آموزش های ویدئویی

قسمت سوم آموزش های کوتاه الولیزر | دستگاه لیزر چیست؟ ویژگی ‌های لیزر

ویژگی های لیزر
1/5 - (1 امتیاز)

امروزه لیزرها موفق شده‌اند تا کاربردهای گسترده‌ای را در صنایع و حوزه‌های مختلفی به دست آورند. یکی از پرکاربردترین این حوزه‌ها کارهای مربوط به پزشکی و زیبایی می‌باشد. علت این موضوع کاملا مشخص بوده و به دلیل برخی ویژگی‌های منحصر به فرد لیزرها است. با توجه به این موضوع قصد داریم تا شما همراهان همیشگی الولیزر را با اصلی‌ترین ویژگی ‌های لیزر آشنا کنیم و بگوئیم دستگاه لیزر چیست؟

 

 

لیزر همانند سایر منابع نوری مثل فلش تانک‌ها، ال ای دی‌ها و … یک منبع نوری هستند. اما با این حال چند تفاوت عمده بین لیزرها و سایر منابع نوری وجود دارد. همین تفاوت‌ها هستند که باعث ایجاد تمایز بین آن‌ها شده است. اگر بخواهیم به چند تا از اصلی‌ترین و مهم‌ترین این تفاوت‌ها اشاره کنیم با سه مورد روبرو خواهیم شد. در زیر به بررسی و معرفی تک تک این موارد پرداخته شده است. از جمله سه تا از مهم‌ترین ویژگی‌های لیزر عبارتند از:

اولین و مهم‌ترین تفاوت لیزرها با سایر منابع نوری مونوکروماتیک بودن آن‌ها می‌باشد. منظور از منوکروماتیک،  تک رنگ بودن امواج لیزر است. در نتیجه این تک رنگی انرژی ساطع شده از هر لیزر خاص و مختص آن خواهد بود. به عنوان مثال در لیزری با رنگ سبز فقط طول موج مختص موج سبز را که ۵۰۲ نانومتر است در اختیار خواهیم داشت. به عنوان مثالی دیگر لیزر قرمز صرفا طول موج ۶۳۵ نانومتر را از خود ساطع می‌کند. پس لیزرها تک رنگ و تک طول موجی هستند.

 • ویژگی ‌های لیزر لیزر:همدوس بودن امواج لیزرها

یکی دیگر از ویژگی‌ها مهم لیزرها که باعث پدید آمدن کاربردهای گسترده‌ای شده همدوس بودن امواج آن می‌باشد. برای درک بهتر مثالی را عنوان می‌کنیم. فرض کنید فوتون‌ها قایق‌ران‌های یک قایق بزرگ هستند که با سرعت واحد و در یک جهت پارو زنی می‌کنند. چرا که اگر جهت و سرعت پارو زنی یکسان نباشد قایق نمی‌تواند در مسیر تعیین شده به راحتی حرکت کند. فوتون‌های به وجود آمده از لیزر نیز دقیقا همین مشخصه را دارند. یعنی با یکدیگر هم فاز هستند. در نتیجه طول موج و انرژی نهایی هر دستگاهی همیشه ثابت بوده و تغییر نمی‌کند. به این ویژگی امواج لیزرها همدوسی گفته می‌شود.

 • ویژگی‌ های لیزر: هم سو و هم جهت بودن لیزرها

سومین ویژگی مهم لیزرها که باعث ایجاد تمایز بین آن‌ها و سایر دستگاه‌های نوری شده هم سو و هم جهت بودن امواج آن می‌باشد. به عنوان مثال یک فلش لامپ یا یک لامپ نوری معمولی را در نظر بگیرید. با روشن شدن آن‌ها امواج نوری در تمامی جهت‌ها ساطع خواهند شد. اما این پدیده را نمی‌توان در امواج لیزرها مشاهده کرد. چرا که پرتوهای نوری لیزر به صورت متمرکز و هم جهت قرار گرفته و حرکت می‌کنند. در نتیجه فقط یک مسیر صاف و مستقیمی را تشکیل می‌دهند.

باتوجه به موارد مذکور می‌توان فهمید که چرا لیزرها توانسته‌اند در تمامی زمینه‌ها به یکی از گزینه‌های بی‌رقیب تبدیل شوند. البته علاوه بر موارد گفته شده در بالا می‌توان به ویژگی‌های منحصر به فرد دیگری که لیزرها دارند اشاره کرد. از جمله این ویژگی‌ها دقت بالا، سرعت بالا، نتیجه‌گیری بهتر در زمینه‌های مختلف نسبت به سایر روش‌ها و … می‌باشند. همچنین با اینکه لیزرها باعث ایجاد تحولی عظیم در دنیای تکنولوژی شده‌اند اما هنوز هم جای بسیاری برای پیشرفت دارند.

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “قسمت سوم آموزش های کوتاه الولیزر | دستگاه لیزر چیست؟ ویژگی ‌های لیزر

 1. رامین گفت:

  سلام
  با تشکر از توضیحات خوب شما
  در متن این آموزش و سایر آموزش ها به جای فاش لامپ به اشتباه فلش تانک نوشته شده

  1. دکتر محمدرضا اورعی گفت:

   با سلام
   تصحیح شد
   ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *