مقاله ها

تفاوت دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت | فرق دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت چیست؟

تفاوت دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت
5/5 - (3 امتیاز)
تفاوت دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت

تفاوت دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت

تفاوت دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت از منظرهای مختلفی قابل بررسی است. می توان از نظر نوع تکنولوژی ساخت، پارامترهای فنی و همچنین مشخصه های بالینی آنها را با یکدیگر مقایسه کرد و اما آن چیزی که معمولا بیش از بقیه ی مشخصات باعث انتخاب دایود لیزر یا لیزر الکساندرایت می گردد، قیمت آنهاست. اگر بودجه ی شما بالای ۶۰ هزار دلار و تعداد مراجعه کننده به کلینیک شما تسبتا زیاد است، لیزر الکساندرایت به شما پیشنهاد می گردد. در غیر اینصورت می توانید دستگاه لیزر دایود یا دستگاه لیزر دایود الکس را انتخاب کنید.
در ادامه درباره ی تفاوت این دو دستگاه بیشتر صحبت خواهیم کرد. لیزر دایود یا الکس؟ برای کسب اطلاعات بیشتر شما می توانید هم اکنون با الولیزر تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

دید کلی از تفاوت دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت:

در جدول زیر فرق دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت به صورت یک جدول آورده شده است.
دستگاه لیزر الکساندرایت دستگاه لیزر دایود
1 منبع لیزر حالت جامد، راد الکساندرایت منبع لیزر نیمه هادی GaAlAs
2 طول موج 755 نانومتر طول موج رایج 808 نانومتر
3 پهنای پالس از 3 میلی ثانیه تا 300 میلی ثانیه پهنای پالس معمولا از 40 میلی ثانیه تا 300 میلی ثانیه
4 پهنای پالس فابل تنظیم پهنای پالس معمولا قابل تنظیم نیست
5 فرکانس تا 2.5 هرتز
فرکانس 10 هرتز (قیمت بیش از 130 هزار دلار)
فرکانس تا 20 هرتز
6 اسپات سایز قابل تغییر اسپات سایز ثابت
7 کاربری به شکل شات نقطه ای است. کاربری به شکل رولی است
8 دارای هندپیس غیر تماسی با سری یکبار مصرف هندپیس تماسی و قابل ضد عفونی
9 کولینگ قوی خارجی دارای کولینگ داخلی / برخی موارد خارجی
10 بدون نیاز به ژل نیاز به ژل دارد
11 سرمایه گذاری اولیه بیش از 60 هزار دلار سرمایه گذاری اولیه کمتر از 20 هزار ذلار
12 قطعات مصرفی بیشتری دارد مانند فلش لامپ ها یا آئینه ها قطعه مصرفی اصلی فقط هندپیس است
13 هزینه بالای تعمیرات و نگهداری هزینه بسیار کم تعمیرات و نگهداری
14 تعداد جلسات 4 تا 6 جلسه تعداد جلسات 6 تا 8 جلسه

تفاوت دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت از نگاه فنی

 • سورس لیزر

بگذارید از نقطه نظر ساختار و مکانیزم تولید لیزر به این دو دستگاه نگاه کنیم. لیزر در دستگاه لیزر دایود در داخل ماژول دایود تولید می گردد. لیزر دایود قطعه ای کوچک در ابعاد یک قوطی کبریت است که وظیفه تولید لیزر را بر عهده دارد. لیزر تنها درون این قطعه شکل می گیرد و مابقی قسمت های دستگاه شامل الکترونیک و کولینگ می گردند. بخش الکترونیک دستگاه شامل منابع تغذیه و بورد فرمان و درایو دایود می باشد. کولینگ نیز شامل موتور آب و TEC می باشد.

خب نکاتی که گفته شد تنها یک نتیجه برای بحث ما می تواند داشته باشد: قطعه اصلی لیزر دایود ما همان ماژول دایود است که درون هندپیس قرار دارد. این قطعه از جنس GaAlAs است. هر گونه صدمه به آن، خسارتی گران را به دستگاه دایود ما وارد خواهد کرد. دیگر بخشهای دستگاه تنها وظیفه حمایت و پشتیبانی این قطعه را دارند.

این در حالیست که بخش لیزر دستگاه لیزر الکساندرایت بسیار پیچیده تر و فنی تر از دایود است. در لیزر الکساندرایت واقعی، بخش اپتیکی شامل کاواک (راد-رفلکتور – فلش لامپ ا- آیینه ها)، خط انتقال اپتیکی، فیبر نوری و هندپیس می باشد. این سیستم پیچیده و بزرگ است که لیزر را تولید و بر روی پوست انتقال می دهد.

(ردیف ۱ جدول)

 • طول موج ساطع شده

پیچیدگی سیستم لیزر الکساندرایت مزیت هایی را در اختیار ما قرار می دهد. مثلا می توان مطمئن بود که لیزر خروجی از آن تنها با خطای ۲ نانومتر در طول موج ۷۵۵ نانومتر فیکس شده است. این طول موج طول موج طلایی برای کاهش موهای زائد است. این در حالیست که دایود لیزرهای ۸۰۸ نانومتر پهنای طیفی به اندازه ۱۰ نانومتر دارند. یعنی طول موج طیف آنا می تواند از ۸۰۳ تا ۸۱۳ نانومتر باشد (در بهترین حالت)

نتیجه اینکه طول موج لیزر الکساندرایت ۷۵۵ نانومتر و لیزر دایود ۸۰۸ نانومتر است. پهنای طیفی پرتو خروجی لیزر الکساندرایت بسیار کمتر است.

(ردیف ۲ جدول)

پهنای پالس در حذف موهای زائد
 • عرض پالس قابل تنظیم

یکی دیگر از مزایای لیزر الکساندرایت که نتیجه سیستم پیچیده آن است، عرض پالس قابل تنظیم آن است.  در لیزرهای الکساندرایت، مثلا لیزر الکساندرایت اپیکر یا آپوجی می توان عرض پالس را از ۳ تا ۳۰۰ میلی ثانیه تنظیم رد. این در حالیست که در دایود لیزرها تنظیم عرض پالس معمولا به صورت اتوماتیک است یا با محدودیت تنظیم روبروست.

برای اینکه به اهمیت عرض پالس پی ببرید تصویر روبرو را ببینید.

همانطور که واضح است برای موهای نازک (سمت چپ) و پوست روشن بایستی از عرض پالس کم (۵ میلی ثانیه) استفاده کرد و برای موهای ضخیم و و پوست تیره بایستی از عرض پالس بلند (۴۰ میلی ثانیه). در واقع، انتخاب عرض مناسب پالس ضروری است زیرا این اپراتور را قادر می سازد موهای قطرهای مختلف را هدف قرار دهد:

 • موهای ریز به سرعت گرم می شوند اما قادر به نگه داشتن گرما نیستند و به پالس های کوتاه نیاز دارند که معمولاً در محدوده ۵-۱۰ میلی متر هستند.
 • موهای ضخیم تر آهسته تر گرم می شوند و از این رو به پالس بسیار طولانی تری نیاز دارند که معمولاً بین ۴۰ تا ۶۰ دقیقه است.
 • اغلب با پیشرفت روند لیزر موهای زائد ، فولیکولها کوچکتر می شوند و موها رقیق تر می شوند که برای اطمینان از ادامه درمان مؤثر ، نیاز به کاهش عرض پالس دارند.

بیشتر بخوانید: تفاوت دستگاه لیزر تیتانیوم و الکساندرایت کندلا‎

توان و طول پالس
 • فلوئنس دستگاه (انرژی در واحد سطح)

یکی دیگر از مسائلی که اهمیت عرض پالس را نشان می دهد، فلوئنس دستگاه است:

هرچه لیزر قوی تر باشد نتیجه نیز بهتر می شود. هر سیستم لیزر کم مصرف (از نظر توان) می تواند ریزش موی موقت بین ۱ تا ۳ ماه داشته باشد. کاهش موی دائمی نیاز به لیزر با کیفیت بالا دارد که می تواند مقادیر زیادی از انرژی مورد نیاز برای گرم کردن فولیکول را تا ۶۵-۷۰ درجه سانتیگراد تولید کند و از صدمات برگشت ناپذیر به مو اطمینان پیدا کند. لیزرهای حذف موهای زائد با استاندارد بالا، باید قادر به ارائه انواع انرژی زیر باشند:

 • مدت زمان پالس کوتاه با توان ماکزیمم بالا باعث می شود انرژی به فولیکول های مو کوچکتر محدود شود.
 • مدت زمان طولانی تر پالس با توان ماکزیمم کم برای گرم کردن فولیکول های بزرگتر مو.
 • قطر لکه (اسپات سایز)

یکی دیگر از تفاوت های لیزر الکساندرایت و لیزر دایود در قطر لکه آنها نهفته است. قطر له لیزر دایود ثابت است در حالی که قطر لکه لیزر الکساندرایت قابل تغییر.

اندازه لکه های کوچک برای درمان فولیکول های موی سطحی کوچکتر موثرتر است ، در حالی که اندازه های بزرگتر از نقاط برای اهداف عمیق تر ایده آل هستند. هرچه اندازه لکه بزرگتر باشد ، نفوذ لیزر عمیق تر است.اندازه بزرگتر نقاط همچنین به اپراتور این امکان را می دهد که به سرعت و راحت تر مناطق بزرگتر بدن را درمان کند.از این رو نتایج برتر با طیف وسیعی از اندازه های مختلف نقطه به دست می آید.

استفاده از لیزرهای با کیفیت بالا با طول موج قابل تغییر و طول پالس قابل تغییر، یک اپراتور لیزر ماهر را قادر می سازد تا به نتایج بسیار بهتری دست یابد.

 • فرکانس (تعداد شات در واحد زمان)

فرکانس شات زدن لیزر یعنی تعداد شاتی که لیزر در واحد زمان ساطع می کند. طبیعتا هرچه از فرکانس بیشتری استفاده کنیم، مدت زمان هر درمان کاهش می یابد. در این مورد اکثر لیزرهای دایود فرانس شات زنی بالایی دارند. فرکانس شات زنی آنها از ۱ تا ۲۰ هرتز قابل تغییر است. در مورد لیزر الکساندرایت این عدد از ۳ هرتز تجاوز نمی کند. تنها چند مدل دستگاه لیزر الکساندرایت موجود است که فرکانس آنها تا ۱۰ هرتز نیز می رسد. اما قیمت آنها نسبت به نمونه های معمولی چند برابر بیشتر است.

تفاوت دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت از نقطه نظر کاربری

 • کولینگ خارجی در مقابل کولینگ داخلی

سیستم کولینگ دستگاههای لیزر بسیار حائز اهمیت هستند. چرا که گرمای جذب شده توس بافت و مو را کاهش داده و باعث سرد شدن پوست می شوند. عمده لیزرهای دایود از کولینگ داخلی استفاده می کنند در حالیکه لیزرهای الکساندرایت از واحد کولینگ خارجی بهره می برند. عمده کاستی کولینگ داخلی، کم بودن توان خنک سازی آن در مقابل کولینگ خارجی است. کولینگ های داخلی با محدودیت سردسازی همراه هستند. در حالیکه کولینگ های خارجی با توجه به دمای گاز خروجی و فلوی آن می توانند خنک سازی بهتری را در اختیار قرار دهند. هرچه خنک سازی بهتر باشد، اپراتور می تواند انرژی بیشتری را بر روی پوست انتقال دهد.

 • ژل: بودن یا نبودن مسئله این است

همانطور که قبلا نیز گفته شد، از آنجایی که لیزرهای الکساندرایت دارای کولینگ قوی تری هستند، بنابراین اپراتور می تواند از ژل استفاده نکند. این در حالیست که در اغلب درمان های لیزر دایود به ژل نیاز است.

 • هندپیس تماسی در مقابل هندپیس غیر تماسی

لیزرهای دایود همیشه با پوست در تماس هستند. در واقع به دلیل واگرایی زیاد نور خارج شده از لیزر دایود،برای انتقال موثر انرژی اپراتور بایستی هندپیس را دقیقا به پوست بچسباند. این در حالیست که در لیزرهای الکساندرایت محل خروج نور از هندپیس با پوست فاصله دارد. در این نوع لیزرها از سری یکبار مصرفی به نام دیستنس گیج استفاده می کنند. استفاده از همین سری یکبار مصرف باعث بالارفتن بهداشت حین درمان می گردد.

 • شات نقطه ای در مقابل شات رولی

لیزرهای دایود عمدتا به شکل رولی استفاده می گردند. به این معنا که اپراتور هندپیس را روی پوست بیمار قرار می دهد و به صورت پیوسته همزمان با حرکت (رولی) هندپیس بر روی پوست، شات زنی را انجام می دهد. این در حالیست که در لیزر الکساندرایت، شات زنی به صورت نقطه ای و اسپاتی انجام می گیرد.

تفاوت دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت از نگاه مشتری

و اما از نگاه مشتری:

اولین موضوعی که ذهن مشتریان سالن های زیبایی را به خود مشغول می سازد، موضوع برند است. طبیعتا همه به دنبال یک برند محبوب برای انجام لیزر هستند. برندی که قبلا یکی از خویشاوندان یا دوستان آن را تجربه کرده اند و از آن رای بوده اند. اینجاست که توجه همه به لیزر الکساندرایت و مخصوصا لیزر الکساندرایت کندلا جلب می گردد. طبیعتا اگر به دنبال جلب توجه مشتریان بیشتری هستید لیزر الکساندرایت حرف اول را می زند.

مورد دیگری که توجه مشتریان را به خود جلب می کند رعایت بهداست فردی است. طبیعتا از آنجا کار با لیزر دایود به صورت تماسی و همراه با ژل است، اکثر مردم آن را ترجیح نمی دهند. آنها از لیزر الکساندرایت استفاده می کنند تا بدون تماس هندپیس با پوست بدن و بدون استفاده از ژل به درمانی کاملا بهداشتی دست پیدا کنند.

اما روی دیگر سکه نیز در هزینه درمان نهته است: درمان با لیزر الکساندرایت (آن هم با برندهای معروف) بسیار هزینه بر است. بدین ترتیب دستگاه لیزر دایود به عنوان یک جایگزین ارزشمند و کم هزینه باعث می شود تا مشتریانی با باعت کم به کلینیک شما مراجعه کنند.

فرق دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت از نقطه نظر اقتصادی

اگر بخواهیم از نقطه نظر اقتصادی به تفاوت بین دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت نگاه کنیم، باید هزینه سرمایه گداری اولیه و نگهداری و تعمیرات را در نظر بگیریم. هزینه سرمایه گذاری برای یک لیزر الکساندرایت متوط به بالا بیش از ۶۰ هزار دلار است، در حالیکه هزینه لیزرهای دایود با کیفیت از ۲۰ هزار دلار تجاوز نمی کند (به جز برخی برندهای خاص).

لیزرهای دایود با کیفیت معمولا دچار عیب و خطای پر هزینه نمی گردند، مگر آنکه هندپیس آنها بسوزد یا بشکند. عمده هزینه آنها در سال کمتر از ۵۰۰ دلار است. این در حالیست که دستگاه لیزر الکساندرایت دارای قطعات مصرفی راوانی است که هر کدام در تعداد مشخصی از شات استفاده شده بایستی تعویض گردند. هزینه متوسط نگهداری آنها معمولا ماهی ۵۰۰ دلار است. این هزینه شامل تعویض فلش لامپ ها، آئینه ها، فیبر و یا لنزهای هندپیس می گردد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *