آموزش های ویدئویی

قسمت ششم آموزش های کوتاه الولیزر | پاسخ 4 پرسش مهم در مورد عینک ایمنی لیزر توسط دکتر محمدرضا اورعی

4 پرسش مهم پیرامون عینک لیزر
به این نوشته امتیاز دهید.

هدف از پوشیدن عینک حین استفاده از دستگاه‌های لیزر مراقبت از چشم در برابر آسیب‌های ناشی از امواج است. زیرا اعضای چشم به عنوان یکی از حساس‌ترین اعضای بدن به امواج خارج شده از دستگاه لیزر واکنش نشان می‌دهند. این اعضا به ترتیب ورود اشعه لیزر قرنیه، مردمک و شبکیه چشم هستند. آسیب در هر یک از این اعضا می‌تواند باعث از دست دادن بینایی فرد و یا مشکلات جدی دیگر گردد. به این صورت که امواج لیزر به محض ورود به چشم باعث آسیب‌های فتوشیمیایی یا حرارتی خواهند شد. در نتیجه بافت چشم آسیب دیده و بینایی پزشک یا بیمار دچار مشکلات جدی خواهد بود. عینک لیزر وظیفه جلوگیری از ورود این امواج به چشم را دارند. از آنجایی که این آسیب‌ها شدید و غیر قابل درمان هستند استفاده از عینک ایمنی لیزر شدیدا توصیه می‌شود.

  • عینک‌ ایمنی لیزر در چه طرح‌ها و مدل‌هایی ساخته شده و وارد بازار می‌شود؟

خریداران عینک ایمنی لیزر با انواع و مدل‌های مختلفی از آن‌ها در بازار روبرو خواهند شد. هر یک از این عینک‌ها در شکل ظاهری، اندازه، سبک طراحی، مدل، وزن و … با یکدیگر تفاوت دارند. علاوه بر آن قدرت این عینک‌ها در میزان مراقبت از چشم در برابر اشعه‌های لیزر نیز متفاوت می‌باشند. بنابراین کاربران باید تمامی این ویژگی‌ها را قبل از خرید بررسی کنند. در غیر اینصورت نمی‌توان عینک مناسبی را انتخاب و خریداری کرد. مثلا خرید عینک با وزن بالا برای پزشکی که قرار است در طول روز از آن استفاده کند بسیار خسته کننده خواهد بود.

  • چه راهکارهایی جهت خرید عینک ایمنی لیزر مناسب توصیه می‌شود؟

گفته شد هدف از خرید عینک ایمنی لیزر محافظت از چشم در برابر آسیب‌های ناشی از امواج لیزر است. بنابراین در خرید عینک توجه کردن به قدرت آن در خصوص جلوگیری از ورود امواج به چشم اهمیت بسیاری دارد. برای این منظور فاکتوری به نام OD بر روی عینک‌ها ثبت می‌شود. OD عددی بین ۱ تا ۹ می‌باشد. هر دستگاهی احتیاج به عینک با OD خاص خود را دارد. پس قبل از خرید عینک باید OD مناسب برای کار با دستگاه خود را پیدا کنید. مثلا در دستگاه‌های لیزر دایود و دستگاه لیزر الکساندرایت توصیه می‌شود از عینکی با OD بزرگتر از پنج پوشیده شود.

  • به چه مواردی در حین استفاده از عینک ایمنی لیزر باید توجه داشت؟

فراموش نکنید که استفاده از عینک تنها راه جلوگیری از آسیب‌های ناشی از امواج لیزر نیست. در نتیجه به منظور داشتن ایمنی کامل توجه داشتن به برخی موارد جانبی نیز اهمیت پیدا می‌کند. چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها که در حین استفاده از عینک ایمنی لیزر باید توجه داشت به قرار زیر می‌باشند:

  • با وجود پوشیدن عینک خیره شدن به اشعه لیزر اصلا توصیه نمی‌شود.
  • هر عینکی به منظور استفاده در حین کار با دستگاه مشخصی طراحی شده است. پس هرگز عینک یک دستگاه را برای دستگاه دیگری استفاده نکنید.
  • در انتخاب و خرید عینک صحیح و مناسب با دستگاه لیزر خود دقت کنید.
  • جهت رعایت تمامی پروتکل‌های ایمنی همواره به خود یادآوری کنید که آسیب‌های حاصل از دستگاه‌های لیزر بسیار خطرناک و غیر قابل درمان هستند.
  • همان قدر که پوشیدن عینک برای پزشک ضروری است استفاده از آن برای بیمار نیز اهمیت دارد.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *