مقاله ها

خرید دایود لیزر | هنگام خرید دایود لیزر باید به چه نکاتی دقت کنیم؟

خرید لیزر دایود
5/5 - (1 امتیاز)

در اینجا می خواهیم در مورد نکاتی که مشتریان عزیز باید هنگام خرید دایود لیزر حذف موهای زائد در نظر بگیرند، بپردازیم. این نکات شامل مجوزهای قانونی و مشخصات فنی دستگاه می شود. به طور خلاصه این نکات شامل بررسی مجوز دستگاه از وبسایت اداره کل تجهیزات پزشکی، بررسی مشخصات فنی مانند توان لیزر، طول عمر دایود، اندازه پنجره اپتیکی (یا اسپات سایز)، توان سیستم خنک سازی (یا کولینگ) و در نهایت نرم افزار دستگاه و همچنین تعهدات شرکت فروشنده که مهمترین آنها خدمات پس از فروش است، می ­شود. بررسی تمامی این موارد به شما کمک می کند تا بتوانید در خرید دایود لیزر به بهترین گزینه برسید و آینده کسب و کار خود را تضمین نمائید. در آنچه خواهید خواند، به بررسی تک تک این عوامل می پردازیم.

1-  مجوز اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی

در حال حاضر تنها مرجع رسمی برای صدور مجوز تولید، واردات و فروش دستگاههای پزشکی در ایران اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی است. بنابراین بهتر است از فروشنده گان اینگونه تجهیزات بخواهید تا مجوز خود را به رویت شما برسانند و تاییدیه آن را در وبسایت اداره کل به نشانی www.imed.ir به شما نشان دهند. در صورتیکه نام شرکت فروشنده را می دانید، ابتدا بایستی به این پرتال مراجعه نمائید:

خرید دایود لیزر

سپس روی قسمت استعلام کلیک نمائید و با توجه به نوع دستگاه که “تولیدی داخل” یا “وارداتی” می باشد، یکی از گزینه های “واردکنندگان مجاز تجهیزات پزشکی” یا “تولیدکنندگان دارای پروانه ساخت” را انتخاب نمائید.

خرید دایود لیزر

1-1-استعلام وارد کنندگان

برای نمونه در اینجا مجوز واردات یک واردکننده را استعلام می کنیم. با کلیک بر روی “واردکنندگان مجاز تجهیزات پزشکی” وارد صفحه ای با فرم زیر می شویم. نام این شرکت “مبتکران دنیای فردا” است. تنها با تایپ کردن مبتکران می توانیم این شرکت را پیدا کنیم.

واردکننده مجاز تجهیزات پزشکی

واردکننده مجاز تجهیزات پزشکی

سپس با کلیک بر روی “دارد” سوایق ترخیص تا پایان سال 95 را می بینیم.

سوایق ترخیص شرکت مبتکران دنیای فردا

سوایق ترخیص شرکت مبتکران دنیای فردا

برای محدود کردن جستجو در جدول بالای همان صفحه نام دستگاه را می نویسیم. مثلا “لیزر”:

لیزر کیوسوییچ

لیزر کیوسوییچ

بدین ترتیب تمامی لیزرهای وارد شده توسط این شرکت آورده شده و شما می توانید جزییات نی بیشتری را در لین جلوی هر آیتم ببینید.

1-2- استعلام تولید کننده

برای نمونه در اینجا پروانه ساخت یک تولیدکننده را استعلام می کنیم. با کلیک بر روی “تولیدکنندگان دارای پروانه ساخت” وارد صفحه ای با فرم زیر می شویم. نام این شرکت “پرنیان گستر پرتو سنج” است. تنها با تایپ کردن پرنیان می توانیم این شرکت را پیدا کنیم.

خرید دایود لیزر

بعد از انتخاب نام شرکت “پرنیان گستر پرتو سنج” و نوشتن کد امنیتی 5 رقمی پائین فرم، بر روی جستجو کلیک می کنیم.

پائین صفحه پروانه ساخت این شرکت آورده می­شود.

خرید دایود لیزر با مجوز

روبه روی نام شرکت، نام وسیله “دایود لیزر” را مشاهده می نمائید. همچنین می توانید تصویر پروانه ساخت و پیوست فنی آن را نیز مشاهده نمائید.

2-  طول عمر هندپیس لیزر دایود

طول عمر طولانی هندپیس به معنای پول کمتر برای یک شات است. برای مثال دو هندپیس را در نظر بگیرید. یکی 1000 دلار با 1 میلیون شات و دیگری  3000 دلار با 6 میلیون شات. با هندپیس اول به ازای هر هزار شات 1 دلار و در هندپی دومی به ازای هر 2 هزار شات، یک دلار می پردازید. بنابراین حتی با وجود قیمت بالای هندپیس دوم، به صرفه است که آن راتهیه نمائید چرا که هزینه شما به ازای هر شات تا 50 درصد کاهش می یابد. حال بیایید در مورد طول عمر هندپیس بیشتر صحبت کنیم.

هندپیس بخش اصلی دستگاه لیزر دایود است که قطعه مهم “دایود” درون آن قرار گرفته است. دایودها نیم رساناهایی هستند که با توجه به ساختارشان نوع طول موج خارج شده از آنها مشخص می شود. برای مثال دایود لیزر ساخته شده از جنس GaAlAs طول موج 808 نانومتر (موسوم به طول موج دایود) را ساطع و دایود لیزر ساخته شده از جنس GaAlP طول موج 755 نانومتر (موسوم به الکساندرایت) را از خود ساطع می کند. در مورد چگونگی عملکرد آنها بعدا صحبت خواهیم کرد.

طول عمر هندپیس یا همان دایود لیزر به کیفیت ساخت آن و همچنین شرایط نگهداری آن بستگی دارد. کیفیت ساخت به نوع ویفری (wafer)  که دایود را از آن می ­سازند، سیستم خنک سازی (شامل سیستم گردش آب و المان TEC)، درایور الکترونیکی دایود و پایداری منابع تغذیه بستگی دارد.

بهترین دستگاه لیزر دایود

کیفیت ساخت دایود معمولا به شرکت سازنده بر می گردد. از مهمترین شرکت های تولید کننده دایود لیزر در جهان می توان به Coherent Dilas، Jenoptik و LIMO اشاره کرد. امروزه این سه شرکت تامین کننده با کیفیت ترین دایود لیزر در جهان می باشند.  بسیاری از برندهای معروف در تجهیزات پزشکی نیز از دایود لیزر ساخت این شرکت ها برای تجهیز هندپیس دستگاههای خود بهره می برند.

برای شفاف سازی موضوع کیفیت باید بگویم که آن چیزی که شما از دایود لیزر با کیفیت نیاز دارید، تعداد شات موثر بالا ست. شات موثر به معنای شات با انرژی کافی است. حال بگذارید یک گزارش از بهترین سازنده دایود لیزر یعنی Coherent Dillas را برایتان بازگو کنم. در این گزارش که در ژورنال معتبر physik journal چاپ شده است، نشان داده شده است که عمر مفید دایود لیزرهای تولیدی این برند معروف 16 میلیون شات است (در توان 65 وات و فرکانس 1.5 هرتز. حال قضاوت را به عهده خودتان می گذارم؛ کسانی هستند در بازار که تا 100 میلیون شات نیز برای شما دایود را گارانتی می کنند.

دایود لیزر دیلاس

به غیر از کیفیت دایود، عامل دیگری که تاثیر به سزایی در طول عمر هندپیس شما دارد، سیستم خنک سازی است که از گرم شدن دایود لیزر بیش از دمای مجاز کاری آن جلوگیری می کند. این مورد نیز در اختیار تولید کننده است. در مقاله ای دیگر، این مورد را تشریح خواهیم کرد.

بگذارید در اینجا کمی هم در مورد شرایط نگهداری دایود لیزرها صحبت کنیم. حتما بایستی طبق دستورالعمل آموزش داده شده توسط تولیدکننده دستگاه عمل کنید، در غیر اینصورت ممکن است عمر مفید هندپیس شما کاهش یابد. همچنین برای جلوگیری از نوسانات برق ورودی به دستگاه، استفاده از یک استبلایزر یا پایدارکننده ولتاژ الزامی می باشد.

با در نظر گرفتن موارد فوق می­ توان گفت که هنگام خرید دایود لیزر، بایستی کیفیت دایود را به خوبی مورد ارزیابی قرار داد. با توجه به اینکه در بازار برندهای مختلفی برای دایود لیزر موجود است، به منظور حصول اطمینان از کیفیت دایود لیزر بایستی ابتدا مجوز دستگاه را مانند آنچه در بخش قبل آورده شد، چک نمائید (چرا که دستگاههای دارای مجوز تمامی تستها را در آزمایشگاههای استاندارد پاس نموده اند و کیفیت اولیه ی مطلوبی دارند) و سپس با تحقیق میدانی (از طریق مشتریان قبلی)، تعداد شات (یا زمان) مصرفی مفید دایود را بدست آورید. بدین ترتیب می توانید عمر مفید دایود خود را حدس بزنید.

3- توان لیزر دایود

طبیعتا توان لیزر نشان دهنده ی قدرت آن برای ایجاد گرما در فولیکول های مو و از بین بردن آبرسان مو می باشد. هر چه این توان بالاتر باشد، تعداد شات مصرفی لیزر شما نیز پائین تر آمده و بازده درمان نیز بالاتر می رود. نکته ای که هنگام خرید دایود لیزر باید به آن دقت کرد، “کدام توان؟” است.

بگذارید مسئله را برایتان بیشتر باز کنم. معمولا در لیزرهای دایود چند نوع توان مطرح می شود. یکی توان مصرفی است. توان مصرفی نشان دهنده میزان برقی است که دستگاه مصرف می کند. برای دایود لیزرها این توان از مرتبه چند هزار وات است، مثلا 2000 وات یا 3000 وات. توان دیگر، توان بخش کولینگ (یا خنک سازی) است. این توان هم نشان دهنده مصرف برق بخش کولینگ است و البته به قدرت کولینگ دستگاه مرتبط است. در نهایت، توان اپتیکی دستگاه را داریم. توان اپتیکی دستگاه، توان خروجی از هندپیس یا دایود دستگاه است. این عدد توان است که در دایود لیزرها بسیار مهم است.

بسیاری از فروشندگان دایود لیزر، عدد توان مصرفی را به عنوان توان دستگاه ارائه می کنند. هنگام خرید دایود لیزر باید به این نکته توجه کنید و توان خروجی اپتیکی دستگاه را بپرسید.

نکته کوچکی در مورد توان باقی می ماند. هر ماژول دایود لیزر از تعدادی بار (bar) تشکیل شده است. توان هر بار عدد مشخصی است. مثلا یک ماژول می تواند شامل 6 بار 50 واتی و یا 6 بار 100 واتی باشد. در این صورت توان کل ماژول 300 وات یا 600 وات می شود. همچنین هر بار می تواند مختص یک طول موج باشد. در این صورت است که ماژول های تلفیقی، چندگانه، سه طول موجه و … تشکیل می شود.

شما با خرید دایود لیزر پرتوان می توانید، تعداد شاتهای به کار برده شده برای هر درمان، مدت زمان دوره درمان و در نهایت درآمد خود را افزایش دهید ولی این تمام ماجررا نیست. دستگاه بایستی از قدرت کولینگ مناسبی نیز برخورد باشد تا بتواند با آن گرمای انتقال یافته به پوست بیمار را جبران نماید. قسمت بعد در مورد کولینگ صحبت خواهیم کرد.

4- سیستم کولینگ (خنک سازی) دایود لیزر

همانطور که می دانید، نور لیزر دایود توسط فولیکول جذب شده و گرما ایجاد می شود. وجود این گرماست که فرایند موزدایی را تحقق می بخشد. وجود این گرما باعث بالا رفتن دمای ماژول هندپیس و همچنین سطح پوست می گردد. اگر دمای ماژول دایود از دمای کاری آن بالاتر رود، دایود خواهد سوخت. همچنین این دمای بالا می تواند باعث قرمزی یا حتی ایجاد تاول و سوختگی در سطح پوست گردد. در اینصورت سیستم کولینگ بخش لاینفک هر دایود لیزر می باشد. به عنوان یک قانون سرانگشتی می توان گفت که توان ماژول خنک سازی باید بیشتر از توان دایود لیزر باشد. مثلا برای یک دایود لیزر با توان 600 وات، ماژول کولینگ 800 وات پیشنهاد می شود. همچنین باید در نظر داشت که این ماژول بایستی توانایی بالایی در خنک سازی سطح پوست داشته باشد.

ماژول های خنک سازی معمولا در دو نوع داخلی (یا یکپارچه) و خارجی (جدا از دستگاه) طراحی می گردند. ماژولهای داخلی درون خود دستگاه قرار می گیرند و عملیات خنک سازی دایود و سطح پوست همزمان انجام می گیرد. معمولا بر روی سر هندپیس یک المان فلزی جهت انتقال حرارت از سطح پوست به سیستم کولینگ تعبیه می گردد تا عملیات خنکسازی انجام گردد. در صورتیکه این نوع ماژول ها بتوانند دمای سطح پوست را در حین عمل لیزر کمتر از 12 درجه سانتیگراد نگهدارند، عملکردشان مناسب است و دیگر به ماژول خارجی نیازی نیست. در صورتیکه سیستم کولینگ داخلی نتواند جوابگوی این نیاز باشد، بعضی از تولیدکنندگان از ماژول خارجی بهره می برند.

نکته قابل توجه در انتخاب دایود لیزر این است که هر چه ماژول خنک سازی قوی تر باشد علاوه بر اینکه احتمال ایجاد خطا در سیستم کاهش می یابد، مدت زمان هر درمان و در نتیجه تعداد درمانی که در روز می توانید با دستگاه انجام دهید بالاتر می رود. تعداد درمان بالاتر در یک روز برای شما به معنای درآمد بیشتر خواهد بود. 

5-  اندازه پنجره اپتیکی دایود لیزر (اسپات سایز)

پنجره اپتیکی دایود لیزر، سطح مقطع نور خروجی نور دایود از هندپیس یا اسپات سایز (قطر لکه) هندپیس را مشخص می کند. هر چه اسپات سایز بزرگتر باشد، برای درمان بخش هایی از بدن با سطوح بزرگتر (مانند پشت کمر یا پاها) به تعداد شات کمتری برای درمان نیاز دارید. تعداد شات کمتر به معنای بهره وری بیشتر برای شما می باشد.

6- نرم افزار حرفه ای

هر تولید کننده دایود لیزر برای دستگاه خود برنامه خاصی را طراحی می کند. هر چقدر استفاده از این برنامه و رابط گرافیکی آن برای کاربر راحت تر باشد، نتایج بالینی بهتری حاصل می گردد و از خطاهای کاربر حین درمان کاسته می گردد. هنگام خرید دایود لیزر حتما رابط گرافیکی آن را بررسی کنید.

7- آموزش دایود لیزر

دانش شما در مورد کار با دایود لیزر در هر سطحی که باشد، زمانیکه دستگاه جدیدی را تهیه می کنید بایستی کاربری آن دستگاه به طور کامل به شما آموزش داده شود. این آموزش بایستی حداقل شامل موارد ایمنی، شرایط نگهداری و آموزش های بالینی گردد. حتما قبل از خرید دایود لیزر، سرفصل دوره های آموزشی شرکت تولید کننده را بررسی و از کیفیت آن اطمینان حاصل کنید.

8- گارانتی و خدمات پس از فروش

شاید مهمترین نکته در باب خرید دایود لیزر همین خدمات پس از فروش است. ابتدا بایستی به تمامی نکات مندرج در قرارداد یا کارت گارانتی دقت کنید. ببینید، قطعات مصرفی دستگاه کدام اند و هزینه های آنها را بپرسید. مدت گارانتی و تعداد شات گارانتی دستگاه را دقت کنید (البته بخش 2 این مقاله را بخوانید تا گول نخورید). مدت زمان انتظار برای اعزام کارشناس یا قطعات احتمالی نیز بسیار حائز اهمیت هستند. برای این منظور می توانید از تجربه مشتریان گذشته ی شرکت بهره ببرید.

 

تفاوت لیزر دایود و الکس

تفاوت لیزر دایود و الکساندرایت
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *