آموزش های ویدئویی

قسمت پنجم آموزش های کوتاه الولیزر | قطعات کاواک لیزر الکساندرایت

برخی قطعات کاواک لیزر الکساندرایت
3/5 - (2 امتیاز)

دستگاه لیزر الکساندرایت یکی از محبوب‌ترین دستگاه‌های لیزر در بین بیماران و پزشکان می‌باشد. این دستگاه در دسته لیزرهای حالت جامد قرار دارد. به منظور آشنایی بیشتر با این لیزر توجه شما را به معرفی اصلی‌ترین بخش‌های آن جلب می‌کنیم. دستگاه لیزر الکساندرایت از بخش‌ها و المان‌های مختلفی تشکیل شده است. اما در این میان اصلی‌ترین آن کاواک نام دارد. کاواک به جزیی از این دستگاه گفته می‌شود که چهار المان اصلی و حیاتی را در خود جای داده است. به منظور آشنایی بیشتر با قطعات دستگاه الکساندرایت در ادامه به بررسی دقیق‌تر بخش‌های کاواک پرداخته‌ایم.

اجزای تشکیل دهنده کاواک الکساندرایت

کاواک به محفظه‌ای درون دستگاه لیزر الکساندرایت گفته می‌شود. این محفظه از چهار المان مهم به نام‌های راد، رفلکتور، فلش‌ لامپ‌ها و آینه‌ها تشکیل شده است. این اجزا همانند تمامی دستگاه‌های لیزر احتیاج به یک چیدمان اپتیکی دارند. چرا که اگر چیدمان به درستی انجام نشود امواج لیزر تولید نشده و در اختیار کاربرد قرار نخواهد گرفت. بعد از اینکه نور لیزر درون کاواک تولید شد به بخشی به نام فیبر نوری انتقال داده می‌شود. سپس فیبر نوری امواج را به ناحیه مورد نظر از پوست بیمار می‌تاباند. در زیر به صورت دقیق‌تر تک‌تک این المان‌ها را بررسی کرده‌ایم:

 • راد

اولین قطعه دورن کاواک راد نام دارد. راد به قطعه‌ای کریستالی گفته می‌شود که توسط یون‌های مخصوصی دوپ شده است. در نتیجه باعث ایجاد فوتون‌ها و در نهایت لیزر با طول موج مورد نظر می‌شود. در دستگاه الکساندرایت نیز با بررسی راد متوجه یک میله باریک کریستالی خواهیم شد. این میله کریستالی با یون‌های Cr3+ دوپ شده‌اند. رنگ این میله کریستالی به دلیل جنس و یون‌های دوپ شده یاقوتی است. سر میله دارای شکلی کاملا صاف و صیقلی می‌باشد.

 • فلش لامپ

قطعه بعدی که درون کاواک الکساندرایت به چشم می‌خورد فلش لامپ نام دارد. فلش لامپ یک قطعه مصرفی بوده و با توجه به مارک و کیفیت ساخت طول عمر متفاوتی دارد. بنابراین توصیه می‌شود حتما در خرید آن دقت کنید تا مجبور به تعویض فلش لامپ در کوتاه مدت نشوید. تعویض مداوم فلش لامپ هزینه‌های نگه‌داری دستگاه را بالا می‌برد. این المان باعث تحریک راد لیزر و ایجاد امواج لیزر الکساندرایت با طول موج ۳۰۰ تا ۱۱۰۰ نانومتر می‌شود. به منظور بهره‌برداری بالا باید دقت کرد تا فلش لامپ در مکان درستی قرار داده شود.

 • آینه‌ها

در دو سر راد که درون کاواک قرار گرفته دو عدد آینه با جنس‌های مختلف قابل مشاهده هستند. این آینه‌ها با نام آینه جلویی و آینه عقبی شناخته می‌شوند. آینه‌ها وظیفه تقویت فوتون‌ها و در نهایت ایجاد امواج لیزر را بر عهده دارند. اولین آینه که مورد هدف فوتون‌ها است آینه عقبی نام دارد. این آینه ۱۰۰٪ قابلیت منعکس کردن فوتون‌ها به آینه جلویی را دارد. آینه جلویی مقدار کمی از این فوتون‌های تقویت و هم سو شده را از خود عبور می‌دهد. امواجی که موفق به گذر از آینه شده‌اند همان امواج مورد نظر برای درمان بیمار هستند.

 • فلوتیوپ و رفلکتور

فلوتیوپ و رفلکتور دو تا از مهم‌ترین المان‌ها در دستگاه لیزر الکساندرایت هستند که درون کاواک واقع شده‌اند. رفلکتور المان‌های گفته شده را درون خود جای داده است. به طوری که فلوتیوپ دقیقا در مرکز رفلکتور قرار گرفته و درون آن نیز راد وجود دارد. فلوتیوپ دارای شکلی بیضی مانند است که درست در کانون آن فلش لامپ‌ها مستقر هستند. در نتیجه تمامی نوری که از فلش لامپ‌ها به وجود می‌آید به صورت بهینه مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. در صورتی که رفلکتور در مکان درستی قرار نگیرد نمی‌توان به راندمان بالایی از دستگاه رسید. از وظایف فلوتیوپ جلوگیری از تابش نور UV به راد است. در نتیجه کرک‌های ریز از بین رفته و عمر راد بالا می‌رود.

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “قسمت پنجم آموزش های کوتاه الولیزر | قطعات کاواک لیزر الکساندرایت

 1. Maryam rad گفت:

  مرسی از توضیحات خوبتون اما در توضیح بخش فلوتیوپ به اشتباه نوشتید که فلوتیوپ دارای شکل بیضی است و فلش لامپ ها در مرکز آن قرار پارند درصورتیکه این توضیحات برای رفلکتور هستند

  1. دکتر محمدرضا اورعی گفت:

   سلام
   ممنون از توضیح که دادید.
   بله در متن اشتباه شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *