مقاله ها

نگاهی اجمالی به مشکلات ناشی از افتادگی و شل شدن واژن در عملکرد جنسی زنان

بیماری های زنان
5/5 - (1 امتیاز)

افتادگی و شل شدن واژن از جمله مهم‌ترین مشکلات در ایجاد اختلال عملکرد جنسی زنان است. متاسفانه بی‌توجهی به این موضوع سبب بروز پیامدهای منفی بیشتری در این عارضه شده است. افتادگی و شل شدن واژن تاثیر به سزایی در رضایت جنسی زوجین دارد. این بیماری با توجه به میزان نارضایتی خود شخص تشخیص داده شده و درجه‌بندی می‌گردد. چرا که هیچ گونه معیاری به غیر از گزارش خود شخص جهت شناسایی و شدت این عارضه وجود ندارد. با توجه به اهمیت این موضوع و تاثیر مستقیم آن در کیفیت زندگی افراد در این مقاله به بررسی و مطالعه بیشتر این موضوع پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید تا با جزئیات و راهکارهای لازم جهت درمان این عارضه اطلاعات لازم را کسب کنید.

افتادگی و شل شدن واژن چیست؟

به شل شدن عضلات و بافت‌های واژن افتادگی و شل شدگی واژن گفته می‌شود. این موضوع در نتیجه افتادگی اندام لگن در نتیجه بالا رفتن سن یا مواردی مثل زایمان طبیعی بروز پیدا می‌کند. طبق نظرسنجی انجام شده بین زنان ۲۵ تا ۴۵ ساله‌ای که حداقل یک زایمان طبیعی داشته‌اند، تقریباً نیمی از آنها نسبت به شلی واژن ابراز شکایت کرده‌اند. البته همان طور که گفته شد معیار دقیقی برای سنجش میزان افتادگی و شل شدن واژن وجود ندارد.

 به همین دلیل گروهی از محققین مقاله‌ای جهت درجه‌بندی این مشکل ارائه داده‌اند. طبق این مقاله از بیماران خواسته شده تا میزان شلی واژن خود را حین رابطه بررسی کنند. پاسخ‌های داده شده طبق درجه‌بندی از “بسیار شل” با نمره ۱ تا “بسیار تنگ” با نمره ۷ ارزیابی شد. به این معنا که نمرات کمتر از 3، به عنوان سستی واژن شناخته شدند. افتادگی و شل شدن واژن از لحاظ سلامت جسمی مشکلی برای افراد به وجود نخواهد آورد. اما مشکلی بزرگ به دلیل کاهش کیفیت رابطه جنسی و زندگی آن‌ها محسوب می‌شود.

راهکارهای درمانی افتادگی و شل شدن واژن

در حال حاضر روش‌های مختلفی به منظور درمان افتادگی و شل شدگی واژن با هر سطحی از این مشکل به بیماران پیشنهاد می‌شود. این درمان‌ها با توجه به شدت مشکل بیمار از جراحی گرفته تا تجویز دارو می‌تواند متغیر باشد. در ادامه به معرفی و بررسی تک تک این روش‌های درمانی می‌پردازیم:

  • درمان افتادگی و شل شدن واژن با جراحی

گروهی از زنان دارای شلی واژن و مشکلات پرولاپس بسیار شدیدی هستند. برای این دسته از افراد استفاده از جراحی ترمیم افتادگی لگن پیشنهاد می‌شود. چرا که با روش‌های غیر تهاجمی نمی‌توان به نتیجه‌ای مطلوب و ایده‌آل رسید. البته که عمل جراحی شامل یک دوره نقاهت و عوارض جانبی قابل توجهی است.

  • درمان افتادگی و شل شدگی واژن با روش‌های غیر تهاجمی

افرادی که دچار افتادگی و شل شدگی واژن شدیدی نیستند، می‌توانند از روش‌های غیر تهاجمی به جای روش‌های جراحی بهره ببرند. بنابراین بدون بدون نیاز به سپری کردن دوره نقاهت طولانی و عوارض جانبی شدید می‌توانند مشکلات خود را حل کنند. از جمله رایج‌ترین این روش‌ها عبارتند از:

  • مصرف داروهای سفت کننده واژن

این روزها داروها و محصولات متنوعی با هدف سفت کردن واژن به بازار عرضه شده‌اند. اغلب این محصولات قابل استفاده به صورت موضعی بوده و بدون نیاز به نسخه پزشکی به فروش می‌رسند. البته همین موضوع سبب نگرانی بسیاری از افراد واقع شده است. چرا که محصولات موضعی سفت‌کننده واژن می‌توانند اکوسیستم واژن را به شدت مختل کنند. لذا بیمار شاهد صدمات قابل توجهی مثل تاثیر بر ترشحات واژن، ایجاد عفونت و مواردی از این قبیل خواهد بود.

  • انجام برخی حرکات ورزشی

مطالعات بسیاری با هدف بررسی تاثیرات حرکات ورزشی بر افتادگی و شل شدن واژن انجام شده‌اند. از جمله این تمرین‌ها می‌توان به تمرینات کگل و منقبض کردن عضله‌های واژن اشاره کرد. البته دستیابی به نتیجه مطلوب به کمک این روش نیاز به زمان و پشتکار زیادی دارد. بنابراین به افرادی که قصد بهبودی و رسیدن به نتیجه سریع را دارند پیشنهاد نمی‌شود.

  • استفاده از دستگاه‌های پزشکی بر پایه انرژی

در سال‌های اخیر از دستگاه‌های پیشرفته و متنوعی با هدف درمان افتادگی و شل شدگی واژن و زیباسازی آن رونمایی شده است. از جمله این دستگاه‌ها می‌توان به لیزر CO2، لیزر اربیوم، آر اف تک قطبی و آر اف تک قطبی با خنک کننده اشاره کرد. اصلی‌ترین تفاوت این دستگاه‌ها انرژی استفاده شده در آن‌ها است. پزشک متخصص شرایط و انتظارات بیمار از درمان را بررسی کرده و بهترین گزینه درمانی را پیشنهاد می‌دهد. استفاده از دستگاه‌های آر اف واژینال و یا لیزری گزینه بسیار خوبی برای درمان و زیبا‌سازی آن هستند. آر اف واژینال یکی از بهترین و تاثیرگذارترین روش‌ها برای درمان افتادگی و شل شدن واژن و بی‌اختیاری ادرار محسوب می‌شود. چرا که بیمار می‌تواند بدون بروز عوارض جانبی خطرناک و دوره نقاهت طولانی به نتیجه مطلوب خود برسد. همچنین نتایج حاصل از آن دارای ماندگاری بالایی خواهند بود.

بیشتر بخوانید: آر اف واژینال: انقلابی در زمینه تجهیزات زیباپی زنان

بهترین روش درمانی برای درمان افتادگی و شل شدن واژن

اولین سوالی که ذهن زنان مبتلا به مشکل افتادگی و شل شدگی واژن را به خود درگیر می‌کند این است که کدام روش درمانی گزینه مناسبی برای رهایی از این مشکل محسوب می‌شود؟ قبل از پاسخ به این سوال باید شرایط و شدت مشکل بیماران توسط پزشک متخصص بررسی گردد. این بررسی برپایه میزان شکایت بیمار انجام می‌شود. زیرا همان طور که گفته شد هیچ معیاری برای اندازه‌گیری شدت این بیماری وجود ندارد. از جمله معیارهایی که در نظر گرفته می‌شوند می‌توان به کیفیت رابطه جنسی، توانایی کنترل ادرار، پرولاپس و مواردی از این قبیل اشاره کرد. بنابراین تمامی روش‌های درمانی می‌توانند به نوبه خود گزینه‌ای مناسب برای درمان افتادگی و شل شدن واژن باشند. در جدول زیر تحقیقاتی در خصوص روش‌های مختلف درمانی (غیرتهاجمی) سستی واژن و تاثیرات حاصل از آن‌ها گردآوری شده است.

جدول ۱. بررسی شواهد حاصل از روش‌های غیرتهاجمی به منظور درمان افتادگی و شل شدن واژن

تحقیق انجام شده توسط کولبرگ تنفورد در سال 2016 تحقیق انجام شده توسط میل هیسر در سال ۲۰۱۰ تحقیق انجام شده توسط سکیگوچی در سال ۲۰۱۳ تحقیق انجام شده توسط لی در سال ۲۰۱۴  

NCT022619749

اندیکاسیون واژن گشادی و افتادگی سستی introitus سستی introitus سندرم آرامش سستی introitus
درمان تمرین عضله RF با خنک کننده RF با خنک کننده اربیوم: لیزر YAG RF با خنک کننده
تعداد موضوعات ۱۷۵ ۲۴ ۳۰ ۳۰ ۱۵۵
مدت زمان پیگیری (ماه) ۶ ۶ ۱۲ ۲ ۶
راندم * * *
کنترل * *
کارکرد جنسی معتبر نقطه پایان * * * *

نتیجه‌گیری نهایی در مورد افتادگی و شل شدگی واژن

همان طور که گفته شد افتادگی و شل شدن واژن یک بیماری بوده و می‌تواند بر کیفیت و رضایت جنسی زوجین تأثیر بگذارد. زنانی که از این مشکل رنج می‌برند برای درمان آن باید به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنند. همچنین انتخاب روش درمانی مناسب و دنبال کردن صحیح و اصولی آن‌ها نیز اجباری است. ضروری است پزشک قبل درمان بیمار را معاینه کرده و با توجه به شرایط مناسب‌ترین روش درمانی را پیشنهاد دهد. همچنین توصیه می‌شود تا مزایای درمان و خطرات ناشی از افتادگی و شل شدن واژن به بیماران گفته شود. در نتیجه با آگاهی هر چه بیشتر می‌توان درمان را شروع کرد. پیشنهاد می‌شود که از جدیدترین و به روزترین متدهای درمانی برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن بهره گرفته شود.

این مقاله ترجمه ای است از مقاله:

Vaginal Laxity Issues, Answers and Implications for Female Sexual Function

The Journal of Sexual Medicine

برای خواندن اصل این مقاله کلیک کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *