مقاله ها

دستگاه لیزر کیوسوییچ، بهترین روش برای پاک کردن تاتو

5/5 - (1 امتیاز)

همان طور که در مقاله‌های قبلی صحبت شد روش‌های مختلفی برای پاک کردن تاتو‌های قدیمی وجود دارند. اما آنچه که در این زمینه اهمیت دارد انتخاب روشی موثر و راحت با کمترین عوارض جانبی می‌باشد. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی دستگاه لیزر کیوسوییچ موفق شده است تا به عنوان بهترین روش برای پاک کردن لیزر شناخته شود. همچنین مزیت‌های زیاد دستگاه لیزر کیوسوئیچ آن را به اولین انتخاب پزشکان و بیماران تبدیل کرده است. بنابراین ما نیز قصد داریم این بار شما همراهان همیشگی الو لیزر را با تمامی جزئیات این دستگاه آشنا کنیم.

معرفی دستگاه لیزر کیوسوئیچ

دستگاه‌های لیزری که با هدف از بین بردن تاتو از روی پوست انجام می‌شوند همگی از فناوری کیوسوییچینگ برخوردار هستند. توجه داشته باشید که لیزرهای دیگر به هیچ وجه نمی‌توانند در این زمینه کارایی لازم را داشته باشند. پس هرگز از دستگاه‌های دیگر مثل IPL برای پاک کردن تاتو خود استفاده نکنید. زیرا نه تنها این لیزرها شما را از شر تاتو خلاص نمی‌کنند بلکه شاهد عوارض جانبی بسیاری نیز خواهید بود. اساس کار به این صورت است که رنگدانه‌های تاتو اشعه لیزر ساطع شده از دستگاه‌های لیزر کیوسوییچ را جذب می‌کنند. در نتیجه آن‌ها را تجزیه کرده و باعث پاک شدن رد آن‌ها از روی پوست می‌شوند. در ادامه به بررسی کامل و جامع این موضوع خواهیم پرداخت.

مکانیزم عملکرد دستگاه لیزر کیوسوییچ

دستگاه لیزر کیوسوییچ با ساطع کردن طیف مشخصی از امواج مادون قرمز تاتوهای شما را هدف قرار می‌دهند. البته تنظیم و به کاربردن طیف صحیح و اصولی اهمیت بسیار زیادی دارد. چرا که پزشک باید نوع خالکوبی و رنگ‌های به کار رفته در آن را بررسی کند. زیرا در شرایط مختلف طیف‌های متفاوتی در پاک کردن تاتو موثر خواهند بود. بعد از اینکه تمامی شرایط بررسی شد و اشعه لیزر به رنگدانه‌های تاتو بیمار تابیده شد این رنگدانه‌ها تجزیه می‌شوند. به این صورت که اشعه لیزر توسط آن‌ها جذب شده و باعث افزایش دما در منطقه می‌شود. این افزایش دما فقط بافت‌های شکننده (جوهر خالکوبی) را هدف قرار داده و تاثیری بر بافت‌های دیگر بدن نخواهد داشت. برای این منظور پزشک باید دقت ویژه‌ای در مدت زمان اعمال لیزر و پالس‌های دستگاه داشته باشد. در غیر این صورت بافت‌های اطراف آسیب دیده و بیمار شاهد عواقب جبران ناپذیری خواهد بود.

بعد از اینکه تمامی شرایط فراهم و لیزر درمانی آغاز شد این رنگدانه‌ها تجزیه می‌شوند. در ادامه این تجزیه ماکروفاژهای بدن که در حالت آماده باش قرار دارند این بار قادر خواهند شد تا رنگدانه‌ها را ببلعند. چرا که ابعاد آن‌ها در اثر این تجزیه کوچک شده است. در نتیجه به مرور زمان و بعد از گذراندن تمامی جلسات لیزر درمانی می‌توان شاهد پاک شدن تاتو بود.

 

کاربردهای دستگاه لیزر کیوسوئیچ

کاربردهای دستگاه لیزر کیوسوئیچ

 

تاثیر دستگاه لیزر کیوسوئیچ بر روی تاتوهای رنگی

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که هرگز نباید در پاک کردن تاتو به کمک لیزر نادیده گرفت رنگ جوهرهای تاتو می‌باشد. چرا که هر جوهری با توجه به نوع ترکیباتی که دارد در حین لیزر رفتار متفاوتی از خود نشان می‌دهد. لذا توصیه می‌شود اگر خالکوبی شما از رنگ‌های مختلفی تشکیل شده برای ریموو آن از دستگاه‌های کیوسوئیچ متفاوت استفاده کنید. زیرا دستگاه‌های کیوسوییچ متفاوت طول موج‌های متفاوتی را از خود ساطع می‌کنند. در نتیجه به نتیجه بهتر و سریع‌تری دست خواهید یافت. به عنوان مثال تاتوهای مشکی و یا تیره‌ در مقایسه با تاتوهای رنگ روشن راحت‌تر پاک می‌شوند. علت این اتفاق در متفاوت بودن طیف‌های جذبی آن‌ها است. برای درک بهتر و کامل‌تر این موضوع به تصویر زیر دقت کنید. در این تصویر میزان دشواری رنگ‌های مختلف در حین لیزر نشان داده شده است.

انتخاب دستگاه لیزر کیوسوییچ برای پاک کردن تاتو با توجه به رنگ آن

گفته شد افرادی که تاتوهای رنگی دارند نمی‌توانند صرفا از یک دستگاه لیزر کیوسوئیچ برای پاک کردن تاتو استفاده کنند. چرا که دامنه جذب هر رنگی با رنگ دیگر متفاوت می‌باشد. دستگاه‌های مناسب با رنگ تاتو از نظر طول موج ساطع شده به صورت زیر می‌باشند:

 • دستگاه لیزر کیوسوئیچ ان دی یاگ Nd:YAG با طول موج 532 نانومتر

دستگاه لیزر کیوسوییچ Nd:YAG برای افرادی که دارای خالکوبی به رنگ‌های قرمز، زرد و نارنجی هستند توصیه می‌شود. زیرا این دستگاه دارای طول موج ۵۳۲ نانومتر بوده و اشعه آن به رنگ سبز است. در نتیجه می‌تواند نتیجه قابل قبولی در مقابله با این رنگ‌ها از خود نشان دهد. در طراحی این دستگاه کریستال لیزری یاگ  (YAG)به کار برده شده است. ناگفته نماند که طول موج منتشر شده توسط کیوسوییچ Nd:YAG توسط ملانین پوست نیز جذب می‌شود. به همین دلیل در برخی افراد می‌توان شاهد خونریزی‌های جزیی و یا سفید شدن رنگ پوست نیز شد.

 • دستگاه لیزر کیوسوییچ Ruby

دستگاه لیزر کیوسوییچ Ruby دارای طول موج ۶۹۴ نانومتر می‌باشد. این طول موج دارای رنگ قرمز بوده و گزینه‌ای ایده‌آل برای رویارویی با خالکوبی‌های سبز و یا آبی است. متاسفانه تاتوهای سبز و آبی جز سخت‌ترین گزینه‌ها برای پاک کردن هستند. در نتیجه برخی بیماران می‌توانند عوارض جانبی از جمله تاثیرات ناشی از آن بر روی ملانین پوست مشاهده کنند.

 • دستگاه لیزر کیوسوییچ Alexandrite

یکی دیگر از دستگاه‌ لیزر کیوسوییچ برای پاک کردن لیزر دستگاه Alexandrite می‌باشد. این دستگاه با طول موج ۷۵۵ نانومتر تقریبا کارآیی دستگاه کیوسوییچ Ruby را دارد. حتی در برخی موارد بهتر از آن نیز عمل می‌کند. اگر خالکوبی به رنگ سبز و یا تیره داشته و قصد پاک کردن آن را دارید این دستگاه توصیه می‌شود. عوارض جانبی این دستگاه به دلیل قدرت جذب پایین آن توسط ملانین پوست بسیار کم است.

 • دستگاه لیزر کیوسوئیچ ان دی یاگ (Nd:YAG (۱۰۶۴ نانومتر

یکی از کم عارضه‌ترین دستگاه‌ کیوسوییچ برای پاک کردن تاتو کیوسوئیچ Nd:YAG با طول موج ۱۰۶۴ نانومتر می‌باشد. چرا که این دستگاه با انتشار امواج مادون قرمز کمترین آسیب را به پوست می‌رساند. البته استفاده از آن برای پاک کردن تاتوهایی با رنگ روشن به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. به همین دلیل فقط افرادی که خالکوبی‌های تیره دارند می‌توانند از آن استفاده کنند.

تعداد جلسات درمانی مورد نیاز برای پاک کردن تاتو به کمک دستگاه لیزر کیوسوییچ

از دیگر مواردی که ذهن افراد را در مورد پاک کردن تاتو به کمک دستگاه لیزر کیوسوییچ درگیر می‌کند تعداد جلسات لازم است. در نظر داشته باشید که با توجه به نوع خالکوبی و پوست و بدن افراد تعدا جلسات می‌تواند متفاوت باشد. اما در حالت کلی سعی می‌شود تا بیشتر از ۲۰ جلسه برای این کار اختصاص داده نشود. چرا که قرار گرفتن پوست بیشتر از این حد در معرض لیزر می‌تواند عوارض جانبی به دنبال داشته باشد. ایده‌آل‌ترین حالت برای این منظور گذراندن جلسات درمانی با فاصله ۴ تا ۶ هفته از هم است. معمولا برای تاتوهای سطحی و ساده حداکثر ۱۰ جلسه لیزر درمانی کافی خواهد بود. در حالی که در تاتوهای رنگی و عمیق حدود ۲۰ جلسه نیاز است.

عوارض ناشی از پاک کردن تاتو به کمک دستگاه لیزر کیوسوئیچ

پاک کردن تاتو به کمک دستگاه لیزر کیوسوییچ به عنوان یکی از روش‌های کم عارضه با نتیجه‌بخشی بالا شناخته می‌شود. اما از آنجایی که اشعه لیزر به بافت بدن تابیده و توسط آن جذب می‌شود عوارضی در پی خواهد داشت. این عوارض در افراد مختلف می‌تواند با شدت‌های متفاوتی بروز پیدا کنند. توجه داشته باشید که تبحر پزشک و استاندارد بودن دستگاه تا حد زیادی می‌تواند این عوارض را به حداقل برساند. از جمله شایع‌ترین عوارض احتمالی عبارتند از:

 • هایپرپیگمنتاسیون

در برخی افراد لیزر می‌تواند باعث تجمع رنگدانه‌های پوست در ناحیه تحت درمان شود. در نتیجه رنگ پوست آن ناحیه کمی تیره می‌شود. این عوارض موقتی بوده و بعد از چند روز بین خواهد رفت. برای تسریع در بهبود این عارضه پیش آمده می‌توان از پمادهای درمانی استفاده کرد.

 • هایپوپیگمنتاسیون

این عارضه احتمالی دقیقا بر عکس هایپرپیگمنتاسیون می‌باشد. به این صورت که در اثر لیزر درمانی رنگ پوست در آن ناحیه کمرنگ‌تر می‌شود. البته چنین عارضه‌ای بسیار نادر بوده و بیشتر در اثر خطا و بی‌دقتی پزشک ایجاد می‌شود. برای بهبودی هایپوپیگمنتاسیون به مدت زمان زیادی نیاز خواهد بود.

 • ایجاد اسکار و زخم

از دیگر عوارض شایعی که در اثر بی‌احتیاطی و کم تجربگی پزشک ایجاد می‌شود اسکار و زخم پوستی می‌باشد. این عارضه در اثر استفاده از لیزر به صورت طولانی مدت و یا عدم تنظیم اصولی پالس‌های لیزر ایجاد می‌شود.

 • التهاب و قرمزی پوست

التهاب و قرمزی پوست در تمامی جلسات درمانی دیده می‌شود. این عارضه بسیار شایع بوده و در عرض چند ساعت بهبود پیدا می‌کند.

چه کسانی می‌توانند از دستگاه لیزر کیوسوییچ برای پاک کردن تاتو خود استفاده کنند؟

در کل تمامی افراد می‌توانند از دستگاه لیزر کیوسوییچ برای پاک کردن تاتو خود استفاده کنند. اما در این میان عده‌ای هستند که دارای شرایط خاصی بوده و یا به بیماری پوستی مبتلا هستند. در این افراد استفاده از این روش اصلا توصیه نمی‌شود. از جمله افرادی که نمی‌توانند از روش لیزر برای این منظور بهره ببرند عبارتند از:

 • افراد با سابقه بیماری‌های پوستی
 • افرادی که پوس خود را برنزه کرده‌اند
 • افرادی که در ناحیه تحت درمان دچار زخم شده باشند
 • افرادی که داروهای خاصی مصرف می‌کنند

البته توصیه می‌شود حتما قبل از شروع جلسات درمانی با پزشک متخصص خود مشورت‌های لازم را انجام دهید.

اقدامات لازم بعد از جلسات درمانی پاک کردن لیزر به کمک دستگاه لیزر کیوسویچ

رعایت اقدامات لازم بعد از جلسات درمانی پاک کردن لیزر به کمک دستگاه لیزر کیوسوئیچ اهمیت بسیاری دارند. به طوری که با نادیده گرفتن این اقدامات می‌توانید شاهد عواقب منفی و دردسرسازی باشید. پس حتما توصیه‌های پزشک خود را جدی بگیرید و در رعایت آن‌ها دقت کنید. از جمله مهم‌ترین این اقدامات عبارتند از:

 • دستکاری نکردن ناحیه تحت درمان
 • هرگز ناحیه تحت درمان را در معرض نور آفتاب قرار ندهید
 • اگر پزشک محل مورد نظر را پانسمان کرده در تمیز نگه داشتن آن تلاش کنید.
 • حتما پمادها و داروهای تجویز شده را به صورت مرتب مصرف کنید.
 • از شستن محل تحت درمان در حمام با لیف یا هر وسیله زبر دیگر خودداری کنید.
بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “دستگاه لیزر کیوسوییچ، بهترین روش برای پاک کردن تاتو

 1. طاهری گفت:

  من همیشه مطالب سایتتون رو دنبال می‌کنم، واقعا سایت خیلی خوب و مفیدی دارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *