مقاله ها

لیزر دایود بهتر است یا لیزر الکساندرایت؟| مقایسه لیزر الکساندرایت و لیزر دایود

مقایسه لیزر الکساندرایت و لیزر دایود
5/5 - (1 امتیاز)

مقایسه لیزر الکساندرایت و لیزر دایود از اصلی‌ترین بحث‌های این روزها در جامعه پزشکان و متخصصان زیبایی است. امروزه لیزر حذف موهای زائد بدن به طور گسترده‌ای در بین مردم رواج پیدا کرده است. به طوری که می‌توان گفت در حال حاضر متداول‌ترین روش درمانی در جهان است. به همین دلیل محققان مطالعات زیادی بر روی مکانیسم لیزر بر روی انواع پوست‌ها جهت رفع موهای زائد انجام می‌دهند. اولین بار سی سال پیش محققان به توانایی لیزرها در آسیب رساندن به فولیکول‌های مو پی بردند. با این حال هنوز هم مطالعات در این زمینه ادامه دارند.
فن‌آوری‌هایی که در لیزر حذف موهای زائد استفاده می‌شوند متنوع هستند. این دستگاه‌ها عبارتند از لیزر دایود (با طول موج ۶۳۰ نانومتر تا ۹۰۰ نانومتر) ، لیزر Nd:Yag (با طول موج ۱۰۶۴نانومتر) ، لیزر الکساندرایت (با طول موج ۷۵۵ نانومتر) و لیزر رابی (با طول موج ۶۸۰ نانومتر). در بین این موارد لیزرهایی با طول موج مادون قرمز به لایه‌های عمیق پوست آسیب می‌رسانند. استفاده از این لیزرها به شدت دردناک است و سطح پوست پوست را زخم می‌کند. در مقابل، لیزرهای دیگر بدون آسیب رساندن به لایه‌های عمیق پوست و بدون درد عمل می‌کنند. اطلاع صحیح از نوع پوست و نوع لیزر کمک زیادی در مراحل و نتیجه درمان بیمار خواهد داشت.
لیزر الکساندرایت و لیزر دایود از پر طرفدارترین لیزرها در بین پزشکان می‌باشند. در این میان اصلی‌ترین سوال این است که لیزر دایود بهتر است یا لیزر الکساندرایت؟ در این مقاله سعی کرده‌ایم تا مقایسه لیزر الکساندرایت و لیزر دایود را با جزئیات کامل بررسی کنیم.

مراحل مقایسه لیزر الکساندرایت و لیزر دایود

لیزر حذف مو زائد در پوست نفوذ می‌کند و فولیکول مو را تحت تاثیر قرار می‌دهد. میزان اثر بخشی این لیزرها با توجه به رنگ پوست بیمار تغییر می‌کند. تجربیات حاصل شده نشان داده‌اند اعمال لیزر در پوست‌های روشن با موهای ضخیم و تیره نتیجه بهتری می‌دهند. به همین دلیل پیدا کردن لیزری که برای پوست‌هایی با رنگ تیره‌‌تر نیز مناسب باشد چالش برانگیز است.

مکانیزم لیزر موهای زائد

یکی از معتبرترین تحقیقاتی که لیزر الکساندرایت و لیزر دایود را در میزان تاثیرگذاری روی پوست‌های تیره مقایسه کرده را در این مقاله بررسی کرده‌ایم. در این تحقیق از روش شبیه‌سازی کامپیوتری استفاده کرده‌اند. جزئیات مراحل مقایسه لیزر الکساندرایت و لیزر دایود در این تحقیق عبارتند از:

  • اجرای مدل شبیه‌سازی توسط برنامه تحلیل سیستم پیشرفته (ASAP): برنامه ASAP یکی از استانداردترین برنامه ها برای شبیه‌سازی مطالعات پزشکی است. در این شبیه‌سازی تاثیرات امواج نوری لیزر بر روی لایه‌های پوست بررسی شدند.
  • طراحی قسمت دلخواهی از پوست انسان: بخشی از پوست بدن انسان با مساحت تقریبا ۱۰۰ میلی‌متر مربع انتخاب شد. سپس با دو رنگ تیره و متوسط به صورت سه بعدی طراحی شد. تصویر پوست طراحی شده در زیر آورده شده است.
  • طراحی نوع موی مورد نظر: دو نوع موی تیره-ضخیم و روشن-نازک طراحی شده و مورد بررسی قرار گرفتند.
  • انتخاب منبع لیزر: از آنجایی که هدف مقایسه بین لیزر الکساندرایت و لیزر دایود می‌باشد هر دو به عنوان منبع لیزر انتخاب شدند. در طول تحقیق از طول موج‌های ۸۱۰ و ۷۵۵ نانومتر استفاده شد.
  • اساس کلی کار به این صورت بود که ابتدا به صورت شبیه‌سازی شده از لیزر الکساندرایت استفاده شد. سپس لیزر دایود بررسی شد. هر دو لیزر بر روی دو نوع پوست تیره و متوسط آزمایش شدند.

نتایج حاصل از مقایسه لیزر الکساندرایت و لیزر دایود

تمامی محاسبات و نتایج حاصل از مقایسه لیزر الکساندرایت و لیزر دایود در دو شکل زیر آورده شده است. نتایج نشان می‌دهند که میزان فوتون‌های منتقل شده توسط لیزر دایود با لیزر الکساندرایت برابر نیستند.

عمق نفوذ لیزر دایود

عمق نفوذ لیزر الکساندرایت

انتقال لیزر دایود در عمق ۱.۳۲ میلی‌متر برای پوست تیره و متوسط، حدودا ۱۵ تا ۱۷ درصد بود. در مقابل انتقال لیزر الکساندرایت در همان عمق برای این پوست‌ها حدودا ۱۱ تا ۱۳ درصد بود. گفته می‌شود این اختلاف به دلیل تفوت میزان جذب اشعه لیزر در لایه اپیدرم انواع پوست‌ها است. یعنی پوست‌های تیره و متوسط اشعه لیزر دایود را به نسبت بهتر توانستند جذب کنند. این نتیجه در حالی به دست آمد که طول موج استفاده شده در لیزر الکساندرایت کوتاه‌تر بود. یعنی برای رسیدن به این نتیجه باید موج با انرژی زیادی به پوست اعمال کرد. اگر بخواهیم به نتیجه‌ای که در لیزر دایود رسیدیم با لیزر الکساندرایت برسیم باید انرژی دستگاه را بالاتر ببریم. این کار بسیار خطرناک است و صدمه زیادی به بافت پوست وارد خواهد کرد.
نتایج حاصل از مقایسه لیزر الکساندرایت و لیزر دایود نشان دادند که موثرترین لیزر برای حذف موهای زائد در پوست تیره و متوسط لیزر دایود ۸۱۰ نانومتر است. در این دستگاه می‌توان بدون آسیب رساندن به پوست آسیب زیادی به فولیکول‌های مو وارد کرد. پس توسط لیزر دایود با خیال راحت‌تری می‌توان روی پوست تیره لیزر حذف مو زائد را بکار برد.

اساسی‌ترین تفاوت‌های لیزر الکساندرایت و لیزر دایود چیست؟

در ادامه به بررسی اساسی‌ترین تفاوت‌های لیزر الکساندرایت و لیزر دایود می‌پردازیم. طبق این تفاوت‌ها می‌توان گفت لیزر دایود غیر اینکه مناسب انواع پوست‌ها اعم از رنگ تیره هستند مزیت‌های بیشتری دارند. ۵ مورد از اصلی‌ترین این مزیت‌ها عبارتند از:


1. تکنولوژی استفاده شده در لیزر دایود در مقایسه با لیزر الکساندرایت به روزتر می‌باشد. به همین دلیل پیشرفته‌تر است و عیوب موجود در لیزر الکساندرایت را ندارد.
2. لیزر الکساندرایت بیشتر برای پوست‌های روشن مناسب است. با این لیزر نمی‌توان نتیجه دلخواهی را برای پوست‌های تیره‌تر به دست آورد. ولی لیزر دایود در رفع موهای زائد پوست‌های سبزه و تیره نیز به خوبی عمل می‌کنند.
3. لیزر دایود دارای هِد هند پیس بزرگ‌تری است. به همین دلیل برای استفاده نواحی بزرگ مناسب‌تر است. سرعت عمل لیزر حذف موهای زائد با روش دایود بیشتر خواهد بود.
4. همچنین از لحاظ قیمتی باید بگوییم که لیزر دایود به نسبت ارزان‌تر است.

5. طول عمر لیزر دایود نسیتا بالا می باشد.

 

دانستنی های بیشتر در مورد لیزر موهای زائد:

دایود لیزر مو؛ دستگاهی عالی برای خلاصی از موهای زائد

دایود لیزر حذف موهای زائد| بهترین انتخاب برای زیبایی

زیبایی و جذابیت با لیزر دستگاه دایود مو | مزایای دایودلیزر موهای زائد

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *