آموزش های ویدئویی

تجربه کار با آر اف واژینال مادام اکس: دکتر فاطمه امیدی فر

تجربه دکتر امیدی فر کار با آر اف واژینال مادام اکس
5/5 - (3 امتیاز)

بِسم الله الرَحمنِ الرَحیم

سلام ؛ دکتر فاطمه امیدی فر هستم، متخصص زنان، زایمان و زیبایی، دارای بورد تخصصی دانشگاه شهید بهشتی هستم و ده سال هست که توی حیطه زنان و زایمان مشغول به کار هستیم.

امروز می‌خوایم با شما در ارتباط با تکنولوژی RF صحبت کنیم.. روی سخن من هم با یکسری از همکارهای من هست که متخصص زنان هستند هم با اون بیمارانی هستش که با توجه به تکنولوژی RF میتونن قسمت زیادی از مشکلاتشون رو حل کنن، قدم اول سوالی که برای خیلی از همکارای من هست خصوصا، این هست تکنولوژی RF چیه ؟

در صورت باز نشدن پلیر از لینک زیر استفاده کنید.

لینک فایل ویدئو

تکنولوژی آر اف چیست؟

دستگاه آر اف واژینال مادام اکس از یکسری از تکنولوژی‌های رادیوفرکانس سود میبره، یعنی چی، یعنی پروب واژینالی که برای  RFما میزاریم یکسری امواج رادیو فرکانس آزاد میکنه که حالا با توجه به شدتش و دماش تغییراتی رو توی لگن ایجاد میکنه. با توجه به تاثیری که روی عضلات کف لگن ایجاد میکنه و باعث میشه اون کفایت عضلانی ‌ای که حالا در اثر سن، رژیم غذایی، حاملگی، افزایش وزن، زایمان از دست رفته بتونه اون کفایت عضلانی رو به اون فرد برگردونه.

کاربردهای تکنولوژی آر اف در درمان بیماری های زنان کدامند؟

دستگاه مادام اکس دایره‌ی وسیعی از کاربردها رو داره، همونطور که همکارهای من میدونن و خیلی از بیمارها با توجه به اطلاعاتی که پیدا کردند و در جریان هستند ، RF میتونه کمک بکنه که اون عضلات کف لگن استحکام بهتری پیدا بکنه در نتیجه ما یکسری از بیمارانی داریم که این بیماران از بی اختیای ادرار شکایت دارن یا اصطلاح پزشکیش استرسی کانتیننسی دارن و اون افرادی که اون کفایت عضلانی‌شون از دست رفته و بخاطر شرایطی که حالا گذروندن با توجه به RF می‌تونه استحکام عضلانی براشون برگرده و اون بی اختیاری ادرارشون بهبود پیدا کنه اما نکته مهم اینجاست که ما الان پیش روی خودمون روشهای مختلف درمانی رو داریم، ما جراحی داریم، لیزر داریم، RF داریم، هایفو داریم. ما باید بدونیم که هر بیماری از چی سود میبره، یعنی اینکه کیس مورد نظر برای هر دستگاهی  یک فرد خاصیه ، اینطور نیست که هر دستگاهی‌رو برای هر بیماری ما بتونیم استفاده کنیم .

ما بیمارانی رو که در اثر سن بالا یا وزن زیاد یا زایمانهای خیلی متعدد طبیعی دچار افتادگی شدید مثانه شده باشند اینها رو برای RF انتخاب نمی‌کنیم، اینها کیس جراحی هستن همونطور که خودتون می‌دونید طی جراحی‌ای که براشون انجام میشه، اون بافت شُل و اضافه ای که ایجاد شده برداشته میشه، اما افرادی که افتادگیشون در حد متوسط باشه و زایمانهای متعدد طبیعی نداشته باشند از دستگاه RF سود بسیار زیای رو میبرن، چرا، چون میتونن با یک روشی که جراحی نیست و هزینه زیادی نداره،  دوره نقاهت نداره مراقبت بعدی نداره، اون عملکرد قبلی خودشون رو به دست بیارن. با 2 الی 3 جلسه RF واژینال می‌تونن اون مشکل بی اختیاری ادرارشون رو حل کنن و این برای بیماران بسیار بسیار اثر بخشه،

لیزر یا آر اف واژینال؟

بعضی از بیماران از ما می‌پرسن که از دستگاه لیزر چرا استفاده نمی‌کنید؟ باید بدونید دستگاه لیزر اثر بخشی خوبی داره  ولی نه تو بعضی از افراد چرا ؟ چون لیزر یک تاثیر سطحی روی بافت ایجاد میکنه در نتیجه استفاده از لیزر برای بعضی از اندیفاسیون‌ها مثل بی اختیاری ادراری اصلا مناسب نیست چون یه تاثیر سطحی داره هیچ تاثیری روی عضلات عمق و لگن نداره در نتیجه بیمار سودی از اون نمیبره. حالا می‌خوایم بدونیم که اصلا کاربردهای دستگاه RF چیه یا پرکاربرد ترین‌هاش چیه حداقل ؟ از پر کاربردترین‌هاش که همونطور که صحبت کردیم در درمان بی اختیاری ادرار هستش، اون هم توی خانمهایی که افتادگی متوسط توی لگن دارن بسیار بسیار کمک می‌کنه با یه هزینه کم و با یه نتیجه خیلی خوب مشکلشونو حل کنن. از کاربردهای دیگه برای خانمهایی هستش که دچار واژینیسموس هستن، کسانی هستند که توی اولین سکسشون مشکل دارن، حالا به دلیل ترس یا به دلیل هر سالبقه‌ای که توشون ایجاد شده دچار واژینسیسموس شدن. معمولا یا یک یا حداکثر دو جلسه RF میتونه به بهترین شکل مشکل سکس اونها حل بشه. بعضی از بیمارها هستند که شکایت از سوزش ادراری دارن یا دیزولیا که این سوزش هیچ ارتباطی با مشکل آناتومی یا مشکل عفونی نداره. یعنی ما متخصصین زنان یا اورولوژی چکاپهاشون رو انجام میدیم سونوگرافی نرماله آزمایشها نرماله و حتی یکسری داروها بهشون داده میشه ولی مشکل بیمار حل نمیشه، بر طبق تجربه‌ی من خیلی از بیماران از دو الی سه جلسه RF  برای این مشکل خیلی سود بردن.

آر اف واژینال و درمان خشکی واژن

از کاربردهای دیگه ای که دستگاه RF داره برای خانمهای یائسه و حتی غیر یائسه ای هستش که از خشکی واژن شکایت دارن، این خانم ها هم به دلیل خشکی واژنشون و هم به دلیل اون احساس ناخوشایندی که براشون ایجاد میکنه چه در طول روز و چه در طول سکس با این شکایت به ما مراجعه میکنن، معمولا از دستگاه RF برای 3 جلسه با فاصله هر 3 هفته برای بیمار استفاده می‌کنیم و واقعا نتیجه خیلی مناسبی رو من توی کیس‌های خودم چه افراد یائسه و چه غیر یائسه دیدم.

سخنی با همکاران پزشک

حالا روی سخنم بیشتر با همکارهای متخصص زنان هستش ، که میدونید خانم ها غالبا اون هم خانم های ایرانی اون هم به دلیل لایف استایل خوبی ندارن غالبشون مخصوصا با افزایش سن، با بچه دار شدن، غالبا از ورزش سود نمیبرن در نتیجه اینها دچار افتادگی کف لگن میشن متعاقبا  با افزایش سن حتی با یک زایمان دیده شده که اونها دچار بی اختیاری ادرار میشن. اگر بی اختیاری ادرار از نوع ارجنسی باشه همونطور که همکاران هم از من بهتر میدونن اونهارو ارجاع میدیم به همکار اورولوژی که درمان‌های خاص خودشو انجام بده ولی این چیزی که بیشتر شایع هستش بی اختیاری استرسی هستش. بی اختیاری استرسی که با عطسه سرفه هر زمانی این خانم رو دچار مشکل می‌کنه میتونه براش یه معضل باشه، حالا خانم به هر حال شرایط خاصی داره، بچه کوچیک داره، یا شاغله امکان اینکه بتونه بیاد از جراحی سود ببره یا اینکه دوره نقاهت طولانی رو تحمل بکنه رو نداره، در عین حال افتادگی کف لگنش هم از نوع خیلی شدید نیست اینها کیسهای بسیار مناسب هستند برای استفاده از RF واژینال و ما می‌بینیم که بیمار بعد از دو جلسه برای جلسه سوم خودش میاد و واقعا ابراز رضایت می‌کنه و من کیس تو بیماران داشتم که می‌‎گفت من هر چی تلاش میکنم حتی دوباره دچار این بی اختیاری نمی‌شم یعنی حتی با فورس عضلانی امتحان کرده دستگاه مارو که ببینه میتونه این برگشت داشته باشه یا نه دیده نه. یعنی اون سلامت لگنش برگشته و این برای مریض رضایت خیلی زیادی رو ایجاد میکنه. خب استفاده از جراحی در نتیجه یک دوره نقاهت طولانی داره و اصلا قرار گرفتن تو مسیرش به هر حال برای بیمار هم هزینه زیادی رو داره و هم دوره نقاهت طولانی  درد زیادی رو ایجاد میکنه تا مریض بتونه بهبودی کاملش رو به دست بیاره.

تو روش لیزر هم، که به دلیل به سوختگی‌های سطحی که ایجاد میکنه زندگی عادی فرد تا چند وقت به هم میخوره و حتی نمی‌تونه سکس برقرار کنه. اما تو استفاده از RF ما می‌‎تونیم به بهترین شکل  بدون اینکه مریض هزینه زیادی داشته باشه یا اینکه دوره نقاهت طولانی داشته باشه بهبودی عضلانی کف لگنش رو بهش برگردونیم و مشکل بی اختیاری ادرار و یا سایر کاربردها رو براش ایجاد کنیم.

خصوصیات آر اف واژینال مادام اکس

از خصوصیات آر اف مادام اکس این هستش که  RFاز نسل جدید هستش و یکسری تغییراتی که تو این دستگاه داده شده باعث شده که من و شما همکار زنان بتونیم بیشترین بهره رو ازش داشته باشیم. حالا این کاربردها چیه، تمام استیل بودن  تیغه‌های فلزی این rf باعث میشه که اون خورندگی که ایجاد میکنه توی انواع فلزات دیگه که ممکنه توی مارک‌های دیگه استفاده شده باشه تو این دستگاه دیده نمیشه در نتیجه وقتی که ما یه همپیسی رو برای یک مریض استفاده میکنیم برای دفعات بعدی برای بیمار ایجاد مشکل نمیکنه. و از مزیت‌های دیگه‌ش این هستش که یک تیغه‌های فلزی 360 درجه داره و نیاز به چرخش داخل واژن نداره خیلی از بیماران که از پرو‌بهای دیگه استفاده کردن که تیغه‌های 360 درجه نداره به خاطر چرخش پروب داخل واژن ابراز نارضایتی کردن پس به خاطر این 360 درجه بودن بیمار خیلی راحت بدون هیچ مشکلی میتونه از R F استفاده کنه .

هندپیس های یکبار مصرف مادام اکس

مسئله دیگه در ارتباط با این هستش که این هندپیس ها یک بار مصرفه یعنی با قیمت خیلی کم هر فردی میتونه هندپیس اختصاصی خودشو داشته باشه که جلساتی که میاد با خیال راحت بدون نگرانی از اینکه این هندپیس برای کس دیگری استفاده شده باشه و با آلودگی‌های دیگه همراه باشه خصوصا در حال حاضر که ما با آلودگی HP به طور وسیع در کشورمون دست به گریبان هستیم خیلی کمک کننده است پس همکارها خیلی مهمه دستگاهRF  که انتخاب میکنین جنسش مرغوب باشه تمام استیل باشه پروبش 360 درجه باشه که نیاز به چرخش پروب داخل واژن نداشته باشه و اینکه هندپیس ها یک بار مصرف باشه که ما بتونیم علاوه بر اینکه به مریض کمک میکنیم مشکلش حل بشه براش مشکل عفونی ایجاد نکنیم .

یه مطلب دیگه که همکاران بهتره بدونن این است که فرضا دوره درمان هر بیمار که تمام شد سه جلسه‌‍ش تمام شد شرکت میتونه اون هندپیس های شما رو دوباره از شما بگیره کاملا استریل کنه سنسورهاشو بازسازی کنه و به شما برای استفاده مجدد برای کیس بعدی برگردونه.

ایمنی مادام اکس

یکی از مزیتهای RF واژینال  این هستش که من متخصص با توجه به حساسیت بیمارم میتونم دما، زمان و پاور دستگاهمو تنظیم کنم یعنی این نیست که برای تمام بیماران ما از یک زمان بندی یک پاور و یک دمای مشخصی داشته باشیم در نتیجه این خیلی به ما کمک میکنه بتونیم اولا این رو برای حساس‌ترین بیمار استفاده کنیم و دوما اینکه با توجه به پیشرفت جلسات ما میتونیم پاور و دمایی که استفاده میکنیم بالا ببریم و نتیجه بهتری رو ایجاد بکنیم. ایمنی آر اف واژینال از این جهت بسیار بالاست.

پروب استیل مادام اکس

بعضی از همکاران ما سوال می‌پرسن که بعضی از شرکتها از پروبهایی استفاده کردن که تیغه‌هاش آلومینیومی هستش باید به همکاران خودم بگم تیغه آلومینیومی وقتی تو واژن استفاده میکنیم با توجه به PH واژینال باعث ایجاد یک خورندگی میشه که سمیت سلولی با توجه به آلومینیوم میده و اصلا گزینه مناسبی نیست پس حتما از تیغه‌های تمام استیل استفاده کنین.

پروب های واژینال یکبار مصرف در مقابل چند بار مصرف ها

بعضی از انواع دستگاه RF پروپ‌های واژینان چند بار مصرف دارندکه متاسفانه اون پرو به کررات برای بیماران مختلف استفاده میشه درسته استریل میشه اما شما در نظر بگیرین با توجه به عفونتهایی که وجود داره خصوصاHPV  که در حال حاضر تو کشور ما متاسفانه زیاد شده به صلاح نیست که از یک پروب برای بیش از یک نفر استفاده بشه پس از بهترین مزیتهای این شرکت از نظر من متخصص این است که این پروبها اختصاصیه یعنی شما میتونین برای یک مریض سه جلسه استفاده کنین با خیال راحت بدون نگرانی بعد به شرکت تحویل بدین و بعد یک پروب استریل تمیز رو تحویل بگیرین

منع مصرف آر اف واژینال

اساسا RF منع مصرف زیادی نداره همانطور که همتون میدونین RF رو ما تو زمان قائدگی تو خانمی که باردار است یا افرادی که ایمپلتهای فلزی دارن خصوصا تو لگن مثل  ؟  استفاده نمیکنیم اما در رابطه با افرادی که یکسری بیماری های اعصاب مثل  MSدارند گفته شده که بهتره استفاده نکنند.

تاییدیه های آر اف مادام اکس

از این روش یکی از مواردی که هم ممکنه برای همکاران من مهم باشه و هم برای خیلی از بیمارها این هستش که RF واژینال مادام اکس از CE یا تاییدیه اتحادیه اروپا برخوردار هستش و این بسیار بسیار مهم هستش که ما از دستگاهی استفاده کنیم که بارها و بارها امتحان شده و یه تاییدیه معتبر داره.

خدمات پس از فروش و آموزش آر اف واژینال

در انتها میخوام با همکاران عزیزخودم در ارتباط با خدمات فروش و پس از فروش این دستگاه صحبت کنم. ما با توجه به شرایطی که داشتیم تونستیم به راحتی این دستگاه رو از شرکت تهیه کنیم همکاری خیلی خوبی تو خرید با ما داشتن تو زمینه آموزش هم به من و هم تکنیسین من چندین بار برای آموزش مراجعه کردم و به خوبی تمام مراحل رو با ما پا به پا بودن و تمام کیسها رو کمک کردن  تو مراحل اولیه‌اش و ما تونستیم نتیجه خوبی رو با توجه به همکاری خوب اونا بگیریم و در رابطه با دستگاههایی که پروبهای یک بار مصرف دارن یه نکته‌ای که برای خیلی از همکاران من مهم است تامین پروب هستش که این شرکت به خوبی برای من تامین پروب داشته و ما هیچ وقت لنگ تامین پروب برای بیمارانمان نبودیم و به راحتی تونستیم باهاشون ارتباط بگیریم هر مشکلی داشتیم تو هر زمینه‌ای تو هر زمانی من خیلی از مواقع شد یه سوالی برام پیش می‌اومد حتی کیس پیش من بود به سرعت ارتباط برقرار میکردیم مشکل رو حل میکردیم وکارمون انجام میدادیم در کل از الولیزر به خاطر واژینال دستگاهی که معرفی کردند بسیار راضی‌ام ممنون.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *