مقاله ها

دایود لیزر مو؛ دستگاهی عالی برای خلاصی از موهای زائد

لیزر الکساندرایت مورد استفاده برای موهای زائد
5/5 - (1 امتیاز)

چندسالی است که همه ما به دنبال دستگاهی هستیم که ما را از شر موهای زائد بدنمان خلاص کند. اما نمی دانیم کدام دستگاه می تواند بهتر و مناسب تر این اقدام را انجام دهد. دستگاه دایود لیزر مو پس از دستگاه های الکساندرایت از محبوب ترین و پرطرفدار ترین دستگاه های لیزر به شمار می روند. حال می خواهیم بدانیم تفاوت لیزر دایود و الکس چیست؟

این سیستم ها به دلیل داشتن طول موج بلند، به لایه اپیدرم بدن آسیبی نرسانده و قادر هستند به عمق بیشتری از پوست نفوذ کنند. به همین دلیل دایود لیزر مو بهتر می تواند موهای زائد بر روی بدن را از بین ببرد. البته می دانیم که برخی از دستگاه ها مناسب برای پوست های خاصی هستند. 

مثلا دستگاه های دایود لیزر مو برای افرادی که دارای پوستی با تون تیره هستند، بهترین انتخاب به شمار می رود. البته بهتر است پیش از اقدام به لیزر درمانی با دستگاه های مختلف، اطلاعات مناسبی در خصوص آنها بدست آورید. 

لیزر الکساندرایت مورد استفاده برای موهای زائد

دستگاه لیزر دایود چه دستگاهی است؟

دستگاه دایود لیزر مو قادر است با تکنولوژی نیمه هادی، نور را در محدوده مادون قرمز تولید نمایید. این نور اصولا در محدوده ای خاص که مورد نظر پزشک است تابیده می شود و تا عمیق ترین بافت های پوست نفوذ می کند. از این رو می توانید ملانین بیشتری را به خود جذب کند. 

با همین خصوصیات میتوانیم دستگاه دایود لیزر مو را جزو بهترین دستگاهای لیزر موهای زائد به شمار آوریم. با این که این سیستم بر روی پوست های تیره بیشتر تاثیر می گذارد، بر روی پوست های روشن نیز مورد استفاده قرار میگیرد. که بر روی این دسته از پوست ها هم موفق به کسب نتیجه ای مطلوب گردیده است. 

یکی دیگر از ویژگی های خاص دایود لیزر مو از بین بردن قطعی و دائمی موهای تیره و ضخیم بدن است. بیشتر سیستم های لیزر مو قادر نیستند این موهای تیره و ضخیم را به صورت دائمی از بین ببرند. اما دایود این قابلیت ویژه را داشته و به همین دلیل پر طرفدار است. 

نحوه عملکرد دستگاه دایود لیزر مو

پرتوهای نوری که از دستگاه دایود بر روی پوست تابیده می شود، دارای طول موجی بین 800 تا 810 نانومتر هستند. بیشترین تاثیر این دستگاه ها به دلیل نفوذ و جذب نور و انرژی دایود توسط ملانین های موجود در موهای بدن است. 

پس از این که نور دستگاه دایود لیزر مو توسط بدن جذب می شود، این انرژی تنها به فولیکول های موجود در مو منتقل می شود. به هیچ عنوان پوست اطراف مو از انرژی نور تابیده شده برخوردار نمی شود. پس از آن جریان اکسیژن در حوالی فولیکول های مو کاهش یافته، و پیازه و ساقه مو آسیب می بیند. 

اگر این روند به درستی انجام شود، احتمال رشد مجدد موها در آینده به صورت کامل قطع و از بین می رود. بیشتر افرادی که از دستگاه دایود لیزر مو استفاده می کنند، معمولا به سیستم های خنک کننده نیز در کنار دستگاه احتیاج دارند. با این کار پوست را خنک نگه می دارند و عوارض سیستم دایود لیزر مو را نیز کاهش می دهند. 

مناطق پوشش دهنده توسط دستگاه لیزر دایود

با استفاده از دستگاه های دایود می توان به راحتی بیشتر مناطق بدن را لیزر نمود. تا از دست موهای زائد بدن خلاص شد. برخی از این مناطق عبارتند از: موهای چانه و خط ریش، موهای زائد سینه، موهای سر، موهای زائد زیر بغل، موهای زائد پشت لب، موهای کل ناحیه پا، موهای زائد ناحیه کمر و موهای ناحیه بیکین زنان و مردان.

لیزر موهای زائد

عوارض و مضرات استفاده از لیزر دایود

استفاده از سیستم لیز بدون تردید می تواند عوارض بسیاری با خود به همراه داشته باشد. استفاده از دستگاه دایود لیزر مو نیز بدون عوارض و مضرات نخواهد بود. می توانیم به برخی از این عوارض در بدن اشاره نماییم. 

1) احتمال بروز سوختگی یا تورم و قرمزی بر روی پوست، پس از انجام لیزر موهای زائد

2) احتمال بروز ضایعه اورتیکاریا در برخی از افرادی که اقدام به لیزر درمانی می نمایند.

3) احتمال به وجود آمدن لکه های تیره بر روی پوست، پس از استفاده از دایود لیزر مو و قرار گرفتن در معرض نور خورشید. پس باید پس ا

لیزر الکساندرایت مورد استفاده برای موهای زائد
لیزر الکساندرایت مورد استفاده برای موهای زائد

ز لیزر موهای  زائد خود مخصوصا بر روی صورت، از ضد آفتاب های مناسب به صورت دائم استفاده کنید. 

4) استفاده از لیزر های دایود چند سالیست که وارد بازار شده اند. از این رو در مورد نتایج طولانی مدت استفاده از این دستگاه ها اطلاعات و گزارش دقیقی در دست نیست.

5) افرادی که قبلا اقدام به برنزه کردن پوست خود نموده اند، ممکن است با دایود لیزر مو دچار مشکلاتی شوند. 

6) امکان بروز التهاب بر روی پوست های حساس وجود دارد. اما این مسئله موقتی بوده و پس از چند ساعت تا چند روز برطرف می شود. 

7) احتمال بروز خارش در قسمت هایی که لیزر شده اند وجود دارد. اما باید این نکته را به خاطر داشته باشید که به هیچ عنوان محل های مورد نظر را دست نزنید. چون ممکن است لکه های پوستی در محل ایجاد شود. 

8) در برخی از افراد که اقدام به استفاده از دایود لیزر مو می نمایند، ممکن است رنگدانه های پوستی دچار تغییر شوند. این تغییر در برخی مواقع موقتی و در برخی دائمی خواهد بود. 

9) ممکن است در برخی از افراد، محل لیزر درمانی دچار خونریزی شود. از این رو بهتر است در استفاده از دایود لیزر مو بیشتر دقت نموده و در زمان کوتاه تری از این دستگاه استفاده نمایید. 

10) باید پیش از لیزر درمانی از ژل های پوستی استفاده شود تا در صورت لیزر، پوست درد و گرما را احساس نکند. 

تمامی موارد یاد شده به عنوان عوارض و مضرات دستگاه های لیزر دایود، تنها در 5 درصد از بیماران مشاهده شده است. از این رو می توان با اطمینان بالایی از این دستگاه ها استفاده نمود. 

لیزر مو

مزایای استفاده از دستگاه های دایود لیزر مو

در کنار تمامی این عوارض و مضراتی که برای لیزر دایود بیان نمودیم، باید بگوییم این سیستم دارای مزایای بسیار زیادی نیز می باشد. اصولا لیزر درمانی در بسیاری از افراد زمان طولانی نیاز دارد تا درمان شود. در حالی که دوران نقاهت در استفاده از دایود لیزر مو کوتاه بوده و بهبود سریع رخ می دهد. 

مکانیسم این سیستم ها به گونه ای طراحی شده اند، که به راحتی به پوست آسیب نرسانده و موهای خشن، زبر و تیره را از بین می برند. علاوه بر موارد یاد شده باید بگوییم سرعت از بین بردن موهای زائد توسط این دستگاه بالا می باشد. به همین دلیل می توان به طور همزمان سطح زیادی از موهای زائد را از بین برد. 

یکی دیگر از مزایایی که می توانیم برای استفاده از این دستگاه های دایود لیزر مو بیان نماییم، محدود کردن طول موج برای استفاده در محل های خاص است. می تواند برای جلوگیری از آسیب دیگر نقاط بدن، طول موج را کاهش و تغییر داد. 

با این که دستگاه های دایود لیزر مو دارای طول موج بلندی هستند، کاملا ایمن به عمق پوست نفوذ کرده و موهای زائد را از بین می برند. استفاده از این درد زیادی نداشته و عملکرد سریعی دارند. علاوه بر آن نیازی نیست از یک محل چندین بار لیزر عبور داده شود. دقیقا برخلاف دیگر دستگاه های لیزر.

به راحتی می توان از این دستگاه در قسمت های مختلف بدن استفاده نمود. همین نکته منجر به محبوبیت بیشتر دستگاه های دایود لیزر مو گردیده است. 

دستگاه های دایود

چه کسانی می توانند از لیزر دایود استفاده کنند؟

باید بگوییم استفاده از دایود لیزر مو برای کسانی که دارای پوست هایی از نوع 1 تا 4 هستند، بسیار مناسب است. 

پوست نوع 1: پوست های سفیدی که برنزه نمی شود اما دچار آفتاب سوختگی می گردند.

پوست نوع 2: پوست های سفیدی که کمی برنز می شوند و آفتاب سوختگی نیز در آنها ایجاد می گردد. 

پوست نوع 3: پوست های سفیدی که علاوه بر آفتاب سوختگی، به راحتی برنزه نیز می شوند. 

پوست نوع 4: این افراد دارای پوستی به رنگ قهوه ای روشن هستند و کمی دچار آفتاب سوختگی می شوند. اما امکان برنزه شدن آنها وجود دارد. 

این دسته از افراد برای از بین بردن موهای زائد خود با دایود لیزر مو نیاز به جلسات کمتری داشته و سیستم لیزر دایود نیز بر روی پوست آنها راحت تر و بهتر تاثیر می گذارد. اما با این وجود باز هم دستگاه دایود بر روی پوست های تیره بهتر تاثیر گذاشته و عمل می کند. 

پوست های افراد علاوه بر موارد یاد شده به چند دسته دیگر نیز تقسیم می شوند که به انها اشاره می نماییم. 

پوست نوع 5: افرادی که دارای پوست های قهوه رنگ می باشند، کمتر دچار آفتاب سوختگی شده و قابلیت برنزه شدن نیز دارند. 

پوست نوع 6: این پوست ها سیاه یا قهوه ای تیره می باشند. که به هیچ عنوان دچار آفتاب سوختگی نمی شوند و در عوض به خوبی هم قابلیت برنزه شدن دارند. 

دستگاه های دایود لیزر مو بر روی پوست های نوع 6 بسیار تاثیر گذار بوده و به راحتی قادر هستند تمامی موهای زائد بدن را از بین ببرند. در حالی که اسیب بسیار کمتری نیز بر روی این دسته از پوست ها ایجاد می شود.  

لیزر مو

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *