مقاله ها

نگاهی کامل به روش‌های پاک کردن تاتو خط چشم و ابرو

روش های پاک کردن تاتو خط و چشم
5/5 - (1 امتیاز)

پاک کردن تاتو آرایشی یکی از بیشترین درخواست‌هایی است که امروزه کلینیک‌های زیبایی با آن روبرو می‌شوند. چرا که برخی افراد تاتو‌هایی را به عنوان خط چشم و ابرو اعمال کرده و به مرور از این کرده خود پشیمان شده و به دنبال راهکاری برای پاک کردن آن می‌گردند. هر چند روش‌های متعدد سنتی برای پاک کردن تاتو نیز وجود دارد اما روش‌های جدید با استقبال بیشتری روبرو هستند. علت این موضوع را می‌توان به نتیجه‌دهی سریع، مطمئن و ایمن آن‌ها ربط داد. ما در این مقاله همراه شما هستیم تا نگاهی به انواع روش‌های پاک کردن تاتو خط چشم و ابرو داشته و در نهایت بهترین آن‌ها را معرفی کنیم.

مقاله زیر صرفا مروری بر روش ها و برای افزایش اطلاعات عمومی خواننده است. هرگونه عمل زیبایی باید زیر نظر پزشک متخصص انجام شود.

روش‌های سنتی پاک کردن تاتو خط چشم و ابرو

تاتو یک روش قدیمی برای داشتن آرایش دائمی بر روی صورت محسوب می‌شود. از همین رو راهکارهای متعددی برای پاک کردن آن در طول سال‌ها ارائه شده است. اغلب روش‌های سنتی پاک کردن خالکوبی بر پایه لایه‌برداری پوست هستند. در زیر به معرفی چند مورد از رایج‌ترین این روش‌ها می‌پردازیم:

 • پاک کردن تاتو با اسید میوه

از جمله قدیم‌ترین روش‌های سنتی پاک کردن تاتو، استفاده از اسید میوه است. در این روش از خاصیت اسیدی محلول به منظور لایه‌برداری پوست استفاده می‌شود. به این صورت که لایه پوست را خراش داده و سعی می‌شود رنگ‌دانه‌های تاتو از زیر آن خارج شوند. هر چند که کم رنگ شدن جوهر تاتو در این روش دیده شده اما نباید فراموش کرد که ابرو و به خصوص چشم از نواحی حساس بدن هستند. در نتیجه استفاده از اسید میوه می‌تواند عوارض جانبی ناخوش‌آیندی به دنبال داشته باشد. ایجاد زخم‌های عمیق و عفونت‌های پوستی از جمله عوارض جانبی دیده شده در این روش هستند.

 • پاک کردن تاتو با نمک

از دیگر راهکارهای سنتی پاک کردن تاتو خط چشم و ابرو استفاده از اسکراب نمک است. در این روش دانه‌های نمک را در ناحیه مورد نظر مالش داده و به اصطلاح پوست را لایه برداری می‌کنند. به این صورت که پوست ساییده شده و رنگدانه‌های قرار گرفته در لایه‌های سطحی از بین می‌روند. توجه کنید که این راهکار تنها برای رنگدانه‌های سطحی موثر بوده و امکان حذف جوهر در لایه‌های عمیق‌تر را ندارد. از طرفی دیگر استفاده از نمک در ناحیه چشم می‌تواند آسیب‌های جدی را به دنبال داشته باشد.

 • پاک کردن تاتو با کرم‌های مخصوص

نحوه جدید‌تر روش‌های سنتی پاک کردن تاتو، استفاده از کرم‌های مخصوص این کار است. به طوری که امروزه در بازار پمادهایی به منظور پاک کردن تاتوهای آرایشی به فروش می‌رسند. این پمادها نیز نوعی لایه بردار بوده و همان کاری را انجام می‌دهند که در روش‌های خانگی فوق گفته شد. از همین رو نمی‌توان اطمینان کامل به این پمادها و انتظار حذف کامل خالکوبی را داشت. در برخی از موارد آسیب‌های جدی پوستی در نتیجه استفاده از این پمادها گزارش شده است.

 • پاک کردن تاتو با خمیر جوش شیرین و پراکسید هیدروژن

گفته می‌شود خمیر جوش شیرین و پراکسید هیدروژن خاصیت روشن کنندگی و لایه‌برداری سطحی پوست دارد. از همین رو افرادی که قصد پاک کردن خانگی تاتوهای آرایشی خود را دارند به سراغ استفاده از آن می‌روند. در صورتی که نتایج معتبر از تاثیر مثبت این مخلوط تا کنون ثبت نشده است. این در حالی است که گفته می‌شود خمیر جوش شیرین و پراکسید هیدروژن می‌تواند باعث زخم و عفونت‌های پوستی گردد.

روش‌های مدرن پاک کردن تاتو خط چشم و ابرو

در کنار روش‌های سنتی پاک کردن تاتو چشم که اغلب کاربرد خانگی دارند، با روش‌های مدرن‌تری نیز وجود دارند. روش‌های مدرن اغلب بر پایه اصول علمی طراحی شده و نتیجه بخشی بهتری دارند. همچنین در این روش‌ها عوارض جانبی حاصله بسیار کمتر هستند. از جمله پرطرفدارترین این روش‌ها در بین عموم مردم و متخصصان زیبایی پوست عبارتند از:

 • پاک کردن تاتو با اسکین ساز

از جمله ابتدایی‌ترین روش‌های جدید پاک کردن تاتو خط چشم و ابرو، استفاده از اسکین ساز است. به این صورت که از قلم میکروپیگمنتیشن برای این منظور استفاده می‌شود. برای اینکار لایه‌هایی به عمق سه دهم میلی‌متر روی پوست ایجاد شده و محلول اسکین ساز به آن تزریق می‌گردد. این محلول باعث تجزیه جوهر خالکوبی شده و آن را به ذرات کوچکتری تبدیل می‌کند. در نتیجه این ذرات به مرور زمان توسط بیگانه‌خوارهای بدن بلعیده شده و از بدن خارج می‌شوند. ناگفته نماند که روش اسکین ساز تاثیر بالایی در پاک کردن تاتو دارد؛ اما به دلیل ایجاد خراش بر روی پوست می‌تواند عوارض جانبی ناخوش‌آیندی را نیز به دنبال داشته باشد. به خصوص در نواحی چشم و ابرو بیماران تمایلی به این روش نشان نمی‌دهند.

 • پاک کردن تاتو با پلاسما

این روزها استفاده از فناوری پلاسما در حوزه پاک کردن تاتو نیز توانسته مورد توجه افراد بسیاری قرار بگیرد. قبل از هر چیزی بهتر است معرفی کوتاهی از پلاسما داشته باشیم. پلاسما بعد از جامد، مایع و گاز به حالت چهارم ماده گفته می‌شود. به این صورت که از برانگیخته شدن جریانی از گازها تولید شده و انرژی بسیار بالایی دارد. دستگاهی که با هدف حذف خالکوبی پوستی و آرایشی طراحی شده با نام دستگاه پلاسما جت یا پلکسر در بازار شناخته می‌شود. اساس کار به این صورت است که پلاسما توسط نازل دستگاه به جوهر تاتو تابیده و باعث تجریه آن می‌گردد. با تجزیه رنگدانه‌ها به قطعات ریز ماکروفاژها (بیگانه‌خوارهای بدن) آن‌ها را بلعیده و به صورت دفاعی از بدن خارج می‌کنند. در نتیجه مراجعه‌کننده می‌تواند برای همیشه با تاتوهای ناخواسته خود خداحافظی کند.

توجه داشته باشید که پاک کردن تاتو خط چشم و ابرو با دستگاه پلاسما نیاز به تکرار چند جلسه‌ای دارد. میانگین تعداد جلسات مورد نیاز برای این منظور تقریبا ۳ جلسه با فاصله یک ماهه است. نکته مهم دیگر اینکه فناوری پلاسما در حوزه پاک کردن تاتو بر روی جوهرهای تیره رنگ ابرو جوابدهی بیشتری دارد. از اینرو برای پاک کردن تاتوهایی که حالت قرمزی دارند استفاده از دیگر روش‌ها با مشورت پزشک متخصص توصیه می‌شود.

 • پاک کردن تاتو با لیزر

به گفته اغلب مراجعین و پزشکان بهترین روش پاک کردن تاتو خط چشم و ابرو استفاده از تکنولوژی لیزر کیوسوئیچ است. چرا که توسط امواج لیزر می‌توان بدون نگرانی از عوارض جانبی، به طور کامل از شر تاتو خود خلاص شد. مکانیزم این روش تقریبا مشابه فناوری پلاسما بوده و با تجزیه رنگدانه‌ها باعث بلعیده شدن آن‌ها توسط ماکروفاژهای بدن می‌گردد. در نتیجه با تکرار چندین جلسه آن می‌توان برای همیشه با تاتوهای خود خداحافظی کرد. مزایای استفاده از لیزر امکان پاک کردن تاتو با هر رنگی از پوست است. در حالی که این امر در مورد روش پلاسما صادق نبود. با توجه به تجربه‌ بیماران تکرار 12-7 جلسه لیزر با فاصله یک ماه برای پاک کردن تاتو الزامی است. دستگاه‌های لیزر پاک کردن تاتو با نام کیوسوئیچ شناخته شده و دارای انواع مختلفی از لحاظ طول موجی هستند.

انواع دستگاه لیزر کیوسوئیچ برای پاک کردن تاتو خط چشم و ابرو

همانطورکه گفته شد، استفاده از لیزر با هدف پاک کردن تاتو امروزه مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. به خصوص کسانی که قصد حذف تاتوهای آرایشی خود را دارند، فناوری لیزر بهترین انتخاب برای آن‌ها خواهد بود. نکته مهمی که باید در این خصوص مورد توجه قرار گرفت، انتخاب لیزر مناسب با توجه به نوع خالکوبی است. به این معنا که هر تاتو بسته به رنگ و عمق نفوذ نیاز به لیزر با طول موج خاصی دارد. از همین رو در سال‌های اخیر شاهد روی کار آمدن انواع دستگاه‌های لیزر پاک کردن تاتو در بازار شده‌ایم. همان طور که گفته شد دستگاه لیزر تاتو با نام q-switched در بازار شناخته می‌شود. انواع دستگاه لیزر کیوسوئیچ برای پاک کردن تاتو عبارتند از:

 • دستگاه لیزر کیوسوئیچ ان دی یاگ ۵۳۲ نانومتر

دستگاه لیزر کیوسوئیچ Nd:YAG ۵۳۲ نانومتر برای پاک کردن تاتوهایی که به رنگ قرمز در آمده‌اند، استفاده می‌شود. همچنین از این دستگاه می‌توان برای تجزیه جوهرهای زرد و نارنجی نیز که در خالکوبی بدن استفاده می‌شوند، کمک گرفت. بهتر است بدانید که محدوده طول موجی در این دستگاه، توسط ملانین پوست نیز جذب می‌گردد. از همین رو گاهی عوارضی از قبیل خونریزی‌های جزئی و روشن شدن رنگ پوست نیز در ناحیه درمانی دیده می‌شوند.

 • دستگاه لیزر کیوسوئیچ روبی ۶۹۴ نانومتر

نوع دیگر دستگاه لیزر کیوسوئیچ که با هدف پاک کردن تاتو‌ طراحی شده، Ruby نام دارد. این دستگاه از امواج به طول 694 نانومتر برخوردار بوده و پاسخ مناسبی به خالکوبی‌های رنگ سبز و آبی می‌دهد. توجه داشته باشید که پاک کردن خالکوبی به رنگ‌های سبز و آبی از سخت‌ترین جوهرها هستند.

 • دستگاه لیزر کیوسوئیچ الکساندرایت ۷۵۵ نانومتر

از دیگر دستگاه‌های لیزر کیوسوئیچ که کاربردهای مشابهی با دستگاه روبی دارد، دستگاه Alexandrite است. این دستگاه طول موجی در حدود ۷۵۵ نانومتر داشته و برای حذف خالکوبی‌هایی به رنگ تیره و سبز استفاده می‌شود. از آنجایی که اغلب تاتوهای چشم و ابرو به رنگ تیره هستند، لیزر کیوسوئیچ الکساندرایت از محبوبیت بالایی برای پاک کردن آن‌ها برخوردار است. همچنین این دستگاه به دلیل توان جذب پایین توسط ملانین پوست جز دستگاه‌های کم عارضه در این زمینه قرار دارد.

 • دستگاه لیزر کیوسوئیچ ان دی یاگ ۱۰۶۴ نانومتر

دستگاه لیزر Nd:YAG با طول موج ۱۰۶۴ نانومتر از دیگر گزینه‌های کم عارضه‌ در پاک کردن تاتو خط چشم و ابرو است. چرا که این دستگاه با طول موج ۱۰۶۴ نانومتر با حداقل آسیب پوستی در حین جلسه درمانی همراه خواهد بود. ناگفته نماند که دستگاه Nd:YAG 1064nm قابلیت اعمال بر روی تاتوهای رنگ روشن را ندارد. البته از آنجایی که اغلب تاتوهای خط چشم و ابرو به رنگ تیره هستند، این نوع از دستگاه لیزر کیوسوئیچ گزینه مناسبی برای این منظور محسوب می‌شود.

نتیجه‌گیری

قبل از هرچیز یاد آوری می کنیم که انتخاب روش پاک کردن تاتو به نظر پزشک متخصص بر می گردد. با توجه به توضیحات فوق، می‌توان متوجه روش‌های متعدد پاک کردن تاتو خط چشم و ابرو بود. همان طور که گفته شد اعمال خالکوبی و در تبعه آن روش‌های پاک کردن تاتو از قدیم‌الایام وجود داشته‌اند. از آنجایی که اغلب روش‌های سنتی بر پایه لایه برداری پوستی و خارج کردن رنگ تاتو از زیر پوست هستند، استفاده از آن‌ها توسط متخصصین چندان توصیه نمی‌شود. چرا که در این روش‌ها فقط امکان لایه‌برداری سطحی پوست وجود دارد. در حالی که جوهر تاتو به لایه‌های میانی پوست نفوذ می‌کند.

در نتیجه این صحبت‌ها می‌توان بهترین روش‌های حذف خالکوبی را روش‌های مدرن به خصوص پلاسما و لیزر کیوسوئیچ دانست. از طرفی گفته شد که رنگ جوهر تاتو نقش مهمی در انتخاب روش پاک کردن آن دارد. از آنجایی که تاتو خط چشم و ابرو اغلب با رنگ‌های سیاه و قهوه‌ای اعمال شده و برخی حالتی قرمز رنگ دارند، بهترین گزینه برای پاک کردن آن لیزر کیوسوئیچ خواهد بود. چنانچه شما نیز قصد تجهیز کردن کلینیک زیبایی خود به فناوری پاک کردن تاتو‌های آرایشی و بدن را دارید، برای آشنایی بیشتر با دستگاه‌های مربوطه، قیمت و خرید آن‌ها می‌توانید همین حالا با مشاورین ما در الولیزر تماس بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *