مقاله ها

تفاوت دستگاه لیزر تیتانیوم و الکساندرایت کندلا‎

تفاوت دستگاه لیزر تیتانیوم و الکساندرایت کندلا
4.1/5 - (9 امتیاز)

لیزر مو زائد توانسته در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از افراد قرار بگیرید. چرا که راهکاری دائمی برای از بین بردن موهای ناخواسته بدن بوده و هیچ عارضه جانبی را به دنبال ندارد. محبوبیت بالای این روش و پیشرفت‌هایی که در فناوری رخ داده، سبب روی کار آمدن دستگاه‌های مختلف لیزر مو زائد در بازار شده است. از جمله پرطرفدارترین این موارد می‌توان به دو دستگاه لیزر تیتانیوم و الکساندرایت کندلا‎ اشاره کرد. چنانچه شما نیز بارها در مورد این دو دستگاه شنیده‌ و قصد دانستن تفاوت دستگاه لیزر تیتانیوم و الکساندرایت کندلا را دارید، بهتر است تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

تفاوت دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت

اهمیت لیزر موی زائد در مطب

قبل پرداختن به مقایسه دستگاه‌های لیزر تیتانیوم و الکساندرایت کندلا‎، بهتر است نگاهی به ضرورت لیزر مو در مطب بپردازیم. همان طور که گفته شد، در سال‌های اخیر لیزر موهای زائد با استقبال  بسیاری از افراد روبرو شده است. از همین رو علاوه بر کلینیک‌های تخصصی حتی در آرایشگاه‌ها و دیگر مکان‌های متفرقه نیز شاهد ارائه خدمات لیزر هستیم. اغلب لیزر مو زائد به عنوان روشی بی‌خطر و بدون عارضه جانبی شناخته می‌شود. با این حال مراجعه به مکان‌های غیر حرفه‌ای برای این منظور اصلا توصیه نمی‌شود. چرا که در صورت عدم رعایت نکات ایمنی می‌تواند با برخی عوارض جانبی ناخوش‌آیند همراه گردد. همچنین می توانید خرید دستگاه لیزر تیتانیوم را نیز در نظر بگیرید.

توجه داشته باشید که اپراتور لیزر باید تسلط کافی به دستگاه را داشته باشد. علاوه‌بر آن باید با تیپ‌های پوستی آشنا بوده تا بتواند تنظیمات دستگاه را متناسب با شرایط پوستی مراجعه‌کننده انجام دهد. از جمله خطرات لیزر موی زائد در مکان‌های غیر تخصصی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احتمال سوختگی و تاول‌های پوستی
 • احتمال ایجاد لک‌های پوستی
 • احساس درد و نارضایتی در حین لیزر
 • مبتلا شدن به برخی بیماری‌های پوستی مثل عفونت و قارچ

معرفی دو تکنولوژی لیزر دایود و لیزر الکساندرایت

برای دانستن تفاوت دستگاه لیزر تیتانیوم و الکساندرایت کندلا‎، ابتدا باید به معرفی دو تکنولوژی لیزر دایود و لیزر الکساندرایت بپردازیم. چرا که لیزر تیتانیوم  نوعی لیزر دایود و کندلا نوعی لیزر الکساندرایت است. فناوری به کار رفته در دستگاه دایود، اصطلاحا لیزر نیم رسانا نامیده می‌شود. طول امواج لیزرهای دایود در محدوده ۸۰۰ الی ۸۱۰ نانومتر بوده و قدرت بالایی در حذف موهای زائد دارد.

در مقابل شاهد دستگاه لیزر الکساندرایت هستیم که در بازار با نام لیزر الکس نیز شناخته می‌شود. فناوری به کار رفته در این دستگاه، از نوع لیزر حالت جامد الکساندرایت است که در آن راد الکساندرایت حکم منبع نوری را داشته و امواجی به طول ۷۵۵ نانومتر را ساطع می‌کند. این امواج در محدوده طیف مادون قرمز قرار داشته و طول موجی طلایی حذف موهای زائد نامیده می شود.

تفاوت‌های بین دستگاه لیزر تیتانیوم و الکساندرایت کندلا‎

همان طور که گفته شد، لیزر تیتانیوم نوعی لیزر دایود بوده و کندلا در دسته لیزر الکساندرایت قرار می‌گیرد. بنابراین تفاوت‌هایی که بین دو فناوری دایود و الکساندرایت وجود دارند، شامل حال دو دستگاه تیتانیوم و کندلا نیز می‌گردد. بنابراین می توانید مقاله تفاوت دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت را نیز مطالعه بفرمایید.

برای شناخت بیشتر در ادامه به بررسی تفاوت‌های بین دستگاه لیزر تیتانیوم و الکساندرایت کندلا‎ می‌پردازیم. البته توجه داشته باشید که مقایسه تفاوت‌های این دو دستگاه نیاز به بررسی از جنبه‌های مختلف دارد. چرا که این تفاوت‌ها تنها در یک زمینه مشخص نبوده و شامل فناوری ساخت، مشخصه‌های فنی و همچنین بالینی می‌گردد. از جمله این تفاوت‌ها عبارتند از:

تفاوت‌های فنی دو دستگاه لیزر تیتانیوم و الکساندرایت کندلا‎

مثل هر وسیله دیگری در بررسی تفاوت‌های دو دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت نیز مشخصه‌های فنی بیشتر جلب توجه می‌کنند. چرا که ویژگی‌های فنی، ساختار اصلی دستگاه را تشکیل داده و مهم‌ترین تاثیر را در قابلیت‌های آن دارند. با توجه به اهمیت این موضوع در ادامه به بررسی تفاوت‌های فنی دو دستگاه لیزر تیتانیوم و الکساندرایت کندلا می‌پردازیم:

 • پیچیدگی ساخت

به این صورت که امواج لیزر در دستگاه دایود درون ماژول دایود (منبع لیزر نیمه هادی GaAlAs) ایجاد می‌شوند. در حالی که در دستگاه لیزر الکساندرایت بحث تولید امواج لیزر بسیار پیچیده بوده و از یک قسمت اپتیکی (منبع لیزر حالت جامد) تشکیل شده که از کاواک، خط انتقال اپتیکی و فیبر نوری ساخته می‌شود. البته که این موضوع در هر دو دستگاه یک سری مزایایی را به دنبال داشته‌اند. به عنوان مثال پیچیدگی دستگاه الکساندرایت (کندلا) سبب شده تا امواج لیزر با طول موج دقیق ۲±۷۵۵ نانومتر ساطع گردد. در حالی که این رقم در دستگاه دایود ۸۰۸±۱۰ نانومتر است. دقت بالای محدوده امواج لیزر الکساندرایت سبب ایجاد بهترین نتایج در افراد می‌گردد. اما موضوع بسیار مهمی که باید در نظر گرفت، توان دستگاه تیتانیوم در ساطع کردن امواج با سه طول موج ۷۵۵، ۸۰۸ و ۱۰۶۴ نانومتر است. بنابراین خریداران می‌توانند با انتخاب آن ویژگی‌های هر سه دستگاه Nd:YAG، دایود و الکساندرایت را به صورت یکجا داشته باشند.

 • قابلیت تنظیم عرض پالس

از دیگر تفاوت‌های فنی این دو دستگاه می‌توان به قابلیت تنظیم عرض پالس اشاره کرد. به این صورت که در دستگاه الکساندرایت به دلیل فناوری ساخت پیچیده، عرض پالس قابلیت تنظیم دقیق‌تری بین محدوده ۳ الی ۳۰۰ میلی ثانیه دارد. در حالی که در دستگاه‌های لیزر دایود چنین امکانی وجود نداشته و تنظیم پالس به صورت خودکار صورت می‌گیرد. این موضوع باعث می‌شود تا تمامی انواع موهای کرکی و ضخیم توسط دستگاه کندلا مورد هدف قرار بگیرد.

 • فلوئنس دستگاه‌

یکی از پارامترهای مهم در حذف سریع موهای زائد، انتخاب دستگاهی با فلوئنس بالا است. چرا که هر چه فلوئنس دستگاه بالا باشد در واقع میزان انرژی در واحد سطح نیز بیشتر خواهد بود. در نتیجه فولیکول‌های مو بیشتر تحت تاثیر افزایش دمای حاصل از امواج لیزر قرار خواهند گرفت. از آنجایی که لیزر الکساندرایت قدرت بیشتری دارد، لذا میزان اثربخشی آن نیز از دستگاه دایود بیشتر خواهد بود.

 • اسپات سایز دستگاه

در میان تمامی این تفاوت‌ها نمی‌توان اسپات سایز دو دستگاه لیزر تیتانیوم و کندلا را نادیده گرفت. به این صورت که دستگاه الکساندرایت کندلا دارای اسپات سایز قابل تغییر بسته به ناحیه درمانی است. در حالی که اسپات سایز دستگاه لیزر دایود تیتانیوم ثابت می‌باشد. بنابراین اپراتور دستگاه کندلا می‌تواند در مدت زمان یکسان محدوده بیشتری را درمان کرده و در مدت کوتاه به نتایج ایده‌آل رسید.

 • فرکانس دستگاه

منظور از فرکانس دستگاه تعداد شات‌های امواج لیزر در واحد زمان می‌باشد. بنابراین هر چه رقم فرکانس دستگاه لیزر بالا باشد، به منزله سرعت عمل بالای کار است. در مورد دستگاه لیزر دایود تیتانیوم فرکانس شات از 1 الی 20 هرتز متفاوت می باشد. در حالی که این رقم برای دستگاه الکساندرایت کندلا زیر 10 هرتز است.

تفاوت هندپیس دستگاه لیزر تیتانیوم و الکساندرایت کندلا

تفاوت هندپیس دستگاه لیزر تیتانیوم و الکساندرایت کندلا

تفاوت‌ دستگاه لیزر تیتانیوم و الکساندرایت کندلا‎ از لحاظ کاربری

مورد بعدی از تفاوت‌های مهمی که در مورد دو دستگاه لیزر تیتانیوم و الکساندرایت کندلا‎ می‌توان نام برد، مربوط به نوع کاربری آن‌ها می‌باشد. بطوریکه اپراتور باید هردو نوع کاربری را مقایسه کرده و مناسب‌ترین گزینه‌ بسته به شرایط و سلیقه را خریداری کند. در زیر به چند مورد از مهم‌ترین تفاوت‌های کاربردی این دو دستگاه پرداخته‌ایم:

 • سیستم خنک کننده دستگاه‌ها

برای اینکه بیمار جلسه درمانی بدون درد و ناراحتی را سپری کند، سیستم خنک کننده دستگاه اهمیت بسیار بالایی دارد. چراکه سیستم خنک‌کننده گرمای جذب شده توسط فولیکول مو را کاهش داده و بیمار متوجه درد حین درمان نخواهد شد. کولینگ دستگاه لیزر دایود تیتانیوم به صورت داخلی طراحی شده است. در صورتی که سیستم خنک کننده لیزر الکساندرایت کندلا خارجی بوده و قدرت سرمایشی بالایی دارد. بنابراین اپراتور می‌تواند با اتکا به قدرت خنک‌کنندگی بالا از انرژی بیشتری به منظور حذف موهای زائد استفاده کند.

 • استفاده از ژل

از تفاوت‌های کاربری که بین دستگاه تیتانیوم و کندلا وجود دارد، نیاز و عدم نیاز به ژل حین درمان است. به این صورت که دستگاه الکساندرایت از سیستم خنک کننده قوی برخوردار می‌باشد. به همین دلیل استفاده از ژل حین درمان ضروریتی ندارد. در حالی که در لیزر موهای زائد با دستگاه تیتانیوم دایود حتما باید از ژل استفاده گردد.

 • نوع هندپیس (تماسی و غیر تماسی)

به منظور ساطع کردن امواج لیزر به ناحیه درمانی توسط دستگاه تیتانیوم، هندپیس باید در تماس با پوست باشد. در حالیکه در دستگاه الکساندرایت کندلا فاصله‌ای بین هندپیس و بافت درمانی بوده و به اصطلاح کابرد غیر تماسی دارد. بزرگترین مزیت این ویژگی بالا بودن میزان بهداشت حین کار است.

 • نوع شات دستگاه

دستگاه‌های لیزر به دو صورت رولی و اسپاتی طراحی و تولید می‌شوند. در هندپیس‌های رولی امواج لیزر مدام و به صورت پیوسته به ناحیه درمانی ساطع می‌گردند. در صورتی که در هندپیس‌های اسپاتی امواج لیزر به صورت شات‌های پشت سر هم اعمال می‌شوند. دستگاه لیزر تیتانیوم دایود دارای هندپیس رولی و دستگاه لیزر الکساندرایت دارای هندپیس شات‌زنی یا به اصطلاح اسپاتی است.

جمع‌بندی

چنانچه تا این بخش از مقاله همراه ما بوده باشید متوجه اصلی‌ترین تفاوت‌های دستگاه لیزر تیتانیوم و الکساندرایت کندلا‎ شده‌اید. البته کل اختلاف این دو دستگاه محدود به موارد فوق نبوده و از نظر قیمتی نیز با یکدیگر متفاوت هستند. به طوری که هزینه اولیه برای خرید دستگاه لیزر تیتانیوم دایود را می‌توان از لحاظ منطقی پایین‌تر از دستگاه الکساندرایت کندلا دانست. چراکه تنها با خرید یک دستگاه می‌توان به فناوری سه دستگاه لیزر دایود، الکساندرایت و ان دی یاگ دست یافت.

توجه داشته باشید که کل هزینه مربوط به قیمت خرید نبوده و هزینه نگه‌داری دستگاه نیز اهمیت دارد. معمولا دستگاه‌های دایود نیازی به صرف هزینه‌های بالا بابت تعمیر و نگه‌داری ندارند. در صورتی که هزینه تعویض و یا نگه‌داری دستگاه‌های منبی بر فناوری الکساندرایت کمی بالا هستند. به همین دلیل برای کسانی که به دنبال دستگاه لیزر کم هزینه بابت حذف مو زائد در کلینیک‌های زیبایی می‌گردند، دستگاه لیزر تیتانیوم گزینه بسیار بهتری خواهد بود.

جدا از بحث اقتصادی، کلینیک‌های زیبایی باید پارامترهای دیگری را نیز حین خرید دستگاه لیزر مو زائد در نظر بگیرند. چرا‌که خریداران مبلغ تقریبا بالایی صرف خرید این دستگاه کرده و انتظار محصولی باکیفیت و کارآمد در طولانی مدت دارند. با توجه به تجربه کاربران خرید هر دو دستگاه می‌تواند گزینه مناسبی برای کلینیک‌های زیبایی باشد. تنها موضوع مهم تصمیم‌گیری بر اساس شرایط است. چنانچه بعد از صحبت‌های فوق هنوز نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت دستگاه لیزر تیتانیوم و الکساندرایت کندلا‎ دارید، می‌توانید همین حالا با کارشناسان فروش ما در الولیزر تماس فرمایید. مسئولین فروش و مشاوران ما شما را در کلیه مراحل تصمیم‌گیری و خرید دستگاه لیزر راهنمایی خواهند کرد.

تفاوت دستگاه لیزر تیتانیوم و الکساندرایت کندلا‎

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *