آر اف فرکشنال, مقاله

دستگاه آر اف فرکشنال ترماژ | معرفی، فناوری و اثربخشی

هندپیس آر اف ترماژ

بسیاری از افراد که دچار پیری و افتادگی پوست شده‌اند تمایل چندانی به انجام جراحی ندارند. به همین دلیل دستگاه‌های غیر تهاجمی بسیاری برای این منظور وارد بازار شده‌اند. از جمله دستگاه‌های تاثیرگذار که توجه بسیاری از پزشکان و بیماران را جلب کرده دستگاه‌های بر پایه امواج RF می‌باشد. به همین دلیل ما نیز تصمیم گرفته‌ایم تا شما علاقه‌مندان را با یکی از جدیدترین دستگاه‌های آر اف آشنا کنیم. این دستگاه آر اف فرکشنال ترماژ نام دارد. در این مقاله با ما باشید تا با مزایا، معایب و هر آنچه باید در مورد این دستگاه بدانید آشنا شوید.

معرفی دستگاه آر اف فرکشنال ترماژ

اکثر پزشکان برای بیمارانی که از افتادگی پوست خود شکایت دارند عمل‌های جراحی را پیشنهاد می‌دهند. البته این روش‌ها بیشتر برای افرادی که دوست دارند بلافاصله به نتیجه دلخواه برسند توصیه می‌شود. اما این روش‌ها به دلیل تهاجمی بودن استرس‌زا بوده و عوارض جانبی بسیاری دارند. به همین دلیل بیماران صبور می‌توانند با روش‌های غیر تهاجمی و با حداقل عوارض جانبی به نتایج دلخواه خود برسند. یکی از بهترین و موثرترین دستگاه‌ها در این حوزه درمانی دستگاه آر اف فرکشنال ترماژ نام دارد. طبق تحقیقات انجام شده این دستگاه بهترین گزینه برای سفت شدن بافت پوست بدون اعمال جراحی است. چرا که با اعمال امواج آر اف به لایه‌های پوست کلاژن‌سازی در آن افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه پوستی سفت‌تر و محکم‌تر به دست می‌آید.

دستگاه آر اف کره ای

فناوری و مکانیزم دستگاه آر اف فرکشنال ترماژ

همانطور که می‌توان از نامش متوجه شد دستگاه آر اف فرکشنال ترماژ به کمک امواج RF باعث جوانسازی پوست می‌شود. به این صورت که با ایجاد امواج RF و اعمال آن به پوست گرمای مشخصی به لایه‌های پوست اعمال می‌شود. البته آنچه باعث تفاوت دستگاه‌ آر اف با دستگاه‌های لیزری می‌شود قابلیت کنترل عمق نفوذ امواج به لایه‌های پوست است. در نتیجه کمتری عارضه جانبی با بیشترین میزان درمان را شاهد خواهید بود.

مکانیزم دستگاه آر اف فرکشنال گرمایی به صورت تک قطبی یا به اصطلاح مونوپلار می‌باشد. به این معنا که انرژی آر اف با فرکانس مشخص به وسیله نوک الکترود دستگاه در پوست بیمار منتشر می‌شود. در نتیجه شاهد دو اتفاق مثبت خواهیم بود. اول اینکه یک انقباض فوری در کلاژن‌ها اتفاق می‌افتد. سپس سلول‌های پوست برای ترمیم زخم‌های ایجاد شده در اثر ورود اشعه آر اف تحریک به بازسازی می‌شوند. بنابراین کلاژن‌سازی بیشتری در آن ناحیه اتفاق افتاده و پوستی سفت‌تر و جوان‌تر حاصل می‌شود. البته برای گرفتن نتیجه ایدآل به کمک این دستگاه حتما باید تمامی جلسات درمانی گذرانده شوند. ناگفته نماند علاوه بر جوانسازی صورت، از این تکنیک می‌توان برای بهبود جای زخم و آکنه نیز بهره برد. در تصویر زیر می‌توانید پوستی را که تحت درمان به کمک دستگاه ترماژ قرار گرفته را با پوستی که هیچ اقدامی بر روی ان انجام نشده است مقایسه کنید.

اثربخشی دستگاه آر اف ترماژ

تصویر مربوط به چهره زنی ۵۴ ساله می‌باشد. در تصویر A هیچ گونه درمانی به کمک دستگاه آر اف فرکشنال ترماژ بر روی پوست اعمال نشده است. در تصویر  B پوست تحت درمان با دستگاه ترماژ قرار گرفته است. واضح است که در تصویر دوم بیمار دارای پوستی سفت‌تر و جوانتر می‌باشد.

 

امروزه دستگاه آر اف فرکشنال گرمایی از به روزترین فناوری‌ها بهره گرفته است. این فناوری‌ها باعث شده‌اند تا پزشک بتواند در حین کار اندازه نوک و الگوی ترموکوپل دی الکتریک را تغییر دهد. در نتیجه این امکان را خواهد داشت تا عمق‌های مختلف بافت را در طول درمان مورد هدف قرار دهد. علاوه بر آن از این روش درمانی به غیر از صورت می‌توان در ناحیه‌های مختلف بدن مانند ران پا، ساق دست، شکم و … استفاده کرد. مزیت دیگر دستگاه که محبوبیت آن را دوچندان کرده امکان استفاده همزمان در کنار روش‌های درمانی دیگر است. بعنوان مثال درمان با دستگاه آر اف فرکشنال ترماژ در کنار روش‌هایی مثل بوتاکس و پرکننده‌ها نتایج سریع‌تری خواهد داشت. در تصویر زیر می‌توان نتایج حاصل را بر روی ناحیه ران پا مشاهده کنید.

اثربخشی دستگاه آر اف ترماژ کره ای

اثربخشی دستگاه آر اف ترماژ کره ای

این تصویر مربوط به ران پا زن ۷۴ ساله قبل و بعد از درمان با استفاده از دستگاه ترماژ می‌باشد. تصویر اول قبل استفاده از آر اف فرکشنال ترماژ و تصویر دوم ۶ ماه بعد از گذراندن جلسه‌های درمانی است. همان طور که مشاهده می‌شود سفت شدن پوست در این تصویر کاملا مشهود است.

میزان اثربخشی جلسات درمانی به کمک دستگاه آر اف فرکشنال گرمایی

دستگاه آر اف فرکشنال ترماژ دارای توانایی تولید انرژی با کمترین عارضه جانبی و درد می‌باشد. بنابراین نتیجه‌بخشی عالی و رضایت بخشی در جلسه‌های درمانی آن مشاهده می‌شود. پزشک می‌تواند میزان انرژی آر اف اعمالی به پوست را تنظیم کند. لذا این امکان فراهم می‌شود که با توجه به نوع پوست و میزان تحمل درد بیمار انرژی RF کنترل شود. همین کار باعث می‌شود تا پزشک انرژی بیشتر از حد لازم را به پوست بیمار اعمال نکند. در نتیجه بیمار بعد از اتمام کار از هیچ گونه عارضه جانبی ناراحت کننده‌ای شکایت نخواهد کرد. در تصویر زیر می‌توانید نتیجه به دست آمده بر روی پوست بیمار را بعد از اتمام جلسه‌های درمانی مشاهده کنید. همان طور که دیده می‌شود پوست بیمار سفت‌تر و جوان‌تر شده است.

این تصویر مربوط به زنی ۵۵ ساله است. تصویر اول در روز اول و قبل از هیچ گونه درمانی گرفته شده است. تصویر دوم مروبط به بعد از ۶ ماه درمان به کمک دستگاه آر اف فرکشنال ترماژ می‌باشد. در تصویر آخر می‌توانید نتیجه را بعد از ۱ سال درمان به کمک دستگاه ترماژ مشاهده کنید. البته در تصویر سوم از روش‌های جوانسازی کمکی مانند تزریق چربی به پوست نیز استفاده شده است.

هندپیس آر اف ترماژ

تحقیقات انجام شده در خصوص میزان اثربخشی درمان به کمک دستگاه آر اف فرکشنال ترماژ

جهت بررسی میزان اثربخشی درمان به کمک دستگاه آر اف فرکشنال گرمایی تحقیقات بسیار زیادی انجام شده است. در این مقاله یکی از این تحقیقات معتبر را مورد بررسی قرار می‌دهیم. طبق این تحقیق افرادی دچار افتادگی و پیری پوست شده‌اند انتخاب شدند. سپس میزان احساس درد در طول درمان، عوارض جانبی و میزان اثربخشی آر اف ترماژ بررسی شدند.

نتایج به دست آمده بعد از ۶ ماه ارزیابی شدند. طبق این نتایج در تمامی افراد نشانه‌هایی از جوانسازی پوست به وضوح قابل مشاهده بود. البته میزان تغییر در افراد با پوست‌های مختلف متفاوت بود. چرا که در افرادی با پوست‌های تیره‌تر و ضخیم‌تر پزشک می‌تواند از پالس‌های آر اف با انرژی بیشتری استفاده کند. اما در کل در تمامی پوست‌ها نتایج ایده‌آل و قابل قبولی دیده شد. طبق این بررسی‌ها بزرگ‌ترین مزیت دستگاه ترماژ امکان تنظیم میزان انرژی‌ پالس‌ها می‌باشد. پس پزشک می‌تواند با توجه به نوع پوست انرژی لازم را اعمال کند. در نتیجه بیشترین میزان جوانسازی با کمترین عوارض جانبی مشاهده خواهد شد. لذا برای افرادی که تمایلی به انجام عمل جراحی ندارند استفاده از دستگاه آر اف فرکشنال ترماژ بهترین گزینه می‌باشد.

 

مزایای استفاده از دستگاه آر اف فرکشنال گرمایی

استفاده از دستگاه آر اف فرکشنال ترماژ با توجه به فناوری‌های استفاده شده در آن دارای مزایای بسیاری می‌باشد. از جمله مهم‌ترین این مزیت‌های عبارتند از:

  • بدون عوارض جانبی شدید و آزار دهنده
  • غیر تهاجمی بودن روش درمان
  • قابلیت استفاده از آن در نواحی مختلف بدن
  • قابلیت استفاده در انواع پوست‌ها
  • توانایی استفاده همزمان از آن در کنار روش‌های جوانسازی دیگر مثل تزریق چربی، ژل و …

 

نکته آخر

امروزه با توجه به بالا رفتن تقاضا تنوع روش‌های درمانی در حوزه جوانسازی پوست افزایش یافته است. به همین دلیل انتخاب روش ایده‌آل و مناسب هم برای پزشک و هم برای بیمار دشوار شده است. استفاده از دستگاه آر اف فرکشنال ترماژ با قابلیت استفاده در تمامی انواع پوست‌ها و نتیجه‌بخشی بالا توانسته انقلابی در حوزه زیبایی ایجاد کند. این دستگاه امروزه موفق شده است تا به عنوان جایگزین جراحی استفاده شود. در نتیجه بیمارانی که از جراحی یا عوارض جانبی آن هراس دارند می‌توانند از مزیت‌های دستگاه ترماژ بهره ببرند. البته باید اشاره کرد که همیشه روش‌های غیر تهاجمی بهتر از روش‌های جراحی نیستند. بلکه در افرادی که به دنبال رسیدن سریع به نتیجه مطلوب هستند استفاده از دستگاه آر اف پیشنهاد نمی‌شود. چرا امواج RF برای نشان دادن نتایج نهایی و ایده‌آل به زمان طولانی‌تری نیاز دارند. اما در روش‌های جراحی بلافاصله تغییرات قابل مشاهده هستند. همچنین اگر پوست بیمار شدیدا دچار افتادگی شده باشد بهتر است روش‌های جراحی را انتخاب کند.

 

به این نوشته امتیاز دهید!
[کل آرا: 0 میانگین: 0]

یک نظر در “دستگاه آر اف فرکشنال ترماژ | معرفی، فناوری و اثربخشی

  1. نادیا گفت:

    مطالب کاملا مفید و کاربردی بودن،
    تشکر از مقاله خوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *