مقاله

دستگاه لیزر کیوسوئیچ اکتیو، رقیبی بی همتا در حوزه پاک کردن تاتو

لیزر کیوسوییچ ان دی یاگ
به این نوشته امتیاز دهید.

اگر دنبال دستگاهی برای پاک کردن تاتو هستید بدون شک اولین اسمی که به گوشتان می‌خورد دستگاه لیزر کیوسوئیچ می‌باشد. لیزر کیوسوئیچ موفق شده است تا با مکانیزمی که دارد تاتوهای ناخواسته را با کم‌ترین عارضه درمان کند. همچنین کم بودن تعداد جلسات لازم برای درمان در مقایسه با روش‌های دیگر نیز مزیت بزرگی محسوب می‌شود. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم تا به معرفی بیشتر این دستگاه بی‌همتا بپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر شما را به خواندن ادامه مطالب دعوت می‌کنیم.

معرفی دستگاه لیزر کیوسوئیچ

دستگاه لیزر کیوسوئیچ با هدف پاک کردن تاتو از روی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه بدلیل قابلیت‌های قابل توجهی که دارد توانسته انقلابی بزرگ در حوزه حذف تاتو در بازار لیزرها ایجاد کند. لیزر کیوسوئیچ با پالس‌های بسیار کوتاه (نانو ثانیه) اما توان بالایی (مگا وات) که تولید می‌کنند شناخته می‌شود. در حالی که این مشخصه‌ها را نمی‌توان در سایر دستگاه‌های مشابه موجود در بازار یافت. در نتیجه آسیب حرارتی ناشی از آن و تعداد جلسات درمانی لازم به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. همین باعث شده تا امروزه کیوسوئیچ به جایگزین خوبی برای کاربردهای گسترده‌ تبدیل شود. علاوه بر آن قیمت بسیار مناسب این دستگاه‌ها در مقایسه با کارآیی که دارند توانسته توجه بسیاری از پزشکان را به خود جلب کند.

مکانیزم دستگاه لیزر کیوسوئیچ

دستگاه لیزر کیوسوئیچ به منظور درمان تاتو یا لکه‌های پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای این کار اشعه‌ای با طول موج و قدرت نفوذی که پزشک تنظیم کرده‌ بر روی پوست تابیده می‌شود. در نتیجه تابش لیزر گرمای حاصل از آن باعث تجزیه رنگدانه‌های زیر جلد می‌شود. بنابراین بیگانه‌خوارها که قبلا توان بلعیدن و از بین بردن رنگ تاتو یا لک را نداشتند به مکان مورد نظر می‌آیند. با این تفاوت که این بار در اثر ریز شدن آن‌ها موفق به بلعیدن می‌شوند. این چرخه طی چند جلسه تکرار خواهد شد. در نهایت بیمار به مرور زمان شاهد کمرنگ‌تر شدن و از بین رفتن تاتو خواهد بود.

هندپیس های لیزر کیوسوییچ

انواع دستگاه لیزر کیوسوئیچ

در بازار چندین نوع دستگاه لیزر کیوسوئیچ را می‌توان پیدا کرد. هر یک از این دستگاه‌ها با توجه به بازه طول موجی که دارند از کاربردهای مختلفی برخوردار می‌باشند. به بیانی دیگر برای تاتوها با رنگ‌ها و طول عمر مختلف کیوسوئیچ‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه‌ها عبارتند از:

 • دستگاه لیزر کیوسوئیچ Nd:YAG (۵۳۲ – ۱۰۶۴ نانومتر)
 • دستگاه لیزر کیوسوئیچ Ruby (۶۹۴ نانومتر)
 • دستگاه لیزر کیوسوئیچ Alexandrite  (۷۵۵ نانومتر)

بعد از آشنایی با انواع دستگاه لیزر کیوسوئیچ سوالی که مطرح می‌شود این است که کدام کاربرد بیشتری دارد. در پاسخ می‌توان گفت دستگاهی که دو طول موج ۱۰۶۴ و ۵۳۲ نانومتر را دارد مناسب اکثر تاتو‌ها خواهد بود. طول موج بالا عمق نفوذ پایین‌تر و طول موج پایین عمق نفوذ بیشتری خواهد داشت. پس اگر قصد دارید فقط یک دستگاه‌ کیوسوئیچ را برای کلینیک خود تهیه کنید بهتر است سراغ دستگاه الکساندرایت نروید. بنابراین بهترین گزینه خرید دستگاه لیزر کیوسوئیچ  Nd:YAG می‌باشد.

تعداد جلسات درمانی لازم برای پاک کردن تاتو به کمک دستگاه لیزر کیوسوئیچ

گفته شد دستگاه لیزر کیوسوئیچ توانایی اعمال پالس‌های نانو ثانیه با توان بالایی را دارد. در نتیجه در مقایسه با سایر دستگاه‌های بازار در تعداد جلسه کمتری به پاک کردن تاتو کمک می‌کند. این مزیت بزرگ باعث شده پزشکان و بیماران بسیاری به استفاده از آن سوق پیدا کنند. البته ناگفته نماند که نوع دستگاه فقط بخشی از عوامل موثر بر تعداد جلسات درمانی است. چرا که بخش دیگر متاثر از سیستم بدن بیماران، رنگ و مدت زمانی که تاتو روی پوست قرار دارد می‌باشد. دلیل این کار نیز به مکانیزم لیزر برمی‌گردد. زیرا لیزر با تابیدن بر روی تاتو رنگ آن را تجزیه کرده و این رنگدانه‌ها توسط ماکروفاژها بلعیده می‌شوند. در نتیجه بلیعیده شدن رنگ تاتو و دفع آن توسط این بیگانه‌خوارها بیمار به مرور زمان شاهد کمرنگ شدن طرح تاتو از روی پوست خواهد شد.

 در کل تعداد جلسات درمانی برای پاک کردن تاتو به کمک دستگاه لیزر کیوسوئیچ ۶ تا ۱۲ جلسه ادعا می‌شود. نکته دیگری که در تعداد جلسات لازم برای پاک کردن تاتو با لیزر کیوسوئیچ ارتباط دارد فاصله بین جلسات است. هرچه فاصله بین این جلسات بیشتر باشد بیمار نتیجه بهتری را شاهد خواهد بود. به عبارتی دیگر هر چه فاصله بین جلسات لیزر درمانی بیشتر باشد تعداد جلسات مورد نیاز برای پاک کردن تاتو کمتر خواهد بود. علت این موضوع نیز به مکانیزم لیزر برمی‌گردد. زیرا بعد از لیزر درمانی ماکروفاژها برلای بلعیدن و حذف رنگدانه‌ها ظاهر می‌شوند. حال اگر تعداد جلسات درمانی نزدیک هم باشند اشعه لیزر به ماکروفاژها آسیب زده و چرخه حذف تاتو مختل می‌شود.

مراقبت‌های قبل و بعد از درمان به دستگاه لیزر کیوسوئیچ

در بسیاری از موارد بیمار حساسیت بسیار بالایی را در انتخاب دستگاه لیزر و پزشک مربوطه انجام می‌دهد. اما در نهایت از نتیجه کار راضی نمی‌شود. چرا که صرفا با انتخاب کلینیک و دستگاه ایده‌آل همه چیز تمام نمی‌شود. بلکه بیمار باید به مراقبت‌های قبل و بعد از درمان را نیز توجه ویژه‌ای داشته باشد. از جمله مهم‌ترین مراقبت‌ها عبارتند از:

 • توصیه می‌شود از دو هفته قبل با پزشک خود مشورت کرده و داروی ضد لک مصرف کنید. این کار در نتیجه‌گیری بهتر به شما کمک خواهد کرد. زیرا این داروها در مهار سلول‌های رنگدانه‌ساز نقش بسیاری را ایفا می‌کنند. در نتیجه از شایع‌ترین عارضه لیزر که ایجاد لک‌های موقتی (PIH) است در امان خواهید بود.
 • چند هفته قبل از شروع درمان از حمام آفتاب و برنزه شدن بپرهیزید. با نادیده گرفتن این کار باید منتظر عواقب بعدی لیزر درمانی خود باشید.
 • اگر سابقه بیماری پوستی (هر چند جزئی) را دارید قبل از شروع کار آن را با پزشک خود در میان بگذارید. این مشکلات می‌توانند مواردی مثل سابقه تبخال، حساسیت‌های پوستی و یا هر چیز دیگری باشند.
 • اگر پزشک نسخه یا داروی خاصی را تجویز کرد حتما در استفاده منظم آن‌ها اهتمام لازم را به کار ببرید.
 • بعد از لیزر هرگز به مدت ۲ هفته زیر نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید.

نکاتی کلی در مورد پاک کردن تاتو به کمک دستگاه لیزر کیوسوئیچ

در این مقاله سعی شد تا صحبت‌های جامعی در مورد دستگاه لیزر کیوسوئیچ انجام دهیم. در نتیجه تقریبا هر آنچه که باید در مورد این دستگاه بدانید را کسب کردید. با این حال دانستن چند نکته دیگر خالی از لطف نخواهد بود. از جمله این اطلاعات مفید و کاربردی در مورد پاک کردن تاتو با لیزر عبارتند از:

 • علاوه بر دقت و کارآیی دستگاه لیزر برای حذف تاتو قیمت این دستگاه‌ها نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بنابراین دستگاه لیزر کیوسوئیچ به عنوان یکی از پرطرفدارترین دستگاه‌های موجود در بازار شناخته می‌شوند. این دستگاه با توجه به کیفیتی که دارد از قیمت معقولی برخوردار است.
 • با وارد شدن تنوع بالایی از دستگاه‌های کیوسوئیچ به بازار حتما دقت کنید تا دستگاه استاندارد و شناخته‌شده‌ای خریداری کنید. به عبارتی دیگر هرگز قیمت را فدای کیفیت دستگاه نکنید. در غیر این صورت باید خود را منتظر مشکلات بعدی ناشی از آن کنید. در حالت کلی کیوسوئیچ‌های بازویی نسبت به تفنگی‌ها از کیفیت بالایی برخوردار هستند. البته این به معنای عدم وجود دستگاه کیوسوئیچ تفنگی خوب در بازار نیست. بلکه منظور دقت بالایی است که پزشکان در حین خرید باید داشته باشند.
 • دستگاه لیزر کیوسوئیچ ادعا می‌کند در مقایسه با دستگاه‌های دیگر در تعداد جلسه کمتری به پاک کردن تاتو کمک می‌کند. بیماران باید توجه داشته باشند که کیفیت دستگاه در پاک کردن تاتو فقط یک طرف قضیه است. پس اگر در یک ساله اخیر تاتو کرده‌اید نباید انتظار پاک شدن کامل آن را داشته باشید. به همین ترتیب رنگ تاتو نیز از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.
 • حداقل فاصله‌ پیشنهادی بین جلسات درمانی برای پاک کردن تاتو به کمک دستگاه لیزر کیوسوئیچ ۱ ماه است. اما ایده‌آل‌ترین آن برای کسب بهترین نتایج درمانی ۲ ماه می‌باشد.
 • دستگاه لیزر کیوسوئیچ Nd:YAG علاوه بر پاک کردن تاتو برای کاربردهای دیگری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله این کاربردهای می‌توان به پاک کردن کک و مک، لکه‌های ناشی از بالارفتن سن، لکه‌های ناشی از نور آفتاب، بیشتر خال‌ها و ملاسما اشاره کرد.
 • بسیاری از پزشکان برای نتیجه‌گیری بهتر از تلفیق دو دستگاه فرکشنال CO2 و کیوسوئیچ استفاده می‌کنند. به این ترتیب که ابتدا لایه‌ای سطحی از پوست را حذف کرده و سپس کیوسوئیچ را اعمال می‌کنند. باید دقت کرد اگر ناحیه‌ مربوط به عضله پلاتیسما را درمان می‌کنید احتمال ایجاد عارضه کلوئید وجود خواهد داشت. بنابراین توصیه میشود در درمان این نواحی از دستگاه CO2 برای لایه‌برداری پوست استفاده نکنید. پزشک مربوطه در این خصوص راهنمایی‌های لازم را خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.