مقاله ها

تاتو چیست؟ | حقایق شگفت انگیزی در مورد تاتو و خالکوبی

تاتو چیست؟
5/5 - (1 امتیاز)

یکی از کارهایی که این روزها بیشتر مردم به سراغ آن می‌روند خالکوبی یا همان تاتو می‌باشد. شکل‌هایی که به کمک دستگاه تاتو بر روی بدن ایجاد می‌شوند دائمی هستند. به همین دلیل حساسیت افراد در ارتباط با انجام آن بیشتر می‌شود. از طرفی دیگر بعضا افرادی که به سمت این کار رفته‌اند پشیمان شده و دوست دارند آن‌ها را پاک کنند. به همین دلیل این بار تصمیم گرفته‌ایم تا مقاله‌ای در مورد هر آنچه باید در مورد تاتو بدانید را با شما عزیزان در میان بگذاریم. پس اگر فکر تاتو را در سر دارید یا از تاتوهای خود خسته‌ شده‌اید تا انتهای مطالب همراه ما باشید.

تاتو چیست؟

قبل از اینکه وارد جزئیات و بحث‌های تخصصی‌تر شویم بهتر است تعریفی کلی از تاتو چیست؟ داشته باشیم. تاتو برگرفته از کلمه انگلیسی (Tattoo) می‌باشد که مترادف فارسی آن همان خالکوبی است. به عبارت بسیار ساده می‌توان گفت تاتو نقش‌ها و شکل‌هایی هستند که بر روی پوست بدن رسم می‌شوند. برای این منظور از وسیله‌های مخصوصی برای وارد کردن رنگ به زیر پوست استفاده می‌کنند. تاریخچه تاتو بر روی بدن به سال‌های بسیار دوری برمی‌گردد. به طوری که طبق گفته تاریخ‌شناسان از دوران عصر حجر خالکوبی بر روی بدن وجود داشته است. البته شیوه‌ها و طریقه انجام تاتو به مرور زمان تغییرات بسیار زیادی کرده است. به طوری که ابزار امروزی هیچ شباهتی به روش‌های قدیمی و سنتی ندارد.

 

انواع جوهرها و رنگ‌های تاتو

خالکوبی یا همان تاتوهایی که بر روی پوست انجام می‌شوند بسیار متنوع و گسترده هستند. به طوری که می‌توان ادعا کرد امروزه تاتوآرتیست‌ها هر شکل و مدلی را می‌توانند بر روی پوست طراحی کنند. برای این منظور جوهرهای تاتو نیز در رنگ‌بندی‌های مختلفی وارد بازار شده‌اند. این رنگ‌ها به دلیل اینکه به صورت دائمی در زیر پوست قرار می‌گیرند دارای ویژگی‌ها و مشخصه‌های خاصی هستند.

حال سوالی که در ذهن اکثر افراد ایجام می‌شود این است که چرا رنگ‌های تاتو دائمی هستند و تا سالیان دراز در زیر پوست قرار می‌گیرند؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم رنگ‌های تاتو به وسیله سوزن‌های مخصوص این کار به داخل پوست تزریق می‌شوند. به محض انجام این کار ماکروفاژهای بدن به سرعت خود را به محل انجام تاتو می‌رسانند. وظیفه اصلی این ماکروفاژها بلعیدن موجودات اضافی و بیگانه‌ای است که وارد بدن شده‌اند. اما از آنجایی که رنگ‌دانه‌های وارد شده به پوست بزرگ‌ هستند ماکروفاژها قادر به بلعیدن آن‌ها نخواهند بود. در نتیجه به صورت دائمی و همیشگی در آنجا قرار می‌گیرند و از بین نمی‌روند. البته ناگفته نماند که سازمان FDA هیچ رنگی را تایید نمی‌کند و فقط به آن‌ها نظارت دارد. پس اگر تصمیم خود را برای تاتو کردن گرفته‌اید سعی کنید همواره از برندهای شناخته شده رنگ استفاده کنید.

برای تولید رنگ‌های مختلف جوهرهای تاتو از فلزات سنگین استفاده می‌شود. از جمله رنگ‌ جوهرها و فلزات به کار رفته در آن‌ها عبارتند از:

 • فلز جیوه برای تولید رنگ قرمز
 • فلز سرب برای تولید رنگ زرد، سبز، سفید
 • فلز کادمیوم برای تولید رنگ قرمز، نارنجی، زرد
 • فلز نیکل برای تولید رنگ سیاه
 • فلز روی برای تولید رنگ زرد، سفید
 • فلز کروم برای تولید رنگ سبز
 • فلز کبالت برای تولید رنگ آبی
 • فلز آلومینیوم برای تولید رنگ سبز، بنفش
 • فلز تیتانیوم برای تولید رنگ سفید
 • فلز مس برای تولید رنگ آبی، سبز
 • فلز آهن برای تولید رنگ قهوه‌ای، قرمز، سیاه)

همان طور که می‌توان متوجه شد تنوع رنگ‌ها در تاتو بسیار متنوع و گسترده است. البته امروزه به غیر از فلزات سنگین از مواد شیمیایی و مواد گیاهی نیز برای تولید رنگ‌ها استفاده می‌کنند. سالم‌ترین نوع جوهرهای تاتو مربوط به انواع گیاهی می‌باشد که تقریبا بدون هیچ گونه عوارض جانبی هستند.

عمق نفوذ سوزن تاتو

عمق نفوذ سوزن تاتو

عمق نفوذ سوزن تاتو

یکی از مهم‌ترین موضوعات در بحث تاتو عمق نفوذ سوزن و عوامل تاثیرگذار بر آن می‌باشد. قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم بهتر است تا مروری بر ساختار پوست انسان داشته باشیم. پوست ما از سه لایه تشکیل شده است. این سه لایه از بیرون به درون به ترتیب زیر هستند:

 • لایه اپیدرم که خود از ۵ زیر لایه تشکیل شده است.
 • لایه درم
 • بافت زیر جلدی یا هیبودرم

 سوزن دستگاه تاتو برای تزریق رنگ وارد لایه درم یا همان درمیس می‌شود. به عبارتی دیگر می‌توان گفت سوزن به عمق ۱.۱۶ میکرومتر از پوست نفوذ می‌کند. اینکه بتوان دقیقا وارد این لایه از پوست شد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چرا که عمق نفوذ ایده‌ال نه تنها بر کیفیت تاتو تأثیر می‌گذارد، بلکه در میزان احساس درد در حین خالکوبی نیز موثر خواهد بود. اگر عمق ایده‌آل نفوذ سوزن رعایت نشود علاوه بر موارد گفته شده می‌تواند مشکلات دیگری نیز در پی داشته باشد. چرا که اگر عمق نفوذ سوزن کم باشد تاتو ایجاد شده ماندگاری و کیفیت خوبی نخواهد داشت. اگر عمق نفوذ زیاد باشد به عصب یا گوشت آسیب رسانده و باعث ایجاد زخم و مشکلات دیگر خواهد شد. پس توصیه می‌کنیم حتما برای انجام چنین کار حساسی از رفتن پیش افراد آماتور خودداری کنید.

 

عوامل موثر بر عمق نفوذ سوزن تاتو

گفته شد که سوزن تاتو باید وارد لایه درم پوست شود. البته در لایه درم نیز باید احتیاط کرد تا بتوان عمق تقریبی ۱.۱۶ میکرومتر را رعایت کرد. اما در این میان عوامل جانبی دیگری نیز وجود دارند که در کمتر یا بیشتر شدن عمق نفوذ تاثیر می‌گذارند. البته ناگفته نماند که کمتر یا بیشتر شدن عمق نفوذ خیلی چشمگیر نبوده و بسیار جزئی است. از جمله مهم‌ترین عوامل موثر بر عمق نفوذ سوزن تاتو عبارتند از:

 • نوع پوست افراد

معمولا تاتوآرتیست‌های حرفه‌ای عمق نفوذ سوزن‌ را در افرادی که دارای پوست چرب هستند کمی بیشتر انتخاب می‌کنند. زیرا در پوست‌های چرب تاتو ماندگاری کمتری دارد. البته این کار نیاز به تخصص و حرفه زیادی دارد و هرگز نباید لایه درم را رد کرد.

 • نوع رنگ جوهر تاتو

هر چه ‌قدر از رنگ‌های با کیفیت و با ماندگاری بالایی استفاده شود می‌توان در لایه‌های بالاتر کار کرد. البته تاتوآرتیست باید توجه داشته باشد تا وارد لایه اپیدرم نشود. زیرا این لایه ساختار سستی داشته و به صورت دوره‌ای دچار ریزش می‌شود. در نتیجه به مرور زمان تاتو شما محو خواهد شد.

 • نوع رنگ پوست افراد

تاتو در افراد با رنگ پوست تیره‌ سخت‌تر خود را نشان می‌دهند تاتوآرتیست باید مهارت خود را نشان دهد. به این معنا که باید از طرح‌ها و رنگ‌های واضح‌تر استفاده کند. در این میان نباید تجربه‌ها و تخصص‌های او را در عمق ورود سوزن به پوست نادیده گرفت.

در این مقاله سعی شد تا تمامی مطالبی که هر شخصی باید در مورد تاتو بداند را جمع‌آوری کنیم. البته تاتو بحثی مفصل و گسترده می‌باشد. به همین دلیل اگر به این مطالب علاقه دارید و یا مطالب در حوزه فعالیت یا تخصص شما هستند در مقالات بعدی نیز با ما همراه باشید. زیرا در بخش‌های بعدی در مورد انواع روش‌هایی که امروزه برای پاک کردن تاتو استفاده می‌شوند مفصلا صحبت خواهیم کرد.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *