در حین ساطع شدن اشعه‌های لیزر مستقیماً در معرض خطر قرار می‌گیرد. این عضو توسط یک لایه نازک از جنس اشک با ضخامتی در حدود 6-10 میلی متر محافظت می‌شود. با توجه به ساختار آن قرنیه دارای میانگین ضریب شکست 1.376 است. این عدد تقریباً 70٪ قدرت انکسار چشم را تأمین می‌کند. همچنین این جز بدن از سیستم متابولیکی بالایی برخوردار است. به این معنا که در عرض 24 تا 48 ساعت می‌تواند بافت‌های خود را ترمیم و جوان سازی خود را انجام می دهد.

 • مردمک

مردمک چشم سوراخی است که دقیقا در وسط چشم قرار گرفته است. این سوراخ در حقیقت مسیر ورود نور به درون چشم می‌باشد.

 • عنبیه

عنبیه ماهیچه‌هایی هستند که در پشت قرنیه قرار گرفته‌ و مردمک چشم را احاطه کرده‌اند. قرنیه به دلیل بی‌رنگ بودنش دیده نمی‌شود. عنبیه وظیفه تنظیم کردن مردمک چشم را دارد.

 • صلبیه

صلبیه در حقیقت همان سفیده چشم می‌باشد که لایه‌ای محکم و سفید رنگ دارد. این بخش از پوسته فیبری متراکم تشکیل شده و حالتی کروی دارد. این بخش در اصل با بافت محکمی که دارد از سایر اجزای چشم محافظت می‌کند.

 • شبکیه چشم

    شبکیه داخلی‌ترین جز تشکیل دهنده چشم می‌باشد. این بخش از چشم از چندین لایه پیچیده سلول‌های عصبی و سلول‌های گیرنده نور تشکیل شده است. در نتیجه جریان الکترومغناطیسی نور را به پیام عصبی تبدیل کرده و باعث می‌شود تا مغز آن‌ها را تحلیل کند.

 • عدسی

عدسی چشم توسط رباط‌های ریز بدن به ماهیچه‌های مژکی متصل هستند. در نتیجه چشم توانایی تمرکز بر روی اشیا را به دست می‌آورد. عدسی متابولیسم کندی دارد. به همین دلیل با افزایش سن سخت و زرد می‌شود.

 

آسیب‌های بیولوژیکی اشعه لیزر موهای زائد به چشم با توجه به طول موج

حال که با مهم‌ترین اجزای آسیب‌پذیر چشم آشنا شدیم می‌توان در مورد برخی از آسیب‌های بیولوژیکی اشعه لیزر موهای زائد به چشم صحبت کرد. آسیب‌های اشعه لیزر بسته به طول موج و ویژگی‌های جذب انرژی توسط بافت‌های چشمی می‌تواند متفاوت باشد. آسیب‌های ناشی از بازه‌های مختلف طول موج ساطع شده توسط دستگاه لیزر موهای زائد عبارتند از:

 • اشعه UVA با طول موج ۴۰۰-۳۱۵ نانومتر
 • بخش اعظم اشعه توسط عدسی چشم جذب خواهد شد.
 • هر گونه آسیب وارد شده در طولانی مدت ظاهر خواهد شد. به عنوان مثال در دوران پیری در قالب آب مروارید باعث اذیت افراد می‌شود. البته این مشکل زیاد جدی نیست و با عمل ساده چشم از بین می‌رود.
 • اشعه UVB با طول موج بین ۳۱۵-۲۸۰ نانومتر و اشعه UVC با طول موج بین ۲۸۰-۱۰۰ نانومتر
 • بخش اعظم اشعه توسط قرنیه چشم جذب خواهد شد.
 • در صورت جذب مقادیر زیادی از این اشعه کراتوژوژنیکویت (کوری بر اثر نورهای جوشکاری و …) ایجاد خواهد شد.
 • اشعه نور مرئی با طول موج بین 760-۴۰۰ نانومتر و اشعه مادون قرمز با طول موج بین 1400-760 نانومتر
 • بخش اعظم اشعه توسط شبکیه چشم جذب خواهد شد.
 • قرار گرفتن بیش از حد در معرض این بازه از طول موج ممکن است باعث کوری چشم یا سوختگی و ضایعات شبکیه شود.
 • اشعه ساطع شده از دستگاه لیزر الکساندرایت در این بازه قرار دارد. در نتیجه برای جلوگیری از خطرات ناشی از آن استفاده از عینک توسط پزشک و بیمار الزامی است. برای اطلاع از قیمت عینک محافظ لیزر الکساندرایت می‌توانید با یکی از کارشناسان الو لیزر تماس بگیرید.
 • اشعه مادون قرمز با طول موج بین ۱۴۰۰ نانومتر تا ۱ میلی متر
 • بخش اعظم اشعه به قرنیه منتقل شده و توسط آن جذب خواهد شد.
 • قرار گرفتن بیش از حد در این طول موج باعث سوختگی قرنیه خواهد شد.

عمق نفوذ لیزرهای مختلف در چشم

علاوه بر این موارد باید خاطر نشان کرد آسيب‌های بیولوژیکی اشعه ليزر به دليل افزايش نوري (optical gain) تقريباً 100000 برابر شديدتر خواهد بود. بنابراین هرگز نباید اهمیت عینک ایمنی لیزر را نادیده گرفت. اگر شما نیز از کاربران دستگاه لیزر موهای زائد هستید همین الان نسبت به خرید عینک محافظ لیزر اقدام کنید.

 

نکات کلی در مورد آسیب‌های بیولوژیکی اشعه لیزر به چشم

تا این بخش در مورد آسیب‌ها و ضرورت خرید عینک محافظ لیزر بحث کردیم. جهت آشنایی بیشتر با خطرات ناشی از اشعه لیزر به چشم دانستن برخی نکات خالی از لطف نخواهد بود. از جمله چند مورد از مهم‌ترین این نکات عبارتند از:

 • سوختگی‌های حرارتی ناشی از گرمای لیزر در چشم هنگامی ایجاد می‌شوند که جریان خون لایه کروئیدی توانایی تنظیم دمای شبکیه را از دست بدهند. در نتیجه خونریزی ناشی از اثر سوختگی رخ می‌دهد. این خونریزی می‌تواند باعث کور شدن افراد شود.
 • شبکیه می‌تواند صدمات جزئی را ترمیم کند. اما آسیب‌های ناشی از اشعه لیزر در ناحیه‌ای از شبکیه رخ می‌دهند که منجر به کوری می‌شود.
 • علاوه بر طول موج مدت زمان قرار گرفتن در معرض اشعه لیزر نیز تاثیر زیادی در آسیب دیدگی چشم دارد.
 • در مورد لیزرهای پالس، مدت زمان پالس نیز احتمال آسیب دیدگی چشم را تحت تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل امروزه بسیاری از دستگاه‌های لیزری مدت زمان پالس را کمتر از 1 پیک ثانیه در نظر می‌گیرند.
 • استاندارد ANSI Z136.1 حداکثر زمان مجاز برای قرار گرفتن در معرض اشعه‌های مختلف لیزر را دسته‌بندی می‌کند. پس حتما قبل از استفاده از دستگاه لیزر این استانداردها را با توجه به نوع دستگاه خود مطالعه کنید.
 • تحت هر شرایطی فراموش نکنید که نباید قبل خرید عینک محافظ لیزر از دستگاه خود استفاده کنید.

خرید و قیمت عینک ایمنی لیزر

اگر تا این بخش از مقاله ما را همراهی کرده باشید متوجه ضرورت استفاده از عینک ایمنی لیزر خواهید شد. اگر در محیط کارتان با دستگاه لیزر سر و کار دارید، همین الان برای خرید عینک محافظ لیزر اقدام کنید. در صورت نیاز به هر گونه مشاوره در ارتباط با این موضوع می‌توانید با کارشناسان متخصص الو لیزر تماس بگیرید. آن‌ها شما را در ارتباط با فروش عینک لیزر موهای زائد، قیمت عینک ایمنی لیزر و قیمت عینک لیزر بیمار راهنمایی خواهند کرد.

به این نوشته امتیاز دهید!
[کل آرا: 6 میانگین: 3.5]

8 نظر در “لزوم استفاده از عینک ایمنی لیزر | آسیب‌های بیولوژیکی اشعه لیزر به چشم

 1. آنیتا گفت:

  سلام من یه جلسه اپراتور لیزر مو که خواست پیوند ابرومو بزنه عینکمو برداشت گفت دستتو بزار رو چشمت و بعد به پیوند ابروم زد من خیلی میترسم که نکنه چشمم آسیب دیده؟؟؟

 2. سمیرا گفت:

  سلام.من لیزرانجام دادم وخواستم موهای درانتهای ابرو روبرام لیزرکنه..الان ۴روزگذشته ومن دیدم یکم ماته..آیا علتش لیزره یانه؟

  1. دکتر محمدرضا اورعی گفت:

   با سلام
   به پزشک مراجعه کنید

 3. مینا گفت:

  سلام خوبید ببخشید امروز همراه مادرم رفتم لیزر کنه من از فاصله ی متری حدود یکی دو ثانیه ناخاسته نور لیزر رو دیدم یعنی چشمم اسیب دیده؟

  1. دکتر محمدرضا اورعی گفت:

   سلام
   لطفا به چشم پزشک مراجعه کنید.
   با تشکر

 4. شهناز ارمغان گفت:

  سلام وقت بخیر من اپراتور با دستگاه موهای زاید همیشه عینک مخصوص استفاده میکنم ممکن هست به چشمم اسیب برسه

 5. شهناز ارمغان گفت:

  نزدیک دو ماهه که کارمیکنم به لیرز نمیدونم ترسیدم یا واقعا چشمهام درد میکنه بالای پلکم احساس درد میکنم

  1. مشاور الولیزر گفت:

   سلام
   بایستی حتما از عینک استاندارد استفاده کنید.
   حتما به چشم پزشک متخصص مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *