مقاله ها

آیا لیزر موهای زائد درد دارد؟

آیا لیزر درد دارد؟
5/5 - (1 امتیاز)

لیزر کردن به دلیل حذف دائمی موهای زائد توانسته محبوبیت بالایی بین افراد پیدا کند. اما موضوع مهمی که سبب ایجاد تردید در علاقه‌مندان به این روش می‌شود، احساس درد حین جلسه درمانی است. اما اینکه آیا احساس درد در حین لیزر واقعیت دارد یا نه موضوعی است که نیاز به بررسی تخصصی دارد. برخی افراد از درد بسیار شدید حین لیزر شکایت می‌کنند. این در حالی است که عده‌ای به هیچ وجه احساس درد در طول درمان خود ندارند. چنانچه قصد انجام لیزر مو زائد دارید اما بدلیل این موضوع مردد هستید، مقاله مناسبی برای مطالعه انتخاب کرده‌اید. در این مقاله به سوال شما در مورد آیا لیزر موهای زائد درد دارد؟ پرداخته و عوامل تاثیرگذار بر این موضوع را بررسی کرده‌ایم.

آیا لیزر موهای زائد درد دارد؟

همانطور که گفته شد برخی افراد از درد بسیار شدیدی که در جلسه لیزر موهای زائد خود داشته‌اند، شکایت می‌کنند. این در حالی است که عده‌ای دیگر عدم احساس کوچکترین دردی را بیان می‌کنند. این دو موضوع سبب شده تا مراجعه‌کنندگان دچار تردید‌هایی در خصوص میزان اثربخشی و کیفیت دستگاه لیزر شوند. برخی افراد معتقدند که عدم احساس درد حین لیزر موهای زائد به منزله بی‌تاثیر بودن امواج در حذف آن‌ها است. بر خلاف این موضوع دسته دیگری از افراد احساس درد را مبنی بر بی‌کیفیت بودن دستگاه لیزر می‌دانند. اما واقعیت چیست؟ قبل از هر چیزی باید بگوییم که احساس یا عدم احساس درد لیزر هیچگونه رابطه‌ای با کیفیت لیزر نداشته و این موضوع می‌تواند بسته به عوامل مختلف تغییر کند. در ادامه به بررسی پارامترهای تاثیرگذار بر شدت و ضعف این موضوع می‌پردازیم:

  • تاثیر تیپ پوستی افراد در احساس درد لیزر موهای زائد

اولین و موثرترین پارامتر در احساس درد لیزر موهای زائد تیپ پوستی افراد است. در حالت کلی افراد دارای ۶ تیپ پوستی مختلف هستند که از روشن تا بسیار تیره دسته‌بندی می‌شوند. عامل موثر در رنگ پوست ارتباط مستقیم با تعداد رنگدانه یا ملانین‌ها دارد. به این معنا که افراد سبزه در مقایسه با افرادی که پوست روشنی دارند از میزان ملانین بیشتری برخوردار هستند.  اما این ملانین چه تاثیری در میزان احساس درد در طول لیزر دارد؟ وقتی امواج لیزر به منظور حذف موهای زائد تابیده می‌شوند، بخشی از انرژی آن توسط ملانین پوست جذب می‌‌گردد. بنابراین کسانی که پوست تیره‌تری دارند، حین لیزر در مقایسه با افرادی که پوست روشن‌تری دارند احساس درد بیشتری می‌کنند.

  • تاثیر سیستم خنک‌کننده دستگاه در احساس درد لیزر موهای زائد

موضوع مهم دیگری که می‌تواند در احساس درد لیزر موهای زائد موثر باشد، فناوری سیستم خنک کننده دستگاه لیزر است. امروزه شاهد انواع مختلفی از دستگاه‌های لیزر در بازار هستیم که از سیستم‌های کولینگ متنوعی برخوردار هستند. این سیستم‌ها می‌توانند به کمک فناوری تماسی، هوا یا آب باشند. هر چه قدر که سیستم خنک‌کننده دستگاه لیزر قوی‌تر باشد، مراجعه‌کننده در حین درمان هیچگونه احساس دردی نخواهد داشت. چرا که این فناوری باعث می‌شود تا پوست در حین درمان خنک شود. در نتیجه حرارت لیزر تنها فولیکول مو را هدف قرار داده و دمای پوست به قدری زیاد نخواهد شد که باعث ایجاد درد شود. دستگاه‌های جدید و پیشرفته سعی دارند تا برای رضایت بیشتر، این موضوع را در الویت خود قرار دهند. بنابراین اغلب دستگاه‌های به روز از سیستم کولینگ بهینه‌ای برخوردار هستند.

  • تاثیر مودهای تابشی لیزر در احساس درد لیزر موهای زائد

یکی از نکات مهم و تاثیرگذار در میزان درد لیزر موهای زائد، مودهای تابشی دستگاه است. امروزه با تنوع بالای دستگاه‌های لیزر در بازار روبرو هستیم. مثلا در دستگاه‌هایی که مود آن‌ها طوری تنظیم شده تا انرژی لیزر ناگهانی تخلیه نشود، احساس درد کمتر خواهد بود. چرا که در چنین شرایطی انرژی به صورت باکس‌های پشت سر هم تخلیه می‌شود؛ در نتیجه پوست فرصت خواهد داشت تا به آرامی خنک شود. بنابراین مراجعه کننده احساس ناخوش‌آیندی از قبیل درد حین درمان را متوجه نخواهد شد.

  • تاثیر مهارت اپراتور در احساس درد لیزر موهای زائد

از دیگر موضوعات مهمی که در خصوص درد لیزر وجود دارد اما کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد، تخصص اپراتور است. هرچه اپراتور با دستگاه و انواع تیپ‌های پوستی آشنایی بیشتری داشته باشد می‌تواند تنظیمات مناسب‌تری را حین درمان اعمال کند. علاوه بر آن تجربه بالای اپراتور سبب می‌شود تا سرعت حرکت دست برای به حرکت درآوردن هندپیس روی پوست تناسب بیشتری به نسبت انرژی لیزر داشته باشد. همین موضوع خود می‌تواند تا حد زیادی از احساس درد در حین لیزر بکاهد.

  • تاثیر دمای اتاق لیزر در احساس درد لیزر موهای زائد

همانطور که گفته شد علت احساس درد لیزر ناشی از حرارت ایجاد شده روی پوست در اثر انرژی بالای امواج لیزر است. بنابراین یکی از عوامل کوچک اما تاثیرگذار در شدت این موضوع را می‌توان با دمای اتاق لیزر مرتبط دانست. هر چه دمای اتاق لیزر سردتر باشد در نتیجه بیمار در طول لیزرینگ احساس درد کمتری خواهد داشت.

  • تاثیر رعایت نکات مراقبتی قبل از درمان در احساس درد لیزر موهای زائد

تاکید متخصصان این حوزه در رعایت نکات مراقبتی قبل از درمان بی‌دلیل نیست. این موضوع در کنار کمک به نتایج مثبت نهایی در داشتن پروسه درمانی راحت و بدون درد نیز تاثیرگذار است. بنابراین کسانی که به دنبال لیزر موهای زائد بدون درد هستند، حتما باید توصیه‌های پزشک را قبل درمان جدی بگیرند. هیدراته نگه داشتن پوست، شیو موهای زائد قبل درمان، عدم برنزه کردن پوست و … از جمله این موارد هستند.

جمع بندی

چنانچه در خواندن این مقاله ما را همراهی کرده باشید به پاسخ سوال آیا لیزر موهای زائد درد دارد؟ رسیده‌اید. همان طور که گفته شد احساس درد در لیزر هیچگونه ارتباطی با کیفیت نتایج مثبت نهایی ندارد. بلکه یک موضوع نسبی مرتبط با فناوری‌های دستگاه لیزر و همچنین شرایط پوستی مراجعه‌کننده است. با در نظر گرفتن جمیع موارد عنوان شده فوق می‌توان میزان احساس درد در حین لیزر را کاهش داد. در کنار این موضوع داوطلبان لیزر مو می‌توانند با صلاح‌دید پزشک متخصص از پمادهای بی‌حس کننده و غیره کمک بگیرند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *