مقاله ها

جوابدهی لیزر دایود

جوابدهی لیزر دایود
4.7/5 - (4 امتیاز)

چندین سال است که از ساخت اولین دستگاه لیزر با هدف حذف دائمی موهای زائد بدن می‌گذرد. با توجه به مزایای قابل توجه، این دستگاه‌ها توانسته‌اند جایگاه ویژه‌ای را در بین افراد پیدا کنند. چرا که با پشت سر گذاشتن جلسات درمانی می‌توان به پوستی نرم، صاف و بدون مو برای همیشه دست یافت. یکی از پرطرفدارترین انواع این دستگاه‌ها، لیزر دایود می‌باشد. دستگاه لیزر دایود دارای طول موج ۸۰۸ تا ۸۱۰ نانومتر بوده و قدرت اثربخشی نسبتا بالایی را دارا است. امروزه می‌توان انواع مختلفی از دستگاه‌های لیزر دایود را با نام‌های دایود لومینا، سوپرانو و تیتانیوم در بازار پیدا کرد. چنانچه قصد دارید تا در مورد این نوع از دستگاه لیزر و به خصوص جوابدهی لیزر دایود بیشتر بدانید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

قبل از ادامه مطلب اگر به دنبال خرید یک لیزر دایود با جوابدهی بسیار عالی هستید، با ما تماس بگیرید.

دستگاه لیزر دایود چیست؟

لیزر دایود از جمله ایمن‌ترین روش‌های از بین بردن موهای اضافی بدن است. این دستگاه گزینه‌ای مناسب برای حذف دائمی موهای زائد ایرانیان است. چرا که بدلیل انرژی و طول موجی که دارا است، توانایی بالایی در هدف قرار دادن تیپ پوست ایرانیان دارد. دستگاه لیزر دایود در صورت انجام اصولی تنظیمات کاملا بی‌خطر و بدون عارضه جانبی خواهد بود. دستگاه‌های مبنی بر تکنولوژی لیزر دایود از جمله دستگاه‌های پیشرفته و مدرن بازار به حساب می‌آیند. این دستگاه‌ها بر پایه منبع انرژی نیمه‌ هادی کار می‌کنند که از دلایل نامگذاری آن به نام لیزر دایود می‌باشد.

دستگاه لیزر دایود در حین درمان طول موجی در حدود ۸۰۸ الی ۸۱۰ نانومتر را از خود ساطع می‌کند. این طول موج رقمی ایده‌آل برای هدف قرار دادن فولیکول‌های مو است. همچنین می‌تواند موهای زائد تیره و ضخیم را در کمترین تعداد جلسات درمانی از بین ببرد. زنان و مردانی که به دنبال راهکاری برای حذف دائمی موهای زائد بدن خود هستند، می‌توانند به ایده‌آل‌ترین نتایج مثبت نهایی بعد از جلسات درمانی در هر نقطه‌ای از بدن برسند.

 چرخه رشد مو

قبل پرداختن به تعداد جلسات درمانی و میزان جوابدهی لیزر دایود، بهتر است نگاهی به چرخه رشد مو داشته باشیم. در حالت کلی مو سه مرحله را حین رشد خود پشت سر می‌گذارد. نکته جالبی که در جوابدهی لیزر دایود وجود دارد این است که هر سه مرحله بصورت همزمان سپری می‌شوند. به این معنا که شاید در آن واحد در ناحیه مشخصی از بدن موهایی وجود داشته باشند که هر کدام از آن‌ها در مرحله مختلفی هستند. در ادامه به معرفی مراحل رشد مو می‌پردازیم:

 • آناژن (مرحله اول)

اولین مرحله رشد مو، مرحله آناژن است. در این مرحله فولیکول مو در حالتی سالم و دست نخورده قرار دارد. برای همین گفته می‌شود جهت رسیدن به بالاترین میزان جوابدهی لیزر دایود، باید مو در مرحله آناژن باشد. چرا که مو به ریشه وصل بوده و با ساطع شدن امواج لیزر مستقیما تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

 • کاتاژن (مرحله دوم)

دومین مرحله از چرخه رشد مو آناژن نامگذاری شده است. در این مرحله رشد مو تقریبا متوقف شده است. زیرا مو به ریشه وصل نبوده و پیاز مو از بین رفته است. به همین دلیل موهایی که حین لیزر مو زائد در مرحله کاتاژن قرار دارند شانسی برای از بین رفتن ندارند. چرا که ریشه‌ای برای تخریب به کمک انرژی لیزر وجود ندارد.

 • تلوژن (مرحله سوم)

آخرین مرحله از چرخه رشد مو تلوژن نام دارد که موها در حالت استراحت قرار دارند. موهایی که در مرحله تلوژن قرار دارند توسط موهایی که وارد فاز آناژن شده‌اند از فولیکول بیرون انداخته می‌گردند.

طبق تعریف‌های بالا می‌توان متوجه شد که بخشی از موها می‌توانند در حالت آناژن باشند. در حالی که بخشی دیگر در فاز کاتاژن و تلوژن قرار دارند. برای جوابدهی لیزر دایود و هر لیزر دیگری موها باید در مرحله آناژن باشند. زیرا تنها در این مرحله مو به فولیکول (ریشه) متصل است. لذا برای مختل کردن چرخه رشد مو و حذف دائمی آن‌ها باید تمامی موها یک بار در مرحله آناژن تحت تاثیر امواج لیزر قرار بگیرند. معمولا طی شدن هر سه مرحله آناژن، کاتاژن و تلوژن یک ماه طول می‌کشد. به همین دلیل ایده‌آل‌ترین حال برای پشت سر گذاشتن جلسات درمانی لیزر مو ۴ هفته یک بار است.

چرخه رشد مو

چرخه رشد مو

عوامل موثر در جواب دهی لیزر دایود

برای اینکه بتوان در لیزر موهای ناخواسته بدن به نتیجه مطلوبی دست یافت باید پارامترهای مختلفی را در نظر گرفت. این پارامترها سیستمی و غیر سیستمی بوده و به همین دلیل می‌توانند از شخصی به شخص دیگر متفاوت باشند. لذا جوابدهی لیزر دایود در بازه زمانی مشخص می‌تواند برای هر شخصی متغیر باشد. برای درک بهتر این موضوع در زیر به اصلی‌ترین عوامل موثر در جواب دهی لیزر دایود می‌پردازیم:

 • نوع مو

یکی از موضوعات مهم در اثربخشی لیزر موهای زائد جنس و ضخامت موها است. همان طور که گفته شد امواج لیزر توسط ملانین مو جذب شده و سبب آسیب به فولیکول مو می‌شوند. در نتیجه موهایی که حالتی ضخیم‌تر و تیره‌تری را دارند بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرند. این موضوع سبب شده تا افراد با موهای ضخیم و تیره در مقایسه با افراد مو کرکی و روشن موفقیت بالایی را در نتیجه لیزر درمانی کسب کنند.

 • تیپ پوستی

برای اینکه امواج لیزر به راحتی توسط ملانین مو جذب شوند باید اختلاف رنگ پوست و فولیکول مو مشهود باشد. این تضاد رنگ سبب می‌شود تا کاندیدهای لیزر مو در تعداد جلسات کمتر به نتیجه ایده‌آل خود دست یابند. پس افراد با پوست روشن و موی تیره بهترین جوابدهی لیزر دایود را خواهند داشت.

 • انرژی دستگاه لیزر

مهم‌ترین موضوع در میزان موفقیت حذف موهای زائد بدن، انرژی دستگاه لیزر است. این انرژی باید در حدی باشد که بدون آسیب رساندن به بافت ناحیه درمانی چرخه رشد مو را مختل کند. ایده‌آل‌ترین حد انرژی لیزر دایود برای تیپ‌های پوستی دو و سه تقریبا ۳۰ الی ۳۵ ژول بر سانتی‌متر مربع است. در حالی که این حد انرژی برای پوست‌هایی با رنگ تیره‌تر کمتر خواهد بود.

 • سایز هندپیس دستگاه

مورد بعدی که می‌تواند در جواب‌ دهی لیزر دایود تاثیرگذار باشد، قطر پرتو لیزر است. قطر پرتو لیزر ارتباط مستقیم با سایز هندپیس دستگاه دارد. علت اهمیت این موضوع به دلیل میزان حجم انتقال فوتون‌های انرژی به ناحیه درمانی است. هر چه سایز هندپیس دستگاه بزرگتر باشد قطر پرتو لیزر نیز بیشتر خواهد بود. در نتیجه فوتون‌های بیشتری به ناحیه درمانی برخورد می‌کنند. لذا موفقیت در نتایج مثبت نهایی در مقایسه با دستگاه لیزر دایود با هندپیس کوچکتر، کمتر خواهد بود.

 • تایم پالس دستگاه

از دیگر عوامل مهم تاثیرگذار در تعداد جلسات درمانی ایده‌آل برای رسیدن به نتایج مطلوب درمانی زمان پالس لیزر است. زمان پالس بهینه در دستگاه‌های لیزر مو دایود بر اساس تحقیقات انجام شده ۱۰۰ میلی ثانیه در نظر گرفته می‌شود.

طبق گفته‌های مذکور می‌توان به این نتیجه رسید که جواب دهی لیزر دایود وابسته به عوامل متعددی است. برخی از این عوامل از قبیل تیپ پوستی و مو مربوط به شخص بیمار است. در حالی که برخی دیگر از پارامترها مرتبط با تکنولوژی و نوع دستگاه هستند. بنابراین جواب دهی لیزر دایود در هر فردی متفاوت خواهد بود.

تعداد جلسات لیزر دایود

با توجه به مطالب گفته شده در بالا می‌توان به این نتیجه رسید که برای رسیدن به نتایج مطلوب باید چندین جلسه درمانی را با فاصله زمانی مشخص پشت سر گذاشت. اصلی‌ترین دلیل این گفته مربوط به چرخه رشد مو است. همان طور که عنوان شد چرخه رشد مو شامل سه مرحله اصلی می‌باشد. در حالت کلی، تقریبا ۲۰٪ از موها در مرحله آناژن قرار می‌گیرند. از آنجایی که در لیزر درمانی باید موها در فاز آناژن باشند، الزامی است که هر ۴ هفته جلسه درمانی تکرار شود. همچنین باید توجه داشته باشید که حجم موها در هر جلسه درمانی تنها ۲۰ درصد کاهش می‌یابد. زیرا تنها ۲۰ درصد از موها (در مرحله آناژن) هدف قرار می‌گیرند.

با یک جمع‌بندی می‌توان گفت، جوابدهی لیزر دایود بسته به پارامترهای مختلف به ۴ تا ۸ جلسه درمانی نیاز دارد. بعنوان نکته نهایی نیز این دستگاه لیزر تا ۷۰ درصد توانایی از بین بردن دائمی موهای زائد را دارد. البته برای حفظ نتایج نهایی توصیه می‌شود سالانه یکبار بعد اتمام دوره درمان جلسه درمانی دیگری را نیز داشته باشید.

راهکارهایی برای رسیدن به بالاترین میزان جوابدهی لیزر دایود

لیزر دایود یکی از بهترین دستگاه‌های لیزر حذف موهای زائد است. با این حال با انجام یک سری نکات طلایی می‌توان میزان اثربخشی آن را افزایش داد. در ادامه چند مورد از مهم‌ترین این راهکارها را برای رسیدن به بالاترین میزان جوابدهی لیزر دایود جمع‌آوری کرده‌ایم:

ناحیه‌ درمانی باید عاری از هر گونه لوسیون و کرم‌های آرایشی و بهداشتی باشد.

یک روز قبل از جلسه درمانی لیزر دایود ناحیه مورد نظر شیو شود.

به هیچ عنوان در طول دوره درمانی نباید اقدام به کندن موها از ریشه کرد.

به منظور جلوگیری از هر گونه عارضه جانبی توصیه می‌شود حتما سوابق بیماری و درمانی مراجعه‌کننده مورد بررسی قرار بگیرد.

مراجعه کننده در طول جلسات درمانی نباید در معرض نور مستقیم آفتاب و برنزه کردن پوست خود قرار بگیرد.

در صورت نیاز می‌توان از برخی پمادهای ضد التهاب به تجویز پزشک متخصص بهره برد.

چنانچه تا این بخش از مقاله همراه ما بوده‌اید، متوجه خواهید شد که لیزر دایود یکی از بهترین نتایج را در میان دستگاه‌های مشابه دارد. این دستگاه با طول موج ۸۰۸ نانومتر عمق مناسبی از پوست را هدف قرار می‌دهد. بنابراین مراجعه‌کنندگان با گذراندن حداقل ۴ و حداکثر ۸ جلسه درمانی می‌توانند با موهای زائد خود خداحافظی کنند.

بازگشت به لیست

3 دیدگاه در “جوابدهی لیزر دایود

 1. نسرین گفت:

  من ۱۰ جلسه با دستگاه دایود لیزر انجام دادم کلا ۱۰ درصد ریزش داشت.اصلا دسگاه خوبی نیست توصیه میکنم با دستگاه کندلا انجام بدید جوابدهیش خیلی بهتره از دایود هست

 2. نسرین گفت:

  من ۱۰ جلسه با دستگاه دایود لیزر انجام دادم کلا ۱۰ درصد ریزش داشت.اصلا دستگاه خوبی نیست توصیه میکنم با دستگاه کندلا انجام بدید جوابدهیش خیلی بهتره از دایود هست

  1. با سلام
   بستگی به نوع لیزر مورد استفاده و مهارت اپراتور نیز دارد.
   باید همه جوانب رو در نظر گرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *