آموزش های ویدئویی

قسمت پانزدهم: کیوسوئیچ کردن یک لیزر در آزمایشگاه | یک نمایش واقعی

کیوسوئیچینگ لیزر حالت جامد
5/5 - (1 امتیاز)

در این ویدیو (مقاله) چگونگی کیوسوئیچینگ کردن یک لیزر در آزمایشگاه را مورد بررسی قرار داده‌ایم. توجه داشته باشید که لیزرهای کیوسوئیچینگ پالس‌های لیزر پرانرژی را در اختیار ما قرار می‌دهند. مهم‌ترین المان‌های کاواک یک لیزر کیوسوئیچ عبارتند از:

  • محیط فعال لیزری
  • دو آینه با نام‌های Output Coupler و High Reflective Concanve
  • المان کیوسوئیچ
  • روزنه اپتیکی

در ویدیو برای نمایش اثرات قطعه کیوسوئیچ بر کارکرد لیزر از لیزر هد Nd:YAG ساخت شرکت مترو پاور استفاده شده است. این لیزر شامل یک راد لیزر ان دی یاگ (Nd:YAG Laser Rod) است، که توسط چهار عدد دایود پمپ می‌شود. یک منبع تغذیه و درایور الکترونیکی پمپ‌های دایودی را کنترل می‌کند. همچنین برای تشکیل یک رزواتور از دو عدد آینه استفاده می‌شود. یکی از این آینه‌ها کاملا بازتابی (High Reflective Concanve) است. در حالی که آینه دیگر (Output Coupler) مقداری از نور را بازتاب و درصدی را عبور می‌دهد. در نتیجه همزمان با روشن کردن منبع تغذیه خواهیم دید که پرتو گاوسی بسیار کاملی به وجود می‌آید. به منظور کیوسوئیچینگ کردن لیزر کافی است تا در مسیر نور از یک قطعه کیوسوئیچینگ استفاده شود. بنابراین (در این ویدیو) از یک المان آکوستو-اپتیک استفاده شده است. زمانی که این المان در مدار قرار گرفته و روشن می‌شود مثل یک مانع در مسیر عبور نور عمل می‌کند. بنابراین کاواک هیچ خروجی نخواهد داشت.

 

 

 

همزمان با خاموش کردن المان کیوسوئیچینگ، این انرژی به صورت یک انرژی پالس بالا خارج می‌شود. این پالس را در اسکوپ می‌توان نمایش داد. طبق نمودار رسم شده می‌توان میزان افت انرژی، انرژی ذخیره شده در کاواک . ئالس خروجی را مشاهده کرد. به عنوان مثال می‌توانید نمودار زیر را مشاهده کنید.

پالس کاواک کیوسوئیچطبق این نمودار هر رنگ نشان دهنده پارامتر جداگانه‌ای هستند. این پارامترها در زیر معرفی شده‌اند:

  • رنگ آبی میزان افت انرژی درون کاواک
  • رنگ قرمز انرژی ذخیره شده درون کاواک
  • رنگ سبز انرژی پالس خروجی

علاوه بر آن عرض پالس تشکیل شده را می‌توان به کمک اسکوپ به دست آورد. برای به دست آوردن عرض پالس‌های خیلی کوتاه باید از ماژول‌های الکترواپتیکی استفاده کنید. لیزرهای کیوسوئیچ با توان قله بالا دارای کاربردهای فراوانی هستند. از جمله این کاربردها می‌توان به برش لیزری، دریل لیزری، نشانه‌گذاری لیزری، پمپ کردن دستگاه‌های تبدیل فرکانسی غیر خطی، فاصله‌یابی از راه دور و سنجش از راه دور اشاره کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به سایت RP Photonics یا alolaser.com  مراجعه فرمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *