مقاله ها

9 پرسش متداول در مورد پاک کردن تاتو با لیزر

پاک کردن تاتو با لیزر
5/5 - (1 امتیاز)

تاتو یا همان خالکوبی هزاران سال است که در جایجای دنیا در بین مردم انجام میشود. اما در چند سال اخیر طرفداران تاتو افزایش زیادی داشته است. از طرفی افراد با دانستن اینکه تاتو طرحی همیشگی روی بدن است به دلایل مختلفی از کرده خود پشیمان می‌شوند. در نتیجه این بار به فکر حذف کردن آن میافتند. به همین دلیل همواره در کنار تاتو روش‌های مختلفی به منظور ریموو آن مطرح شده است. از جمله یکی از بهترین و جدیدترین این روش‌ها پاک کردن تاتو با لیزر می‌باشد. بنابراین در این مقاله به پرسش و پاسخ ۹ از رایج‌ترین سوالات پیرامون این موضوع پرداخته‌ایم.

زمانی که فردی برای حذف تاتو به پزشک مراجعه می‌کند برخی فاکتورها قبل از شروع به کار باید بررسی شوند. این بررسی‌ها توسط پزشک انجام شده و در نتیجه می‌توان تعداد جلسات لازم جهت ریموو تاتو را تخمین زد. از جمله مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • حرفه‌ای یا آماتور بودن تاتوآرتیست

 تاتوآرتیست‌های حرفه‌ای به عمق بیشتری از پوست نفوذ پیدا می‌کنند. در نتیجه از جوهرهای تیره‌تر و متراکم‌تری استفاده می‌کنند. بنابراین تعداد جلسات لازم بالاتر بوده و پزشک باید برای پاک کردن آن از چندین نوع لیزر بهره ببرد.

 • مدت زمانی که تاتو بر روی پوست اعمال شده

هر چه تاتو قدیمی‌تر باشد پاک کردن آن نیز راحت‌تر بوده و به تعداد جلسات کمتری احتیاج خواهد بود. زیرا بدن در این مدت فرصت بیشتری داشته تا با رنگدانه‌های تاتو مقابله کند. در نتیجه رنگ آن کمرنگ‌تر و حذفش نیز راحت‌تر شده است.

 • جنس جوهر استفاده شده

جنس و ترکیبات به کار رفته در جوهر تاثیر بسیار بالایی در تعداد جلسات درمانی خواهد داشت. به عنوان مثال، رنگ‌هایی که در ترکیبات خود اکسید آهن یا تیتانیم دی اکسید دارند سخت‌تر پاک می‌شوند. علت آن نیز به این دلیل است که این رنگ‌ها وقتی در معرض اشعه لیزر قرار می‌گیرند تیره‌تر می‌شوند. به همین دلیل اکثر پزشک‌های مجرب قبل از شروع کار حتما گوشه‌ای از تاتو را تحت اشعه لیزر قرار می‌دهند. با این کار می‌توانند واکنش جوهر استفاده شده را با اشعه لیزر بسنجند. سپس در جلسات بعدی اگر موردی مشاهده نشد شروع به حذف تاتو به کمک لیزر می‌کنند. این رنگ‌ها بیشتر در تاتو‌های آرایشی استفاده می‌شوند.

 • ترمیم تاتو

افرادی که تاتو‌های خود را ترمیم کرده‌اند باید به منظور ریموو آن تعداد جلسات درمانی بیشتری را تحمل کنند. چرا که این کار باعث شده تا مقدار جوهر بیشتری وارد پوست آن‌ها شود.

 • پاک کردن تاتو با لیزرمیانگین تعداد جلسات درمانی به منظور لیزر حذف تاتو چه قدر است؟

در مورد تعداد جلسات درمانی باید بگوییم که از شخصی به شخص دیگر می‌تواند متفاوت باشد. در حالت کلی ۶ فاکتور مهم در تعداد این جلسات موثر می‌باشد. این شش فاکتور در زیر آورده شده‌اند:

 • تیپ پوستی فرد
 • محل انجام تاتو
 • رنگ تاتو
 • میزان جوهر استفاده شده در تاتو
 • تغییرات ساختاری ایجاد شده در بافت
 • تعداد لایه‌های جوهر استفاده شده

اما به طور میانگین می‌توان ۶ تا ۱۲ جلسه درمانی به فاصله حداقل یک ماه از هم را در نظر گرفت.

 • چه مواردی باید قبل از شروع به لیزر حذف تاتو توسط پزشک و بیمار در نظر گرفته شوند؟

قبل از شروع به پاک کردن تاتو با لیزر باید پیشینه بیمار توسط پزشک بررسی شود. برخی افراد در حین انجام تاتو بیمار شاهد تغییرات سیستمیک در بدن خود می‌شوند. در این افراد احتمال بروز دوباره تغییرات سیستمیک در حین قرار گرفتن تحت اشعه لیزر وجود خواهد داشت. بنابراین اگر چنین موردی وجود داشت قبل از شروع به کار باید بیمار آن را با وزشک خود در میان بگذارد. سپس داروهای ضدآلرژی نظیر آنتی هیستامین را با تجویز پزشک مصرف کند. با این کار بدن او آمادگی کامل برای رویارویی با واکنش‌های آنافیلاکتیک را خواهد داشت.

مورد بعدی شامل افراد با پوست تیره می‌شود. چرا که این افراد پیگمانت‌های بیشتری را در لایه اپیدرم پوست دارند. در نتیجه، این پیگمانت‌ها انرژی لیزر را تا حد زیادی به خود جلب کرده و باعث بروز هیپوپیگمانتاسیون می‌شوند. پس باید در انتخاب پزشک خود دقت کنید تا از دستگاه و انرژی متناسب با پوست شما استفاده کند.

نکته دیگر که دانستن آن توصیه می‌شود این است که امکان محو نشدن کامل تاتو در حین ریموو وجود دارد. در نتیجه خود را برای باقی ماندن حاله کوچکی از تاتو آماده کنید. چرا که عوامل بیولوژیکی، نوع پوست، تغذیه بیمار در دوران درمان، مصرف دخانیات و … عواملی هستند که در این مسیر اهمیت زیادی پیدا می‌کنند. این موارد خارج از کنترل بیمار و پزشک بوده و در نتیجه کار تاثیر مستقیم خواهند داشت.

 • روش حذف لیزر تاتو چه عوارض جانبی به دنبال خواهد داشت؟

پاک کردن تاتو با لیزر می‌تواند عوارض جانبی بسیار جزیی به همراه داشته باشد. علت این امر نیز حرارتی است که در حین لیزرینگ در پوست بیمار ایجاد می‌شود. از جمله این عوارض جانبی می‌توان به تغییر رنگ پوست، تغییر ساختاری پوست، تغییر قوام پوست، اسکار، مشاهده وزیکول ادم و … اشاره کرد. پزشک موظف است قبل از شروع جلسه درمانی تمامی این موارد را با بیمار خود در میان بگذارد. توصیه می‌شود افرادی که به سمت حذف لیزر تاتو می‌روند تا حد ممکن از قرار گرفتن در زیر آفتاب بپرهیزند. در غیر اینصورت حتما باید قبل و بعد از درمان از ضد آفتاب استفاده کنند. رعایت این نکته باعث می‌شود تا احتمال بروز عوارض جانبی تا حد زیادی کاهش یابد.

 • چگونه می‌توان مناسب‌ترین نوع دستگاه لیزر حذف تاتو را انتخاب کرد؟

یکی از مهم‌ترین قدم‌ها در حذف خالکوبی‌ها با لیزر انتخاب دستگاه لیزر مناسب می‌باشد. لیزر مناسب باید براساس نوع رنگ تاتو و تیپ پوستی بیمار انتخاب شود. زیرا برخی از پوست‌ها در مقایسه با پوست‌های دیگر در برابر امواج لیزر حساس‌تر هستند. مثلا اگر فردی با تیپ پوستی بالا سراغ لیزر تاتو برود عوارضی نظیر تغییرات رنگدانه‌ای در آن‌ها مشاهده خواهد شد. بنابراین در چنین افرادی توصیه می‌شود از دستگاه لیزر کیوسویچ ان دی یاگ ۱۰۶۴ استفاده کنند.

از طرفی دیگر خالکوبی‌ها با رنگ‌های مختلف برای پاک کردن به انرژی‌های مختلفی نیاز دارند. به این صورت که لیزر کیوسویچ ۶۹۴ نانومتر (لیزر یاقوت) یا الکساندرایت ۷۵۵ نانومتر مناسب برای تاتو‌های سیاه رنگ هستند. برای رنگ‌های زرد، قرمز و نارنجی لیزری با طول موج ۵۳۲ نانومتر طراحی و ساخته شده است. برای رنگ ارغوانی لیزر کیوسویچ رابی ۶۹۴ نانومتر و رنگ سبز لیزر ۷۵۵ نانومتر پیشنهاد می‌شود.

 • چه پروسه‌ای در یک جلسه درمانی لیزر حذف تاتو طی می‌شود؟

بعد از اینکه پیشینه بیمار با دقت توسط پزشک بررسی شد نوبت به شروع کار می‌رسد. قبل شروع جلسه درمانی برای پاک کردن تاتو به کمک لیزر پزشک باید از یک پماد بی‌حسی موضعی استفاده کند. البته دوز این بی‌حسی با توجه به نوع پوست بیمار و صلاح دید پزشک متفاوت خواهد بود. سپس پماد از روی پوست پاک شده و ناحیه تحت استریلیزاسیون قرار می‌گیرد. تمامی افرادی که در اتاق قرار دارند باید از عینک محافظ چشم در برابر اشعه لیزر استفاده کنند.

پزشک باید دقت کند تا درمان را از پایین‌ترین فلوئنس ممکن شروع کند. به این معنا که دستگاه باید از نظر بالینی در ناحیه تاتو به طور فوری در پوست سفیدی ایجاد کند. علت این سفیدی گازی است که در پوست تحت تاثیر گرما ایجاد می‌شود. اما در جلسات بعدی فلوئنس دستگاه افزایش خواهد یافت. زیرا دانسیته جوهر خالکوبی کاهش پیدا کرده و پزشک می‌تواند دستگاه را بر روی فلوئنس بالا تنظیم کند. البته پزشک باید توجه کند که خونریزی‌های شدید و آسیب‌های جبران ناپدیری بر روی پوست در حین درمان ایجاد نشوند. در هر ناحیه نباید بیشتر از یک پالس از اشعه لیزر استفاده کرد. فاصله جلسات لیزر باید حداقل یک ماه باشد. علت این فاصله زمانی فرصت دادن به ماکروفاژ‌ها برای بلعیدن رنگدانه‌های تجزیه شده توسط امواج لیزر است.

 • چه توصیه‌هایی باید به بیمار قبل و بعد از جلسه درمانی لیزر حذف تاتو داده شود؟

 • هرگز قبل و بعد از درمان به طور مستقیم در معرض آفتاب قرار نگیرد.
 • در ناحیه مورد نظر از پمادهای ترمیمی و پانسمان‌های حمایتی به مدت ۷ تا ۱۰ روز استفاده شود.
 • اگر در جوهر تاتو از تیتانیوم دی اکسید و یا اکسید آهن استفاده شده نباید از لیزرهای پیکوثانیه یا کیوسوییچ استفاده شود. زیرا این رنگ‌ها باعث می‌شوند تا لیزر عوارض عکس از خود نشان دهند و حالتی تیره‌تر به خود بگیرند.
 • در افراد با تیپ پوستی تیره‌تر باید از لیزر ۱۰۶۴ استفاده شود. زیرا در این افراد احتمال هیپوپیگمانتاسیون وجود دارد. در نتیجه، این گزینه طول موج ایده‌آل‌تری برای آن‌ها خواهد بود.
 • اگر در ناحیه لیزر تاتو مشکل پوستی نظیر التهاب، عفونت و … وجود داشت هرگز نباید از لیزر استفاده شود. چرا که لیزر می‌تواند این مشکلات پوستی را تحریک کرده و باعث شدت پیدا کردن آن‌ها شود.
 • مهم‌تر از همه اینکه حتما از ترکیبات رنگدانه تاتو خود اطلاع پیدا کنید. زیرا بعضی از آن‌ها شامل مواد آتش‌زا می‌باشد. در نتیجه حین استفاده از لیزر می‌تواند آسیب‌های بسیار جدی به بدن بیمار وارد کند.
 • مکانیزم کار دستگاه‌های لیزر تاتو ریمووال به چه صورت است؟

دستگاه‌های لیزر تاتو ریمووال بر اساس اصول کلی Selective Photo Thermolysis کار می‌کند. به این معنا که اشعه لیزر به صورت انتخابی توسط پیگمان‌های خاصی جذب می‌شود. زمانی که این جذب اتفاق افتاد یک اثر حرارتی ایجاد می‌کند. در نتیجه شاهد تخریب در بافت مورد نظر خواهیم بود. آنچه بر روی Selective Photo Thermolysis  تاثیر می‌گذارد امواج و انرژی است که از دستگاه لیزر ساطع می‌شود.

نکته دیگر مدت زمانی است که باید ناحیه مورد نظر تحت اشعه لیزر قرار بگیرد. در پاسخ به این سوال با نقطه‌ای به نام (Termal Relaxation Time) یا همان نقطه TRT روبرو خواهیم شد. TRT زمان ریلکس شدن حرارتی نام دارد. ماده‌ای که انرژی را جذب می‌کند ۵۰٪ انرژی جذب شده را از طریق دادن به بافت‌های اطراف از دست می‌دهد. TRT بیانگر زمانی است که این اتفاق در آن رخ می‌دهد. در نتیجه اگر زمان تابش کمتر از TRT باشد آن جسم فرصت از دست دادن ۵۰٪ انرژی را نخواهد داشت. لذا انرژی در این ناحیه متمرکز شده و بدون آسیب رسیدن به بافت‌های اطراف نتیجه مورد نظر حاصل خواهد شد.

TRT تابعی از سایز و ابعاد ناحیه یا جسم مورد نظر نیز می‌باشد. به این معنا که هر چه سایز آن بزرگتر باشد TRT بزرگتر خواهد بود. جوهرهای استفاده شده در خالکوبی که توسط ماکروفاژ‌ها احاطه شده‌اند از زمان TRT کمتر از ۱۰ نانوثانیه برخوردار هستند. در نتیجه انرژی لیزر باید در کمتر از این مدت زمان گفته شده با آن تابانیده شود. لیزرهایی که از این مکانیزم گفته شده بهره‌برده‌اند را در بازار با نام لیزرهای کیوسویچ می‌شناسند. این دستگاه‌ها زمان پالس تابش نانوثانیه دارند. در نتیجه بهترین راندمان را در پاک کردن لیزر از خود نشان می‌دهند. اولین لیزرهای کیوسویچ که وارد بازار شدند رابی لیزر نام داشتند. سپس به دنبال آن لیزرهای ان دی یاگ و الکساندرایت رونمایی شدند. نسل جدید از لیزرهای کیوسویچ دستگاه‌های پیکوثانیه هستند. این دستگاه‌ها در حال حاضر به دلیل مزایای بسیاری که دارند یکی از پرطرفدارترین دستگاه‌های موجود می‌باشند.

 • تاثیر نوع تاتو در جلسات درمانی حذف آن به کمک لیزر به چه صورت است؟

قدم اول برای حذف تاتو شناخت انواع آن است. انواع تقسیم بندی تاتو و تاثیر آن بر ریموو آن عبارتند از:

 • تاتو اتفاقی، یعنی تاتو‌هایی که در اثر یک اتفاق بر روی بدن شخصی نقش بسته می‌شود. برای درک بهتر به این مثال توجه کنید. فرض کنید شخصی تصادف کرده و در اثر کشیده شدن بدن بر روی زمین رنگ‌دانه‌های آسفالت زیر پوست وارد شده‌اند. به چنین طرح‌هایی تاتو اتفاقی گفته می‌شود. پاک کردن تاتو اتفاقی در مقایسه با تاتو انتخابی کمی دشوارتر می‌باشد. زیرا معمولا به لایه‌های عمیق‌تر پوست نفوذ می‌کنند. علاوه بر آن ترکیبات آن‌ها به دلیل اتفاقی بودن می‌توانند در حین تماس با اشعه لیزر خطرناک باشند.
 • تاتو انتخابی، یعنی فرد با خواست و اراده خود نزد تاتوآرتیست رفته و طرحی را روی ناحیه‌ای از پوست خود رسم می‌کند. قبل ریموو لیزری پزشک باید به نوع رنگ استفاده شده و عمق نفوذ سوزن حین تاتو توجه ویژه‌ای داشته باشد. چرا که تاتو‌های حرفه‌ای به عمق بیشتری از پوست نفوذ کرده و از رنگ‌های متعددی استفاده می‌شوند. این درحالی است که در تاتو‌های غیرحرفه‌ای تاتوآرتیست به عمق زیادی از پوست نفوذ نمی‌کند. علاوه بر آن معمولا از طرح‌های تک رنگ استفاده می‌شود. این باعث می‌شود که ریموو آن نیز آسان‌تر باشد.
 • تاتو آرایشی، در نواحی نظیر دور لب، ابرو و چشم استفاده می‌شود. در ترکیبات جوهر این تاتو‌ها به دلیل اینکه رنگ‌هایی نظیر قهوه‌ای و کالباسی نیاز است از اکسید آهن یا تیتانیوم استفاده می‌شود. در نتیجه پاک کردن آن‌ها بسیار دشوار خواهد بود. زیرا به محض تابیده شدن اشعه لیزر بر روی آن‌ها اکسیداسیون رخ داده و رنگ تاتو تیره‌تر خواهد شد.
 • تاتو طبی، به منظور علامت‌گذاری بر روی بدن قبل از انجام برخی عملیات درمانی نظیر فیزیوتراپی و … گفته می‌شود. این نوع تاتو‌ها به دلیل سطحی بودن و استفاده از رنگدانه با غلظت پایین به راحتی پاک می‌شوند.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *