مقاله ها

لیزر الکس یا دایود؟ فرق بین لیزر الکس و دایود در چیست؟

1
به این نوشته امتیاز دهید.

بدون شک همه ما به دنبال راه حل هایی برای رهایی از موهای زائد بدن خود هستیم. روشی که ما را برای همیشه زیبا کند. دستگاه های بسیاری در دنیا تولید شده اند که هر کدام ویژگی های مخصوص به خود را دارند و برای لیزر موهای زائد مورد استفاده قرار می گیرند. از این میان ما قصد داریم به پاسخ پرسش لیزر الکس یا دایود  بپردازیم. دو سیستم لیزر که از محبوب ترین دستگاه های به شمار می روند.

لیزر دایود چیست؟ بیشتر بخوانید

اما پیش از این که در مورد تفاوت لیزر الکس و دایود صحبت کنیم، باید اطلاعاتی در خصوص هر یک از این دستگاه ها بدست آوریم. باید بدانیم هرکدام از آنها دارای چه ویژگی هایی بوده و با چه روشی مورد استفاده قرار می گیرند.

از طرف دیگر باید بدانیم دستگاه های اصلی و تقلبی لیزر الکساندرایت و دایود،چه ویژگی هایی خواهند داشت. تا در زمان استفاده از این دستگاه ها، دچار مشکلاتی نگردیم. از این رو کسب اطلاع در خصوص تفاوت لیزر الکس و دایود نیز می تواند برای ما در این مهم، تاثیر گذار باشد.

کدام دستگاه لیزر موهای زائد بهتر است؟

متوجه این مسئله شده ایم که امروزه افراد بیش از پیش به دنبال استفاده از روش های لیزر درمانی هستند. تا زیبایی و لطافت را در تمامی اعضای بدن خود احساس کنند. به همین دلیل استفاده از دستگاه های مختلف، به بحثی داغ و پرطرفدار در جهان تبدیل شده است.

پرسش لیزر الکس یا دایود منجر شده است تا مراجعین قادر نباشند بهترین روش لیزر موهای زائد را انتخاب کنند. زیرا هر دوی این دستگاه های از نظر شرکت سازنده، دارای ویژگی های خاصی هستند. مزایا و معایب هر کدام مشخص شده و همین مسئله برخی از متقاضیان را به دوراهی کشانده است.

از این رو ما در این مطلب تصمیم گرفته ایم، تا پرسش لیزر الکس یا دایود را به خوبی بررسی نموده و تمامی اطلاعات لازم را در خصوص این دستگاه ها به مشتری ها و متقاضیان بیان کنیم.

لیزر الکساندرایت چه مکانیزمی است؟

یکی از بهترین دستگاه هایی که در دنیا به منظور لیزر موهای زائد بدن استفاده می شود،لیزر الکسانداریت است. این دستگاه در اصل به دلیل مکانیزم الکساندرایت به این نام شناخته شده است. طول موج در اسن نوع دستگاه های لیزر، 755 نانومتر است. پاسخ پرسش لیزر الکس یا دایود در عنصر بسیار گران قیمتی به نام chrysoberyl می باشد که در دستگاه های لیزر الکس وجود دارد.

این عنصر در اصل یکی از گرانقیمت ترین سنگ های جهان می باشد که از الماس نیز نادرتر است. کانی و عنصر الکساندرایت به گونه ای می باشد که در نور روز، یک رنگ و در نور شب به رنگ دیگری نمایش داده می شود. این سنگ قیمتی معمولا در دو رنگ آبی مایل به سبز و یاقوتی رنگ، وجود دارد.

مهمترین و بارزترین تفاوت لیزر الکس و دایود خصوصیات منحصر به فردی است که این عنصر دارد. عنصری که در دستگاه لیزر الکساندرایت استفاده می شود. علاوه بر آن استفاده از این عنصر در دستگاه الکس منجر شده است تا این سیستم به گران قیمت ترین نوع لیزر تبدیل شود.

در حالی که لیزر های دایود دارای قیمتی فوق العاده ارزان هستند. یکی دیگر از تفاوت لیزر الکس و دایود نوع لیزری است که در دستگاه الکس به کار برده شده است. این لیزر جامد می باشد، و محدوده آن در نور مرئی قرار گرفته است.

نحوه از بین رفتن موهای زائد با دستگاه الکس

یکی از دلایل از بین رفتن موهای زائد از طریق دستگاه لیزر الکس، جذب بسیار بالای ملانین های پوست توسط لیزر الکساندرایت می باشد. به صراحت می توانیم بگوییم در میان دستگاه های لیزر موهای زائد، لیزر الکس از قدرت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

این تفاوت لیزر الکس و دایود باعث شده است تا هنوز افراد بسیاری از میان این دو دستگاه لیزر الکس را انتخاب کنند. زیرا تمامی دستگاه های لیزر موی جدید که وارد بازار شده اند، قادر هستند موهای تیره و ضخیم را به راحتی از بین ببرند، اما همه دستگاه ها قادر نیستند موهای کرکی و نازک را نابود کنند.

اگر عمق طول موج دستگاه های لیزر الکس و دایود را با هم مقایسه نماییم، متوجه تفاوت لیزر الکس و دایود می شویم. زیرا دستگاه دایود دارای طول موج بیشتری نسبت به لیزر الکس می باشد. به همین دلیل راحت تر به فولیکول های مو نفوذ کرده و آنها را از بین می برد.

اما با وجود این تفاوت لیزر الکس و دایود باید بیان کنیم که، قدرت جذب ملانین ها در استفاده از دستگاه الکس بیشتر از دایود است. این دستگاه به معنای واقعی، بالاترین درصد جذب ملانین را به خود اختصاص داده است. از این رو نتیجه بهتری در لیزر درمانی به دست می آید.

تفاوت لیزر الکس و دایود

لیزر الکس دایود به چه صورت است؟

از آنجایی که در میان دستگاه های لیزر از نام های مختلفی استفاده می شود، ما همیشه با مشکلات بسیاری روبرو می شویم. از این کسب اطلاعات در مورد هر دستگاهی می تواند تا حدود زیادی ما را از گمراهی رها کند. یکی از این موارد درک تفاوت لیزر الکس و دایود می باشد.

زمانی که نامی از دستگاه های لیزر دایود می شنویم، اولین مسئله ای که به ذهن خطور می کند، این است که این دستگاه تمامی امکانات ویژه لیزر الکس را درخود جای داده است، و از لیزر دایود نیز برای حذف موهای زائد استفاده می نماید.

اما چنین تصوری ممکن نیست. زیرا هنوز در هیچ کجای جهان دستگاهی ساخته نشده است، که همزمان قادر باشد دو سروس لیزر را یک جا در خود جای دهد. یعنی نمی توانیم در یک دستگاه هم لیزر الکس، و هم لیزر دایود را داشته باشیم.

پس هر زمان نامی از دستگاه دایود می شنویم، باید بدانیم که این دستگاه به هیچ عنوان با لیزر الکس شباهتی ندارد. این دستگاه ها معمولا دارای سورس دایود یا نیمه هادی می باشند و با نام لیزر دایود شناخته می شوند.

لیزر موهای زائد

پاسخ پرسش لیزر الکس یا دایود کدام است؟

از جمله مهمترین تفاوت هایی که میتوانیم برای لیزر الکس و دایود بیان نماییم، موارد زیر هستند.

 • اولین پاسخ پرسش لیزر الکس یا دایود، لیزر مورد استفاده در لیزر الکساندرایت اصلی می باشد، که دارای لیزر سورس است. این لیزر در داخل بدنه دستگاه واقع شده است. این دستگاه توسط فلش لامپ تحریک می شود. در حالی که در دستگاه های دایود، سورس از بلو های نیمه هادی وجود دارد.
 • دومین تفاوت لیزر الکساندرایت و دایود در قابلیت تعویض لیز است. معمولا لیزر های الکس واقعی نیازی به تعویض سورس ندارند. تنها کافیست لامپ های محرک راد خود را پس از مدتی استفاده، تعویض نمایند. در حالی که لیزر دایود نیاز به تعویض سورس دارد.
 • سومین تفاوت لیزر الکس و دایود خانواده  دستگاه های لیزر است. لیزر الکساندرایت از خانواده لیز های جامی می باشد، که تنها دارای کی طول موج 755 نانومتر است. در حالی که لیزر دایود، از خانواده لیزرهای نیمه هادی بوده و دارای طول موج های متغیری می باشد. طول موج های 750 نانومتری تا 1060 ناتومتری.
 • چهارمین تفاوت لیزر الکساندرایت و دایود سیستم های خنک کننده آنها می باشد. دستگاههای لیزر الکس دارای سیستم های خنک کننده گاز می باشند. با استفاده از این سیستم خنک کننده، بر روی بدن گاز نیتروژن اسپری شده و در حین لیزر بدن سوزش و درد کمتری را احیای خواهند نمود. در حالی که لیزر دایود دارای چنین سیستم خنک کننده قوی نمی باشد و در بیشتر مواقع از کولینگ های هوای دمنده در حین لیزر درمانی استفاده می کند.
 • پنجمین
 • پاسخ پرسش لیزر الکس یا دایود در نحوه کاهش درد آنها می باشد. در لیزر الکس نیازی به استفاده از هیچ گونه بی حس کننده، ژل موضعی یا داروهای بی سی وجود ندارد. ولی زمانی که اقدام به استفاده از لیزر دایود می نمایید، باید حتما از ژل های مناسب استفاده کنید. تا بدن شما دچار سوختگی و لک نگردد.
 • ششمین تفاوت لیزر الکساندرایت و دایود از نظر قدرت، در میزان جذب لیزر به بدن می باشد. اصولا لیزر های الکساندرایت دارای قدرت جذب بسیار بالایی می باشند. در حالی که لیزر دایود جذب ملانین پایین تری داشته اما عمق نفوذ بالاتری نسبت به دستگاه الکس دارد.
 • هفتمین تفاوت، استفاده از دستگاه های لیزر الکس برای درمان ملاسما، روشن سازی پوست، و ضایعات پیگمانته می باشد. در حالی که از لیزر دایود تنها برای از بین بردن موهای زائد بدن استفاده می کنند.
 • هشتمین تفاوت لیزر الکس و دایود استفاده از لامپ های ویژه جهت تحریک سورس در دستگاه های الکس می باشد. در حالی که در لیزر دایود، عموما برای تحریک سورس از اراف استفاده می شود.
 • نهمین مورد، استفاده از لیزر الکسی تنها در طی 4 تا 6 جلسه می باشد. زیرا در این مدت زمان می توانید به نتیجه مورد نظر دست یابید. اما برای استفاده از دستگاه لیزر دایود، باید بین 8 تا 10 جلسه به لیزر درمانی بروید. این تفاوت لیزر الکس و دایود می تواند در هزینه مصرفی نیز تاثیر گذار باشد.
 • دهمین تفاوت لیزر الکس و دایود، هزینه پرداختی برای لیزر درمانی است. از آنجایی که سورس مورد استفاده در دستگاه لیزر الکس گران قیمت می باشد، و تاثیرات بیشتری بر روی پوست میگذارد، معمولا هزینه بیشتری را نیز برای لیزر درمانی متقاضی در بر می گیرد. در حالی که لیزر دایود، به دلیل دارا بودن پایه دایود، از قیمت ارزان ترین نسبت به لیزر الکس برخوردار است.

در انتها باید بیان نماییم تفاوت لیزر الکساندرایت و دایود بسیار زیاد است، اما از جمله مهمترین تفاوتی که باید برای شما بیان می نمودیم، در این مطلب به آن اشاره شد. حال می توانید به راحتی در انتخاب این دو دستگاه، اطلاعات کافی داشته باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *