آموزش های ویدئویی

قسمت چهاردهم: چرا لیزر کیوسوئیچ را Q-switch می نامند؟

چرا لیزر کیوسوئیچ را Q-switch می نامند
5/5 - (1 امتیاز)

شاید برای خیلی‌ها سوال باشد که چرا لیزر کیوسوئیچ را  Q-switchمی‌نامند؟. اگر این سوال ذهن شما را نیز  درگیر کرده‌ است بهتر است تا انتهای این مقاله (ویدیو) همراه ما باشید. البته قبل از پرداختن به این موضوع بهتر است نگاهی اجمالی به لیزرهای حالت جامد داشته باشیم. در این لیزرها بخشی به نام رزواتور یا کاواک وجود دارد. این کاواک وظیفه دارد تا نور لیزر را کنترل و تایید کرده و سپس به بیرون ساطع کند. در نتیجه پزشک می‌تواند لیزری با قدرت توان مشخص را به صورت پیوسته دریافت کرده و برای درمان استفاده کند.

در لیزر‌های کیوسوئیچ علاوه بر این مکانیزم از قطعه دیگری به نام جاذب اشباع‌پذیر نیز بهره می‌برند. این قطعه با قرار گرفتن در مقابل نور باعث می‌شود تا جلو نور لیزر گرفته شود. بنابراین نور لیزر تا زمانی که قطعه به حالت اشباع نرسیده اجازه هیچ گونه خروجی را نخواهد داد. در نتیجه فاکتور کیفیت رزواتور عدد خیلی پایینی را نشان می‌دهد. این اتفاق سبب می‌شود تا انرژی درون کاواک و تا وقتی که به اشباع برسد باقی بماند. بمحض اینکه انرژی به حالت اشباع رسید قطعه جاذب اجازه خواهد داد تا نور لیزر در اختیار پزشک قرار بگیرد. نکته قابل توجه اینجا است که مدت زمان خروج لیزر و عرض پالس خارج شده تاثیر مستقیمی بر روی توان قله‌ای دستگاه لیزر کیوسوئیچ خواهد داشت. نسبت بین این پارامترهای در زیر آورده شده است:

  • میلی ثانیه ← میکرو وات
  • نانو ثانیه ← گیگا وات
  • پیکو ثانیه ← ترا وات

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت کاربران بر اساس قدرت کیوسوئیچ رزواتوری که دارند می‌توانند توان‌های مختلفی از انرژی را داشته باشند. به عبارت ساده‌تر در این دستگاه‌ها اپراتور این امکان را خواهد داشت تا طبق کاربردی که از دستگاه انتظار دارد انرژی خروجی را کیوسوئیچ کند. به این معنا که رزواتور از یک عامل فاکتور خیلی پایین تا یک عامل فاکتور بالا سوئیچ پیدا می‌کند. این موضوع سبب شده در بین پزشکان و عموم مردم دستگاه‌هایی با این مکانیزم کار با عنوان Q-switch شناخته شوند.

در ویدیوهای آموزشی بعدی همراه ما باشید تا شما را با کیوسوئیچ کردن دستگاه لیزر حالت جامد Nd:YAG آشنا کنیم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *