آر اف فرکشنال, مقاله

آراف فرکشنال چیست؟| کاربردها، مزایا و عوارض آر اف فرکشنال

آراف فرکشنال چیست؟

آر اف فرکشنال چیست؟ اراف فرکشنال یکی از روشهای جوانسازی پوست است، در RFفرکشنال از امواج رادیویی استفاده می شود و از اشعه دیگری استفاده نمی شود. آراف فرکشنال در واقع از دو روش آر اف و میکرونیدلینگ تشکیل شده است، این روش سبب تولید کلاژن و سفت شدن پوست می شود. در آراف فرکشنال انرژی آراف از طریق سوزنهای بسیار ظریف میکرونیدلینگ به درم می رسد، و بدون آنکه تاثیری بر اپیدرم داشته باشد سبب گرم شدن درم می شود.که این عمل از یک طرف سبب سفتی پوست و از طرف دیگر سبب تولید الاستین و کلاژن می شود که این امر سبب از بین بردن چین و چروک و داشتن پوستی صاف خواهد شد.

نازک شدن لایه های اپیدرم و درم ، پوسته پوسته شدن پوست ، ایجاد چین و چروک ،تغییر رنگ پوست و بافتها و کم شدن کلاژن نشان دهنده پیری پوست می باشد. پوسته پوسته شدن پوست بر اساس آسیب وارده به درم است که سبب نئوکلاژ شدن می شود، آسیب به درم موجب فعال شدن آنزیمهایی مانند متالوپروتئینازها و کلاژناز می شود کار این دو آنزیم آن است که سبب تحریک سلولها برای کلاژن سازی می شوند.آراف فرکشنال برخلاف لیزر به جای اینکه روی کل ناحیه اثر بگذارد از طریق حرارتی که در درم ایجاد می کند سبب تحریک درم برای ایجاد کلاژن می شود، این عمل سبب می شود که عوارض جانبی کمتری در این روش دیده شود و بعد از آراف فرکشنال،زخمها سریعتر بهبود یابند و زمان بهبودی کمتر شود.

مزایای آراف فرکشنال

آراف فرکشنال، یک روش غیر تهاجمی است. در این روش فرد درد بسیار کمی را احساس می کند و بهبودی بعد از درمان باآراف فرکشنال سریع حاصل می شود. در ابتدای این روش از بی حسی استفاده می شود. پوست آنها در دو روز اول قرمز است که به مرور زمان از این قرمزی کاسته می شود.برای درمان جای جوش و آکنه ازاین روش استفاده می شود بدون آنکه لکه ای از خود برجای بگذارد.

آراف فرکشنال سبب از بین بردن چین و چروک، لیفت و جوانسازی پوست ،بسته شدن منافذ باز پوست می شود.آراف فرکشنال برخلاف لیزرها انرژی را به درم منتقل می کند و آسیب خیلی جزئی به پوست وارد می کند.

 

آراف فرکشنال یکی از روشهای جوانسازی پوست است

عوارض آراف فرکشنال RF Fractional

به علت استفاده از بی حسی موضعی مانند لیدو کائین که 30 دقیقه قبل از عمل استفاده می شود درد کمتری را تجربه خواهند کرد، اگرچه درد ناشی از آراف فرکشنال نسبت به میکروندلینگ ممکن است بیشتر باشد.

پوست کمی قرمز می شود که نهایتا طی سه روز قرمزی از بین می رود.اگر سوزنهای بکار رفته در جاهای بسیار عمیقی فرو روند احتمال وجود کبودی دیده می شود.

مراقبتهای بعد از اراف فرکشنال

پوست را دستکاری نکنیم، تا یک هفته در برابر آفتاب قرار نگیریم،تا 3 روز کرمهای آرایشی استفاده نکنیم.

6 تا 8 هفته بعد از یک جلسه درمان، بهبودی حاصل می شود البته اگر جلسات بیشتر باشد زمان بهبودی کاهش می یابد.

سن و جاذبه دو عامل مهم در آراف فرکشنال می باشد. همانطور که گفته شد آراف فرکشنال شامل امواج رادیویی است که این امواج وقتی از بافتهای بدن عبور می کنند سبب چرخیدن مولکولهای دو قطبی در پوست می شود که بیشتر این مولکولهای دو قطبی را آب تشکیل می دهد.و این فعالیت سبب افزایش دما و ساخت کلاژن می شود.آراف فرکشنال دارای هندپیس هایی می باشد این هندپیس ها از جنس عایق هستند و مانع سوختگی پوست خواهند شد، این هندپیس ها دارای پین و سوزن با اندازه های مختلف می باشند به عنوان مثال آراف فرکشنال که دارای هندپیس با شماره 25 پین می باشد دارای سوزنهای عایق و یا نیمه عایقی می باشند که برای درمان نواحی کوچک از آن استفاده می شود.این روش 15 تا 20 دقیقه طول می کشدو برای کسب بهترین نتیجه درمانی حداقل سه جلسه درمان نیاز است.

در اینجا بهتر است نگاهی اجمالی به میکروندلینگ و آراف داشته باشیم:

آراف چیست؟

شامل امواج رادیویی (Radio Frequency) می باشد که این امواج وقتی از بافتهای بدن عبور می کند سبب افزایش دما در بافتها شده و موجب تحریک سلولها و ایجاد کلاژن حداکثر طی شش ماه خواهد شد.در واقع آراف به بازسازی کلاژنها می پردازد.آراف را می توان در صورت، گردن،بازو،ران و شکم برای از بین بردن سلولیت انجام داد.

در آراف فرکشنال از امواج رادیویی استفاده می شود

کاربردهای اراف فرکشنال

 • از بین بردن چین و چروک و شلی پوست
 • جوانسازی پوست از طریق اثر گذاشتن بر درم
 • از بین بردن بسیاری از اسکارها و لکه ها
 • لیفت گونه و صورت
 • بستن منافذ باز پوست

آراف فرکشنال سبب ذوب شدن چربی زیر پوست می شود

 • برداشتن خال صورت
 • درمان آکنه
 • کم شدن استرچ مارک و استریا
 • از بین بردن ترکهای ناشی از لاغری و بارداری
 • از بین بردن خط اخم و خنده
 • کاهش ترشح سبوم
 • رفع بوی بد عرق

چه کارهایی قبل از آراف فرکشنال انجام می شود؟

 • به مدت دو هفته قبل از آراف فرکشنال در برابر آفتاب قرار نگیریم
 • به مدت چهار هفته قبل از آراف فرکشنال از لایه برداری پوست خودداری کنیم
 • سه روز قبل از آراف معمولی ،از کرمهای حاوی رتینول خودداری شود
 • حداقل سه ماه فاصله بین جلسات آراف فرکشنال باشد
 • در همان روزی که می خواهیم آراف انجام دهیم صورت خود را با شوینده های ملایم شستشو دهید.

هزینه آراف فرکشنال با توجه نواحی که آراف انجام می شود متفاوت است و به دستمزد پزشک و شهری که در آن آراف فرکشنال انجام می شود و همچنین به مشکل پوستی ما بستگی دارد.

آراف فرکشنال برای همه سنی قابل انجام است اما به طور کلی برای افراد بالای سن 30 سال مناسبتر است.

تفاوت آراف فرکشنال با میکرونیدلینگ

دوره نقاهت اراف فرکشنال کمتر از میکرونیدلینگ است یعنی آنکه افراد سریعتر نتایج آن را مشاهده می کنند.بعد از درمان با آراف فرکشنال نیاز به مراقبت خاصی نمی باشد و افراد سریع بهبود می یابند. اثرآراف فرکشنال بر جوانسازی و از بین بردن چین و چروک و لیفت صورت بسیار بیشتر از میکرونیدلینگ است.

تفاوت هایفوتراپی با آراف فرکشنال

هر دو از روشهای جوان سازی پوست می باشد، هایفوتراپی در یک جلسه انجام می شود در حالی که آراف فرکشنال در چند جلسه درمانی انجام می شود. در هایفوتراپی سریع متوجه اثرات آن می شویم و ماندگاری آن از آراف بیشتر است.روش هایفو در عمق بیشتری از پوست وارد می شود و بدون آنکه آسیبی به پوست بزند به سرعت سبب از بین بردن چین و چروک صورت می شود و لیفت صورت در آن به سرعت انجام می شود افراد هایفوتراپی را به آراف فرکشنال ترجیح می دهند.هر دو روش ذکر شده عوارضی مانند قرمزی و سوزش و التهاب پوست در آنها دیده می شود.

 

اراف فرکشنال سبب از بین رفتن جای لک و اسکار می شود.

تفاوت لیزر فرکشنال CO2 با آراف فرکشنال

اگرچه هر دو برای جوانسازی پوست بکار می روند اما دارای اثرات متفاوتی هستند. تاثیر آراف فرکشنال در از بین بردن چین و چروک و ایجاد لیفت بیشتر از لیزر فرکشنال CO2 است. برای از بین بردن جای جوش و آکنه و اسکارهای دیگر لیزر فرکشنال CO2 بهتر عمل می کند. دوران بهبودی بعد از درمان آراف فرکشنال کوتاه تر است. اگر در جاهای گرم و آفتابی زندگی می کنید و پوست سبزه ای نیز دارید بهتر است درمان با آراف را انجام دهید.

 

انواع آراف فرکشنال

دستگاه های آراف به صورت تک قطبی و دو قطبی دیده می شوند.  تک قطبی ها به الکترود منفی متصل می شوند در نتیجه در اعماق زیادتری از پوست وارد می شوند و سبب از بین رفتن بافتهای چربی می شوند، به همین دلیل برای از بین بردن سسلولیت و چربیها از این روش استفاده می کنند، در حالی که در نوع دو قطبی به الکترود منفی متصل نمی شوند به همین دلیل در عمق کمتری از پوست وارد می شوند و فقط بر منطقه مورد نظر اثر می گذارندو فقط بر اپیدرم و درم وارد می شوند.

بررسی اثر اراف فرکشنال از لحاظ زیستی

پروتئین بیشتری خواهد ساخت، عوامل رشد را افزایش می دهد،  فعالیت فیبروبلاستها را افزایش می دهد،افزایش تولید کلاژن،

و همچنین سبب  خواهد شد که جریان خون بیشتری به نواحی مورد نظر برسد و سوخت و ساز بدن را نیز افزایش خواهد داد.

به علت آنکه در آراف فرکشنال از امواج رادیوفرکانسی استفاده می شود از ایمنی بیشتری برخوردار است و عوارض جانبی کمتری دارد، در واقع امواج رادیوفرکانسی همان امواج بی ضرری می باشد که در رادیو،تلویزیون دیده می شود. امواج وای فای مثالی از امواج رادیوفرکانسی می باشد.

 آراف فرکشنال با ساخت کلاژن،الاستین سبب جوانسازی می شود.

امروزه زیبایی نقش مهمی در زندگی ایفا می کند، با گذشت زمان و افزایش چین و چروک صورت،افراد برای از بین بردن این نشانه ها، روشهای مختلفی را امتحان می کنند. با توجه به مطالب ذکر شده درباره آراف فرکشنال، این روش یکی از بهترین روشها می باشد که افراد می توانند آن را امتحان کنند.

 

Our Score

 

 

به این نوشته امتیاز دهید!
[کل آرا: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *