حقایقی شگفت انگیز در مورد دستگاه‌ پلاسما و کاربردهای آن در زیبایی و جوانسازی پوست

پلاسما چیست؟

دستگاه پلاسما چیست؟ در واقع این یکی از جدیدترین فناوری‌ها که این روزها کاربرد گسترده‌ای در حوزه زیبایی و جوانسازی پوست پیدا کرده‌ است. پلاسما حالت چهارم ماده بوده که تاثیر بسیار مثبتی در این زمینه از خود نشان داده است. به همین دلیل تصمیم گرفته‌ایم تا دستگاه‌های پلاسما را که نسل جدید دستگاه‌های زیباسازی پوست می‌باشند را بررسی کنیم. اگر جز دسته‌ای از افراد هستید که قصد آشنایی با این دستگاه‌ پلاسما و کاربردهای آنها در حوزه جوانسازی پوست دارید با ما همراه شوید.

فناوری به کار رفته در دستگاه‌های پلاسما در حوزه زیبایی و جوانسازی پوست

مواد در حالت کلی به سه صورت جامد، مایع و گاز تقسیم بندی می‌شوند. اما در این میان مواد پلاسما نیز وجود دارند که به عنوان حالت چهارم ماده شناخته می‌شوند. در واقع پلاسما فراوان‌ترین حالت مواد می‌باشد که عناصر در درون جهان دارند. پلاسما با حرارت دادن گازها یا با اعمال یک میدان مغناطیسی قوی تشکیل می‌شود. امروزه در زمینه‌های گوناگون از فناوری‌های مختلفی برای ایجاد این حالت از ماده استفاده می‌کنند. از جمله این فناوری‌ها استفاده از امواج با فرکانس رادیویی، مولد‌های لیزر یا مایکروویو هستند. اساس کار به این صورت است که حرارت یا میدان الکترومغناطیسی قوی باعث تبدیل اتم‌ها به یون و الکترون می‌شود. در نتیجه تفکیک پیوندهای مولکولی در آن‌ها رخ می‌دهد.

حالت های ماده

البته در دستگاه‌های مورد استفاده در پزشکی برای تولید پلاسما از یونیزاسیون هوا بین نوک دستگاه و پوست استفاده می‌کنند. در نتیجه اختلاف پتانسیل حاصل بین این دو نقطه قوس ایجاد می‌شود. این قوس انرژی را به لایه اپیدرم منتقل می‌کند. این عمل منجر به رخ دادن تغییرات الکتریکی در غشای سلولی و تصعید فوری آنها می‌شود. فرآیند تصعید از ایجاد صدمات حرارتی ناشی از درمان به بافت اطراف جلوگیری می‌کند. در نتیجه نه تنها پوست بهبود پیدا کرده بلکه هیچ گونه عوارض جانبی و ناراحتی برای بیمار ایجاد نمی‌شود. به همین دلیل دستگاه‌های پلاسما هم برای بیماران و هم برای پزشکان به یکی از ایده‌آل‌ترین گزینه‌های درمانی تبدیل شده است.

video

تأثیر دستگاه‌های پلاسما بر روی پوست به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این عوامل می‌توان به مقاومت مکانیکی و الکتریکی بافت و اختلاف پتانسیل بین دستگاه و پوست اشاره کرد. در آخرین نسل دستگاه‌های پلاسما که در حوزه زیبایی و جوانسازی پوست استفاده می‌شوند از پالس‌های فرکانس بالا استفاده می‌کنند. در نتیجه بیمار هیچ گونه درد و حس ناخوشایندی را تجربه نخواهد کرد. زیرا فرکانس‌های بالا به صورت یک موج سینوسی متراکم تولید می‌شوند که انرژی تولید شده در آن‌ها ثابت خواهد بود. در شکل زیر فرکانس‌های ایجاد شده در دستگاه‌های پلاسما نسل جدید و مقایسه آن با دستگاه‌های فرکانس پایین نشان داده می‌شود.

مقایسه فرکانس های پلاسما

کاربرد دستگاه‌های پلاسما در حوزه زیبایی و جوانسازی پوست

با توجه به مزیت‌های دستگاه‌های پلاسما کاربردهای گسترده‌ای در حوزه زیبایی و جوانسازی پوست پیدا کرده‌اند. البته از دستگاه‌های نسل جدید پلاسما صرفا برای زیباسازی استفاده نمی‌شود. بلکه این دستگاه‌ها کاربردهای درمانی مثل بهبود زخم‌های سرطانی نیز دارند. علاوه بر آن اصلی‌ترین کاربرد این دستگاه‌های پلاسما عبارتند از:

 • درمان زخم‌های پوستی
 • رفع افتادگی و شل شدگی پوست
 • درمان آکنه
 • از بین بردن ضایعات پوستی
 • رفع جای زخم و لکه‌های پوستی
 • درمان بیماری پوست مرغی یا کراتوز پیلاریس
 • رفع ترک‌های پوستی ناشی از بارداری و یا تغییرات وزنی
 • رفع چین و چروک‌های سطحی پوست به خصوص در نواحی اطراف چشم و دور لب
 • بلفاروپلاستی یا درمان افتادگی پلک
کاربردهای دستگاه پلاسماجت
کاربردهای دستگاه پلاسماجت

مزایای درمان به کمک دستگاه‌ پلاسما در حوزه زیبایی و جوانسازی پوست

دستگاه‌های پلاسما به دلیل بهره‌مندی از به روزترین فناوری‌ها دارای مزایای قابل توجه بسیاری می‌باشند. در نتیجه پزشکان و بیماران را برای استفاده از آن‌ها راغب می‌کند. از جمله مهم‌ترین مزیت این دستگاه‌ها غیر تهاجمی بودن اساس کار می‌باشد. همین باعث می‌شود تا بیماران حداقل درد و یا عوارض جانبی را تجربه کنند. همچنین بیمار می‌تواند بلافاصله بعد از اتمام جلسه درمانی به فعالیت روزانه خود بپردازد. از دیگر مزیت‌های مهم دستگاه‌های پلاسما می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تحریک سلول‌های پوستی و افزایش میزان کلاژن سازی پوست
 • قابلیت استفاده از آن در تمامی انواع پوست‌ها
 • گذراندن جلسات درمانی با حداقل درد و عوارض جانبی
 • روشی جایگذین برای جراحی
 • توانایی استفاده از آن در تمامی نواحی مختلف بدن
 • اثر بخشی بالا با ماندگاری طولانی مدت

 

موارد منع استفاده از دستگاه‌ پلاسما در حوزه زیبایی و جوانسازی پوست

فناوری بکار رفته در دستگاه‌های پلاسما به گونه‌ای است که در حوزه‌ها و افراد مختلف می‌توان از آن استفاده کرد. یعنی پزشک می‌تواند در بیماران با انواع پوست‌ها از مزیت‌های این دستگاه‌ها بهره ببرد. اما در برخی از موارد حساس استفاده از این روش درمانی توصیه نمی‌شود. از جمله موارد منع استفاده از دستگاه‌های پلاسما در حوزه زیبایی و جوانسازی پوست به قرار زیر می‌باشد:

 • زنان باردار
 • افراد دارای زخم باز در ناحیه مورد نظر
 • زنان شیرده
 • داشتن عفونت پوستی در محل تحت درمان
 • داشتن حساسیت به داروهای بی‌حس کننده و یا بیهوشی
 • افراد دارای اسکارهای کلوئیدی یا هیپرتروفیک

  مراقبت‌های درمانی بعد از اعمال پلاسما تراپی بسیار حائز اهمیت می‌باشد. بنابراین بیمار باید برای مشاهده نتایج ایده‌آل تمامی گفته‌های پزشک‌ را جدی بگیرد. از جمله مهم‌ترین کارها قرار نگرفتن زیر آفتاب و ضرورت استفاده از کرم‌های ضد آفتاب می‌باشد. مراقبت‌های بعد حداقل باید به مدت یک هفته جدی گرفته شوند.

اعمال بلفاروپلاستی به کمک دستگاه‌ پلاسما

از جمله رایج‌ترین کاربرد دستگاه‌های پلاسما بلاروپلاستی می‌باشد. بلاروپلاستی به درمان افتادگی پلک بدون انجام عمل جراحی گفته می‌شود. به همین دلیل این روش در بیمارانی که از افتادگی پلک خود شکایت دارند محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است. چرا که بلاروپلاستی دارای مزیت‌های بسیار زیاد و چشمگیری در مقایسه با روش جراحی می‌باشد. از جمله این مزیت‌ها عبارتند از:

 • عدم نیاز به بیهوشی و مشکلات ناشی از آن
 • کوتاه مدت بودن جلسه درمانی
 • عدم وجود خطر آسیب رسیدن به عضلات زیرین پلک
 • عدم نیاز به بخیه و بستن چشم‌ها بعد از عمل
 • نداشتن ریسک از دست دادن بینایی
 • ارزان‌تر بودن درمان در مقایسه با اعمال عمل جراحی

البته بیمارانی که پوست چربی ندارند در مقایسه با بیماران دارای پوست چرب نتایج بهتری را کسب می‌کنند. به همین دلیل اغلب پزشکان برای افرادی که دارای پوستی چرب هستند عمل جراحی را مناسب‌تر می‌دانند. روش بلاروپلاستی با اعمال بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. در نتیجه بیمار هیچ گونه دردی را در طول درمان حس نخواهد کرد. در تصاویر زیر به ترتیب انجام بلاروپلاستی به ترتیب قبل از انجام تا ۶ روز بعد نشان داده شده‌اند. همان طور که مشاهده می‌کنید محل درمان به صورت نقطه‌های کوچک ظاهر شده‌اند. این نقطه‌ها به مرور زمان (حدودا در عرض ۱ هفته) از بین رفته و نتایج قابل قبولی به دست آمده‌اند.

نتایج بالینی بلفاروپلاستی با پلاسما

جلسات درمانی به روش بلاروپلاستی برای هر چشم حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان لازم دارد. همچنین بیمار می‌تواند در حین و بلافاصله بعد از آن چشم خود را باز و بسته کند. معمولا توصیه می‌شود برای رسیدن به نتایج ایده‌آل حدود ۳ جلسه درمانی انجام شود. اصولا فاصله بین هر جلسه با جلسه بعدی حدود ۴ تا ۶ هفته می‌باشد. بیمار باید بعد از اتمام بلاروپلاستی حتما از کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی استفاده کند.

بلاروپلاستی می‌تواند در صورت اعمال نادرست دارای عوارضی مثل عدم تقارن، کبودی، ورم چشمگیر، عفونت و اریتمی باشد. اما اگر پزشک و دستگاه قابل اطمینانی را برای این کار انتخاب کنید هیچ عوارض جانبی به همراه نخواهد داشت. طبق آمارها و تحقیقات انجام شده اکثر افرادی که بلاروپلاستی انجام داده‌اند از نتیجه کار رضایت داشته‌اند. به همین دلیل توصیه می‌شود قبل از هر کاری در مورد دستگاه و پزشکی که این عملیات را انجام می‌دهد تحقیقات لازم را انجام دهید.

به این نوشته امتیاز دهید!
[کل آرا: ۰ میانگین: ۰]
اشتراک گذاری این مطلب
توقف فروش
+
در انبار موجود نمی باشد

برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واحد پشتیبانی آماده پاسخگویی به شماست