مقاله ها

بررسی درمان‌های ترکیبی با آر اف فرکشنال

درمان های ترکیبی آر اف فرکشنال
5/5 - (1 امتیاز)

داشتن پوستی جوان‌ و شاداب یکی از اصلی‌ترین خواسته‌های اغلب افرادی است که به زیبایی خود اهمیت می‌دهند. همین موضوع سبب شده تا دستگاه‌های متنوعی با هدف تحریک پوست در راستای جوان‌سازی آن ساخته شوند. در بین دستگاه‌هایی که وارد بازار شده‌اند تنها چند مورد از آن‌ها توانسته توجه پزشکان و بیماران را جلب کنند. زیرا کاندیدهای عملیات زیبایی درمان‌هایی با تعداد جلسات کم، بدون عوارض جانبی و نتایج با ماندگاری بیشتر را ترجیح می‌دهند. یکی از این موارد که توانسته طرفداران بسیاری را پیدا کند تکنولوژی‌های بر پایه امواج RF است. این امواج دارای مکانیسم غیرتهاجمی بوده و با کم‌ترین عوارض جانبی نتایج موثری را جهت جوان‌سازی پوست ایجاد می‌کنند.

علاوه بر آن، تکنولوژی آر اف را می‌توان در اغلب تیپ‌های پوستی و کاربردهای گسترده مورد استفاده قرار گیرد. در چند سال اخیر پزشکان به استفاده از درمان‌های ترکیبی با آر اف فرکشنال روی آورده‌اند. درمان‌های ترکیبی را می‌توان در هر کلینیک پوست بکار برد. این روش با رضایت بالای بیماران و پزشکان همراه بوده و کمک بسیاری در کاهش زمان رسیدن به نتایج می‌کنند. در همین راستا در این مقاله سعی کرده‌ایم تا به بررسی درمان‌های ترکیبی با آر اف فرکشنال بپردازیم.

این مقاله ترجمه ای است از مقاله:
Fractional radiofrequency based combinations for augmented skin rejuvenation results
(دانلود مقاله اصلی)

 

درمان‌های ترکیبی با آر اف فرکشنال

گذر زمان سبب ایجاد حالتی ناخوش‌آیند در پوست می‌گردد. به این معنا که پوست حالتی افتاده و پر چین و چروک پیدا می‌کند. بنابراین جوان‌سازی پوست یک خواست مشترک در بین افراد به حساب می‌آید. به همین دلیل دستگاه‌ها و روش‌های زیادی برای کند کردن این روال اختراع شده و به بازار عرضه شده‌اند. هر یک از این روش‌ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. بنابراین باید با توجه به شرایط و خواست بیمار مناسب‌ترین گزینه ممکن انتخاب شود. از جمله پرطرفدارترین و پرکاربردترین این روش‌ها می‌توان به درمان‌هایی برپایه انرژی EBD، IPL، لایه برداری شیمیایی، انرژی فرکانس رادیویی(RF) ، میدان الکترومغناطیسی پالسی (PEMF) ، لیزر(NAFL) ، روشPRP  و … اشاره کرد. در بین تمامی موارد گفته شده روش آر اف فرکشنال یکی از موثرترین و کم عارضه‌ترین گزینه‌ها محسوب می‌شود. به طوری که در تعداد جلسات کم و بدون ایجاد مشکلی خاص می‌توان شکایت‌های پوستی بیمار را برطرف کرد.

امواج آر اف فیبرهای کلاژن موجود در لایه درم پوست را از طریق جریان الکتریکی نوسانی گرم می‌کند. این حرارت ایجاد شده سبب ایجاد تغییراتی در ساختار پوست شده و سلول‌ها را تحریک به کلاژن‌سازی می‌کند. در پی این موضوع پوست حالتی جوان‌تر پیدا کرده و نتایجی با ماندگاری بالا حاصل می‌گردد. دستگاه RF قابلیت استفاده در انواع تیپ‌های پوستی را داشته و تولید آن در مقایسه با دستگاه‌های مشابه ارزان‌تر است. در نتیجه اکثر متخصصان پوست و زیبایی برای درمان بیماران خرید آن را ترجیح می‌دهند. ناگفته نماند که این موضوع دلیل بر خوب نبودن سایر روش‌های جوان‌سازی پوست نیست. بلکه تمامی آن‌ها دارای نکات مثبت خاص خود بوده و در اغلب موارد پزشکان استفاده از آن‌ها را ترجیح می‌دهند. بنابراین تکنیک‌های ترکیبی با آر اف فرکشنال به عنوان گزینه‌ای بسیار ایده‌آل توجه پزشکان را به خود جلب کرده است. در ادامه به بررسی تک تک روش‌های ترکیبی مختلف پرداخته شده است.

روش ترکیبی FR با IPL و  PEMF

ترکیب روش‌های IPL و PEMF با روش RF از جمله موثرترین روش‌های جوان‌سازی و درمان مشکلات پوستی هستند. استفاده از این روش ترکیبی بر اساس سیستم درمانی Venus Versa  مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبق این سیستم از IPL برای از بین بردن ضایعات رنگی و عروقی خوش خیم پوست بهره می‌گیرند. از طرفی اپلیکاتور DiamondPolar با تقویت RF و PEMF باعث افزایش تولید کلاژن و در نتیجه کاهش افتادگی پوست می‌گردد. این موضوع در کنار ایجاد پوستی سفت باعث محو شدن چین و چروک‌های پوستی نیز می‌شود. این دو مرحله توسط سیستم نانو فرکشنال RF دنبال شده و مشکلات پوستی به طور قابل توجهی درمان می‌گردند. از بین بردن زخم‌ها، روزاسه، منافذ بزرگ پوست، دیسکرومی و رنگدانه‌ها از جمله مزایای استفاده از این ترکیب روش‌ها است. به دلیل سه مرحله‌ای بودن مراحل درمانی این روش را با نام TriBELLA می‌شناسند. بیماران می‌توانند با سه جلسه درمانی با فاصله ۴ تا ۵ هفته‌ای به نتایج ایده‌آل خود دست یابند. نتایج نهایی حاصل از این درمان حدود ۳ ماه بعد به طور واضح قابل مشاهده خواهند بود. در شکل شماره ۱ می‌توانید به وضوح تاثیر مثبت این روش درمانی را بررسی کنید.

نتیجه درمان ترکیبی با آر افشکل ۱. تصویر A قبل از انجام جلسه درمانیTriBELLA  و تصویر B بعد از گذراندن مراحل درمانی گرفته شده است. با مقایسه این تصاویر می‌توان شاهد از بین رفتن کامل لکه‌ها و آسیب‌های ناشی از نور آفتاب بر روی پوست بود.

روش ترکیبی IPL با RF و FRF

استفاده از روش درمانی IPL با RF و FRF یکی دیگر از روش‌ها ترکیبی موثر برای درمان مشکلات پوستی است. شواهد نشان داده‌اند که نتایج مثبت فوق‌العاده‌ای را به کمک ترکیب صحیح این سه روش می‌توان به دست آورد. به این صورت که باید از درمان IPL و روش‌های آر اف فرکشنال و FRF (به طور همزمان) به شکل غیر متناوب بهره گرفته شود. درمان به صورت ۶ جلسه‌ای و یک در میان به کمک IPL و RF – FRF خواهد بود. از جمله مزایای این کار می‌توان به کاهش چین و چروک‌ها و درمان ضایعات رنگی و عروقی پوست اشاره کرد. همچنین جلسات درمانی بدون درد و عارضه جانبی احتمالی خواهند بود. در شکل شماره ۲ می‌توان به طور واضح کاهش خطوط صورت بعد از درمان را مشاهده کرد.

ترکیب آر اف با آی پی الشکل ۲. تصویر A قبل از انجام جلسه درمانی و تصویر B بعد از گذراندن مراحل درمانی گرفته شده است. درمان به صورت سه جلسه با IPL و سه جلسه با RF و FRF انجام شده است. با مقایسه این دو تصویر می‌توان شاهد از بین رفتن چین و چروک به وجود آمده بر روی پوست بود.

روش ترکیبی FRF با لایه‌برداری شیمیایی اسید تری‌ کلوراستیک (PEEL)

هر دو روش میکرونیدلینگ FRF و لایه‌برداری شیمیایی از درمان‌های موثر برای جوان‌سازی پوست هستند. البته در لایه‌برداری شیمیایی از مواد درمانی مختلفی با توجه به نوع مشکل بیمار استفاده می‌شود. به همین دلیل فاکتورهای مختلفی مثل نوع پوست بیمار، تعداد جلسات درمانی، انتظارات بیمار و … باید بررسی شوند. به عنوان مثال اسید تری کلرواستیک می‌تواند برای درمان مشکلات سطحی پوست استفاده شود. از جمله این مشکلات می‌توان به چروک‌های سطحی، از بین بردن زخم‌های آکنه و مواردی از این قبیل اشاره کرد. طبق این گفته در یک تحقیق از ترکیب دو روش لایه‌برداری شیمیایی و FRF بهره برده‌اند. بیماران در چهار جلسه، با فاصله بین ۴ تا ۶ هفته بصورت ترکیبی با این دو روش درمان شدند. طبق نتایج به دست آمده پیشرفت قابل توجهی در پوست بیماران در مقایسه با استفاده از هر یک از این روش‌ها به صورت جداگانه مشاهده شد. همچنین هیچ نشانه‌ای از عوارض جانبی احتمالی مثل هایپرپیگمانتاسیون، اسکار، عفونت یا غیره در بیماران بروز پیدا نکرد. این درحالی بود که در صورت استفاده از روش لایه‌برداری شیمیایی به تنهایی اکثر بیماران شاهد برخی عوارض جانبی می‌شوند. تصویر شماره ۳ نتایج حاصل بعد از درمان ترکیبی آر اف فرکشنال با لایه‌برداری شیمیایی را به وضوح نشان می‌دهد.

روش FRFشکل ۳. تصویر A قبل از انجام هر گونه اقدام درمانی را بر روی پوست بیمار نشان می‌دهد. تصویر B بعد از چهار جلسه درمانی با روش ترکیبی FRF و لایه‌برداری با تری ‌کلراستیک اسید گرفته شده است. در تصویر B بیمار پوستی شفاف‌تر و زیباتری را به دست آورده است.

روش ترکیبی تقویت کننده‌های بافت با RF

روش‌های مختلفی به منظور درمان مشکلاتی مثل زخم و آکنه ایجاد شده بر روی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند. طبق تحقیقات انجام شده یکی از بهترین و موثرترین این روش‌ها استفاده از روش ترکیبی تقویت‌کننده‌های بافت با FR است. بر اساس آخرین بررسی‌هایی که بر روی ۳۵۲ بیمار انجام شده نتایج قابل توجهی در همین راستا حاصل شد. در این تحقیق سعی شد تا به مقایسه نتایج به دست آمده از روش ترکیبی و غیر ترکیبی پرداخته شود. بنابراین دسته‌ای از بیماران را با آر اف فرکشنال و دسته‌ای دیگر را با تزریق کلسیم هیدروکسی آپاتیت درمان کردند. طبق ارزیابی‌های انجام شده ترکیب روش‌های RF و تزریق CaHA نتایج بهتری در مقایسه با انجام هر یک از آن‌ها به تنهایی ایجاد کرد. شما می‌توانید در شکل ۴ این گفته را به وضوح مشاهده کنید.

ترکیب CaH و FRFشکل ۴. تصویر A قبل از انجام درمان و تصویر B بعد از استفاده درمان ترکیبی تزریق CaHA و FRF گرفته شده‌اند. به وضوح قابل مشاهده است که زخم‌ها و آکنه‌های پوستی در تصویر دوم به کلی محو شده‌اند.

روش ترکیبی میکروپلاسما آر اف با سونوفورز ویتامین C

آر اف فرکشنال توسط انرژی میکروپلاسمای حاصله از یونیزاسیون نیتروژن موجود در هوا سبب جوان‌سازی و درمان مشکلات پوستی می‌گردد. چرا که پلاسما باعث تحریک سلول‌های لایه اپیدرم پوست می‌گردد. سپس در اثر انرژی حرارتی بافت چربی انباشته شده در آن‌جا را از بین می‌برد. در نتیجه این کار پوست به سمت داخل کشیده شده و تاثیرات مثبت آن به مرور روی پوست ظاهر می‌گردد. از طرفی دیگر استفاده از میکروپلاسما آر اف باعث رشد نئوکولاژنز می‌شود. بنابراین بافت پوست فرسوده از یک میکروکانال توسط لایه اپیدرم برای تحویل داروها یا مواد شیمیایی استفاده می‌کند. پزشکان از این موضوع استفاده کرده و مواد مغذی مورد نیاز پوست را وارد آن می‌کنند. یکی از این موارد استفاده از روش ترکیبی میکروپلاسما RF با سونوفورز ویتامین C است.  نتایج حاصل از ترکیب این دو روش مشهود بوده و در تصویر ۵ کاملا می‌توان این گفته را لمس کرد.

ترکیب دارو و FRFشکل ۵. تصویر A قبل و تصویر B بعد از درمان با روش ترکیبی میکروپلاسما RF با داروی ترانسپیدرمیال اسید رتینوئیک را نشان می‌دهد. همان طور که واضح است اغلب لکه‌های پوستی و چروک‌های سطحی پوست از بین رفته‌اند.

روش درمان ترکیبی RF با فتودینامیک تراپی

طبق تجربه‌های بدست آمده آمینه اسید وولونیک-5 (5-ALA) و PDT برای درمان پیری و مشکلات پوستی گزینه ایده‌آلی محسوب می‌شود. در این روش از فوتودینامیک تراپی به همراه روش آر اف فرکشنال بهره می‌برند. به این صورت که در طول این روش ترکیبی از 5-ALA به مقدار ۵ درصد استفاده می‌کنند. طول درمان در حدود یک ساعت بوده و در ادامه آن نتایج منحصر به فرد و ایده‌آلی ایجاد می‌گردد. نکته مهم بعد از درمان این است که تا ۴۸ ساعت بعد از درمان نباید در معرض آفتاب قرار گرفت. همچنین پزشکان با صلاح‌دید خود برخی پمادهای ترمیم‌کننده‌ای را تجویز می‌کنند که در مصرف مرتب آن‌ها باید دقت نمود.

روش درمان ترکیبی RF غیر تهاجمی با آر اف فرکشنال

فناوری غیر تهاجمی ENDYMED 3DEEP از مجموعه‌ چندین منبع RF برای درمان مشکلات پوستی و جوان‌سازی آن استفاده می‌کند. به این صورت که چندین میدان الکتریکی با عمق‌های نفوذ متفاوت ایجاد می‌شود. در نتیجه آن لایه‌های درم و هیپودرم پوست را تحت تاثیر قرار می‌دهند. همچنین این موضوع سبب می‌شود پزشک بتواند سطوح مختلف شکنندگی پوست را توسط هندپیس یا میکروسوزن‌های RF هدف قرار دهند. استفاده از این روش ترکیبی سبب می‌شود، ابتدا توسط ماتریسی حاوی 112 الکترود کوچک لایه اپیدرم پوست تحریک شود. این تحریک در نتیجه ایجاد حرارت در ناحیه تحت درمان ایجاد می شود. سپس به کمک ماتریس 5 × 5 بسیار تیز و مخروطی با میکرونیدل غیر عایق انرژی RF وارد عمل می‌شود. این روش ترکیبی که با عنوان فناوری 3DEEP شناخته می‌شود باعث بازسازی دوباره پوست و تولید کلاژن بیشتر می‌گردد. برای درک بهتر تاثیر این روش به شکل ۶ توجه کنید.

روش 3DEEPشکل 6. تصویر A قبل از انجام درمان و تصویر B بعد از استفاده از فناوری غیر تهاجمی 3DEEP گرفته شده است. همان طور که می‌توان متوجه شد پوست ظاهری بسیار جوان و شاداب پیدا کرده است.

روش درمان ترکیبی RF با فعالیت‌های اکتیو ماهیچه‌ای

Legend Pro+ یک دستگاه جون‌سازی پوست بر پایه فناوری RF است. در این دستگاه حداکثر چهار لایه مختلف بافت، از اپیدرم تا عضله تحریک می‌شوند. برای این منظور معمولا از سه الکترود برای تولید گرمایش RF متراکم جهت تحریک ماهیچه‌ها بصورت دینامیکی موازی(DMA) بهره برده‌اند. الکترودهای TriPollar برای پوشش همگن بیشتر و اثر حرارتی ایده‌آل، جهت قطبیت را در حین درمان تغییر می‌دهند. از طرفی دیگر از الکترودهای فوق نازک توسط RF استفاده می‌کنند. بنابراین واکنش الکترولیتی در پوست ایجاد شده و تغییرات شیمیایی گذرا در آن مشاهده می‌گردد. این موضوع سبب تحریک پوست برای ایجاد نئوفیبروژنز می‌شود. طبق بررسی‌های انجام شده محققان متوجه افزایش قابل توجهی در میزان کلاژن تولید شده توسط این روش در پوست شدند. علاوه بر این، تاثیرات RF TriPollar منجر به افزایش پاسخ پوست به انرژی ترکیبی می‌شود. در نتیجه، باعث کاهش امپدانس بافت و افزایش اتساع عروق گردیده و بیمار درد و ناراحتی حین درمان احساس نمی‌کند. مهم‌ترین مزیت استفاده از این روش سفت شدن و درمان افتادگی پوست می‌باشد. در شکل ۷ تاثیرات ایجاد شده بر روی درمان افتادگی پوست کاملا مشهود است.

روش Tripolar و DMAشکل ۷. تصویر A قبل از انجام درمان و تصویر B بعد از درمان ترکیبی TriPollar RF با DMA را نشان می‌دهد. همان طور که ملاحظه می‌شود تا حد بسیار زیادی مشکل افتادگی پوست برطرف گردیده است.

نکات کلی در مورد درمان‌های ترکیبی با آر اف فرکشنال

طی چند دهه گذشته تقاضای افراد برای جوان‌سازی صورت و بدن رشد چشمگیری داشته است. از طرفی دیگر افراد به دنبال روش‌های غیرتهاجمی، ایمن و موثر برای بهبود مشکل خود هستند. انرژی RF از جمله روش‌های موثر برای درمان مشکل‌های مختلف پزشکی و زیبایی است. این روش بدلیل هزینه پایین، ایمنی و اثربخشی بالا توانسته توجه بسیاری از بیماران و پزشکان را جلب کند. در ادامه همین موضوع درمان‌های ترکیبی در زیبایی پوست به دلیل مزایای بالایی که دارند با استقبال مردم همراه شده‌اند. چرا که با ترکیب چند روش، نتایج برتر از مزایای هر روش درمانی حاصل می‌شود. پروتکل‌های ترکیبی را می‌توان با توجه به شرایط خاص پوست برای بیماران تنظیم کرد.

روش درمانی آر اف فرکشنال دارای مکانیسم عملکرد چند منظوره است. به همین دلیل یکی از بهترین گزینه‌ها برای استفاده در درمان‌های ترکیبی است. همان طور که در این مقاله‌ نیز صحبت شد می‌توان FRF را به صورت ترکیبی با روش‌های مختلفی مثل لایه‌بردارهای شیمیایی مورد استفاده قرار داد. همچنین طبق تصاویر قبل و بعد درمان می‌توان شاهد نتایج مثبت توسط درمان‌های ترکیبی با آر اف فرکشنال بود. توصیه می‌شود پزشکانی که قصد دارند در کمترین زمان به بهترین نتایج درمانی برسند از درمان‌های ترکیبی RF بهره ببرند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *