مقاله ها

ویدئوی بلفاروپلاستی با دستگاه آر اف سرجری

بلفاروپلاستی با آر اف سرجیکال
5/5 - (1 امتیاز)

بلفاروپلاستی یا به عبارتی جراحی زیبایی پلک از جمله روش‌های جراحی زیبایی رایج در بین افراد به حساب می‌آید. این جراحی از دیرباز مورد توجه جراحان زیبایی بوده و از همین رو در طول سال‌ها با چندین روش برش مورد استفاده قرار گرفته است. از رایج‌ترین این روش‌ها می‌توان به استفاده از اسکالپل، قیچی، جراحی الکتریکی، لیزر، CO2 و امواج FR اشاره کرد. هر کدام از این تکنیک‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. از همین رو استفاده از برخی از آن‌ها در سال‌های اخیر نقش کمرنگ‌تر و برخی دیگر نقش پررنگ‌تری پیدا کرده‌اند. ما در این مقاله همراه شما عزیزان هستیم تا به بررسی اثر دستگاه آر اف سرجیکال (آر اف سرجری) و دیگر تکنیک‌های مشابه بر روی افتادگی پلک و درمان آن بپردازیم. بنابراین می‌توان با آگاهی بیشتری تصمیم گرفته و بهترین راهکار درمانی را بدون استرس و نگرانی انتخاب کرد.

لینک مقاله زبان اصلی

بررسی روش‌های جراحی افتادگی پلک

همانطور که گفته شد، امروزه شاهد روی کار آمدن تکنیک‌های متعددی در حوزه جراحی درماتوشالازیس یا همان افتادگی پلک هستیم. همین موضوع سبب شده تا افراد در انتخاب بهترین گزینه جراحی دچار سردرگمی و تردید شوند. از همین رو تحقیقی ترتیب داده شد تا اثرات بلفاروپلاستی با رادیوسرجری در مقابل دیگر تکنیک‌ها مورد بررسی قرار بگیرند. برای این منظور گروهی از محققان سیزده بیمار مبتلا به درماتوشالازیس را گردآوری کردند. این مطالعه شامل ۴ مرد و ۹ زن با میانگین سنی ۶۵ سال (محدوده ۴۸ تا ۷۸ سال) بود. شایان ذکر است که تمامی بیماران از شرایط یکسانی برخوردار بوده و مبتلا به بیماری یا مشکل خاصی نبودند.

برای شروع کار در نواحی مورد نیاز در محدوده پلک بالا و پایین بیهوشی انفیلتراسیون زیر جلدی اعمال گردید. همچنین در این بررسی از یک متخصص برای انجام جراحی‌ها در تمامی افراد استفاده شد. در این درمان برای ایجاد برش‌های پوستی از یک اسکالپل در یک طرف و از Elman Surgitron در حالت برش حداقل انعقادی با تیپ Vari-tip در طرف دیگر استفاده شد. سپس به کمک قیچی و رادیوسرجری برش بافت زیر جلدی و عضله اربیکولاریس اعمال گردید. در نهایت نیز برای بستن پوست از نخ بخیه کمک گرفته و پس از ۷ روز برداشته شد.

نتایج حاصل از درمان بعد از ۱ ساعت، ۱ هفته و ۳ ماه پس از جراحی مورد بررسی قرار گرفتند. در این تحقیق میزان خونریزی از نظر هماتوما، ادم و تغییر رنگ بررسی شدند. همچنین زخم‌ها و اسکارهای ناشی از جراحی با توجه به پارامترهایی از قبیل بی‌نظمی‌های کانتور، وارونگی لبه، اعوجاج بیش از حد و … نیز مورد ارزیابی قرار گرفتند.

در ویدئوی زیر نمونه های کارهای بلفاروپلاستی انجام شده با دستگاه آر اف سرجری الولیزر نمایش داده شده است:

نتایج حاصل از مقایسه روش‌های جراحی افتادگی پلک

نتایج حاصل از بلفاروپلاستی با دستگاه آر اف جراحی و تکنیک‌های برش سرد یک ساعت پس از جراحی نشان داد که، میانگین میزان خونریزی در هر دو روش یکسان بود. همچنین بعد یک هفته، میزان خونریزی در درمان آر اف سرجیکال در مقایسه با جراحی معمولی مقداری کمتر بود. برای درک بهتر می‌توانید داده‌های بدست آمده از این تحقیق را در جدول زیر و نمودار شماره ۱ مشاهده کنید.

جدول. نتایج بررسی میزان hemorrhage scores و Hollander score در جراحی معمولی در مقایسه با رادیوسرجری

Hemorrhage
بعد از یک ساعت
Hemorrhage
بعد از یک هفته
Hollander میزان
بعد از یک ساعت
Hollander میزان
بعد از یک هفته
Hollander میزان
بعد از سه ماه
P نرخ ۱/۰۰ ۰/۰۹۴ ۰/۸۱۳ ۰/۰۱۴ ۰/۲۵۰

 

بلفاروپلاستی با آر اف جراحیشکل شماره ۱. بررسی میزان خونریزی (Hemorrahage score) در جراحی معمولی با رادیوسرجری یک ساعت و یک هفته پس از جراحی.

همانطورکه گفته شد، علاوه بر میزان خونریزی میزان بهبود زخم‌ها نیز در هر دو روش بلفاروپلاستی مورد ارزیابی قرار گرفتند. نتایج حاصل از این پارامتر (Hollander score) در شکل شماره دو تحت عنوان نموداری نشان داده شده است. اعداد حاکی از آن هستند که Hollander score یک ساعت بعد از درمان در عمل جراحی معمولی در مقایسه با آر اف سرجیکال، به صورت نامحسوسی بالاتر بود. در حالی که پس از یک هفته رادیوسرجری نتایج بهتری نسبت به جراحی معمولی از خود نشان داد. این رقم‌ها در ماه سوم پس از درمان در هر دو تکنیک تقریبا نزدیک هم بود.

بلفاروپلاستی با آر اف سرجریشکل شماره ۲. بررسی میزان بهبود زخم (Hollande score) در جراحی معمولی با رادیوسرجری یک ساعت، یک هفته و سه ماه بعد جراحی.

نکته مهم دیگری که در این آزمایش مورد ارزیابی قرار گرفت، آسیب‌های ناشی از برش به بافت‌های اطراف بود. طبق بررسی‌ها آسیب کمتری در نتیجه اعمال برش در دستگاه آر اف جراحی در مقایسه با جراحی معمولی دیده شد. همچنین برش‌های ایجاد شده تمیزتر بوده و با نظم بیشتری صورت گرفته بودند. در نهایت نیز لازم به ذکر است در هیچکدام از روش‌ها شکایتی بابت عفونت در زخم‌ها بعد عمل گزارش نشد.

 

بررسی نتایج حاصل از مقایسه روش‌های جراحی افتادگی پلک

همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد، روش‌های مختلفی در جراحی افتادگی پلک مورد استفاده قرار می‌گیرند. ایجاد برش با تیغ جراحی، لیزر  CO2، اربیوم YAG-لیزر و رادیو سرجری از جمله این تکنیک‌ها هستند. هرکدام از این فناوری‌ها با مزایا و عوارضی همراه هستند که بسته به سلیقه بیمار و پزشک ترجیح داده می‌شوند. بعنوان مثال تکنیک‌های برش سرد نظیر قیچی و اسکالپل هر چند نتایج قابل قبولی بدنبال دارند اما حین برش باعث کشش پوست می‌گردند. در نتیجه این اتفاق احتمال افزایش خونریزی، اکیموز و ناراحتی پس از عمل افزایش می‌یابد.

در مقابل، جراحی امواج رادیویی یا به اصطلاح رادیوسرجری بدون اعمال فشار و کشیده شدن پوست باعث ایجاد برش می‌گردد. علاوه بر آن قابلیت برش و انعقاد همزمان را دارا بوده و احتمال خونریزی را حین جراحی به حداقل می‌رساند. با این حال برخی متخصصان احتمال ایجاد آسیب بافت جانبی ناشی از گرما حین برش را بعنوان عیب در این روش می‌دانند. نتایج بررسی‌ها و درمان‌های انجام شده در طول سال‌ها نشان می‌دهند که در هفته اول بلفاروپلاستی به کمک دستگاه آر اف جراحی، hemorrhage scores و Hollander score رقم‌های بهتری در مقایسه با دیگر روش‌ها از خود نشان دادند. اما در نهایت همه بیماران از نظر عملکرد و زیبایی نتیجه قابل قبولی داشتند. با توجه به همه این موارد می‌توان گفت که هم آر اف سرجیکال و هم دیگر روش‌ها، راهکارهای خوبی برای درمان درماتوشالازیس هستند.

نتیجه‌گیری

برای کسانی که تا این بخش از مقاله همراه ما بوده و بدنبال جمع‌بندی کلی هستند، باید بگوییم که هم RF سرجری و هم جراحی معمولی درماتوشالازیس ، نتایج خوبی را در پیگیری سه ماهه از خود نشان می‌دهند. البته امروزه آر اف سرجیکال با فرکانس بالا به یکی از درمان‌های انتخابی در بلفاروپلاستی پلک تبدیل شده است. اما نتایج تحقیقات و مقایسه‌های انجام شد حاکی از تفاوت قابل توجهی با دیگر تکنیک‌ها نیستند! به عبارتی تمامی روش‌های مرسوم بلفاروپلاستی بسته به انتخاب بیمار و صلاحدید پزشک می‌توانند نتایج قابل قبولی بدنبال داشته باشند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *