مقاله ها

لیزر سه طول موج: اثربخشی و ایمنی حذف موهای زائد در انواع تیپ‌های پوستی IV تا  V

بازده لیزر سه طول موج
5/5 - (1 امتیاز)

کاهش موهای زائد با لیزر (LHR) یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای رهایی از شر موهای اضافی بدن برای همیشه است. سیستم‌های لیزری توسعه یافته‌ در سال‌های اخیر، طول‌ موج‌ها و طیف‌های نوری مختلفی را برای حذف موهای زائد دربر می‌گیرند. انتخاب بهترین طول موج به منظور از بین بردن موهای زائد بدن باید بر اساس نوع پوست و ویژگی‌های مو مانند تراکم، ضخامت، رنگ (میزان ملانین) و عمق آن صورت بگیرد. به منظور هدف قرار دادن تمامی انواع موها در همه تیپ‌های پوستی، نوع جدیدی از دستگاه‌های لیزر طراحی شده‌اند. این دستگاه‌ها ترکیبی از سه طول موج‌ مختلف را بدون کوچکترین عارضه جانبی جهت رفع همیشگی موهای اضافی ارائه می‌کنند. این دستگاه‌ها با نام لیزر سه طول موج (۷۵۵، ۸۱۰ و  ۱۰۶۴ نانومتر) در بازار موجود هستند. چنانچه قصد آشنایی و کسب اطلاعات بیشتر در مورد جوابدهی لیزر دایود سه طول موج را دارید در این مقاله همراه ما باشید.

لینک مقاله اصلی

مقدمه‌ای بر آشنایی با دستگاه لیزر سه طول موج حذف موهای زائد

در لیزر موهای زائد انرژی لیزر با طول موج خاص به طور انتخابی توسط فولیکول مو جذب می‌شود. به طوری که سبب ایجاد حرارت شده و سلول‌های بنیادی فولیکولی در پیاز مو را هدف قرار می‌دهند. در نتیجه دناتوره شدن سلول‌های بنیادی شاهد ریزش مو و عدم رشد مجدد در دوره‌های درمانی خواهیم بود. آنچه در حذف مو زائد با لیزر اهمیت دارد، ماهیت انتخابی جذب انرژی برای از بین بردن مو است. به این صورت که هیچ آسیبی به بافت‌های اطراف وارد نشده و عارضه جانبی مشاهده نخواهد شد.

از جمله موثرترین و پرطرفدارترین موارد در زمینه حدف موهای زائد لیزرهای Nd:YAG با طول موج ۱۰۶۴ نانومتر، لیزر دایود با طول موج ۸۱۰ نانومتر و لیزر الکساندرایت با طول موج 755 نانومتر هستند. هر کدام از این طول موج‌ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. به این صورت که تنها با یکی از طول موج‌های فوق‌الذکر امکان حذف مو در تمامی تیپ‌های پوستی وجود ندارد. مثلا لیزر الکساندرایت گزینه مناسبی برای حذف موهای کرکی و رنگ روشن است؛ زیرا عمق نفوذ متوسطی دارد. در نتیجه موهایی با سطوح نسبتاً کم ملانین، که معمولاً در پوست‌های روشن‌تر یافت می‌شود را هدف قرار می‌دهد. در حالی که لیزر دایود و ان دی یاگ موهای قرار گرفته در فاز بذر نهان را از بین می‌برند. چرا که قدرت نفوذ بالایی داشته و توانایی تحت تاثیر قرار دادن موهای عمیق را دارا است. بنابراین حذف موهای زائد در تمامی تیپ‌های پوستی و مویی با در اختیار داشتن دستگاه سه طول موج ممکن است.

بررسی دستگاه سه طول موج حذف موهای زائد

لیزر سه طول موج با دارا بودن هر سه طول موج فوق، یک دستگاه با ویژگی ۳ دستگاه جداگانه است. در نتیجه کلینیک‌های زیبایی با خرید آن می‌توانند از مزایای هر سه طول موج به طور هم زمان بهره ببرند. اما سوالی که ایجاد می‌شود این است که دستگاه‌های سه طول موج تا چه حدی قادر به رفع موهای زائد هستند؟ آیا این دستگاه‌ها راندمان دستگاه‌های تک طوله موج را دارند؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال‌ها تحقیقات متعددی انجام شده است. در این مقاله یکی از برترین آزمایش‌های طراحی و انجام شده را به همراه نتایج آن مورد بررسی قرار داده‌ایم:

·        دستگاه لیزر به کار رفته در تحقیق

برای اطمینان از قدرت اثربخشی و عدم بروز عوارض جانبی در دستگاه‌های سه طول موجه تحقیقات متعددی انجام شده است. در این مقاله جهت انجام تحقیقات و بررسی‌های لازم از دستگاه سوپرانو یخ پلاتین (Alma Lasers, GMBH)  با فناوری دایود خوشه‌ای TRIO کمک گرفته شد. این دستگاه ترکیبی از سه طول موج ۷۵۵، ۸۱۰ و ۱۰۶۴ نانومتر را در یک پالس منتشر می‌کند. همچنین حالت‌های درمانی مختلف اعم از پالس‌های پر انرژی (HR) و پالس‌های تکراری کم انرژی (SHR) را دارا است. بنابراین گزینه مناسبی برای انجام بررسی‌های لازم در این زمینه می‌باشد. محققان برای رسیدن به نتایج مورد اعتماد دستگاه را در حالت درمان SHR In-Motion™  قرار دادند. چرا که در این حالت توزیع یکنواخت گرما و انرژی در منطقه درمان امکان‌پذیر می‌گردد. همچنین با اعمال پالس‌های لیزر با سرعت تکرار بالا و کوتاه ‌مدت سبب ایجاد حرارت تدریجی در پوست می‌شود. لذا فولیکول‌های مو بدون آسیب به بافت‌های اطراف و احساس درد حین درمان از بین می‌روند. از دیگر ویژگی‌های این دستگاه که برای تحقیق در نظر گرفته‌ شد، عبارتند از:

  • محدوده درمانی ۲ سانتی‌متر مربع
  • عرض پالس بین ۳ الی ۲۲۰ میلی ثانیه
  • جریان ۶۰ ژول بر سانتی‌متر مربع و فرکانس ۳ هرتز برای مود کاری HR
  • جریان ۲۰ ژول بر سانتی‌متر مربع و فرکانس ۱۰ هرتز برای مود کاری SHR

همچنین اپلیکاتور دستگاه دارای فناوری یاقوت کبود لبه فلزی یکپارچه است. بنابراین استفاده از سیستم خنک کننده تماسی ترموالکتریک را حین درمان ممکن ساخته است. در نتیجه بیمار احساس درد و عارضه جانبی در طول درمان و پس از آن نخواهد داشت.

·        شرایط افراد انتخاب شده برای تحقیق

در این تحقیق ۲۵ بیمار (۲۳ زن و ۲ مرد) انتخاب شدند. این افراد بالای ۱۸ سال بوده و انواع تیپ‌های پوستیIV  و V را داشتند. در طول تحقیق نواحی صورت، ریش، گردن، سینه، زیر بغل، اندام‌های فوقانی، تحتانی و خط بیکینی تحت درمان قرار گرفتند. همه این افراد سالم بوده و سابقه هیچ نوع بیماری یا حساسیت پوستی را نداشتند. همچنین از آن‌ها خواسته شد تا در ۶ ماه گذشته از سایر روش‌های حذف موهای زائد استفاده نکرده باشند. به منظور بررسی نتایج قبل از هر جلسه و ۶ هفته بعد آخرین جلسه از نواحی درمانی عکس گرفته شد. محدوده درمانی هر بیمار۱۵۰ – ۳۰۰ سانتی‌متر مربع در نظر گرفته شد که قبل از جلسه لیزر درمانی شیو گردید. برای درمان از مودSHR  استفاده کردند. پارامترهای درمان شامل فلوانس J/cm2  ۴-۸ در محدوده انرژی ۲ تا ۲۶ KJ و نرخ تکرار پالس Hz ۱۰ بودند.

تکنیک درمان به کار رفته In Motion™ انتخاب شد که در آن اپلیکاتور در تماس کامل با پوست بود. همه بیماران ۶ جلسه درمانی با فواصل درمانی متناسب با رشد مجدد مو را پشت سر گذاشتند. نتایج به دست آمده با عنوان‌های بدون کاهش ۰٪، کاهش ضعیف ۰٪ -۲۵٪، متوسط ​​۲۵٪ -۵۰٪، خوب ۵۰٪ -۷۵٪، و عالی ۷۵٪ -۱۰۰ ٪ دسته بندی شدند. برای این منظور از شمارش تعداد موهای قبل و بعد از درمان کمک گرفتند. برای درک بهتر به شکل شماره ۱ توجه کنید.

ناحیه مورد بررسی برای مطالعه بازده لیزر سه طول موجهشکل شماره ۱. تصاویر قبل و بعد از اعمال لیزر سه طول موجه

·        نتایج به دست آمده از تحقیق

همه ۲۵ بیمار (میانگین سنی ۲۸ سال، محدوده ۱۸-۵۲ سال) تمام شش جلسه درمانی را پشت سر گذاشتند. هفده بیمار دارای پوست نوع IV و هشت بیمار نوع پوست V داشتند. در شکل شماره ۲ نواحی درمانی به صورت نمودار نشان داده شده‌اند.

نواحی درمانی در این مطالعه

شکل شماره ۲. آمار نواحی درمان با لیزر سه طول موج

در مجموع ۹۰ محل درمان انتخاب گردید که شایع‌ترین محل‌های درمان لب بالایی و چانه بودند. فاصله زمانی بین جلسات درمانی در بین بیماران بسته به محل درمان و سرعت رشد مجدد موها متفاوت بود. در حالت کلی میانگین فاصله زمانی بین جلسات درمانی ۷۳ روز در نظر گرفته شد. پارامترهای انرژی با توجه به نوع پوست، محل، تراکم و ضخامت مو تنظیم شدند. در شکل شماره ۳ متوسط انرژی اعمالی به هر کدام از نواحی درمانی به صورت نموداری آورده شده است.

بازدهی لیزر سه طول موجه

شکل شماره ۳. میزان انرژی اعمالی به نواحی درمانی با دستگاه لیزر سه طول موج

بعد سپری شدن تمامی جلسات درمانی، کاهش میزان رشد مو به وضوح قابل مشاهده بود. تصاویر ۴، ۵ و ۶ نتایج قبل و بعد از درمان با دستگاه لیزر سه طول موج را نشان می‌دهد.

بازدهی لیزر سه طول موج

شکل شماره ۴

بازدهی لیزر سه طول موجهشکل شماره ۵

تصویری از بازدهی لیزر دایود ترکیبی

شکل شماره ۶

در بررسی دقیق‌تر میزان کاهش رشد مو‌های زائد به صورت نموداری نشان داده شدند. در شکل شماره ۷ نمودار ترتیب داده شده برای این منظور بر اساس نواحی درمانی آورده شده است.

بازدهی نواحی مورد بررسی

شکل شماره ۷. نتایج به دست آمده از حذف موهای زائد با دستگاه لیزر سه طول موجه

در پی نتایج رضایت بخش فوق هیچ گونه عارضه جانبی متوجه حال بیماران نگردید. این موضوع خود یک امتیاز مثبت مهم برای دستگاه‌های لیزر سه طول موج بود.

جمع‌بندی

تصمیم‌گیری برای انتخاب مناسب‌ترین لیزر برای کاهش مو زائد جهت رسیدن به نتایج بهینه می‌تواند یک کار دشواری محسوب شود. زیرا هر فردی بسته به شرایط پوستی و جنس مو نیاز به درمان خاص خود را دارد. در این مقاله به بررسی یک دستگاه منحصر به فرد با ترکیبی از سه طول موج مختلف پرداختیم. این سه طول موج موثرترین و پرکاربردترین گزینه‌ها برای اهداف درمانی حذف مو زائد بودند. بنابراین با در اختیار داشتن آن امکان هدف قرار دادن افراد با تیپ‌های پوستی و مویی متنوع ممکن شده است.

در تحقیق انجام شده بر روی ۲۵ بیمار با شرایط یکسان اما تیپ‌های پوستی مختلف بازدهی لیزر سه طول موج مورد بررسی کلی قرار گرفت. در این تحقیق شش جلسه درمانی با استفاده از اپلیکاتور TRIO و پارامترهای فردی پشت سر گذاشته شدند. علاوه بر آن نواحی درمانی متفاوتی از جمله نواحی مختلف صورت و بدن در این تحقیق ارزیابی شدند. به منظور رفع موهای زائد در هر ناحیه‌ای از انرژی متفاوتی کمک گرفته شد. به عنوان مثال در نواحی که موهای ضخیم و زبرتری داشتن از انرژی کمتر و نواحی با موهای نازک و کرکی از انرژی بیشتری استفاده گردید.

نتایج حاصله نشان دادند که ترکیب سه طول موج لیزر (۷۵۵، ۸۱۰، ۱۰۶۴ نانومتر) برای حذف موهای زائد جهت استفاده در افراد با تیپ‌های پوست IV و V هم برای صورت و هم برای بدن کاملا موثر و ایمن است. به طوری که نتایج نشان از کاهش ۹۵.۵ درصدی مو در ۹۰ ناحیه مختلف بدن داشتند. از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد این دستگاه، استفاده از پالس‌های متداوم و کوتاه بود. چرا که باعث گردید شاهد گرمایش تدریجی در لایه درم برای کاهش رشد مو و حداقل عارضه جانبی باشیم. پس به صورت خلاصه‌ می‌توان گفت که دستگاه‌های لیزر سه طول موجه موفق شده‌اند انقلابی در حوزه زیبایی ایجاد کنند. به طوری که با خرید آن دیگر نیازی به تهیه دستگاه‌های متعدد با طول موج‌های مختلف نخواهد بود. علاوه بر آن دیگر نیازی به بررسی شرایط پوستی برای انتخاب دستگاه مناسب نیست. چرا که به کمک این دستگاه امکان حذف مو زائد در تیپ‌های پوستی مختلف فراهم شده است. برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع برندهای دستگاه‌های سه طول موج بازار می‌توانید با کارشناسان ما در الولیز تماس بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *