مقاله ها

بررسی اثربخشی و ایمنی لیزر دکا

دستگاه لیزر الکساندرایت دکا
4.1/5 - (7 امتیاز)

بدلیل اختلاف ضریب شکست هوا و پوست احتمال آسیب دیدن لایه اپیدرم در لیزر حذف مو زائد بدن وجود دارد. از این رو همواره اثرات جانبی دستگاه‌های لیزر مورد مطالعه قرار می‌گیرند. یکی از جدیدترین دستگاه‌های وارد شده به بازار لیزر الکساندرایت 755 نانومتری لانگ پالس است. به عبارت دیگر این سیستم با نام لیزر الکساندرایت دکا (DEKA) مجهز به هندپیس سافایر نیز شناخته می‌شود. از این رو در این مقاله تصمیم گرفته‌ایم تا به بررسی این لیزر الکساندرایت بپردازیم. در این مقاله میزان اثر بخشی آن و همچنین میزان آسیب‌رسانی احتمالی به لایه اپیدرمی پوست مورد بررسی قرار می‌گیرد.

خواندن مقاله اصلی (زبان انگلیسی)

مقدمه

استفاده از دستگاه‌های لیزر کارآمدترین روش برای کاهش یا حذف موهای ناخواسته محسوب می‌شوند. هدف این ماشین هاآسیب رساندن به فولیکول مو با هدف قرار دادن ملانین آن می‌باشند. امروزه دستگاه‌های زیادی با این هدف وارد بازار شده‌اند. از جمله این دستگاه‌ها می‌توان لیزر الکساندرایت، لیزر دایود، لیزر Yag و دستگاه‌های ضعیف‌تر برای مصارف خانگی را نام برد. با استفاده چند جلسه‌ای این دستگاه‌ها تقریبا 70-80٪ از موهای زائد بدن از بین می‌روند. از این رو افراد زیادی این روش را جایگزین سایر روش‌ها مثل اپیلاسیون کرده‌اند. اما با این حال هنوز هم جنبه‌های مختلف دستگاه‌های لیزر در حال مطالعه و بهبود هستند.

گفته می‌شود که پایه و اساس روش کار این دستگاه‌ها تخریب فولیکول‌های مو توسط گرمای تولیدی است. به همین دلیل همیشه دغدغه آسیب رسیدن به بافت‌ها در اثر استفاده نادرست یا استفاده از دستگاه نامناسب وجود دارد. این آسیب‌های احتمالی می‌توانند به یک آسیب جدی در پوست و بدن بیمار تبدیل شوند. از این رو باید قبل از هر چیزی انتخاب دستگاه مناسب و استفاده صحیح از آن در الویت قرار بگیرد. یکی از بهترین دستگاه لیزر الکساندرایت که این روزها توجه بسیاری از پزشکان را به خود جلب کرده است لیزر الکساندرایت دکا می‌باشد. استفاده از هندپیس از جنس سافایر باعث شده تا جنبه‌های منفی سایر دستگاه‌های لیزر حذف مو زائد حذف شوند. لذا با اثر بخشی بالا و مراحل درمان بدون درد و سوختگی رضایت پزشکان و بیماران را جلب کرده است.

روش بررسی اثربخشی لیزر دکا (DEKA)

آزمایش جهت اطمینان از میزان اثر بخشی لیزر الکساندرایت دکا (DEKA) آزمایشی طراحی و اجرا شد. در این بررسی 49 بیمار با انواع پوست‌ها و جنس موهای مختلف انتخاب شدند. این انتخاب با دقت بسیار بالایی انجام شد. به این معنا که بین این افرادی از انتخاب افرادی با اختلال عملکرد هورمونی، استفاده از ایزوترتینوئین در سال گذشته، سابقه حساسیت به نور، بارداری، برنزه شدید یا سابقه فشار خون بالا اجتناب شد. همچنین از بیماران خواسته شد تا 4 هفته قبل از شروع آزمایش لیزر موهای زائد از روش‌های اپیلاسیون استفاده نكنند.

تمام 49 بیمار چهار جلسه با فاصله زمانی ۱ ماه تحت اشعه لیزر الکساندرایت دکا (DEKA) قرار گرفتند. نتایج حاصل از این بررسی سه ماه بعد از اتمام مراحل لیزر ارزیابی شدند. در طول هر جلسه، میزان درد احساس شده توسط افراد بیان و ثبت شد. این میزان به صورت مقیاس بندی صفر (بدون درد) تا 10 (درد غیرقابل تحمل) دسته‌بندی شد. همچنین بعد از جلسه نهایی از بیماران خواسته شد تا میزان رضایت خود را از اثربخشی آن بیان کنند. این مورد نیز از عدد صفر (عدم رضایت از نظربخشی) تا 5 (رضایت کامل از اثربخشی) رتبه‌بندی شد.

ناحیه‌های تحت درمان شامل قسمت‌های زیر بودند:

 • صورت
 • زیر بغل
 • ناحیه بیکینی

این مناطق بعد از هر جلسه اعمال لیزر عکسبرداری شدند. تمامی عکس‌ها مساحتی به ابعاد 3 × 2 سانتی‌متر را زیر نور یکسان بررسی کردند. در این عکس‌ها ریشه‌های مو موجود نشانه‌گذاری و شمرده می‌شدند. همچنین هر ماه عکس گرفته شده با عکس بعدی مقایسه میشد.

اثربخشی دستگاه لیزر الکساندرایت دکا

مشخصات لیزر الکساندرایت DEKA استفاده شده در این آزمایش

در این آزمایش از لیزر دکا (DEKA) ساخت کشور ایتالیا انتخاب و تهیه شد. در این دستگاه طول موج به طول 755 نانومتر با دامنه نفوذ بین 6 تا 8 ژول بر سانتی‌متر مربع و فرکانس 10 هرتز بر روی پوست بیماران اعمال شد. قبل از شروع درمان از هیچ‌گونه کرم یا ماده بی‌حسی استفاده نشد. این دستگاه لیزر الکساندرایت به یک هندپیس مخصوص از جنس سافایر مجهز بود. همین هندپیس اصلی‌ترین تمایز آن با سایر دستگاه‌های لیزر الکساندرایت بود. استفاده از هندپیس با جنس سافایر باعث شد تا سیستم خنک‌کننده یکپارچه‌ای در دستگاه فراهم شود. هندپیس از جنس سافایر با اعمال حرکات مدور یا خطی مداوم باعث گرم شدن تدریجی قسمت‌های مورد نظر میشد. در نتیجه بدون احساس درد منجر به از بین رفتن مو زائد بدن شد.

نتایج حاصل از بررسی لیزر دکا (DEKA)

بیمارانی که به صورت داوطلبی در این آزمایش انتخاب شدند میانگین سنی 32 سال را داشتند. بازه سنی آن‌ها از ۲۱ سال تا ۴۴ سال بود. ۴۰ تا از آن‌ها زن و ۹ تای بقیه مرد بودند. در این میان نوع پوست‌های انتخابی نیز به قرار زیر بود:

 • ۴۳ درصد از بیماران پوست رنگ روشن با تارهای مویی ضعیف و کرکی داشتند.
 • ۴۹ درصد از بیماران پوست معمولی با تارهای مویی معمولی داشتند.
 • ۸ درصد از بیماران پوستی تیره با مو‌های ضخیم و مشکی داشتند.

لیزر را بر روی ناحیه‌های مختلفی از پوست داوطلبان اعمال شد. تعداد موهای باقی‌مانده در هر جلسه شمرده میشد. طبق عکس‌هایی که از محل‌های اعمال لیزر گرفته میشد درصد کاهش مو محاسبه شد. برای بیان میزان کاهش مو نمره صفر تا چهار در نظر گرفتند. طبق این نمره‌بندی صفر به منزله کاهش کمتر از 25٪، یک به منزله کاهش 25 تا 50 درصد، دو به منزله کاهش 51 تا 75درصد، سه به منزله کاهش  76 تا 90٪ و چهار به منزله کاهش بیشتر از 90٪ موهای زائد بدن بود. نتایج حاصل به صورت نمودارهایی ارائه شدند که بسیار مورد قبول بوند. این دو نمودار به قرار زیر هستند:

اثربخشی دستگاه لیزر الکساندرایت دکا اثربخشی دستگاه لیزر الکساندرایت دکا

با توجه به این دو نمودار می‌توان ادعا کرد که بعد از اتمام جلسات درمانی با لیزر دکا (DEKA) تقریبا بیش از 80% موهای زائد بیماران به طور کلی از بین رفت. از این رو امروزه این لیزربه عنوان بهترین لیزر 2019 شناخته می شود.

اثرات جانبی این لیزر

در طول مطالعات انجام شده عوارض و اثرات جانبی این لیزر نیز مورد بررسی قرار گرفتند. طبق نتایج به دست آمده عوارض جانبی شدید و قابل توجهی در طول درمان و آزمایش دیده نشد. در برخی از افراد التهاب سطحی مشاهده شد که دو روز بعد از اعمال لیزر از بین رفت. در هیچ یک از بیمارها نشانه‌ای از تاول، جای زخم، عفونت جلدی دیده نشد.

علاوه بر آن بعد از اتمام آزمایش این دستگاه به عنوان بهترین الکساندرایت ۲۰۱۹ معرفی شد. دلیل این انتخاب در مرحله اول نتیجه‌بخشی مطلوب بود. در مرحله بعدی دستگاه به دلیل مجهز بودن به هندپیس سافایر هیچ اثر عوارضی از خود نشان نداد. همچنین تمامی مراحل درمان با توجه به نظرات بیماران بدون استفاده از ماده بی‌حس کننده بدون درد یا درد بسیار خفیف بود.

چرا بسیاری از پزشکان لیزر دکا (DEKA) را بهترین لیزر الکساندرایت می‌نامند؟

همان‌طور که گفته شد در بازار عرضه و تقاضا لیزر حذف مو زائد با انواع مختلفی وارد شده است. برای اینکه پزشکان و بیماران در طول درمان خود به یک نتیجه ایده‌آلی برسند چندین فاکتور قابل توجهی وجود دارند. دستگاه لیزر الکساندرایت دکا به دلیل برخی ویژگی‌های منحصر به فرد خود این روزها شدیدا مورد توجه واقع شده‌اند. از جمله این موارد که باعث شده است تا پزشکان دستگاه لیزر الکساندرایت دکا (DEKA) را بهترین لیزر الکساندرایت بنامند عبارتند از:

 • مجهز بودن لیزر دکا (DEKA) به هندپیس از جنس سافایر

این لیزر با مجهز بودن به هندپیس از جنس سافایر نتیجه مطلوبی ارائه می‌دهد. چرا که این دستگاه قابلیت انتشار امواج با طول موج 755 نانومتر و پالس‌های طولانی دارد. در نتیجه باعث افزایش عمق نفوذ به درم شده و آسیب زیادی به فولیکول مو وارد می‌کند. از طرفی دیگر استفاده از هندپیس از جنس سافایر باعث می‌شود تا بیمار احساس گرما و سوختگی نکند. به همین دلیل نتیجه کاملا ایده‌آلی برای تمامی افراد در طول چندین جلسه درمان حاصل می‌شود. پس به جرات می‌توان گفت اصلی‌ترین مزیت این دستگاه به دلیل استفاده از سافایر در هندپیس ان است.

 • نتیجه‌بخشی عالی در تمامی نژادها

معمولا دستگاه‌های لیزر فقط برای یک نژاد خاصی طراحی می‌شوند. یا فقط در یک نژاد خاصی نتیجه ایده‌آل از خود نشان می‌دهند. از جمله اصلی‌ترین فاکتورها در نظر گرفتن رنگ پوست بیمار و جنس و رنگ موهای زائد منطقه تحت درمان می‌باشند. این لیزر این امکان را فراهم می‌کند تا موهای زائد هر نژادی از بین برود. این ویژگی در طول مراحل درمان نیز می‌تواند تاثیر مثبتی داشته باشد. چرا که در جلسه‌های نهایی موهای بیمار حالت کرکی به خود می‌گیرند. در نتیجه تمامی مراحل درمانی را می‌توان با این لیزر انجام داد.

 • دیده‌ نشدن عوارض جانبی در طول جلسات درمانی

یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که پستگاه‌های لیزر مو زائد دارند عوارض جانبی و احساس درد در طول درمان است. در حقیقت اصلی‌ترین تفاوتی که می‌توان بین این دستگاه با سایر دستگاه‌های لیزر قائل همین امر است. علت آن نیز استفاده از هندپیس از جنس سافایر در طراحی آن می‌باشد. چرا که با قدرت خنک‌کنندگی بالا و یکنواخت باعث می‌شود تا هیچ‌گونه درد یا عوارض جانبی در آن مشاهده نشود.

 • کوتاه بودن زمان و تعداد جلسات درمانی

امکان اعمال لیزر به صورت مداوم و یکنواخت علاوه بر نتیجه بخشی بالا سرعت عمل را نیز بالا می برد. در نتیجه جلسات درمانی کوتاه مدت خواهند بود. همچنین این لیزر به گونه‌ای طراحی شده است که پزشک می‌تواند پارامترهایی مثل رنگ پوست و جنس مو را به دستگاه اعمال کند. این کار نیز به نوبه خود تاثیر بسیار زیادی در طول درمان خواهد داشت.

 • اثربخشی بیشتر در کاهش موهای زائد در مقایسه با سایر دستگاه‌های مشابه

این لیزر در اصل بهترین لیزر الکس طی سالیان متمادی معرفی شده است. به همین دلیل اساس کار مشابه الکساندرایت را دارد. به این صورت که امواجی با طول موج ۷۵۵ نانومتر به منطقه مورد نظر تابیده می‌شود. ویژگی منحصر به فرد آن امکان قرار دادن هندپیس بر روی پوست و حرکت دائمی و یکنواخت آن است. این کار باعث می‌شود تا تمامی مناطق با پالس‌های طولانی بدون ایجاد حس سوزش تحت تاثیر امواج دستگاه قرار بگیرند. در نتیجه تا حد بسیار زیادی موهای زائد حذف خواهند شد.

سخن آخر

حذف مو زائد بدن این روزهای به یک معضل در بین زنان و مردان تبدیل شده است. چرا که هیچ یک از روش‌ها به صورت همیشگی نبوده و دردآور می‌باشند. در این میان استفاده از دستگاه لیزر حذف مو زائد به دلیل اثربخشی مادام‌العمر و راحتی رواج پیدا کرده است. بیماران می‌توانند با مراجعه به کلینیک زیبایی و چند جلسه درمان تا آخر عمر از شر موهای زائد خلاص شوند. اما این‌بار هم وجود دستگاه‌های لیزر متعدد و گوناگونی که در بازار وجود دارند ذهن بیماران را درگیر خود می‌کند.

پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از خطرات و عوارض جانبی ناشی از لیزر حذف مو زائد به کلینیک پزشکی مراجعه کنید. دوما حتما دستگاه لیزر قابل اطمینان و خوبی را انتخاب کنید. یکی از بهترین دستگاه لیزر ۲۰۱۹ لیزر دکا (DEKA) می‌باشد. این دستگاه با هدف قرار دادن انواع پوست‌ها و موها همچنین با مجهز بودن به هندپیس سافایر نتیجه‌ای قابل قبول و ایده‌آلی از خود نشان می‌دهد.

در این مقاله نیز سعی شد تا یک بررسی جامع و کاملی در مورد این دستگاه ارائه شود. با توجه به بررسی‌های حاصل از این آزمایش‌ها در این مقاله لیزر دکا (DEKA) را پیشنهاد می‌دهیم. چرا که طبق آزمایش‌های انجام شده هیچ ضرر و عوارض جانبی در آن دیده نشد. همچینین بدون درد بودن این دستگاه نیز مزیت بسیار بزرگی محسوب می‌شود. البته به هیچ وجه نمی‌توان میزان اثربخشی بالای ناشی از استفاده از آن را نیز انکار کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *