آر اف فرکشنال, مقاله

معرفی جامع و کامل دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی

دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی

دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی از روش‌های جدیدی است که توانسته توجه زیادی را در حوزه جوانسازی پوست جلب کند. بدلیل مزیت‌ها و نتایج بسیار خوبی که دارد این فناوری به یکی از بهترین‌ها در این زمینه تبدیل شده است. افراد با هر رنگ و نوع پوست می‌توانند به پزشک قابل اطمینان مراجعه و از RF سوزنی بهره‌مند شوند. بعد از گذراندن تمامی جلسات درمانی نتایج قابل توجه زیادی در نتیجه آن مشاهده خواهد شد. اگر شما نیز احساس می‌کنید که پوستتان دچار افتادگی یا چین و چروک شده در این مقاله همراه ما باشید. چرا که قصد داریم تمامی نکات مهم و جزئیات این دستگاه پرکاربرد را با شما عزیزان در میان بگذاریم.

دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی

دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی

دستگاه آر اف فرکشنال با سوزن

دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی فناوری است که برای رفع مشکلات ناشی از پیری پوست استفاده می‌شود. به این صورت که سوزن‌هایی در مقیاس میکرو به عمق مشخصی از پوست نفوذ می‌کند. علاوه بر آن حین ورود سوزن‌ها به پوست انرژی آر اف ایجاد شده و پوست را بیشتر تحریک می‌کنند. در نتیجه این تحریک‌های پوستی سیگنال‌هایی جهت تولید کلاژن به سلول‌های پوست ارسال می‌شود. در نتیجه، کلاژن‌سازی با شدت بیشتری در پوست انجام شده و باعث سفت شدن و رفع چین و چروک می‌شود. روش RF سوزنی نوعی روش غیر تهاجمی برای جوان‌سازی پوست محسوب می‌شود.

دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی دارای تاثیر گذاری بالایی می‌باشد. در نتیجه می‌توان آن را به صورت همزمان با روش‌های لیزری دیگر مورد استفاده قرار داد. در نتیجه می‌توان نتایج بسیار خوبی را به صورت بسیار سریع به دست آورد. البته تصمیم‌گیرنده برای انجام چنین کاری پزشک متخصص می‌باشد.

 

تفاوت دستگاه RF فرکشنال سوزنی با دستگاه‌های لیزری

در دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی همان‌طور که از نامش پیداست امواج آر اف به لایه میانی پوست نفوذ می‌کند. در نتیجه باعث سفت‌تر شدن و ترمیم پوست می‌شود. این نتایج در اثر افزایش میزان کلاژن‌سازی حاصل می‌شوند. امروزه دو نوع دستگاه آر اف در بازار وجود دارند. این دو دستگاه عبارتند از:

 • دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی

در این روش انرژی RF از طریق سوزن‌های مخصوص به عمق ۰.۵ میلی‌متر تا ۳.۵ میلی‌متر به پوست نفوذ می‌کند. در نتیجه، این کار به صورت پیوسته و منظم توسط دستگاه اعمال می‌شود.

 • دستگاه آر اف فرکشنال لیزری (بدون سوزن)

در روش جوان‌سازی به کمک دستگاه آر اف فرکشنال لیزری انرژی RF توسط اشعه لیزر به پوست منتقل می‌شود.

در هر دو روش انرژی RF با حداقل آسیب به لایه‌های بالایی پوست به لایه درم می‌رسد. در نتیجه بیماران دوره نقاهت بسیار کوتاهی را تجربه خواهند کرد. همچنین در هر دو روش عوارض جانبی مشاهده شده بسیار کم می‌باشد. به همین دلیل نمی‌توان یکی از این روش‌ها را به عنوان جایگزین برای روش دیگر انتخاب کرد. پس توصیه می‌کنیم تا جهت انتخاب روش صحیح حتما با پزشک خود مشورت کنید. آن‌ها با توجه به نوع مشکل و پوست شما بهترین گزینه را معرفی خواهند کرد.

 

تعداد جلسات درمانی مورد نیاز با دستگاه RF فرکشنال سوزنی

برای به دست آوردن بهترین نتیجه به کمک دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی حداکثر 5 جلسه درمانی توصیه می‌شود. البته بهتر است تا بین هر جلسه درمانی حدود ۲ ماه فاصله بیافتد. بنابراین در حالت کلی شما باید دوره درمانی در حدود ۱ سال را به صورت میانگین در نظر بگیرید. برای اینکه همواره پوستی جوان و زیبا داشته باشید پیشنهاد می‌کنیم تا هر چند سال یک بار از این روش درمانی بهره‌مند شوید.

پروب دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی

پروب دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی

کاربردهای دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی

دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی دارای کاربردهای بسیار گسترده و متنوعی در حوزه زیبایی و جوان‌سازی پوست است. بنابراین برای درمان و رفع بسیاری از شکایت‌های پوستی بیماران توصیه می‌شود. در زیر اصلی‌ترین کاربردهای این فناوری بر روی پوست اشاره کرده‌ایم:

 • رفع جای جوش
 • رفع خط و چین و چروک‌های ایجاد شده بر روی پوست
 • رفع افتادگی و شل شدگی پوست
 • از بین بردن جای زخم‌هایی نظر زخم‌های جراحی
 • رفع ترک‌های پوستی ناشی از بارداری و کاهش و افزایش ناگهانی وزن
 • درمان هایپرهیدروز (تعریق بیش از حد)

 

بیمار چه انتظاراتی را می‌تواند از روش درمانی به کمک دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی داشته باشد؟

گذراندن دوره‌های درمانی به کمک دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی دارای نتایج بسیار چشم‌گیری می‌باشد. به طوری که تقریبا تمامی بیماران از درمان به کمک این دستگاه رضایت کامل دارند. اما انتظارات کلی که می‌توان از این روش درمانی داشت عبارتند از:

 • داشتن پوستی شفاف و نرم
 • درمان افتادگی پوست و داشتن پوستی سفت
 • کمرنگ‌تر شدن و از بین رفتن جای زخم‌ها و آکنه‌های پوست
 • کند شدن روند پیری پوست
 • سطحی‌تر شدن و یا از بین رفتن چین و چروک‌های پوست
 • مشاهده بهبودی و تاثیرات مثبت درمان بعد از ۵ جلسه برای ۲۵ تا ۵۰ درصد افراد

 

احساس میزان درد در درمان به کمک دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی

روش درمان به کمک دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی می‌تواند کمی دردناک باشد. به همین دلیل بیشتر پزشکان اعمال بی‌حسی موضعی را ترجیح می‌دهند. برای اینکار بهتر است تاحدود ۱ ساعت قبل از شروع جلسه درمانی از کرم بی حسی استفاده شود. همچنین اگر بیمار آستانه درد بسیار پایینی داشته باشد و نتواند درد را تحمل کند ممکن است داروهایی نظیر ژلوفن، استامینوفن یا نظیر آن‌ها تجویز شود. برای به حداقل رساندن هرگونه ناراحتی و درد اعمال اپراسیون تحت هوای سرد یا ویبراتور پوست می‌تواند موثر باشد. بعد از اتمام جلسه درمانی بیمار چندین ساعت احساس سوزن سوزن شدن در پوست خود را تجربه خواهد کرد. البته سوزش یا سوزن سوزن شدن پوست بعد از جلسه درمانی کاملا خفیف و قابل تحمل است. پس می‌توان گفت درد در درمان به کمک دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی وجود دارد. اما به کمک برخی راهکارها می‌توان آن را به حداقل رسانده و قابل تحمل کرد.

 

دوره نقاهت درمان به کمک دستگاه آر اف فرکشنال 

درمان به کمک دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی تقریبا بدون دوره نقاهت است. به طوری که بیمار می‌تواند بلافاصله به فعالیت‌های روزانه خود بپردازد. فقط توصیه می‌شود تا حدود ۳ روز حمام نکنید. همچنین بهتر است برای سریع‌تر رفع شدن عوارض جانبی مثل زخم شدن جای سوزن‌ها و التهابات از پمادهای ترمیم‌کننده‌ای که پزشک تجویز کرده استفاده شود. به غیر از این موارد هیچ گونه احتیاجی به پانسمان و کارهای جانبی دیگر نخواهد بود.

 

روند بهبودی بعد از درمان به کمک دستگاه آر اف فرکشنال 

بعد از جلسه درمانی به کمک دستگاه ار اف فرکشنال سوزنی بیمار احساس سوزن سوزن شدن پوست را خواهد داشت. همچنین ممکن است تورم و قرمزی خفیفی به مدت یک تا دور روز در روی پوست دیده شود. اما بیماران هیچ گونه زخم عمیق و درد و سوزش شدیدی را تجربه نخواهند کرد. اگر شما جدیدا از این روش درمانی بهره‌مند شده‌اید و جای زخم بر روی صورت شما ایجاد شده نگران نباشید. چرا که دیده شدن جای زخم تا 5 روز بعد از جلسه درمانی کاملا طبیعی است. همچنین به مرور زمان پوست شما بهتر از حالت قبل خواهد شد. البته کسانی که از زخم‌ها و قرمزی‌های ایجاد شده رنج می‌برند می‌توانند از کرم‌های آرایشی برای پوشاندن آن‌ها استفاده کنند.

توصیه می‌شود تا به تمامی گفته‌های پزشک خود دقت کنید. در نتیجه روند بهبودی و مشاهده نتایج بهتر درمان به کمک دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی سریع‌تر خواهد بود. مصرف پمادها و کرم‌هایی که تجویز شده را هرگز فراموش نکنید. از همه مهم‌تر سعی کنید جلو آفتاب قرار نگیرید.

مکانیزم دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی

عوارض جانبی درمان به کمک دستگاه آر اف فرکشنال نیدل

درمان به کمک دستگاه ار اف فرکشنال سوزنی هیچ گونه عوارض جانبی خطرناک و ماندگاری بر روی پوست نخواهد داشت. اما جلوگیری از تورم، قرمزی و التهابات سطحی پوست به مدت چند روز غیر قابل اجتناب خواهد بود. از آنجایی که این عوارض جانبی موقتی هستند و نهایتا بعد از یک هفته بهبود می‌یابند جای هیچ نگرانی نیست. به غیر از التهابات پوستی امکان دارد جای سوزن‌ها بر روی پوست برخی از افراد به صورت کبودی‌هایی ظاهر شوند. در این صورت توصیه می‌شود تا با تجویز پزشک از قرص‌های رقیق‌کننده خون مثل آسپرین استفاده کنید.

اگر بیماران تمامی نکات بهداشتی و توصیه‌های پزشک خود را رعایت کنند هیچگونه عفونت پوستی در آن‌ها دیده نخواهد شد. حال اگر بیمار بی‌احتیاطی کرده و دچار عفونت پوستی شود می‌تواند دوره کوتاهی آنتی بیوتیک مصرف کند.

به طور کلی می‌توان ادعا کرد که RF سوزنی هیچ گونه عوارض جانبی اذیت کننده‌ای ندارد. فقط کافی است تا حدود یک هفته صبر کنید تا کم کم نتایج رضایت بخش آن را مشاهده کنید. همچنین برای اینکه پشیمانی به بار نیاید با تاکید توصیه می‌شود تا به کلینیک و پزشک مورد اعتماد مراجعه کنید.

 

چه کسانی می‌توانند از روش درمانی به به کمک دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی بهره‌مند شوند؟

تقریبا هر شخصی با هر نوع و رنگ پوستی که دارد می‌تواند از روش آر اف سوزنی استفاده کند. این روش برای رفع شکایت‌های ناشی از پیری پوست و جای لک و زخم بسیار ایده‌آل است. اما در این میان برخی از افراد هستند که نمی‌توانند از مزیت‌های دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی بهره‌مند شوند. از جمله این افراد عبارتند از:

 • زنان باردار یا شیرده
 • کودکان زیر 18 سال بدون رضایت والدین
 • افراد دارای بیماری خاص
 • افراد دارای عفونت‌های شدید پوستی در محل درمان
 • افاد دارای زخم‌های سرطانی در محل درمان
 • بیمارانی که انتظارات غیر واقعی و توقع معجزه از این روش درمانی را دارند
به این نوشته امتیاز دهید!
[کل آرا: 2 میانگین: 3]

2 نظر در “معرفی جامع و کامل دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی

 1. مینا گفت:

  مطالب واقعا جامع و کاربردی بود
  ممنون

 2. پویا گفت:

  ممنون بابت سایت خوب و مطالب مفیدی که میزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *