مقاله ها

عوارض جانبی هایفو

عوارض جانبی هایفو
به این نوشته امتیاز دهید.

هایفو‌تراپی که این روزها نام آن در کلینیک‌های زیبایی بسیار شنیده می‌شود، یک روش درمانی و جوانسازی غیرتهاجمی پوست است. این روش نسبتا جدید بر پایه امواج اولتراسوند متمرکز با شدت بالا طراحی شده و  محبوبیت زیادی پیدا کرده است. چرا که ظاهری جوان‌تر بدون نیاز به جراحی‌های تهاجمی را برای زیباجویان به ارمغان می‌آورد. البته که درمان هایفو نیز همانند هر روش زیبایی و جوان‌سازی پوست می‌تواند عوارض جانبی به دنبال داشته باشد. گفته می‌شود عوارض جانبی ناشی از هایفوتراپی ناچیز و بدون خطر هستند. با این حال در صورت عدم رعایت برخی نکات اصولی امکان مشاهده عوارض و خطرات جدی وجود دارد. ما در این مقاله همراه شما عزیزان هستیم تا نگاهی کلی به این روش زیبایی و عوارض احتمالی آن بیاندازیم.

درمان هایفو چیست و چگونه کار می‌کند؟

قبلِ پرداختن به عوارض احتمالی و خطرات هایفوتراپی بهتر است نگاهی کلی به این روش درمانی و زیبایی داشته باشیم. اساس کار درمان هایفو تحت تاثیر قرار دادن رگ‌های عمیق پوست و تحریک سلول‌های پوستی به کلاژن‌سازی توسط حرارت است. به این صورت که امواج اولتراسوند متمرکز توسط دستگاه به ناحیه مورد نظر تابانده می‌شود. بنابراین انرژی اولتراسوند به بافت‌های پوستی و لایه‌های آن نفوذ کرده و باعث افزایش دما در آن می‌گردند. در نتیجه همان طور که گفته شد کلاژن سازی افزایش یافته و پوست حالتی ارتجاعی و مستحکم پیدا می‌کند. از آنجایی که دستگاه هایفو مجهز به مکانیزم خنک کننده داخلی است، در طول درمان به خنک نگه داشتن سطح پوست کمک کرده و باعث جلوگیری از بروز عوارض جانبی جدی می‌گردد.

آیا درمان هایفو کاملا بدون عارضه جانبی است؟

با توجه به اینکه هایفوتراپی با عوارض جانبی جدی همراه نیست، اغلب آن را به عنوان روشی کاملا بی‌خطر می‌شناسند. اما باید بگوییم که درمان هایفو علیرغم نتایج مثبتی که دارد می‌تواند گاها با بعضی عوارض جانبی همراه باشد. البته این عوارض در صورت رعایت تمامی نکات صحیح درمانی و مراقبتی بسیار خفیف و جزئی خواهند بود. به طوری که از عوارض جانبی ناشی از درمان هایفو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قرمزی ملایم پوست
  • احساس سوزش بسیار خفیف
  • التهاب ملایم در پوست‌های حساس

موارد فوق نهایتا تا ۲۴ ساعت بعد درمان از بین رفته و نیازی به نگرانی زیباجویان نخواهد بود. در این میان موضوع دیگری که حائز اهمیت است، استفاده از دستگاه‌های معتبر هایفو و کمک گرفتن از افراد متخصص در این زمینه است. چرا که اگر مراحل درمانی و تنظیمات دستگاه اشتباه پیش برود، امکان بروز برخی عوارض جدی وجود دارد. به این صورت که در چنین شرایطی بیماران می‌توانند شاهد عوارض متعددی از جمله سوختگی پوست، جای زخم و آسیب به بافت‌ها یا اندام‌های عمیق‌تر و همچنین درد شدید حین درمان شوند. در غیر این صورت درمان هایفو روشی کاملا بی‌خطر و بی‌عارضه محسوب خواهد شد.

عوارض خطرناک ناشی از بی‌احتیاطی حین هایفوتراپی چیست؟

همان طور که گفته شد هایفو تراپی روشی بی‌خطر است؛ این در حالی است که می‌تواند در صورت عدم رعایت برخی نکات درمانی با عوارض جانبی همراه باشد. در چنین شرایطی شایع‌ترین عارضه درمان هایفو آسیب بافتی خواهد بود. به این صورت که در برخی موارد، پرتوهای اولتراسوند می‌توانند باعث آسیب جدی به بافت ناحیه درمانی گردند. در نتیجه بیمار شاهد اختلال در عملکرد یا نارسایی اندام خواهد شد. این امر خصوصا در صورتی خطرناک است که درمان در محدوده اندام‌های حیاتی مانند کبد، کلیه یا مغز انجام شود. متاسفانه در برخی موارد، آسیب ناشی از درمان هایفو می‌تواند غیرقابل برگشت بوده و منجر به مشکلات سلامتی مزمن شود.

از دیگر مشکلات رایج هایفوتراپی نادرست، احساس درد پس از درمان است. به طوری که بیماران از درد شدید کلافه شده و توان انجام فعالیت‌های روزانه را نخواهد داشت. متاسفانه این درد می‌تواند روزها یا هفته‌ها طول بکشد. در برخی موارد چنین دردهایی با تورم، کبودی یا بی حسی در ناحیه تحت درمان همراه می‌شود. متاسفانه دیده شده که این عوارض در برخی افراد باعث مشاهده علائم افسردگی و آسیب‌های روحی می‌گردد. علاوه بر این، درمان ناموفق HIFU به معنای پرداخت هزینه‌های اضافی و اتلاف وقت است. پس با توجه به اینکه هایفوتراپی غلط و غیر اصولی می‌تواند عوارض جانبی طولانی مدت و گاهی خطرناکی داشته باشد، بسیار مهم است که قبل از انجام درمان هایفو بیماران دستگاه استاندارد و کلینیک معتبری را انتخاب کنند.

راه‌های مقابله با عوارض جانبی احتمالی درمان هایفو

همیشه گفته شده پیشگیری بهتر از درمان است. پس اولین موضوعی که در ارتباط با هایفوتراپی وجود دارد، رعایت نکات ایمنی برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی و خطرات احتمالی است. با این حال گاهی اوقات در نتیجه بی‌احتیاطی امکان مشاهده برخی عوارض جانبی وجود دارد. در صورت بروز چنین اتفاق‌هایی در پیش گرفتن چند راهکار کلیدی توصیه می‌شود. این راهکارها عبارتند از:

  • قدم اول، تصدیق اشتباهات

هنگامی که اشتباهی در درمان HIFU رخ دهد، ضروری است که توسط کلینیک مربوطه و پزشک متخصص نادیده گرفته نشده و سریعا اقدامات فوری انجام شود. چرا که تصدیق اشتباهات درمانی توسط پزشک به معنای آغاز سریع مراقبت‌های درمانی است. بنابراین احتمال رفع هرچه سریع‌تر عوارض جانبی ایجاد شده بالا خواهد بود.

  • قدم دوم، بررسی علت اصلی حادثه

دومین کاری که بعد از یک هایفوتراپی نادرست باید انجام داد، ارزیابی علت حادثه است. این کار می‌تواند شامل بررسی تاریخچه پزشکی بیمار، تنظیمات دستگاه، سالم بودن دستگاه و … باشد.

  • قدم سوم، تدوین اقداماتی را برای جلوگیری از اشتباهات درمانی

متخصصان مراقبت‌های بهداشتی باید پس از پی بردن به علت حادثه سعی بر رفع آن کنند. به این معنا که از اشتباهات پیش آمده درس گرفته و با اصلاح آن‌ها از مشکلات احتمالی آینده پیشگیری کنند.

  • قدم چهارم، تداوم در مراقبت‌های بهداشتی

در نهایت، متخصصان باید با مراقبت‌های بهداشتی دوچندان به صورت مداوم سعی در نظارت به اقدامات درمانی داشته باشند. به این صورت که به طور مستمر اثربخشی تغییرات و اصلاحات ایجاد شده را ارزیابی کرده و نظارت دقیق بر فعالیت‌های درمانی HIFU داشته باشند.

با رعایت تمامی موارد فوق، می‌توان اطمینان حاصل کرد که بیماران بهترین پروسه درمان هایفو را دریافت می‌کنند.

نتیجه گیری کلی

در حالت کلی طبق موارد گفته شده در بالا درمان HIFU را می‌توان یک روش قابل قبول غیرتهاجمی پوستی دانست. به این معنا که اگر تمامی نکات ایمنی در طول پروسه درمانی رعایت شوند، نیازی به نگرانی نخواهد بود. این نکات شامل استفاده از دستگاه استاندارد هایفو، کمک گرفتن از پزشک متخصص و همچنین مراجعه به کلینیک‌های معتبر است. پس به طور کلی می‌توان هایفوتراپی صحیح و اصولی را روشی ایمن و موثر دانست. چنانچه احساس می‌کنید خرید دستگاه هایفو می‌تواند برای شما نیز سودآور باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *