حذف تاتو و خالکوبی, مقاله

معرفی جامع انواع دستگاه لیزر کیوسوئیچ

انواع لیزر کیوسوئیچ

دستگاه لیزر کیوسوئیچ به عنوان موثر‌ترین روش در پاک کردن تاتو از روی پوست شناخته می‌شود. به همین دلیل در مدت زمان کوتاه توانسته طرفداران بسیاری را جذب کند. اما به دلیل تنوعی که در بازار وجود دارد سردرگمی بین خریداران ایجاد می‌شود. لذا در این مقاله تصمیم گرفته‌ایم تا شما همراهان همیشگی الولیزر را با انواع دستگاه لیزر کیوسوییچ آشنا کنیم. امیدواریم که مطالب مقاله مفید واقع شده و به شما در انتخاب صحیح و اصولی آن کمک کند.

آشنایی اولیه با دستگاه لیزر کیوسوئیچ

لیزر کیوسوئیچ موفق شده تا جایگاه ویژه‌ای در بازار لیزر در سراسر جهان پیدا کند. زیرا توانایی این دستگاه در هدف قرار دادن رنگدانه‌های پوست بی‌نظیر است. به طوری که به عنوان پیشرو در زمینه‌ رفع لک‌های پوستی و تاتو شناخته می‌شود. نسل جدید تکنولوژی به کار رفته، حداقل عوارض ناشی از درمان و نتیجه‌بخشی عالی آن را در بین پزشکان و بیماران محبوب کرده است. البته همانند هر وسیله پزشکی و زیبایی دیگر در مورد لیزر کیوسوییچ نیز چند موضوع مهم وجود دارند. قبل از اینکه با انواع دستگاه لیزرکیوسوئیچ آشنا شویم سه تا از مهم‌ترین این موارد را بررسی می‌کنیم. از جمله این موارد عبارتند از:

 • تکنولوژی دستگاه لیزر کیوسوییچ

دستگاه کیوسوئیچ بر اساس و پایه لیزر کار می‌کند. به این معنا که فوتون‌های متمرکز ساطع شده با طول موج معین جهت پاک کردن تاتو استفاده می‌شوند. برای این منظور اشعه لیزر طبق پالس و انرژی که دارد به پوست تابانیده می‌شود. در اثر انرژی دستگاه لیزر کیوسوئیچ رنگ‌دانه‌های خالکوبی تجزیه شده و در نتیجه توسط ماکروفاژهای بدن بلعیده می‌شود. سپس به مرور زمان و گذراندن دوره کامل درمانی بیمار شاهد کمرنگ شدن و از بین رفتن تاتو خواهد شد.

 • طول موج دستگاه لیزر کیوسوئیچ

طول موج لیزر نقش بسیار مهمی را در پاک کردن تاتو ایفا می‌کند. چرا که پزشک باید با توجه به نوع خالکوبی طرف از طول موج‌های گوناگونی استفاده کند. به عنوان مثال طول موج ۷۵۵ نانومتر مختص خالکوبی‌های تیره رنگ مثل سبز می‌باشد. این درحالی است که برای پاک کردن تاتوهای رنگ روشن مثل زرد دستگاهی با طول موج ۵۳۲ نانومتر توصیه می‌شود. امروزه دستگاه لیزر کیوسوییچ به دلیل تنوعی که در انواع و ایجاد طول موج‌ها دارد این امکان را فراهم می‌کند.

 • قابلیت‌های دستگاه لیزر کیوسوئیچ

دستگاه لیزر کیوسوئیچ قادر به تولید مقادیر زیادی از انرژی (مگا وات) در پالس‌های بسیار کوتاه (نانوثانیه) است. همین قابلیت باعث شده تا آن را از دستگاه‌های مشابه بازار متمایز کند. بنابراین به غیر از پاک کردن تاتو که اصلی‌ترین کاربرد آن است در موارد دیگری نیز استفاده می‌شود. همین دلیل نیز باعث شده تا پزشکان زیادی دستگاه کیوسوئیچ را از بایدهای مطب یا کلینیک خود حساب کنند.

کاربردهای دستگاه لیزر کیوسوییچ

دستگاه لیزر کیوسوئیچ به دلیل مکانیزم و تکنولوژی که در آن به کار رفته دارای کاربردهای زیادی است. به خصوص امکان ایجاد پالس‌های کوتاه با انرژی بالا ویژگی بازر این دستگاه می‌باشند. زیرا بسیاری از مشکلات پوستی را می‌توان در مدت زمان کوتاه‌تر و با حداقل عوارض درمان کرد. البته ناگفته نماند که برای هر یک از کاربردها استفاده از طول موج متفاوتی توصیه می‌شود. در کنار اصلی‌ترین کاربرد آن که پاک کردن تاتو است سایر موارد استفاده از کیوسوییچ عبارتند از:

 • درمان ضایعات رنگی پوست از جمله لکه‌های قهوه‌ای ، لکه‌های سنی و …
 • ضایعات عروقی (رگ‌های عنکبوتی)
 • قارچ ناخن پا
 • از بین بردن کک و مک صورت

انواع دستگاه لیزر کیوسوئیچ

دستگاه لیزر کیوسوئیچ را می‌توان در دو نوع مختلف در بازار پیدا کرد. این دو نوع به دلیل مکانیزم‌های مختلفی که دارند از ویژگی‌های متمایزی برخوردار هستند. در نتیجه این تفاوت‌های چشمگیر مزایا و معایب دستگاه‌های کیوسوئیچ نیز متفاوت خواهند بود. بنابراین با توجه به سلیقه پزشک یا بیمار انتخاب می‌شوند. در ادامه برای آشنایی بهتر با تمامی جزئیات هر دو نوع لیزر را بررسی خواهیم کرد. انواع دستگاه لیزر کیوسوئیچ به صورت زیر می‌باشند:

لیزر کیوسوئیچ فعال

لیزر کیوسوئیچ فعال

 • دستگاه لیزر کیوسوئیچ غیرفعال یا پسیو (Passively Q-Switched (PQSW

اولین مورد از انواع دستگاه لیزر کیوسوئیچ نوع پسیو آن می‌باشد. در بازار این دستگاه را با علامت اختصاری (PQSW) می‌شناسند. اگر بخواهیم به زبان ساده‌تر این دستگاه را معرفی کنیم باید بگوییم که شباهت زیادی به اسفنج دارد. به این صورت که انرژی خروجی آن آرام آرام در دستگاه تولید می‌شود. اما تا وقتی که به حد نصاب لازم نرسیده اجازه خروج به آن داده نمی‌شود. این اتفاق دقیقا مشابه ظرفیت نگه‌داری آب در یک اسفنج است. چرا که تا ظرفیت آن پر نشده هیچ آبی به عنوان خروجی از اسفنج بیرون نخواهد آمد. در نتیجه این مکانیزم به کار رفته در دستگاه کیوسوئیچ پالس‌های کوتاهی در حد نانوثانیه اما قدرتمند تولید می‌شوند.

در یک لیزر کیوسوئیچ غیر فعال یا پسیو است ، یک جاذب قابل اشباع (Saturable Absorber) دارد (همانند اسفنج). این جاذب قابل اشباع، زمانی که به حالت اشباع می رسد، منجر به بوجود آمدن یک قطار پالس معمولی به دست می آید ، که معمولاً زمان پالس ها دقیقاً با وسایل خارجی قابل کنترل نیستند و با افزایش توان پمپ سرعت تکرار پالس افزایش می یابد. کریستالهای Cr: YAG متداول ترین جاذبهای اشباع شده برای لیزرهای 1 میکرومتر هستند.

 • دستگاه لیزر کیوسوییچ اکتیو Active Q-switched (AQSW)

دومین نوع از دستگاه لیزر کیوسوییچ که می‌توان در بازار مشاهده کرد نوع اکتیو آن می‌باشد. این دستگاه به اختصار با علامت (AQSW) شناخته می‌شود. در کل اساس کار کیوسوئیچ اکتیو و کیوسوئیچ پسیو تفاوت چندانی باهم ندارند. اما مکانیزم عمل آن‌ها تفاوت‌های بسیاری با هم دارند. به این صورت که در نوع اکتیو بر خلاف پسیو از یک مدولاتور خارجی استفاده می گردد.

متداول ترین نوع آاین لیزرها از نوع حالت جامد است. محیط های حالت جامد از قابلیت ذخیره انرژی خوبی برخوردار هستند و لیزرهای بالکی امکان ایجاد مدهای بزرگتر (به این ترتیب برای انرژی پالس بالاتر و قدرت اوج) و تشدیدکننده های لیزر کوتاه تر (به عنوان مثال در مقایسه با لیزرهای فیبر) را دارند. تشدیدکننده لیزر حاوی یک سوئیچ Q فعال است – یک تعدیل کننده (مدولاتور) نوری که در بیشتر موارد Q سوئیچ  آکوستیک و نوری است.

برای طول موج در ناحیه طیفی 1 میکرومتر ، متداول ترین لیزرهای پالس مبتنی بر یک کریستال لیزری با دوز نئودیمیوم مانند Nd: YAG ، Nd: YVO4 یا Nd: YLF است.

تفاوت‌های انواع دستگاه لیزر کیوسوییچ

گفته شد که دو نوع دستگاه لیزر کیوسوییچ با نام‌های اکتیو و پسیو در بازار وجود دارند. این دو دستگاه به دلیل مکانیزم متفاوتی که دارند دارای برخی تفاوت‌های اساسی هستند. آشنایی با این تفاوت‌ها و در نتیجه انتخاب نوع صحیح دستگاه از اهمیت بالایی برخوردار است. از جمله مهم‌ترین تفاوت‌های انواع دستگاه لیزر کیوسوئیچ شامل موارد زیر می‌شوند:

 • در دستگاه لیزر کیوسوئیچ پسیو سلولی به نام پاکل (pockels cell) وظیفه کیوسوئیچ را به عهده دارد. در حالی که در دستگاه اکتیو این مکانیزم به عهده بازویی که از ۷ عدد آینه تشکیل شده می‌باشد. در نتیجه توسط یک توان الکترو اپتیومتریک خارجی کیوسوئیچ دستگاه فعال می‌شود.
 • معمولا دستگاه لیزر کیوسوئیچ اکتیو دارای هندپیس بازویی هستند که آینه‌ها درون این بازو قرار گرفته‌اند. اما در دستگاه کیوسوئیچ پسیو هندپیس‌ها حالتی تفنگی شکل دارد.
 • با توجه به ساختار و مکانیزم به کار رفته در آن دستگاه لیزر کیوسوئیچ اکتیو دارای انرژی پالس بیشتر است. در نتیجه قدرت اثر بخشی آن در مقایسه با پسیو بالاتر خواهد بود.
 • دستگاه لیزر کیوسوئیچ پسیو در مقایسه با نوع اکتیو از قیمت پایین‌تری برخوردار است.
 • در دستگاه لیزر کیوسوئیچ اکتیو سلول‌ پاکل باعث Q-switch می‌شود. این درحالی است که در دستگاه پسیو از یک جاذب اشباع شده استفاده می‌کنند.
 • دستگاه‌های AQSW معمولا دارای ابعاد بزرگ‌تری در مقایسه با نوع دیگر هستند. حمل و جابجایی مداوم این نوع از کیوسوئیچ توصیه نمی‌شود. این در حالی است که AQSW ظاهری کوچکتر و ظریف‌تر دارد. همچنین کاربران می‌توانند آن را با خود حمل کنند.
به این نوشته امتیاز دهید!
[کل آرا: 2 میانگین: 1.5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *