آموزش های ویدئویی

کدام پرتوها باید از عینک ایمنی محافظ لیزر عبور کنند؟

پرتوهای مجاز
5/5 - (2 امتیاز)

دستگاه‌های لیزر در عین حال که بی‌خطر هستند در صورت عدم رعایت نکات ایمنی لازم می‌توانند خطرناک باشند. یکی از بایدهای کار در این خصوص پوشیدن عینک لیزر محافظ چشم در حین کار است. به این معنا که در نتیجه برخورد امواج لیزر با چشم شاهد نتایج زیان‌بار غیر قابل جبرانی خواهیم بود. عینک ایمنی محافظ لیزر از ورود این امواج به چشم جلوگیری می‌کنند. اما نکته مهمی که باید به آن توجه داشت خرید عینک مناسب با توجه به دستگاه لیزر مورد استفاده است. به این معنا که هر عینکی توانایی پوشش محدوده مشخصی از امواج لیزر را دارد. لذا یک عینک واحد نمی‌تواند پاسخگوی نیاز اپراتور حین کار با انواع مختلفی از دستگاه‌های لیزر باشد. از طرفی دیگر موضوع پایلت لیزرها مطرح می‌شود. به این صورتکه عینک در عین حال که امواج مضر لیزر را پوشش می‌دهد نباید پایلت لیزر را محو کند.

از آنجایی که لیزرهای الکساندرایت از پرطرفدارترین و پرکاربردترین دستگاه‌های لیزر در حوزه زیبایی هستند در ادامه به هر آنچه که نیاز است در مورد عینک و پایلت لیزر الکساندرایت بدانید، پرداخته‌ایم.

 

نگاه اجمالی به لیزر الکساندرایت و پایلت لیزر

لیزر الکساندرایت توسط سیستم لیزری پالسی و ساطع کردن امواج لیزر ۷۵۵ یا ۱۰۶۴ نانومتر باعث حذف موهای زائد می‌گردد. همچنین از این دستگاه می‌توان برای درمان ضایعات عروقی و درمان لک‌های پوستی نیز کمک گرفت. لیزر الکساندرایت در صورت انجام تنظیمات صحیح با توجه به شرایط بیمار روش درمانی کاملا بدون خطری خواهد بود. ناگفته نماند که امواج لیزرهای الکساندرایت ان دی یاگ یا لیزرهای محدوده نور نامریی با چشم قابل مشاهده نیستند. یعنی امواج لیزر در محدوده IR قرار دارند. این موضوع باعث شده تا اپراتور لیزر قادر به تشخیص دقیق محدوده درمانی نباشد. در نتیجه خطا کار بالا می‌رود.

برای تشخیص اینکه امواج لیزر دقیقا کجا برخورد می‌کنند، از لیزر کوچک چند میلی‌وات رنگی (1یا 2 میلی‌وات) استفاده می‌شود. این لیزر معمولا دارای رنگ قرمز با طول موج ۶۳۵ نانومتر یا سبز با طول موج ۵۳۲ نانومتر می‌باشد. بهتر است بدانید که لیزر فوق‌الذکر به صورت هم سو با پرتو اصلی لیزر در دستگاه قرار می‌گیرد. در نتیجه به اپراتور نشان می‌دهد که امواج اصلی لیزر به کجا می‌تابند. به این لیزر کوچک اصطلاحا پایلت لیزر یا لیزر هادی، به معنای لیزر راهنما، می‌گویند.

حال اگر عینک ایمنی محافظ لیزر نور قرمز یا سبز را پوشش دهد، هر دو پرتو لیزر اصلی و پایلوت غیر قابل مشاهده خواهند بود. یعنی مجهز بودن دستگاه لیزر به پایلت عملا بیهوده می‌شود. بنابراین امکان خطا در کار دوباره بالا می‌رود. چرا که با پوشیدن عینک لیزر امکان هدف گیری وجود نخواهد داشت. از طرفی دیگر اگر عینک لیزر کنار گذاشته شود چشم اپراتور دچار آسیب‌های جدی خواهد شد. پس در خرید عینک لیزر برای کار با دستگاه‌های مجهز به پایلت لیزر باید به این نکته توجه کرد. یعنی عینک در عین حال که پرتو اصلی و مضر لیزر را پوشش می‌دهد، نباید پایلت لیزر را پوشش دهد.

عینک ایمنی محافظ لیزر مناسب با توجه به پایلت دستگاه

همان طور که گفته شد، اکثر لیزرهای الکساندرایت طول موج ۷۵۵ یا ۱۰۶۴ نانومتر را دارند. همچنین گفته شد که لیزر گاید (لیزر راهنما) یا پایلت لیزر برای نشان دادن دقیق نقطه درمانی، تعبیه می‌شوند. لیزر گاید در بعضی از دستگاه‌ها به رنگ قرمز بوده و در برخی دیگر سبز رنگ هستند. حال سوالی که ذهن خریداران را درگیر می‌کند این است که آیا عینک لیزر نور پایلت را نیز از بین می‌برد یا خیر؟ پاسخ به این سوال بسته به شرایط دستگاه و عینک خریداری شده متفاوت خواهد بود.

فرض کنید عینک خریداری شده برای لیزر ۷۵۵ نانومتر دارای محدوده پوششی برای لیزر سبز رنگ یعنی ۵۳۲ نانومتر باشد. در این صورت اگر پایلوت لیزر نیز سبز رنگ باشد، پس پایلت لیزر را با پوشیدن عینک مشاهده نخواهید کرد. اما اگر عینکی که انتخاب کردید فقط برای ۷۵۵ و ۱۰۶۴ نانومتر باشد دیگر این اتفاق نخواهد افتاد. همچنین اگر پایلت لیزر شما قرمز رنگ بوده و عینکی که خریداری کرده‌اید طول موج ۶۳۵ نانومتر و محدوده آن را شامل شود، طبیعتا رنگ قرمز را برای شما حذف خواهد کرد. اگر عینک طول موج خود لیزر یعنی ۷۵۵ نانومتر را در بر بگیرد اپراتور می‌تواند پایلت قرمز را مشاهده کند.

جمع‌بندی

به صورت خلاصه‌وار مناسب‌ترین عینک لیزر عینکی است که امواج اصلی دستگاه لیزر را پوشش دهد. از طرف دیگر نیز نباید پوشش امواج پایلت لیزر را هدف قرار دهد. یعنی اگر پایلت لیزر در محدوده نور قرمز قرار دارد عینک محافظ نباید طول موج نور قرمز را پوشش دهد. این مورد در خصوص پایلت سبز رنگ نیز صدق می‌کند. چنانچه با خواندن مطالب فوق به راهنمایی بیشتر دارید، می‌توانید با کارشناسان فروش ما در الولیزر تماس بگیرید. مشاوران ما سعی دارند تا بهترین راهنمایی‌ها را ارائه دهند تا بتوانید مناسب‌ترین نوع عینک را با توجه به امواج دستگاه لیزر و پایلت آن خریداری کنید. جهت تماس با شماره ۰۲۱۷۷۴۴۸۴۳۴ با ما در ارتباط باشید.

همچنین می توانید مقاله زیر را نیز مطالعه نمایید:

آیا اشعه لیزر ضرر دارد؟

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *